یکی از مسائلی که بسیاری از بازاریابان دیجیتالی از آن غافل هستند، گوهری به نام یوتیوب است؛ صندوقچه بزرگی از ویدیوهای مختلف با سبک‌ و موضوعات متفاوت. عده‌ای تمام توجه خود را فقط روی سئو وبسایت می گذارند و با بی‌اهمیت شمردن سئو یوتیوب برای ویدیوهای خود، موقعیت‌های عالی در رتبه‌بندی را از دست می‌دهند. شاید فکر کنید که سئو یوتیوب، مبحث پیچیده‌ای است؛ اما اگر چندبار در موتور جستجوی گوگل سرچ کنید و ویدیوهای پیشنهادی را ببینید، قطعا درمی‌یابید که چندان هم مسئله پیچیده‌ای نیست.

در سال‌های اخیر، عملکرد گوگل به‌گونه‌ای بود که با الگوریتم جستجو، کاربران را مستقیما به سمت ویدیوها هدایت کند. هربار که مطلبی را جستجو می‌کنید؛ گوگل قبل از اینکه سایت‌ها را به شما نشان دهد، چند ویدیو را پیشنهاد می‌کند. آیا دلیل آن را می‌دانید؟ یوتیوب (Youtube)، دومین موتور بزرگ جستجوی دنیا و زیرمجموعه گوگل است! بنابراین زمانی‌که در گوگل به جستجوی هر موضوعی می‌پردازید، این عمل در یوتیوب هم انجام می‌شود.

سئو یوتیوب چگونه کار می‌کند؟

جالب است بدانید که در هر دقیقه، حدودا ۵۰۰ ساعت محتوا، در شبکه یوتیوب آپلود می‌شود. همچنین زمانی‌که وارد صفحه اصلی یوتیوب می‌شوید یا یک ویدیوی خاص را جستجو می‌کنید، کلکسیونی از ویدیوهای مرتبط را خواهید دید.

یوتیوب در کار خود، موفق است؛ زیرا به کاربران، همان چیزی را نشان می‌دهد که آن‌ها می‌خواهند و در عین حال، دائما کاربران را درگیر خود می‌کند. به این‌منظور، سعی می‌کند تا هر موضوع غیرمرتبط که برای شما خسته‌کننده است را حذف کند و به‌جای آن، ویدیوهای مرتبطی نشان دهد تا شما وسوسه شوید که روی آن‌‌ها کلیک و تماشا کنید.

حال این وظیفه شما است که کار را برای یوتیوب آسان کنید تا بتواند محتوای شما را شناسایی کند و آن را به جستجوگران، نشان دهد. ما در ادامه این مطلب از استارتاپت، قصد داریم تا چند روش را برای بهبود محتوا و سئو یوتیوب به شما معرفی کنیم.

سئو یوتیوب و اهمیت آن در رتبه بندی گوگل

چگونه سئو یوتیوب را بهبود دهیم؟

برای موفقیت در سئو یوتیوب و محتوای آن، ۱۰ راه ساده پیش‌رو داریم و مثل تمام مسائل مربوط به سئو، همه‌چیز با کلمه کلیدی، آغاز می‌شود.

۱. شناسایی کلمه کلیدی مناسب

مرحله اول تولید محتوا، شناسایی کلمه کلیدی مناسب است و می‌توانید آن‌ها به‌صورت ارگانیک، در بطن محتوای خود قرار دهید. توجه کنید که در استراتژی سئو یوتیوب در ویدیو شما، هر مطلبی قابل جستجو است. اگر هنگام تنظیم نمایشنامه یا نوشتن متن، به کلمه کلیدی بی‌توجهی کنید؛ موقعیت کسب رتبه‌ برای ویدیوی خود را از دست خواهید داد.

ابزارهایی مثل TubeBuddy یا SEMRush، برای کلمه کلیدی یوتیوب وجود دارند تا مطمئن شوید، کلمه کلیدی مناسبی را برای بازار و مخاطبین هدف خود، انتخاب کرده‌اید. از طرفی هم درمی‌یابید که ویدیو و محتوای خود را آن‌قدر با یک کلمه کلیدی، اشباع نکردید که شانس موفقیت را از دست بدهید.

از آن‌جایی‌که گوگل و یوتیوب، هردو از اهرم جستجوی معنایی (Semantic Search)، استفاده می‌کنند؛ باید از کلمه کلیدی استفاده کنید که مشخصا برای پاسخ به یک پرسش باشد و به سوال جستجوکننده، جواب دهد.

مثلا به کمک ابزار TubeBuddy، کلمه کلیدی موردنظر خود را بررسی می‌کنید و درمی‌یابید که آیا کلمه کلیدی شما، موضوع خوبی برای کارکردن است یا خیر. کلمه کلیدی، باید واضح، ویژه و خاص باشد؛ درعین‌حال، بیش از حد رقابتی نباشد و به‌اندازه کافی، حجم جستجو را دربر بگیرد. با پی‌بردن به این مسائل، می‌فهمید که آیا کلمه کلیدی موردنظر شما، ارزش ایجاد محتوا را دارد یا خیر.

۲. استفاده از کلمه کلیدی به‌حد کافی، در محتوای تولید شده

زمانی‌که یک کلمه کلیدی را در گوگل یا یوتیوب، جستجو می‌کنید؛ اولین ویدیوهای نمایش داده شده، به‌اندازه کافی شامل همان کلمه کلیدی هستند که شما جستجو کردید. بنابراین بسیار حیاتی است که در سئو یوتیوب خود، به‌اندازه کافی در متن ویدیو از کلمه کلیدی موردنظر، استفاده کنید. در کنار ویدیو، فایل زیرنویس حاوی کلمه کلیدی و زمان‌بندی ویدیو با فرمت SRT، برای یوتیوب مشخص می‌کند که محتوای شما در چه مورد و برای چه افرادی، ساخته شده است.

موفقیت در سئو گوگل با توجه به سئو یوتیوب

۳. نام‌گذاری فایل ویدیو

همان‌طور که اشاره شد، گوگل از هر اطلاعاتی استفاده می‌کند تا بفهمد که ویدیوی تولیدشده شما درمورد چه چیزی است. این موضوع در نام فایل ویدیو هم صدق می کند و اهمیت بالایی دارد. قبل از این‌که ویدیوی خود را آپلود کنید؛ مطمئن شوید که کلمه کلیدی در نام فایل ویدیو هم وجود دارد. مثلا اگر ویدیو درمورد «موفقیت کسب‌وکار» است، به‌جای آپلود ویدیو با نام «Untitle-4»، اسم فایل را «Business Success» بگذارید.

۴. انتخاب عنوان مناسب و حاوی کلمه کلیدی

انتخاب عنوان مناسب، تنها بخش کوچکی از پازل سئو یوتیوب است؛ پس فکر نکنید که با قراردادن کلمه کلیدی در عنوان محتوا، به رتبه بالایی خواهید رسید. اما قطعا یک عنوان خوب، می‌تواند کمک خوبی باشد؛ پس مطمئن شوید که کلمه کلیدی خود را به‌طور ارگانیک، در عنوان ویدیو جا داده‌اید. همچنین عنوان باید کمتر از ۷۰ حرف باشد و ارتباط مستقیمی هم با ویدیو داشته باشد؛ جمله‌بندی عجیب و به‌کارگیری کلمه‌های پیچیده، فقط کاربر را دور می کند.

۵. نوشتن توضیح جذاب برای ویدیو

در اکثر مواقع، تولیدکنندگان محتوا به بخش توضیحات ویدیو یوتیوب، توجه زیادی ندارند. درصورتی‌که این بخش، یک موقعیت خوب در سئو یوتیوب محسوب می‌شود تا به کاربران و حتی یوتیوب، اعلام کند که این ویدیو درمورد چه موضوعی است. شما می‌توانید لینک‌های مرتبط و مناسبی هم در ویدیوی خود قرار دهید.

یوتیوب، فقط چند خط اول بخش توضیحات را نشان می‌دهد و ادامه متن را با کلید Show More، نشان می‌دهد. پس اگر هدف اصلی شما، جذب ترافیک بیشتر و هدایت مخاطب به‌سمت سایت‌تان است؛ لینک مورد نظر را در خط اول، قرار دهید و سعی کنید که این خط، ساده و شفاف باشد. مثلا از چنین عبارتی استفاده کنید: «برای خواندن مطالب مفید در زمینه موفقیت کسب‌وکار، به سایت ما سر بزنید.»

باقی بخش توضیحات ویدیوی یوتیوب، موقعیت خوبی است تا کلمه کلیدی را در آن، جاسازی کنید؛ اما توضیحات را با کلمه کلیدی اشباع نکنید. توضیحات تاثیر کمی در رتبه‌بندی جستجو دارند، پس یک متن مختصر، جذاب و مرتبط، بسیار بهتر از متنی سرشار از کلمه کلیدی است.

۶. به‌کارگیری صحیح تگ‌ها

هنگامی که ویدیو آپلود می‌کنید، می‌توانید در قسمت More Option، تگ‌ اضافه کنید. بهتر است در این بخش،‌ کلمه کلیدی خود را به‌عنوان تنها تگ ویدیو، انتخاب نکنید؛ بلکه کلمات مرتبط با کلمه اصلی و ویدیوی خود را هم در این بخش، قرار دهید. این عمل در سئو یوتیوب به شما کمک می‌کند تا رتبه بهتری بگیرید و در جستجوهای مرتبط، دیده شوید. با استفاده از ابزار Keywords Anywhere، می‌توانید فهرستی از کلمات کلیدی مرتبط با کلمه اصلی خود را شناسایی کنید. البته نباید تمام آن‌ها را استفاده کنید؛ پس بهترین‌شان را شناسایی و به‌عنوان تگ، قرار دهید.

چطور در سئو یوتیوب و گوگل موفق شویم؟

۷. انتخاب دسته‌بندی مناسب

یوتویب اجازه می‌دهد تا ویدیوی خود را دسته‌بندی کنید. درحالی‌که شاید این کار، ساده به‌نظر برسد؛ اما باید هنگام انتخاب دسته‌بندی ویدیوی خود، متفکرانه عمل کنید. قراردادن ویدیو در دسته‌بندی صحیح، می‌تواند به دیده‌شدن بهتر آن، کمک کند. یک جستجوی ساده، کمک می‌کند تا قبل از آپلود ویدیو، دسته مناسب آن را پیدا کنید. دسته‌بندی ویدیو در قسمت انتهایی توضیحات قرار دارد و زمانی‌که روی آن کلیک کنید؛ وارد کانالی می‌شوید که یوتیوب آن را برای جستجوی ویدیوها، ساخته است.

با گشت‌وگذار در این دسته‌بندی‌ها، درمی‌یابید که چه ویدیوهایی عملکرد خوبی داشتند و می‌توانید از روش موفقیت آن‌ها، پیروی کنید. این کار، نه‌تنها کمک می‌کند تا محتوای مناسبی ایجاد کنید و عملکرد بهتری در استراتژی سئو یوتیوب داشته باشید؛ بلکه نشان می‌دهد که چه ترندهایی در یوتیوب، عملکرد خوبی دارند.

۸. افزودن زیرنویس و فایل SRT به ویدیو

در ابتدای مطلب، اشاره کردیم که تمام جزئیات و بخش‌های فایل ویدیوی شما، قابل جستجو هستند. این مسئله در مورد زیرنویس هم صادق است و کمک می‌کند تا ویدیوی شما، برای یوتیوب قابل‌فهم‌ باشد و رتبه بهتری بگیرد. زیرنویس را به‌صورت فایل SRT، به ویدیو اضافه کنید. فایل زیرنویس باید حاوی کلمه کلیدی و کلمات مرتبط باشد که این امر، به دیده‌‌شدن ویدیو هنگام جستجو، کمک می کند.

۹. انتخاب تصویر بندانگشتی (Thumbnail)

یوتیوب به کیفیت، پاداش می‌دهد. شما می‌توانید هنگام آپلود یک ویدیو، از قسمت‌های مختلف آن یک تصویر بند‌انگشتی، انتخاب کنید که معمولا چندان زیبا هم، از آب درنمی‌آیند. از آن‌جایی‌که یوتیوب یک پلتفرم بصری است، هرچه تصاویر و ویدیوهای شما جذاب‌تر باشند، افراد بیشتری را برای کلیک روی محتوای خود، وسوسه می‌کنید؛ پس بد نیست که وقت بگذارید و یک تصویر بند‌انگشتی جذاب، تهیه کنید.

این تصویر بندانگشتی، باید کیفیت بالایی داشته باشد و بیشتر از ۲ مگابایت نباشد؛ البته یک تصویر ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پیکسل، بهترین سایز برای تولید یک بندانگشتی جذاب است. تصویر را از اطلاعات مختلف، پر نکنید. اگر ویدیوی شما، یک مجری گوینده دارد، قطعا تصویر او در کنار یک‌سری المان‌های جذاب، باعث می‌شود تا کاربران به شما نگاه کنند؛ زیرا چشم افراد، به دیدن چهره اشخاص، بیشتر عادت دارد.

دلایل اهمیت به سئو یوتیوب در موتورهای جستجو

۱۰. استفاده از ویژگی کارت‌ها، صفحه انتهایی و ویدیوهای مرتبط

استفاده از این ویژگی یوتیوب، کمک می‌کند تا بین محتواهای تولیدشده خود، ارتباط برقرار کنید. کارت‌ها، آیکون‌های کوچکی هستند که هنگام پخش ویدیو، در گوشه‌وکنار آن، به نمایش درمی‌آیند تا کاربران را به دیدن ویدیوهای دیگر، ترغیب کنند. صحنه‌های انتهایی، صفحاتی در انتهای ویدیو هستند که در آن‌ها، گزینه Subscribe و ویدیوهای مرتبط، نشان داده می‌شوند.

اضافه‌کردن آن‌ها به ویدیو، کمک می‌کند تا رتبه بهتری بگیرید؛ چون باعث می‌شود که کاربران، با محتواهای شما بیشتر تعامل پیدا کنند و درگیرشان شوند.

جمع‌بندی

استراتژی‌های سئو یوتیوب و گوگل را دنبال کنید تا شانس بیشتری برای دیده‌شدن محتوا، به سایت‌تان بدهید. اما در نهایت، نکته مهم‌ این است که بدانید، برای چه افرادی محتوای ویدیویی، تولید می‌کنید. موتورهای جستجو، ابزاری هستند که به کاربران کمک می‌کنند تا محتوای موردنظرشان را کشف کنند. بهینه‌سازی ویدیو، به‌تنهایی قادر نیست که شما را به محبوبیت برساند؛ بلکه یک محتوای باارزش و جذاب، می‌تواند چشم بیننده را به شما، خیره کند. همیشه ابتدا، کاربران را درنظر بگیرید و بعد سراغ استراتژی سئو بروید.