اگر یک تولیدکننده محتوا هستید، حتما تا به‌حال با خود فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید با سرعت بیشتری مطلب بنویسید؛ به‌ویژه زمانی‌که به مهلت تحویل کار نزدیک می‌شوید و هنوز چیزهای زیادی برای نوشتن دارید. بیشتر نویسندگان از این بابت کلافه هستند که نوشتن یک مطلب نه‌چندان طولانی و حتی فکرکردن نحوه شروع داستان، زمان زیادی از آن‌ها می‌گیرد. ما در این مطلب از استارتاپت، به نکات ظریفی اشاره می‌کنیم تا به کمک آن‌ها، سریع‌تر و بهتر بنویسید و دیگر برای تولید محتوای سریع و کاربر پسند، دچار دردسر نشوید.

قدم اول: قبل از شروع، به این نکات توجه کنید

برای تولید محتوای سریع باید بدانیم که نوشتن را از کجا شروع کنیم؛ زمانی‌که اطلاعات دقیقی از موضوع محتوا نداریم، قطعا نمی‌توانیم خیلی‌زود سراغ نوشتن برویم. ابتدا اطلاعاتی که نیاز دارید را جمع‌آوری کنید تا روی موضوعی که قرار است درمورد آن بنویسید، متمرکز شوید.

۱. اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید

ابتدا یک فایل Word باز کنید و موضوعی نوشته را بالای آن بنویسید، سپس به این سوالات جواب دهید:

 • چه افرادی این مطلب را می‌خوانند؟
 • از خواندن این مطلب، چه چیزی عایدشان می‌شود؟
 •  چگونه قرار است از این مطلب استفاده شود؟ (مثلا کتاب الکترونیکی، مطلب وبلاگ یا پست مهمان؟)
 • چگونه این مطلب به دست مخاطبان می‌رسد؟ (از کدام کانال توزیع محتوا استفاده می‌شود؟)
 • هدف این برند از تولید چنین محتوایی چیست؟
 • برند موردنظر چگونه متوجه می‌شود که این مطلب برایش مفید بوده است؟

شما می‌توانید قبل از شروع به نوشتن، جواب این سوالات را با مصاحبه از صاحب کسب و کار یا تحقیقات به‌دست آورید.

نکته: بهتر است برای پاسخ‌ها، یک قالب درست کنید تا هر بار برای شروع نوشته خود، به آن مراجعه کنید.

حالا که اطلاعات لازم برای آغاز کار را جمع‌آوری کردید؛ می‌توانید با سازماندهی آن‌ها، سرعت نوشتن خود را بالا ببرید.

۲. اطلاعات موجود را سازماندهی کنید

برای تولید محتوای سریع باید داده‌ها و اطلاعات خود را به‌خوبی سازماندهی کنید. ابتدا داده‌ها و اطلاعاتی که به‌دست می‌آورید را با برچسب سازماندهی کنید. مثلا گر از شخصی سوالی پرسیدید؛ اسم او، عنوان مطلب و نام شرکت را بنویسید و اگر از یک منبع آنلاین استفاده می‌کنید، آدرس اینترنتی (URL) آن را ثبت کنید.

نکته: اگر می‌خواهید محتوای‌‌تان را به منابع مختلف ارجاع دهید، حتما فهرستی از منبع یا شبکه‌ اجتماعی که از آن‌ استفاده کردید؛ تهیه کنید تا هنگام نوشتن مطلب، به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

حالا سراغ یادداشت‌های‌تان بروید و سعی کنید که از نقل‌و‌قول‌ها و جملات مهمی که به‌دست آوردید؛ در نوشته خود استفاده کنید. هرگز فراموش نکنید که گذاشتن نقل‌وقول در گیومه و برجسته‌کردن عبارات‌ و کلمات مهم، نوشته شما را جذاب‌تر می‌کند.

اگر یادداشت‌های‌تان زیاد و گیج‌کننده شد، برای‌شان زیرعنوان درست کرده و مطالب در زیرعنوان‌های مناسب سازماندهی کنید. مطمئن شوید که منبع اصلی را برای هر یک از زیرعنوان‌های خود ثبت می‌کنید.

خب حالا که اطلاعات و داده‌های لازم برای نوشتن را در اختیار دارید و آن‌ها را سازماندهی کردید، وقت آن است که سراغ نوشتن بروید؛ اما قبل از آن باید محیط مناسب برای نوشتن را آماده کنید.

تولید محتوای سریع و موفق

قدم دوم: محیط را برای تولید محتوای سریع آماده کنید

باید خودتان را برای موفقیت در نویسندگی سریع، آماده کنید و برای این کار، به یک برنامه زمان‌بندی مناسب نیاز دارید.

۱. مهلت انجام کار برای خودتان تعیین کنید

تعیین زمان مشخصی برای نوشتن، نه‌تنها به شما کمک می‌کند تا تمرکز بهتری روی کارتان داشته باشید؛ بلکه به دیگران هم نشان می‌دهد که در این زمان، اولویت اصلی شما نوشتن است و برای کارهای دیگر در دسترس نیستید و کمتر مزاحم‌تان می‌شوند.

نه‌تنها باید برای نوشتن‌تان برنامه زمان‌بندی داشته باشید؛ بلکه باید برای کاری که بعد از آن انجام می‌دهید هم، یک زمان مشخص تعیین کنید. درواقع با این کار، برای خودتان ددلاین تعیین می‌کنید.

اکثر تولیدکنندگان محتوا از این بابت شکایت دارند که نمی‌توانند روی کارشان تمرکز کنند و مدام حواس‌شان پرت می‌شود. یکی از روش‌های حفظ تمرکز، استفاده از تکنیک پومودورو (Pomodoro Technique) است. در این روش شما برنامه زمان‌بندی خودتان را به بازه‌های ۲۵ دقیقه‌ای تقسیم می‌کنید و درواقع هدف آن است که در مدت این ۲۵ دقیقه، شما حق ندارید کارتان را رها کنید؛ مگر این زمان به پایان برسد.

بهتر است زمان‌تان را بر اساس محتوا یا موضوعی که به آن مشغول هستید، تقسیم‌بندی کنید. مثلا ۱۰ دقیقه را به نوشتن لید اختصاص دهید یا کل ۲۵ دقیقه را صرف نوشتن بخش اول مطلب کنید. به کمک ددلاین‌هایی که برای خودتان ایجاد می‌کنید، کارتان را سازماندهی می‌کنید و چارچوبی برای آن قرار می‌دهید. به‌این‌ترتیب هم تمرکزتان را حفظ می‌کنید و هم مطلب را طبق زمان‌بندی که به خودتان قول داده‌اید، انجام می‌دهید.

۲. حواس‌پرتی‌تان را به حداقل برسانید

گاهی اوقات باز کردن صفحات زیاد روی کامپیوتر می‌تواند شما را سردرگم کند، پس بهتر است تنها یک صفحه روی مرورگر خود باز کنید، همچنین یک صفحه جستجوی گوگل خالی هم داشته باشید تا وقتی نیاز دارید در مورد چیزی بیشتر جستجو کنید سریع‌تر به آن دسترسی داشته باشید.

اگر نیاز به منابع بیشتری مثلا ایمیل برای محتوای خود دارید بهتر است آن‌ها را روی یک فایل Word کپی کنید و صفحه ایمیل خود را ببندید، در غیر این صورت ممکن است یک ایمیل توجه شما را جلب کند، سراغ آن بروید و همینطور ایمیل‌های بعدی و حواستان کاملا از نوشتن منحرف شود.

یکی دیگر از چیزهای که بیشتر اوقات حواس نویسندگان محتوا را پرت می‌کند گوشی موبایل است، بهتر است هنگام نوشتن گوشی خود را روی حالت مزاحم نشوید (do not disturb) قرار دهید، یا اگر منتظر تماس مهمی هستید صفحه گوشی خود را به پشت روی میز بگذارید تا نوتیفیکشن‌های ناخواسته حواس شما را پرت نکند.

در اتاق را ببندید و اگر موقع نوشتن صدای موسیقی تمرکز شما را بر هم نمی‌زند از هدفون استفاده کنید. بهتر است موسیقی انتخاب کنید که به تمرکز کردن کمک می‌کند، برای مثال بسیاری از نویسندگان از موسیقی کلاسیک و بی کلام استفاده می‌کنند تا صدای خواننده و متن موسیقی تمرکز آن‌ها را بر هم نزند.

حتی اگر هدفون همه سر و صداهای مزاحم را مسدود نکند، به دیگران نشان می‌دهد که شما مشغول کار هستید و نباید مزاحم شما شوند.

بازاریابی محتوا و تولید محتوای سریع

قدم سوم: نوشتن را شروع کنید

پاسخ سوالات اولیه درمورد مخاطب و برند را مجددا بخوانید تا هدف محتوا را به‌یاد بیاورید.

یکی از مهمترین عوامل در تولید محتوای سریع این است که زیاد به آن فکر نکنید و به‌خاطر داشته باشید که ویرایش، یک مرحله کاملا مجزا از نوشتن است.

از انتخاب کلمات راضی نیستید؟ بهتر است به آن فکر نکنید و فقط نوشتن را آغاز کنید. منتظر الهام‌گرفتن برای انتخاب یک لید و سرآغاز عالی هستید؟ بگذارید رازی را به شما بگوییم: یک شروع ایده‌آل تقریبا غیرممکن است؛ وقتی شما می‌توانید یک محتوای عالی بسازید و متنی را که شروع کرده‌اید، مجددا ویرایش و غنی‌تر کنید.

از عنوان منبع مطمئن نیستید؟ به‌جای آن چند علامت بگذارید تا بعدا آن را اضافه کنید.

۱. با عناوین اصلی شروع کنید

سه تا پنج عنوان اصلی برای محتوای‌تان بنویسید. ابتدا زیاد به گنجاندن کلمات کلیدی یا این‌که چگونه می‌توانید نظر خواننده را جلب کنید، فکر نکنید. در این مرحله، فقط روی عناوین و این‌که چگونه می‌توانید به کمک آن‌ها چارچوب خوبی برای محتوای‌تان ایجاد کنید؛ تمرکز داشته باشید.

۲. سراغ مقدمه بروید

به یادداشت‌های‌تان نگاه بیندازید تا نقاط جذاب‌، جالب‌توجه‌ و کمک‌رسان محتوا را بیابید و آن را برای شروع محتوا یا لید مطلب خود، درنظر بگیرید. آیا برای نوشتن یک لید عالی، دچار مشکل شده‌اید؟ کافی است بنویسید این مقاله درمورد فلان موضوع است و شما با خواندن این مطلب، فلان چیزها را می‌آموزید. بعدا سراغ آن می‌روید و آن را ویرایش می‌کنید.

در مقدمه متن، با یک یا دو جمله به مخاطب توضیح دهید که دلیل نوشتن این مطلب در این زمان چیست و درواقع آنچه خواننده باید از این محتوا انتظار داشته باشد را مشخص می‌کنید.

۳. عنوان‌های فرعی را بنویسید

حالا وقت آن رسیده که زیرعنوان‌های خود را از بین یادداشت‌های اولیه بیرون بکشید یا همین الان به آن‌ها فکر کنید. درمورد زیرعنوان‌ها باید به دو نکته توجه کنید:

 • آیا آن‌ها مباحث اصلی هستند که در مطلب باید به آن‌ها اشاره کنید؟
 • آیا ترتیب آن‌ها برای روایت محتوا درست است؟

از آنجایی‌که این مرحله، ساختار و چارچوب محتوای شما را تعیین می‌کند؛ برای این آن وقت بیشتری بگذارید. اگر یک ساختار منسجم نداشته باشید، باید وقت زیادی بگذارید تا از به‌هم‌ریختگی مطلب تان جلوگیری کنید.

۴. محتوای هر زیر عنوان را پر کنید

در این مرحله، جزئیات هر منبع مرتبطی که جمع آوری کردید را به زیرعنوان‌های مناسب اضافه کنید.

۵. درصورت امکان، یک نتیجه‌گیری بنویسید

مشابه آنچه که برای لید یا مقدمه گفته شد، عمل کنید. اگر بر اساس محتوا قرار است به یک نتیجه‌ مشخص برسید و مخاطب را برای اقدامی دعوت کنید (Call to Action)؛ بهتر است در پایان محتوای خود نتیجه‌گیری داشته باشید.

اگر نه، برای نوشتن پایان محتوا صبر کنید و آن را پس از بازبینی مطلب بنویسید.

تولید محتوای سریع

قدم چهارم: حالا وقت ویرایش است

حالا که پیش‌نویس مطلب خود را کامل کردید؛ ذهن‌تان را برای مرحله ویرایش آماده کنید و لازم است برای این کار، به ابتدای مطلب برگردید.

۱. تمام مطالب بعد از مقدمه متن را دوباره بخوانید

 • آیا محتوایی که نوشته‌اید درمجموع، یک هدف دارد؟
 • آیا هر بخش به‌خوبی به بخش بعدی وصل می‌شود؟

۲. زیرعنوان‌ها و محتوای‌شان را بررسی کنید

 • آیا این بخش به‌اندازه کافی جذاب است؟
 • آیا هر جمله به‌خوبی به جمله بعدی وصل می‌شود؟
 • آیا می‌توان از واژه‌های توصیفی بهتری برای انتقال مفهوم و احساس نویسنده استفاده کرد؟
 • آیا فعل‌ها به‌خوبی به‌کار گرفته شده‌اند؟
 • آیا خواندن این بخش، به‌اندازه کافی روان و راحت است؟

۳. سراغ مقدمه بروید

خب حالا که بدنه اصلی محتوا را به‌خوبی ویرایش کردید، وقت آن رسیده است که مقدمه را  متناسب با نوع لحن، جریان و روایت مطلب، ویرایش کنید. در ویرایش مقدمه باید مطمئن شوید که به‌اندازه کافی نظر مخاطب را برای خواندن محتوا جلب می‌کند.

۴. به انتهای مطلب بروید

اکنون شما یک محتوای خوب با مقدمه عالی دارید. حالا می‌توانید یک پایان خیلی خوب برای مطلب‌تان بنویسید و اگر قبلا نتیجه‌گیری را نوشته بودید، آن را ویرایش کنید تا با مقدمه و بدنه اصلی محتوای شما هماهنگ باشد. بهترین پایان متنی است که کاملا ماهرانه با مقدمه نوشته شما گره بخورد؛ یعنی آنچه مخاطب انتظار داشت از خواندن این محتوا به‌دست بیاورد را به او یادآوری کنید.

یک متن پایانی خوب می‌تواند با خلاصه‌ای از نکات مهم مقاله همراه شود یا خواننده را برای جستجوی عمیق‌تر هدایت کند.

۵. به ابتدای محتوا باز گردید

حالا که کار نوشتن مطلب تمام شده است، وقت آن رسیده که یک عنوان مناسب برای آن انتخاب کنید.

در انتخاب عنوان بسیار دقت کنید که در نگاه اول، توجه خواننده را جلب کند و دقیقا نشان‌دهنده محتوای مطلب باشد. اگر قبلا در یادداشت‌های‌تان عناوین پیشنهادی درنظر گرفته بودید، از بین آن‌ها بهترین را انتخاب کنید و در غیر این‌صورت، با توجه به محتوای مطلب، یک عنوان جذاب بیابید.

تولید محتوای سریع و کاربر پسند

قدم پنجم: برای تولید محتوای سریع خود، یک برنامه درست داشته باشید

شاید با وجود رعایت تمام مواردی که گفتیم، باز هم برای تولید محتوای سریع و کاربر پسند، دچار تردید و سردرگمی شوید. اما نکته مهم این است که در چنین مواقعی، نباید تسلیم شوید تا الهام غیبی به شما برسد.

کافی است برای نوشتن مطلب خود، یک برنامه درست‌و‌حسابی داشته باشید. مثلا اول تحقیق کنید، منابع خوب را بیابید و از اصول بازاریابی محتوا برای جذب مخاطب بهره ببرید. حالا یک مسیر مشخص را برای نوشتن انتخاب کنید؛ یعنی اول بدنه اصلی محتوای‌تان را بنویسید و بعد سراغ ویرایش آن بروید. تنها در این صورت، شما می‌توانید فرآیند نوشتن محتوا را کنترل کنید تا سریع‌تر بنویسید و هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، بهتر و بهتر خواهید شد.