داشتن کسب و کار آنلاین کار آسانی است؛ اما شروع کردن آن خیر! اگر بالاخره برای شروع آماده هستید، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا از چند نمونه از انواع کسب و کار آنلاین ایده بگیرید. این مدل‌های کسب و کار آنلاین مورد آزمایش قرار گرفته‎ و مؤثر هستند. با استارتاپت همراه باشید تا بیشتر با انواع کسب و کارهای آنلاین آشنا شویم.

شاید ایده‌ای برای درآمد جانبی داشته باشید یا فقط می‌خواهید دیگر برای کسی کار نکنید و کسب و کار آنلاین خود را داشته باشید.

این مقاله، انواع مدل کسب و کار آنلاین سودآور را به شما نشان داده و یاد می‌دهد چطور یکی را انتخاب کرده و اولین مشتریان خود را جذب کنید.

در این مقاله نمونه‌های خوب و بد را بررسی و مزایا و معایب را عنوان می‌کنیم و شما را به جایی که می‌خواهید برسید، می‌رسانیم: ورود به راهی برای تبدیل شدن به یک کارآفرین آنلاین.

کسب و کار آنلاین چیست؟

بهتر است ابتدا بدانیم کسب و کار آنلاین، دقیقاً چه تعریفی دارد. هر وب سایت تجاری که محصول یا سرویس ارائه می‌دهد که ارزش مبادله برای پول را دارد، کسب و کار آنلاین محسوب می‌شود. بر خلاف کسب و کار و خرده‌فروشی‌های سنتی، کسب و کار آنلاین از اینترنت و وب سایت به عنوان فروشگاه خود استفاده می‌کند.

برای اینکه یک کسب و کار آنلاین موفق داشته باشید، باید دو کار را انجام دهید:

۱. مدل کسب و کار مناسب برای بازار را انتخاب کنید.

۲. منابع ترافیک (محل‌ حضور) مشتریان احتمالی را پیدا کنید.

۶ نمونه از انواع مدل کسب و کار آنلاین

در ادامه، ۶ مدل کسب و کار آنلاین و ۶ روش تولید ترافیک و جذب مشتری را برایتان شرح می‌دهیم.

کار شما ادغام و مطابقت با ترکیبی از انواع مدل کسب و کار آنلاین و منابع ترافیک برای بازار کارتان خواهد بود.

۱. فروش محصولات دیجیتال

بهترین راه برای کسب درآمد به‌روش آنلاین این است که دانش خود را به اشتراک بگذارید. از آنجا که همیشه آنلاین هستیم، هر زمان که به اطلاعات نیاز داریم به گوگل مراجعه می‌کنیم، نه کتابخانه!

می‌توانید با فروش محصولات دیجیتال مانند کتاب‌های الکترونیکی و دوره‌های آموزشی، سود کنید. این کار «تولید محتوا» هم نامیده می‌شود و یکی از انواع مدل کسب و کار آنلاین بسیار عالی محسوب می‌شود.

فروش محصولات دیجیتالی به عنوان یکی از انواع مدل کسب و کار آنلاین

موارد اصلی که برای کسب درآمد با محصولات دیجیتال نیاز دارید، عبارتند از:

 • محصولی که ارزشمند باشد و مشکلی اساسی را حل کند
 • وب سایتی برای فروش محصولات دیجیتال (تنها یک صفحه فرود (landing page) نیز در ابتدا کافی است)
 • نقشه راه برای پیدا کردن مشتریان

وقتی نوبت به محصول می‌رسد، بهتر است موضوعی که آن را به‌خوبی درک می‌کنید، انتخاب کنید. می‌توانید دوره‌های آنلاین ایجاد کرده و بفروشید یا کتاب‌های الکترونیک بنویسید. نکته خوب در این مورد، آن است که تنها کافی است یک‌بار چنین محتوایی را تولید کنید و تا زمانی که بازار نیاز دارد، توسط آن کسب درآمد کنید.

یک نمونه عالی از محصولات دیجیتال که به درستی تهیه و ارائه شده «آکادمی آزمون CMA  ناتان لیاو» (Nathan Liao) است. مطالب بسیاری در مورد تبدیل شدن به یک حسابدار مدیریت خبره و گذراندن آزمون CMA  وجود دارد.

آنچه ناتان فهمیده بود این بود که محصولات موجود در بازار، دانشجویان را برای کار در دنیای واقعی آماده نمی‌کردند و او می‌خواست خودش این مشکل را حل کند. بنابراین در طول فرآیند حل این مسأله، یکی از انواع مدل کسب و کار آنلاین موفق را ایجاد کرد که به او امکان سفر به نقاط مختلف دنیا در حین ساخت و توسعه‌ی کسب و کارش را می‌دهد.

مزایای فروش محصولات دیجیتال:

 • محدودیت کم برای ورود (هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد)
 • می‌توانید از کم شروع کنید
 • قابل ارتقا است (اگر مشتریان شما به محصولات بیشتری نیاز داشته باشند، شما همیشه می‌توانید بیشتر تولید کنید)
 • منفعل است (یکبار محتوا تولید کنید و بارها درآمد کسب کنید)

معایب فروش محصولات دیجیتال:

 • پرداخت‌ها برای دریافت محصول تنها یکبار انجام می‌شود (شما به جریان ثابتی از درآمد مکرر دست نخواهید یافت)
 • این نوع فروش و کسب درآمد، دارایی به حساب نمی‌آید

با این حال دلسرد نشوید. در ادامه راه‌هایی برای جذب ترافیک و مشتری را توضیح می‌دهیم. اما ‌اکنون، توجه ما به انتخاب یکی از این انواع مدل کسب و کار آنلاین است تا بر روی آن تمرکز کنیم.

۲. حمایت مالی از پادکست یا تبلیغات

اگر می‌خواهید تنهایی کار کنید، این مدل کسب و کار آنلاین برایتان عالی است.

اگر وبلاگ خود را راه‌اندازی و ترافیک کافی ایجاد کنید، می‌توانید درآمد داشته باشید. همچنین می‌توانید با یادگیری نحوه شروع یک پادکست موفق، این کار را انجام دهید.

این نوع از میان انواع مدل کسب و کار آنلاین سبب می‌شود بتوانید کارها را با سرعت دلخواه خود انجام دهید؛ اما ایجاد ترافیک، هشدار بزرگی محسوب می‌شود و باید تعداد زیادی مخاطب و شنونده داشته باشید تا برای پادکست خود اسپانسر به دست آورید.

اگر به سرگرمی یا موقعیت خاصی علاقه دارید، قطعا باید به راه اندازی وبلاگی تحت سیستم وردپرس یا پادکست فکر کنید.

ساخت پادکست یا حمایت مالی از آن ها یکی از انواع مدل کسب و کار آنلاین است.

بلاگ‌ها همیشه محبوب بوده‌اند (و برای ساختن آن تنها نیاز به یک دامنه و هاست دارید)؛ اما برای شروع پادکست، نیاز به این موارد دارید:

 • تجهیزات (میکروفن، هدفون و غیره)
 • اسکایپ یا نرم‌افزار مشابه برای مصاحبه‌ها
 • نرم‌افزار ضبط و ویرایش
 • هاست پادکست مانند Libsyn

حال، اندکی درمورد پادکست Hack the Entrepreneur صحبت می‎‌کنیم. این پادکست، با عشق و علاقه شروع شد و تبدیل به پادکستی با مصاحبه‌های بسیار با کارآفرینان شد که موضوعات مختلفی از جمله تبلیغ‌نویسی (کپی رایتینگ) تا Amazon FBA را شامل می‌شود. این پادکست، مرجعی کامل برای کارآفرینان و افرادی است که دوست دارند جزو این دسته باشند.

انجام کاری که دوست دارید همیشه انتخاب خوبی است و زمانی که یک موضوع برای جذب حامیان مالی و تبلیغ کنندگان کافی باشد،  مزایا و معایبی را هم باید در نظر بگیرید:

مزایای حمایت مالی از پادکست:

 • قابل ارتقا است
 • تقاضای زیادی برای آن وجود دارد (محتوای خوب همواره باب روز است)
 • نسبتاً منفعل است
 • پتانسیل رشد زیادی دارد

معایب حمایت مالی از پک‌های صوتی:

 • محدودیت زیادی برای ورود وجود دارد (به ترافیک زیادی نیاز دارید که زمان و تلاش می‌طلبد)
 • تبلیغات و حمایت مالی به‌واسطه قرارداد و با تنها یک پرداخت‌ها تعریف می‌شوند
 • این نوع فروش و کسب درآمد، دارایی به حساب نمی‌آید

یک دلیل خوب دیگر برای استفاده از این مدل در میان انواع مدل کسب و کار آنلاین، ایجاد اعتبار است. با رشد محبوبیت و افزایش ترافیک، برای خود اعتبار به دست می‌آورد و در کسب و کار خود به منبع تبدیل می‌شوید.

تنوع بخشیدن به درآمد از طریق تولید محتوا یا ظاهر شدن به عنوان سخنگوی مهمان در رویدادهای مختلف زمانی که افراد فعال در حوزه کاریتان، شما را به عنوان یک مرجع و فرد قابل اعتماد تلقی می‌کنند، ساده خواهد بود.

علاوه‌بر‌این، با افزایش تقاضا برای تبلیغات در وبلاگ یا پادکست شما، توانایی‌تان هم برای انتخاب حامی مالی متناسب با برندتان افزایش می‌یابد و می‌تواند برای شما جریان‌های دائمی درآمد و روابط‌عمومی خوبی فراهم کند.

۳. مدل های کسب و کار نرم ‌افزاری یا اپلیکیشن

مدل‌های کسب و کار نرم‌افزاری به تازگی با ظهور شرکت‌های SaaS (نرم‌افزار به عنوان یک سرویس) بسیار محبوب شده‌اند. به جای یک بار پرداخت هزینه برای مجوز نرم‌افزاری، می‌توانید برای مشتریان آتی خود ارزش‌ها و خدمات بسیار زیادی ایجاد کرده و از آن‌ها به‌صورت ماهیانه هزینه دریافت کنید.

عملکرد اپلیکیشن‌ها بسیار مشابه نرم‌افزارها است. اصل مهم در این نمونه از انواع مدل کسب و کار آنلاین، ارائه محصولی است که مخاطبان هدف شما از آن استفاده ‌کنند و همچنین منجر به بیشینه‌کردن سوددهی کسب و کار آنلاین شما شود که با دریافت هزینه اشتراک، میسر می‌شود.

مدل های کسب و کار نرم افزاری یا اپلیکیشن

زمانیکه پای نرم‌افزار و اپلیکیشن‌ها در میان باشد، سه مدل پرداخت متمایز وجود دارد

سه شیوه‌ی پرداخت در چنین کسب و کارهای آنلاینی عبارتند از:

فریمیوم

فریمیوم یعنی مشتریان دسترسی محدودی به ویژگی‌های اپلیکیشن و نرم‌افزار دارند. اگر می‌خواهند از ویژگی‌های بیشتری استفاده کنند، می‌توانند برنامه‌ی خود را به نسخه‌ی غیررایگان که شامل هزینه اشتراک است، ارتقاء دهند.

تست رایگان

مشتریان به تمام قابلیت‌های اپلیکیشن یا نرم‌افزار به مدت مشخصی دسترسی دارند و بعد از آن در صورتی که بخواهند به استفاده از آن ادامه دهند، باید هزینه پرداخت کنند.

مدل کسب و کار نرم‌افزاری رایگان

نرم‌افزار یا اپلیکیشن برای مصرف کنندگان رایگان است؛ اما ازطریق تبلیغات کسب درآمد می‌کنید (مراجعه به شماره ۲: تبلیغات و حامیان مالی).

نمونه‌ای عالی از استفاده از مدل‌های کسب و کار نرم‌افزاری، Ahrefs است که ابزاری برای سئو محسوب می‌شود. Ahrefs انواع مختلفی از مدل آزمایشی رایگان را به مبلغ ۷ دلار برای ۷ روز دسترسی کامل، ارائه می‌دهد. در طی دوره‌ی آزمایشی رایگان، می‌توانید از تمام ویژگی‌های آن مانند جستجوی کلید واژه، تحلیل رقابتی و جستجوی محتوا استفاده کنید. اگر مزایای آن برایتان ارزشمند بود، می‌توانید با حداقل ۹۹دلار به استفاده از آن ادامه دهید.

مزایای فروش نرم‌افزار:

 • قابلیت ارتقا (افزودن ویژگی‌های جدید)
 • داشتن پتانسیل بالا
 • درآمد مکرر بر محوریت پرداخت هزینه اشتراک
 • قابلیت فروش آن به عنوان یک دارایی

معایب فروش نرم‌افزار:

 • باید سرویس «پشتیبانی مشتری» ارائه کنید
 • محددیت زیادی برای ورود وجود دارد (باید دولوپرهایی استخدام کنید که اگر خودتان نحوه تولید نرم‌افزار بلد نیستید، از پس آن بربیایند.)

مدل‌های کسب و کار نرم‌افزاری به دلایل قابل قبولی، یکی از انواع مدل های کسب و کار آنلاین خلاقانه هستند.

این مدل کسب و کارها منبع ثابتی برای کسب درآمد مداوم را فراهم می‌کنند و همچنین یک دارایی قابل‌فروش محسوب می‌شوند که اگر تصمیم به تغییر داشتید، چنین قابلیتی به نفع شما است.

۴. بازاریابی آشناسازی

داشتن درآمد بدون نیاز به زحمت کشیدن، رویای افراد بسیاری است و بازاریابی آشناسازی، راهی عالی برای شروع به دستیافتن به چنین آرزویی است. این نمونه از انواع مدل کسب و کار آنلاین عموماً به این معنی است که شما، محصولات برند دیگری را می‌فروشید و از هر فروشی، کمیسیون دریافت خواهید کرد.

محدوده کمیسیون‌ها معمولا بین ۵ تا ۱۰ درصد است. چنین میزان کمیسیونی هم به نع شما است و هم به نفع برندها زیرا این شما هستید که بازاریابی آن‌ها را برایشان انجام می‌دهید و از صرف انرژی و منابع خاص برای بازاریابی، بی‌نیازشان می‌کنید.

معمولاً بهتر است به ترافیک ارگانیک موتورهای جستجوگر تکیه کنید تا هزینه‌های اضافی را کاهش دهید. این کار را می توان با تکنیک‌های سئو که پیشتر به آن‌ها پرداختیم، انجام داد.

یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های بازاریابی آشناسازی، برنامه‌ی Amazon Associates است. زمانی که می‌خواهید از بازاریابی آشناسازی کسب درآمد کنید، ضروری است که جایگاهی مناسب، انتخاب کنید. با این حال، حتی درصورت وجود رقابت زیاد، جایگاه انتخابی، می‌تواند سودآور باشد.

اگر می‌خواهید نمونه خوبی از مدل کسب و کار آشناسازی در انواع مدل کسب و کار آنلاین را ببینید، به Skyscanner نگاهی بیاندازید که نمونه‌ای موفق از این مورد است. این سایت درواقع جمع‌آوری نتایج جستجوی پروازها را انجام می‌دهد که تبلیغ کننده‌ی خطوط هواپیمایی بی‌شماری است. آن‌ها همچنین نحوه گسترش دادن این مدل کسب و کار را به شما نشان می‌دهند و اینکه چگونه به رؤیای سودآوری دست پیدا کنید.

مزایای بازاریابی آشناسازی:

 • قابلیت ارتقا بسیار
 • پتانسیل بالا
 • راه‌اندازی آسان

معایب بازاریابی آشناسازی:

 • عدم کسب درآمد پیوسته
 • این مدل کسب و کار، به عنوان یک دارایی محسوب نمی‌شود
 • مالکیت فعالی روی محصولات ندارید

کلید موفقیت در بازاریابی آشناسازی این است که جایگاه خود را به دقت انتخاب کنید، محتوای عالی تولید کنید و به عنوان منبعی شناخته شوید که بهترین محصولات را پیشنهاد می‌دهد. ممکن است به‌نظر برسد انجام این کار، نیازمند فعالیت بسیاری است؛ بنابراین می‌توانید به قسمت ۷ بروید تا به شما نشان دهم که چطور آن را ساده کنید.

۵. کسب درآمد با سایت‌های عضویت

از انواع مدل کسب و کار آنلاین، می‌توان به کسب درآمد با سایت‌های عضویت اشاره کرد. زمان زیادی طول می‌کشد تا محتوای آنلاینی را که برای پیدا کردن منابع طلایی و باارزش به آن نیاز دارید، بررسی کنید. سایت‌های عضویت، این روند را از معادله حذف کرده و تمام اطلاعاتی که مشتریان به آن نیاز دارند را در یک مکان برایشان تامین می‌کنند.

سایت های عضویت یکی از انواع مدل کسب و کار آنلاین هستند

سایت عضویت چیست؟ این سایت‌ها اساساً، مرکز منابع هستند و مشتریان با پرداخت هزینه اشتراک، به این منابع دسترسی پیدا می‌کنند.

این منابع می‌توانند آموزشی، ویدیو، پست‌ و هر نوع دیگری از محتوا باشند که برای مخاطب هدفتان، مفید باشد. همه ما به هر طریقی از این منابع استفاده می‌کنیم و اگر درحال حاضر وب سایت دارید، می‌توانید به راحتی با ایجاد محلی برای عضویت، از چنین امکاناتی به عنوان یکی از انواع مدل کسب و کار آنلاین استفاده کنید.

استفاده از یک پلت‌فرم کامل مانند Podia حتی آسان‌تر هم است و مجبور نیستید در مورد دشواری‌های ایجاد وب سایت نگران باشید. با استفاده از چنین پلت‌فرمی می‌توانید عضویت، دوره‌های آموزشی و دانلود محتوای دیجیتالی را در یک فضای منسجم به فروش برسانید.

یک نمونه عالی از سایت‌های عضویت به عنوان مدل کسب و کار آنلاین، Showrunner Community است. این سایت، یک انجمن پولی است که سازندگان پادکست در آن به منابع با ارزشی مانند وبینارها و توصیه‌های کاری حرفه‌ای، دسترسی دارند. اعضای سایت نه تنها از محتوای موجود، یاد می‌گیرند؛ بلکه از مزایای جامعه‌ای حامی و اهل تعامل نیز بهره‌مند می‌شوند.

مزایای سایت‌های عضویت:

 • درآمد پیوسته ایجاد می‌کنند (به‌روش پرداخت هزینه اشتراک)
 • قابل ارتقا هستند
 • پتانسیل خوبی دارند

معایب سایت‌های عضویت:

 • سایت‌های عضویت، جزء دارایی محسوب نمی‌شوند
 • مالکیت فعال ندارید

اگر آمادگی تولید محتوا داشته باشید، سایت‌های عضویت یک گزینه عالی هستند و مطمئن هستید که برای مردم، مفید و کارآمد خواهند بود. دقت کنید که رقیب‌هایتان را از میان بردارید و راهی پیدا کنید تا خود را از آن‌ها متمایز کنید؛ خصوصاً اگر محتوای پریمیوم شما را به صورت رایگان ارائه می‌کنند.

۶.  مربیگری و مشاوره

اگر درمورد موضوعی، تخصص دارید، می‌توانید با آموزش آن به دیگران و مشاوره دادن مداوم به آن‌ها به رؤیای خود دست یابید. راهنمایی و مشاوره به معنای فروش تخصص خود به مشتریان‌تان است. درواقع چنین کاری، یکی از انواع مدل کسب و کار آنلاین محسوب می‌شود که منجر به کسب درآمد از فروش دانسته‌هایتان است.

بر خلاف دیگر روش‌های کسب و کار آنلاین، مربیگری و مشاوره، بر روابط شخصی تکیه دارند. به‌نفع شما است که براساس معرفی‌های دیگران و تبدیل شدن به یک مرجع در حوزه کاری‌تان، فعالیت کنید. زمانی که نقل‌قول‌های انگیزشی کفایت نکنند، مردم به یک مربی برای هدایتشان در مسیر، نیاز دارند.

نمونه خوبی در مدل مربیگری، «بِوِرلی بِرگس» است. او مربی و مشاور در زمینه آموزش در خانه است که به والدین در راه‌گشایی آشفته‌بازار آموزش کودکانشان در خانه کمک می‌کند.

مزایای مربیگری و مشاوره:

 • امکان کسب درآمد پیوسته
 • تقاضای بالا
 • هزینه شروع پایین

معایب مربیگری و مشاوره:

 • یک دارایی قابل‌فروش نیست
 • مالکیت فعال ندارید

اگر در حوزه‌ای تخصص دارید، زمان آن رسیده که کار خود را آغاز کرده و اعتبار خود را بسازید. با کمک به دیگران و رفع مشکلاتشان با استفاده از تخصص شما، به خودتان کمک کنید و به کسب درآمد برسید.

نحوه افزایش ترافیک سایت؛ چطور جذب مخاطب کنیم؟

می‌توانید یک ایده کسب و کار عالی داشته باشید، اما پیدا کردن مخاطب برای محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید هم اهمیت دارد.

اکثریت انواع مدل کسب و کار آنلاین از ترکیبی از این روش‌ها برای افزایش ترافیک وب سایت خود استفاده می‌کنند و مخاطبان خود را برای تبدیل آن‌ها به مشتریانی که اقدام به خرید می‌کنند، افزایش می‌دهند. فرمول کسب و کار آنلاین این است که ترافیک وب سایت را برای جذب لیدها (مشتریانی که ممکن است خرید داشته باشند) افزایش دهید و در نهایت، پیشنهادهای متناسبی به لیدها ارائه دهید.

اگر در جذب ترافیک برای سایت خود مشکل دارید، خواندن ادامه‌ی این مطلب به شما کمک می‌کند تا برای انواع مدل کسب و کار آنلاین خود، ترافیک بسیاری جذب کنید.

۱) بازاریابی محتوا: وبلاگ‌نویسی و نوشتن پست برای دیگران (Guest Blogging)

وبلاگ نویسی و نوشتن پست برای دیگران یعنی تولید محتوا برای مخاطب.

در این شیوه، می‌توانید وبلاگ خود را داشته باشید و آن را با کلمات کلیدی و سئو، بهینه‌سازی کنید. همچنین با استفاده از نوشتن پست در دیگر بلاگ‌های مرتبطی که در صنعت شما وجود دارند و هدایت آن‌ها به سمت سایت خودتان، لید تولید کنید.

وبلاگ نویسی برای افزایش ترافیک در انواع مدل کسب و کار آنلاین

مزایا:

 • می‌توانید از شبکه افراد دیگر استفاده کنید
 • منجر به ایجاد اعتبار می‌شود
 • هزینه کمی دارد

معایب:

 • زمان تولید می‌تواند بسیار طولانی باشد و حجم کار، زیاد است

برخلاف آنچه تصور می‌کنید، وبلاگ‌نویسی هنوز یکی از بهترین انواع مدل کسب و کار آنلاین محسوب می‌شود. اگر آماده‌ی راه‌اندازی وبلاگ خود هستید، توصیه می‌کنم سری به دوره‌ی Launch Your Blog Biz بزنید که توسط «الکس» و «لارن» در Create and Go ساخته شده است.

الکس و لارن توسط وبلاگ‌نویسی توانستند از جوانانی که هر ثانیه مشغول کار بودند، تبدیل به افرادی شوند که ماهیانه بیش از ۱۰۰ هزار دلار کسب درآمد می‌کنند و مشغول سفر دور دنیا هستند.

با استفاده از این دوره، به صورت قدم به قدم یادمی‌گیرید که وبلاگ خود را از صفر، به محلی با درآمد هزار دلار در ماه برسانید.

۲) تولید پادکست

پادکست‌ها که یکی از انواع مدل کسب و کار آنلاین هستند، روش خوبی برای دست‌یابی به مخاطبین خود و ارتباط با افراد مهم در حوزه کاری شما است. باید تمرکزتان را روی ارائه گزارشی منحصربه‌فرد و ارزش قائل شدن برای شنوندگان‌تان باشد.

هدف در  اینجا تبدیل لیدها  به مشتری با نشان دادن این موضوع به آن‌ها است که محصول یا سرویس شما مفید است چراکه شما، یک مرجع هستید.

مزایا:

 • ایجاد اعتبار در بازارتان
 • هزینه نسبتاً کم شروع پادکست
 • باز کردن منابع جایگزین درآمد (به عنوان مثال، تبلیغات و حمایت‌مالی)

معایب:

 • تعهد زمانی طولانی‌مدت
 • در شروع کار، پیدا کردن افراد برای مصاحبه، دشوار است
 • اغلب پادکست‌ها شکست می‌خورند

۳)  کانال یوتیوب بسازید

راه دیگر برای گسترش انواع مدل کسب و کار آنلاین از طریق محتوا، داشتن یک کانال یوتیوب است. اگر یک محصول یا سرویس بصری می‌فروشید، این روش عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت؛ اما به خاطر داشته باشید که رقابت زیادی در این حوزه وجود دارد و باید با ویدئوهای مفید (اگر مخاطب هدف شما آن‌ها را دوست داشته باشد) مزیت رقابتی خود را نشان دهید.

یکی از انواع مدل کسب و کار آنلاین، ساختن کانال در یوتیوب است

مزایا:

 • ایجاد آگاهی نسبت به برند
 • گسترش دسترسی اجتماعی

معایب:

 • وجود مسأله زمان تولید برای انجام صحیح کار
 • رقابتی بودن بیش ازحد در اغلب بازارها

۴)  انجمن‌ها و رسانه‌های اجتماعی

هیچ راهی برای رسیدن به مخاطبین، بهتر از آن نیست که بدانید کجا هستند و در همان محل به سراغشان بروید. سایت‌هایی مانند Reddit و رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به شما کمک کنند تا مستقیماً آن‌ها را پیدا کنید و درکنار آن، آگاهی از برندتان را افزایش داده و درمورد بازار خود، نکات بیشتری یاد بگیرید.

مزایا:

 • افزایش دسترسی اجتماعی
 • ایجاد آگاهی نسبت به برند
 • هزینه کم
 • تعهد زمانی کم

معایب:

 • اشباع

۵) سئو (بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر): ترافیک‌های جستجوی ارگانیک

سئو یعنی راه‌هایی برای آنکه کسب و کار شما در شبکه جستجوی گوگل نمایش داده شود. در واقع، سئو به همراه فراهم کردن محتوای مفید برای مخاطب پیش می‌رود. سپس باید مطمئن شوید که افراد مناسب درهنگام جستجوی اطلاعات درباره موضوعات مدنظرتان، محتوای شما را پیدا کنند.

مزایا:

 • هزینه کم
 • تاثیر بالا
 • دسترسی به مخاطب زمانیکه آمادگی خرید دارند

معایب:

 • اشباع

۶)  ترافیک پرداخت شده

در نهایت، اگر می‌خواهید کسب و کار خود را جلوی چشم مخاطب هدف قرار دهید، همیشه می‌توانید از ترافیک پرداخت‌شده استفاده کنید. این یعنی تبلیغ کردن که می‌تواند به شکل کمپین‌های پرداخت مبتنی بر تعداد کلیک ادوردز گوگل یا تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی باشد.

مزایا:

 • افراد بسیاری به آن دسترسی پیدا می‌کنند
 • سریع‌ترین راه برای آزمودن یک پیشنهاد فروش است
 • بسته به پلتفرم انتخابی، هزینه نسبتاً کمی دارد

معایب:

 • تبدیل مخاطب به مشتری، وابسته به هدف‌گذاری است
 • منحنی یادگیری شیب‌دار
کدام یک از انواع مدل کسب و کار آنلاین برای شما مناسب است؟

کدام یک از انواع مدل کسب و کار آنلاین برای شما مناسب است؟

در این مقاله، شش نمونه از انواع مدل کسب و کار آنلاین بالقوه و شش منبع جذب ترافیک متناظر برای کسب و کار آنلاین را آموختید.

حالا باید انتخاب کنید. کدام مدل کسب و کار را می‌خواهید اجرا کنید؟ و از کدام منبع ترافیک برای پیدا کردن اولین مشتریان خود استفاده می‌کنید؟

اگر می‌خواهید دوره‌های دیجیتال بفروشید و پادکستی برای هدایت ترافیک و پیدا کردن مشتریان بسازید، پس شروع کنید. هیچ ترکیب صحیح یا غلطی وجود ندارد. نکته مهم این است که تنها یک مدل کسب و کار آنلاین و یک منبع ترافیک را انتخاب ‌کنید. سپس تمرکز کنید و نگذارید حواستان پرت شود.

آیا برای شروع سفر کارآفرینی خود، آماده‌اید؟ پس این انواع مدل کسب و کار آنلاین و راه‌های جذب ترافیک را در نظر بگیرید و شروع کنید.