شرکت کاست کو (Costco)، چهارشنبه اعلام کرد از روز دوشنبه به بعد تمام مشتریان کاست کو باید در فروشگاه‌های این شرکت از ماسک استفاده کنند. کاست کو اولین فروشگاه زنجیره‌ای در ایالات متحده آمریکا است که مشتریان خود را به استفاده از ماسک ملزم می‌کند.

  • به گفته این شرکت خریداران در هنگام حضور در فروشگاه باید از ماسکی استفاده کنند که تمام دهان و بینی آن‌ها را می‌پوشاند.
  • کودکان زیر دو سال و افرادی که به دلایل شرایط پزشکی نمی‌توانند ماسک بپوشند از این قاعده مستثنا هستند.
  • استفاده از ماسک در بین کارکنان پیش از این خبر هم الزامی بوده است.
  • شرکت کاست کو اظهار کرده استفاده از ماسک نباید به عنوان یک جایگزین برای رعایت فاصله اجتماعی در داخل فروشگاه تلقی شود.  
  • مجله فوربز این سوال را مطرح کرد که آیا فروشگاه‌ها به مشتریانی که ماسک ندارند ماسک می‌دهند (یا می‌فروشند)؟ در مواجهه با این سوال کاست کو جوابی نداده است و در بیانیه‌ای اعلام کرده برای پاسخ گفتن به سوالات روزنامه‌نگاران نیروی کافی ندارد.
  • برخی از شهرها و ایالت‌ها ازجمله مریلند (Maryland) و سان‌فرانسیسکو (San Francisco) درباره استفاده از ماسک قوانین خاص خود را دارند اما تا به امروز کاست کو اولین فروشگاه بزرگی است که این قانون را در تمامی شعب خود الزامی ساخته است.
  • مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده آمریکا به تمامی شهروندان مخصوصا در مجامع عمومی (که رعایت فاصله اجتماعی در آن دشوار است) مانند خواربار فروشی‌ها توصیه می‌کند از ماسک استفاده کنند.
استفاده از ماسک در فروشگاه

نقل قول

کریگ جلینک (Craig Jelinek) مدیرعامل و رئیس شرکت کاست کو اظهار کرد

می‌دانیم که ممکن است بعضی از افراد این کار را دشوار خوانده و به آن اعتراض داشته باشند، اما تحت شرایطی که داریم معتقد هستیم این امنیت ارزش سختی کشیدن را دارد. موضوع فقط داشتن یک انتخاب شخصی نیست، استفاده از ماسک فقط از خود فرد حفاظت نمی‌کند بلکه برای دیگران هم همین مزیت را دارد.

مدیرعامل شرکت کاست کو

پس‌زمینه

نرخ فروش شرکت کاست کو در بحران کرونا افزایش خوبی داشته اما برخی از کارکنان در مصاحبه با بازفیدنیوز (Bazzfeed News) گفته‌اند که شرکت برای محافظت از کارمندان تلاش کافی نداشته و در بکارگیری پروتکل‌های حفاظتی دربرابر کرونا کند عمل کرده است. این شرکت سوالات مطرح شده از سوی بازفید را هم بی‌پاسخ گذاشت.

تنش

کاست کو اعلام کرد دوشنبه تا جمعه فقط در ساعات ۹ تا ۱۰ صبح از رعایت این قانون برای فروش‌های کلی در برخی از شعب خود چشم‌پوشی می‌کند و مشتریان تا زمانی که خودشان اجناس را برمی‌دارند، می‌توانند از کیسه‌های‌شان استفاده کنند. این شرکت همچنین دیگر بازگرداندن اقلامی چون دستمال توالت، بطری آب، دستمال ضدعفونی کننده، حوله‌های کاغذی، برنج و اسپری ضدعفونی کننده از سوی مشتریان را قبول نمی‌کند.