در حال حاضر که مشغول نوشتن این مطلب هستم، به موسیقی ملایم و شکوهمندانه‌ای گوش می‌دهم. در حقیقت، بد نیست وقتی شما هم این مطلب را مطالعه می‌کنید، به موسیقی Battlefield 1 گوش دهید. شرط می‌بندم با گوش دادن به این موسیقی به‌عنوان پس‌زمینه هنگام مطالعه، تمرکز بهتری کسب خواهید کرد. هر چه باشد، هدف از ساخت موسیقی یا ساندترک‌های بازی‌های ویدیویی، دقیقا همین است. آهنگ بازی کامپیوتری می‌تواند تمرکز شما را تا حد زیادی روی یک کار، بالا ببرد.

این یکی از بهترین فرصت‌های زندگی است که می‌توانید خیلی راحت و به‌صورت رایگان، از آن بهره‌مند شوید. از طرفی تحقیقات بسیاری هم ثابت کرده‌ که وقتی نیاز به تمرکز دارید، بهتر است به آهنگ بازی ویدیویی گوش کنید. در واقع ساندترک بازی‌های کامپیوتری، به‌خودی خود یک ژانر کامل است که برای تحریک همزمان حواس شما و ترکیب آن‌ها با پس‌زمینه مغزتان طراحی شده‌اند که این، هدف اصلی ساخت ساندترک بازی‌‌های ویدیویی است.

ساندترک بازی‌های ویدیویی ساخته می‌شوند تا شما را به‌عنوان بازیکن یک نقش ماموریتی، درگیر و جذب کنند؛ بدون این‌که حتی، باعث حواس‌ پرتی‌تان شوند. در حقیقت، بهترین موسیقی‌، آن‌ است که شنونده را روی وظایف خود متمرکز کند و موسیقی متن بازی ویدیویی، بهترین انتخاب برای رسیدن به این خواسته است.

چرا آهنگ بازی کامپیوتری نسبت به هر آهنگ دیگری، برای کار مناسب‌تر است؟

مطالعات زیادی نشان داده است که وجود مقداری صدا در پس زمینه، به تمرکز یک فرد، کمک می‌کند. به‌این دلیل که موسیقی پس‌زمینه، به ناخودآگاه ذهن شما اجازه می‌دهد تا با به‌کمک آن، کوک و تنظیم شود. بنابراین بهترین صدا، موسیقی است؛ اما نه هر موسیقی‌. این‌که سراغ جدیدترین موسیقی خواننده محبوب خود بروید، برعکس باعث می‌شود تا همراه او بخوانید و حتی بدن‌تان هم همراه با خواندن آهنگ، به حرکت دربیاید؛ به‌این ترتیب ناگهان خود را از کار و تمرکز روی وظایف‌تان دور می‌بینید.

از طرف دیگر طبق تحقیقات، سکوت باعث می‌شود که شخص نسبت به همکاران خود که مشغول گوش‌دادن به موسیقی هستند، بسیار کندتر عمل کند. حتی تعدادی از جراحان، حین کار خود به موسیقی گوش می‌دهند و بنابر نتایج به‌دست آمده، افرادی‌که هنگام انجام وظایف‌شان به موسیقی گوش می‌دهند، دقت بیشتر و عملکرد موثرتری دارند.

حال دریافتید که سکوت، می‌تواند شما را از انجام بهتر کارها بازدارد و گوش‌دادن به موسیقی‌ نامناسب هم باعث حواس‌پرتی‌تان می‌شود. پس باید بهترین موسیقی‌ را انتخاب کنیم تا به بالاترین پتانسیل کاری خود برسیم و همان‌طور که گفتیم بهترین موسیقی، آهنگ بازی‌های ویدیویی است. اما چه نوعی از ساندترک بازی‌های کامپیوتری، می‌توانند مناسب نیاز ما عمل کنند؟

گوش دادن به موسیقی متن بازی ویدیویی در هنگام کار

در ادامه این مطلب از استارتاپت، نگاهی به عواملی می‌اندازیم که یک آهنگ بازی کامپیوتری را به انتخاب مناسبی تبدیل می‌کنند:

۱. موسیقی بدون کلام

به لطف قرن‌ها تکامل، مغز انسان‌ به مرحله‌ای رسیده که می‌تواند آدمیزاد را با هر شکل و حالتی، شناسایی کند. چشمان ما تمایل زیادی به دیدن چهره انسان‌ها دارد، حتی بدون این‌که کسی جلوی‌مان حضور داشته باشد، چشم به دنبال دیدن یک شخص می‌گردد. حتی فرکانس گوش‌های ما به گونه‌ای تنظیم شده تا صدای انسان‌ را بیش از هر صدای دیگری دریافت کند. دقیقا به‌همین دلیل، زمانی‌که فردی صحبت می‌کند، خیلی زود حواس‌مان پرت می‌شود؛ چون مغز دائما در تلاش است تا حواس ما را به‌سمت شخصی که مشغول صحبت است، متمرکز کند. زمانی‌که فردی مشغول صحبت است؛ مغز ما می‌خواهد که صدای آن فرد، در درجه اول تمرکزمان قرار بگیرد و تمایل ندارد که ما روی کار تمرکز کنیم.

اما این مسئله در فضاهای شلوغ، متفاوت است. زمانی که لپ‌تاپ خود را به یک کافی‌شاپ شلوغ می‌برید تا در آن‌جا کار کنید؛ در کمال ناباوری، تمرکز بسیار خوبی دارید. این مسئله به‌دلیل بوی خوش قهوه و شیرنی‌های تازه نیست؛ بلکه به‌جهت آلودگی صوتی فراوانی است که مردم ایجاد کرده‌اند و ترکیب صدای آن‌ها با یکدیگر، باعث‌ ایجاد آهنگ خاصی شده که زبان قابل‌شناسایی برای ذهن ما نیست.

اما در یک دفتر کاری آزاد که دائما مردم رفت‌و‌آمد می‌کنند و همکاران مشغول صحبت هستند، صدای همهمه آن‌ها در سطحی است که مغز به‌راحتی و بدون تلاش زیاد، می‌تواند کلمات را شناسایی کند و سریعا روی آن‌ها متمرکز شود. در حقیقت، تحقیقات در دفاتر باز نشان داده که صحبت‌های افراد، کمترین سود را برای شاغلین این مکان‌ها دارد؛ اما یک آهنگ پس زمینه، کاملا باعث بهبود و افزایش عملکرد کارمندان می‌شود.

اگر دنبال شنیدن صدای شخصی نیستید، سراغ آهنگ‌‌های بازی ویدیویی بروید

آهنگ بازی‌ کامپیوتری به‌ندرت حاوی صدای انسان‌ است و معمولا هم وقتی فردی شروع به خواندن می‌کند؛ به جای بیان کلمات، ملودی‌ گوش‌نواز تولید می‌کند. مانند آهنگ بازی Bloodborne.

شاید حتی برای‌تان جالب باشد که بدانید، بازی‌ها بدون داشتن موسیقی متن، هیچ جذابیتی ندارند. بهترین مثال در این زمینه، بازی The Sims است. آهنگ بازی کامپیوتری The Sims به‌شکل خارق‌العاده‌ای برای بهره‌وری بیشتر، مفید هستند. در بازی The Sims باید ساعت‌ها بنشینید و یک سری وظایف را انجام دهید؛ برای کاراکترها خانه بسازید، زندگی روزمره آن‌ها را پیش ببرید، غذا درست کنید و حتی آن‌ها را به حمام ببرید. چطور می‌شود که چنین بازی ویدیویی، به محبوبیت بالایی برسد؟ یکی از دلایل اصلی آن، موسیقی متن بازی است. تنها یک بار The Sims را بدون موسیقی بازی کنید تا بفهمید چقدر می‌تواند خسته‌کننده و خواب‌آور باشد؛ اما با موسیقی متن بشاش و جالب خود، جادو کرده است. وقتی آهنگ بازی‌های کامپیوتری چنین قدرتی دارند، پس قطعا می‌توانند به ما در انجام وظایف کاری روزمره و گاهی خسته‌کننده، کمک کنند.

ساندترک بازی کامپیوتری برای تمرکز روی کار

۲. مداوم و با حجم صدای کم

وقتی صدای موسیقی بالا باشد، شما هیجان‌زده می‌شوید و زمانی‌که پایین باشد، بیش‌ازحد آرامش می‌گیرید. زمانی‌که فهرستی از آهنگ‌ها داشته باشید که صدای کم‌و‌زیاد متفاوتی دارند؛ ممکن است تنظیمات ذهن‌تان هم دگرگون شود. بسیاری از آلبوم خوانندگان به‌همین شکل است و هرکدام از آهنگ‌های آن‌، ریتم و تن صدای متفاوتی دارد.

زمامنی‌که حین نوشتن یک جمله، به‌طور ناگهانی یک موسیقی آرام جای خود را با آهنگ تند با صدای بالا عوض می‌کند، قطعا حواس‌تان پرت خواهد شد و این دقیقا برعکس هدفی است که از گوش‌دادن به آهنگ هنگام کار داریم. تنظیمات آهنگ‌ بازی‌های‌ کامپیوتری دقیقا چنین مسئله‌ای را رعایت کرده‌اند و هیچ‌گاه قصد ندارند با کم‌و زیادکردن ناگهانی حجم صدای خود، حواس بازیکنان را پرت کنند. آهنگ بازی ویدیویی به‌جای حواس‌پرتی، باعث می‌شوند تا پیش بروید، توقف نکنید و لذت ببرید؛ این دقیقا همان چیزی است که ما هنگام انجام وظایف کاری، احتیاج داریم.

اگر در کافه‌های شلوغ، صداها از حجم خاصی بیشتر شوند، قطعا به سختی می‌توانید تمرکز کنید. مطالعه‌ای نشان داده که صداهای بسیار بلند، باعث اختلال در توانایی فرد برای انجام وظایف می‌شوند؛ اما برعکس صداهای پس‌زمینه آرام یا در حد متوسط، افزایش بهره‌وری و خلاقیت فرد را بیشتر می‌کنند.

اهمیت موسیقی و آهنگ در افزایش عملکرد شغلی

۳. سرعت مناسب

تمام آهنگ های کلاسیک و بی‌کلام، آرام نیستند؛ اما دلیلی وجود دارد که اغلب‌شان، آرامش‌بخش هستند. بسیاری از آن‌ها خوش‌‌آهنگ هستند و ملودی دلپذیری دارند. فراموش نکنید که شما به‌دنبال ملودی جذاب نیستید بلکه نیاز به هماهنگی ذهن خود دارید.

بنابراین آهنگ بازی ویدیویی برخلاف آهنگ‌های کلاسیک بی‌کلام، باعث آرامش بیش‌ازحد نمی‌شود؛ چون وجود چنین آهنگ‌هایی در بازی ویدیویی، تاثیر منفی می‌گذارد. پس افرادی که آهنگ بازی کامپیوتری تولید می‌کنند، باید ساندترکی خلق کنند که حین ایجاد تمرکز، درگیرکننده و هیجان‌انگیز هم باشد؛ بدون این‌که بازیکن از شنیدن آن خسته شود.

دقیقا به‌همین دلیل است که آهنگ‌هایی با سبک رپ و هیپ‌هاپ، برای تمرین های ورزشی، بسیار عالی هستند؛ چون ریتم‌شان باعث می‌شود که دائما بخواهید با هیجان کامل، به‌سمت جلو حرکت کنید و انگیزه داشته باشید. حتی تحقیقاتی در این زمینه نشان داده، ورزشکارانی که حین تمرین، آهنگ‌هایی با ریتم جذاب گوش می‌دهند؛ عملکرد بهتری دارند. این آهنگ‌ها حتی زمانی‌که مشغول وظایفی هستید که نیاز به تمرکز ذهنی ندارد؛ عالی عمل می‌کنند. اما اگر کارتان با خواندن‌و‌نوشتن و هر چیزی که نیازمند تمرکز ذهنی است، مرتبط باشد؛ به موسیقی احتیاج دارید ک در آن، نه صدای خواندن شخصی باشد و نه ریتمی داشته باشد که باعث تحرک بیش‌ازحد شود.

در پلتفرم‌هایی مثل اسپاتیفای یا یوتیوب، می‌توانید فهرستی بلندبالایی از آهنگ‌های بازی کامپیوتری پیدا کنید تا حین انجام کار، به آن‌ها گوش دهید.