وارن بافت (Warren Buffet) یکی از سرمایه‌گذاران مشهور آمریکایی، با فروش سهام خود از ۴ شرکت بزرگ حمل و نقل هوایی ایالات متحده، باعث شد تا ارزش سهام صنعت هواپیمایی این کشور (US Airline)، سراشیبی بسیار تندی را تجربه کند. با این اقدام، شرکت های هواپیمایی آمریکا وارد بحران بسیار جدی‌تر شده‌اند.

پیش از این، شرکت های هواپیمایی آمریکا اعلام کرده بودند که بزرگ‌ترین ضرر را به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ تجربه کرده‌اند.

وارن بافت که با ۸۸/۹ میلیارد دلار سرمایه، در رتبه چهارمین شخص ثروتمند دنیا قرار دارد؛ پس از نابودشدن تقاضای سفرهای هوایی به‌دلیل شیوع و بحران تعطیلات ویروس کرونا، به کلی سهام خود در ۴ شرکت بزرگ حمل و نقل ایالات متحده را به فروش رساند.

برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) شرکت هلدینگ آمریکایی به مدیریت وارن بافت، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار ۴ شرکت هوایی امریکن (American)، دلتا (Delta)، ساوث‌وست (Southwest) و یونایتد (United) بوده است. یکشنبه هفته پیش بافت اعلام کرد که شرکت او تمامی سهامی خود را از این ۴ شرکت بیرون خواهد کشید. این اقدام پس از ضرر نزدیک به ۵۰ میلیارد دلاری شرکت برکشایر هاتاوی در ۳ ماه اول سال ۲۰۲۰ بود.

وضعیت بحرانی شرکت های هواپیمایی آمریکا

پس از این تصمیم از سوی برکشایر هاتاوی، شرکت هوایی آمریکن با سقوط ۷/۷ درصدی، شرکت هوایی دلتا با سقوط ۶/۴ درصدی، شرکت یونایتد با سقوط ۵ درصدی و شرکت ساوث‌وست با سقوط ۵/۷ درصدی، همراه شدند.

وارن بافت در سال ۲۰۱۶ روی این ۴ شرکت هواپیمایی سرمایه‌گذاری کرده بود و به دلیل تقاضای بالای سفرهای هوایی و هزینه‌های کمتر سوخت نسبت به سال‌های پیش از آن، سود بسیار مثبت و قابل‌توجهی را به‌دست آورد.

به گفته شرکت هوایی دلتا، پس از پایان یافتن ویروس کرونا، بین ۲ تا ۳ سال طول خواهد کشید تا شرکت های هواپیمایی آمریکا بتوانند بهبودی کامل خود را به‌دست بیاورند.