طی چند سال اخیر، تکنولوژی و اینترنت زندگی روزانه بسیاری از مردم را تغییر داده‌اند و خود این تکنولوژی‌ها، دائما به لطف ترند طراحی‌ها و تغییرات بزرگ، روز به روز در حال گسترش و پیشرفت هستند. طراحی از این جهت تاثیر مستقیمی روی اینترنت و تکنولوژی گذاشته چرا که یکی از مهم‌ترین المان‌های تعامل میان مردم با این ابزار است. به همین دلیل، طراحی UI و UX، در سال ۲۰۲۰ به عنوان یکی از مفاهیم مهم زیبایی شناسی در دنیای تکنولوژی، به عنوان ترندی مهم یاد می‌شوند. بنابراین توجه به بهترین ترندهای طراحی UI و UX در سال ۲۰۲۰ از جمله مهم‌ترین مسائلی است که صاحبان اپلیکیشن‌های موبایل و اپلیکیشن‌های تحت وب باید به آن‌ توجه داشته باشند.

UI به معنای رابط کاربری (User Interface) و UX به معنای تجربه کاربری (User Experience) از جمله‌ مهم‌ترین ستون‌های طراحی تکنولوژی و فضاهای کاربری هستند که در سال‌های اخیر به اهمیت بسیار بالایی دست پیدا کرده‌اند و اگر با آن همراه نشوید و طراحی‌های خود را بدون تغییر نگه دارید، به عنوان اپلیکیشنی منسوخ شناخته می‌شوید که حتی ممکن است بازدیدکنندگان خود را از دست بدهید و آن‌ها را به سمت رقبای خود هدایت کنید.

معرفی ۷ ترند طراحی UI و UX

در این مطلب از استارتاپت، نگاهی به مهم‌ترین ترندهای طراحی UI و UX در سال ۲۰۲۰ نگاهی خواهیم داشت.

فرم های تمام صفحه در طراحی UI و UX

۱. فرم‌های تمام صفحه

فرم‌هایی که در وب‌سایت یا اپلیکیشن شما وجود دارند، ممکن است خسته کننده باشند اما باید همیشه این را در ذهن داشته باشید که فرم‌ها، مهم‌ترین بخش از وب‌سایت کسب و کار شما هستند. به همین دلیل است که اضافه کردن فرم‌های تمام صفحه (Full Screen) به صفحه اصلی وب‌سایت‌ها، تبدیل به یکی از ترندهای مهم در طراحی UI و UX شده است.

به این جهت طراحی فرم‌های تمام صفحه حائز اهمیت است چرا که باعث می‌شود احساس آزادی عمل به کاربران دست بدهد. این ترند شاید ساده‌ترین چیزی است که می‌توانید به کاربران خود بدهید و در عین حال نتیجه مثبتی دریافت کنید.

ناوبری پنهان در بهترین طراحی UI و UX

۲. ناوبری پنهان

ناوبری پنهان یا Hidden Navigation منویی است که الگوی آن از طراحی رابط کاربری موبایل‌ها الهام گرفته شده. با داشتن ناوبری پنهان، می‌توانید فضای بسیار زیادی را برای وبسایت خود آزاد کنید که تا پیش از این توسط منوها اشغال شده بودند. ناوبری پنهان در طراحی UI و UX بهترین تجربه کاربری را چه برای کاربران دسکتاپ و چه برای کاربران موبایل ارائه می‌دهد. ناوبری پنهان به دلیل حفظ طراحی مینیمالیسم، به عنوان یکی از بهترین ترندهای طراحی UI و UX در سال ۲۰۲۰ شناخته می‌شود. استفاده از ناوبری پنهان اجازه می‌دهد تا کاربران با بازکردن وب سایت یا اپلیکیشن شما، ناگهان با حجم زیادی از منوها و نوشته‌های اضافی رو به رو نشوند و المان‌های مهم اپلیکیشن بهتر و برجسته‌تر، چشم آن‌ها را به خود خیره کنند.

تصاویر سفارشی در طراحی UI و UX

۳. تصاویر سفارشی

گرافیک و تصاویر سفارشی کمک می‌کنند تا وب‌سایت شما یک شخصیت منحصر به فرد پیدا کند. با استفاده از این ترند و اضافه کردن تصاویر سفارشی به وب‌سایت، به خودتان کمک می‌کنید تا برند شما بهتر به نمایش گذاشته شود و احساس، عقاید و هویتی که دارید را به بازدید کنندگان سایت خود به شکلی بصری منتقل کنید. زمانی که وب سایت یا اپلیکیشن شما به محبوبیت مناسبی برسد، بازدیدکنندگان با دیدن تصاویر سفارشی که برای سایت خود طراحی کردید، هر جا که باشند، سریعا شما را به یاد خواهند آورد. استخدام گرافیست به منظور طراحی تصاویر سفارشی، یکی از بهترین ترندهای طراحی UI و UX در سال ۲۰۲۰ است و یکی از ترفندهای عالی برای محبوب و شناخته شدن محسوب می‌شود.

انیمیشن در طراحی UI و UX

۴. انیمیشن در طراحی UI و UX

استفاده از انیمیشن در طراحی UI و UX روشی مفید برای هدایت و راهنمایی کاربران در طول ماجراجویی آن‌ها در سایت شما است. انیمیشن‌ها کمک می‌کنند تا محصولات نمایش بهتری از خود داشته باشند و تجربه‌ای زنده و قابل رویتی را برای کاربران فراهم کنند. در تمامی نقاط سایت خود می‌توانید از انیمیشن‌های ریز و درشت بهره ببرید. از منوها و راهنمایی کاربران گرفته تا جا به جایی در بین صفحات و بارگزاری‌ها.

فراموش نکنید که انیمیشن‌ها تنها جنبه طراحی یا سرگرمی و جالب‌تر کردن صفحات را ندارند، بلکه آن‌ها بهترین راه برای آگاهی هر چه بهتر کاربران از محصولات و سرویس‌های شما هستند. با کمک انیمیشن، به راحتی می‌توانید ویژگی‌ها و عملکرد محصولات خود را نمایش دهید و باعث متمایز شدن از رقبای خود شوید.

طراحی سه بعدی در بهترین طراحی UI و UX

۵. طراحی سه بعدی

روابط کاربری با گرافیک سه بعدی یکی از جذاب‌ترین ترندها در طراحی UI و UX است که خیلی از اپلیکیشن‌های موبایل و اپلیکیشن‌ وب‌سایت‌ها از آن بهره نمی‌برند، چرا که به تازگی مورد توجه قرار گرفته شده است و هنوز فراگیر نیست. هدف از داشتن انیمیشن و گرافیک سه بعدی در اپلیکیشن موبایل و وبسایت خود، می‌توانید تجربه کاربری خیلی بهتری برای کاربران خود رقم بزنید. گرافیک‌های سه بعدی باعث می‌شوند چهره‌ای خلاق و متفاوت نسبت سایر سایت‌ها داشته باشید.

البته گرافیک‌ها و انیمیشن‌های سه بعدی در اپلیکیشن‌های موبایل و اپلیکیشن‌های وب‌سایت چالشی است که نیاز به توانایی‌های یک گرافیست کاربلد دارد و زمانی که درست انجام شود، قطعا چشم کاربران به شما خیره خواهد شد. استفاده از گرافیک و انیمیشن‌های سه بعدی بیش از هر طراحی دیگری باعث درگیر شدن کاربران با شما می‌شوند.

الگوها در بهترین طراحی UI و UX سال ۲۰۲۰

۶. الگوها و بافت‌ها

داشتن الگو‌ (Pattern) و بافت‌ (Textures) راهی موثر و خلاقانه برای اضافه کردن عمق به اپلیکیشن است. این ترند طراحی UI و UX کمک می‌کند تا شاهد افزایش اثربخشی وب‌سایت شود و چشمان کاربر را به برخی از فاکتورهای کلیدی یا عملکردهای مهم اپلیکیشن موبایل یا وبسایت خیره کند. با استفاده از بافت‌های منحصر به فرد می‌توانید برخی از المان‌های سایت مانند هدینگ‌ها، عناوین و آیکون‌ها را نسبت به دیگر بخش‌های سایت خود متمایز کنید. بهره‌گیری از ترند الگوها و بافت‌ها می‌توانند انگیزه‌ای برای طراحان به منظور خلق لوگوهای منحصر به فرد، وکتورها، پس زمینه و دیگر المان‌های طراحی باشند.

اشکال هندسی در طراحی UI و UX

۷. طراحی هندسی

این روزها بسیاری از طراحان به دنبال طراحی‌های ساده و کمتر‌ پیچیده به کمک اشکال هندسی هستند. بسیاری از طراحانی که با جدیدترین ترندهای دنیا خود را به‌روز نگه می‌دارند، با استفاده از الگوها، اشکال و استایل‌های هندسی، به طراحی لوگوها، وکتورها و بسیاری از موارد دیگر می‌پردازند. استفاده از اشکال هندسی، یکی از بهترین ترندهای طراحی UI و UX در سال ۲۰۲۰ است که می‌تواند چهره‌ای ساده اما شکیل را به اپلیکیشن شما ببخشد.