یکی از کارهای موردعلاقه من در سال جدید، تنظیم اهداف تازه و چالش‌برانگیز در آستانه سال است. مثلا امسال تصمیم گرفتم برای ایجاد انگیزه در تیم کاری‌ام تلاش بیشتری کنم. چند سالی است که در این خصوص،‌ کارهای پراکنده‌ای انجام داده‌ام اما می‌خواهم در سال جدید، تمرکز بیشتری روی آن بگذارم. همچنین می‌خواهم برنامه‌ای که برای ایجاد انگیزه در تیم کاری‌ام دارم را با شما در این مقاله از استارتاپت، درمیان بگذارم. پس اگر شما هم قصد دارید که عملکرد تیم‌تان را افزایش دهید و انگیزه آن‌ها را بالا ببرید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

صحبت‌ راجع‌به ایجاد انگیزه در تیم کاری قطعا از اقدام‌کردن برای آن، ساده‌تر است. هر کارفرما برای تصمیماتی که می‌گیرد، دلایل خاص خودش را دارد و ممکن است روش‌هایی که برای یک نفر جواب می‌دهد، برای دیگران به‌همان اندازه موثر نباشد. با این وجود، ما پس از آزمون و خطای بسیار، چند روش قطعی پیدا کردیم تا به‌کمک آن‌ها به افراد تیم انگیزه دهیم.

کار تیمی و ایجاد انگیزه در تیم

۱. حذف سوابق مربوط به عملکرد سالانه تیم

باتوجه به اتفاقات قرن بیستم، می‌توان گفت عملکرد کسب‌وکارها بیشتر تحت‌تاثیر انقلاب صنعتی بوده تا بهره‌وری کارکنان. اما اکنون که درحال ورود به دهه سوم قرن بیست‌ویک هستیم؛ به‌نظر می‌رسد روش‌هایی که برای ایجاد انگیزه کاری در تیم از آن استفاده می‌شد، کاملا منسوخ شده‌اند.

صادقانه باید گفت که برخی از روش‌های قدیمی قابل‌تحمل نیستند. شاید شما هم همین حس را داشته باشید. بررسی سوابق عملکرد، وقت‌گیر و هزینه‌بر است؛ همچنین چندین مطالعه هم اثبات کرده که این روش اثر چندانی ندارد.

در سال ۲۰۱۵ محققان دانشگاه ایالتی کانزاس (Kansas State University)، دانشگاه کنتاکی شرقی (Eastern Kentucky University) و دانشگاه ای‌اندام تگزاس (Texas A&M University) دریافتند که پیگیری‌ها و بازخوردهای ارائه‌شده در بررسی عملکرد سالانه درک درستی از آن ارائه نمی‌دهند و بیشتر باعث سوء‌تفاهم و از بین‌رفتن انگیزه می‌شوند. علاوه‌براین، تحقیقاتی که اخیرا توسط مک‌کینزی (McKinsey) انجام شد، نشان می‌دهد:

کارمندانی که عملکرد بالایی داشتند، با اهداف قراردادی و سفت‌وسخت شرکت تحقیر شده و به‌درستی قضاوت نمی‌شوند.

این روش منسوخ‌شده را کنار بگذارید و بازخوردها را در سراسر سال ارائه دهید. پیتر کاپلی (Peter Capelli) و آنا تاویس (Anna Tavis) در مجله Harvard Business Review اینگونه نوشتند:

به‌طور ایده‌آل، اکثر کارفرمایان زمانی با کارکنان وارد مکالمه می‌شوند که یک پروژه تمام شده و به اهداف خاصی رسیده باشد یا شرکت با مشکلاتی مواجه شده باشد. به‌این‌ترتیب از کارکنان‌شان می‌خواهند که مشکلات عملکردی را حل کنند و در عین‌حال مهارت‌های‌شان را توسعه بدهند. در بسیاری از شرکت‌ها، مدیران افراد خود را برای اهداف کوتاه‌مدت تنظیم می‌کنند و با استفاده از مکالمات کاری با کارکنان، آن‌ها را در طول سال مورد هدایت قرار می‌دهند.

مک‌کینزی پیشنهاد می‎دهد که به‌جای بررسی عملکرد سالانه، باید با دخالت‌دادن کارکنان در فرآیند تنظیم اهداف، برنامه‌هایی برای شرکت تعیین شود که کارمندان بتوانند آن را انجام دهند. در نتیجه این تضمین به وجود می‌آید که اهداف فردی کارکنان در راستای اهداف کسب‌وکار است. این اهداف مطابق زمان واقعی دنبال می‌شوند و تمام افراد ارتباط خود را با آن حفظ می‌کنند و از مسیر آن منحرف نمی‌شوند.

۲. ایجاد استقلال و انعطاف

این کار باید زمانی صورت گیرد که خرده‌فرمایشات مدیریتی کنار گذاشته شده است. کارکنان اغلب از دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه کارفرمایان خود شکایت دارند و این شرایط باعث می‌شود انگیزه، خلاقیت و رضایت شغلی آن‌ها از بین برود.

درعوض به اعضای تیم خود استقلال بدهید تا بعضی کارها را به روش خودشان انجام دهند. به گفته جان رمپتون (John Rampton) این اتفاق تنها زمانی می‌افتد که به تیم‌تان اجازه دهید.

کار را به‌شکلی که خودشان ترجیح می‌دهند، تمام کنند. برای این کار باید دست از کنترل بیش از اندازه اعضای تیم بردارید و به آن‌ها اعتماد داشته باشید که کارشان را به‌خوبی انجام خواهند داد.

جان رمپتون

این اتفاق باعث می‌شود که انگیزه کاری و احساس اعتماد در کارکنان‌تان شکل بگیرد.

همچنین درمورد محل و زمان کار اعضای تیم سخت‌گیر نباشید. زمانبندی منعطف و فرصت دورکاری، به اعضا اجازه می‌دهد تا در زمان و مکانی به کارشان مشغول شوند که می‌دانند بیشترین بهره‌وری را می‌توانند از آن داشته باشند. به‌این‌ترتیب، آن‌ها می‌توانند توازن بین کار و زندگی خود را در دست داشته باشند و در عین حال درگیری و بهره‌وری بیشتری در کارشان ایجاد می‌شود.

انگیزه کارکنان

۳. تبدیل فضای کسب‌وکار به یک محل عالی برای فعالیت

منظور ما این نیست که باید مثل سیلیکون ولی (Silicon Valley) وارد ساخت‌وساز شوید و یک محل کار منحصربه‌فرد برای کسب‌وکارتان بسازید. اکثر سخنرانانی که درباره ایجاد انگیزه در تیم کاری صحبت می‎کنند، هشدار می‌دهند که تمرکز روی ساخت‌وساز، تنها یک مکان «صرفا جالب» برای کار به شما می‌دهد و ایجاد یک فضای لذت‌بخش از این راه به‌دست نمی‌آید.

برای افراد تازه‌کار تیم، یک محیط دوستانه ایجاد کنید و روش‌های زیادی برای انجام آن وجود دارد. مثلا ما می‌خواهیم روی ایجاد محیطی تمرکز کنیم که در آن سخت‌کوشی اعضای تیم، قابل‌مشاهده و ارزشمند باشد. یادداشت‌های قدردانی ساده، پاداش‎های ملموس و برگزاری جشن تیمی زمانی که گروه به نقطه خوبی از کار رسیده‌ است، مثال‌های کوچکی در این خصوص است. البته شما می‌توانید کارهای خلاقانه‌تری هم انجام دهید و سعی کنید که احساس همبستگی را در تیم‌تان تشویق و تقویت کنید. هرگز با تحکم و زورگویی، سعی نکنید که اعضا را به‌هم نزدیک کنید.

جدا از مواردی که برای ایجاد انگیزه در تیم گفتیم، اطمینان حاصل کنید که کارکنان تمام منابع و تجهیزات لازم برای انجام کارشان را در اختیار درند. با استفاده از تجهیزاتی مثل مبلمان ارگونومیک، گل‌وگیاه، کارهای هنری و تغییر دکور می‎توانید محیطی برای کار ایجاد کنید که راحتی و آسایش را برای کارکنان به ارمغان آورد. اعضای تیم‌تان را تشویق کنید تا محیط کاری‌شان را برای خود شخصی‌سازی کنند، محیط را تمیز نگه‌ دارند و اگر با صدای اطراف تمرکزشان را از دست می‌دهند، از هندزفری استفاده کنند.  

۴. ایجاد فضا برای رشد تیم

اگر می‌خواهید هیچ انگیزه‌ای در اعضای تیم‌تان باقی نماند، کافی است کاری کنید که کارمندان‌تان احساس کنند که در کاری گیر افتاده‌اند که درنهایت به بن‌بست می‌رسد. به‌همین‌دلیل برای ایجاد انگیزه در تیم تاکید می‌شود که فرصت‌های زیادی برای رشد اعضای ایجاد کنید. طبق گزارش گالوپ (Gallup)، حدود ۸۷ درصد از کارکنان جوان اظهار کردند که وجود فرصت‌ پیشرفت و رشد حرفه‌ای در کار، برای‌شان اهمیت زیادی دارد.

با ایجاد شرایط رشد، ارائه فرصت‌های آموزشی رسمی، برگزاری برنامه‌های مربی‌گری و آموزش کارکنان برای توسعه مهارت‌های‌شان می‌توانید این فضا را برای اعضای تیم ایجاد کنید. همچنین با محول‌کردن کارهای جدید و چالش‌برانگیز، باعث شوید که از منطقه امن‌شان خارج شوند و تجربه‌های جدید کسب کنند.

انگیزه دادن برای کار

۵. صرف وقت برای ارتباط با اعضای تیم

پس امسال دیگر نگویید که برای ارتباط با اعضای تیم وقت ندارید؛ درعوض آن را اولویت قرار دهید و با تک‌تک اعضای تیم ارتباط برقرار کنید. شاید در زمانبندی برنامه کاری‌تان هیچ وقتی برای این کار ندارید اما باید سعی کنید که آن را در برنامه تمام روزهای کاری‌تان بگنجانید. به‌جای سنگرگرفتن در دفتر، نهارتان را با کارکنان بخورید. برای مواقعی که نمی‌توانید با آن‌ها در تماس باشید یا در جلسات حاضر شوید، یک راه ارتباطی درنظر بگیرید تا آن‌ها بتوانند نکات لازم را با شما درمیان بگذارند تا در جریان امور قرار بگیرید.

زمانی‌که برای ارتباط با اعضای تیم، اولویت قائل شوید، جو مثبتی در محیط کارتان ایجاد می‎شود و به افراد نشان می‌دهید که برای‌تان مهم هستند. از همه مهم‌تر، شناخت بهتری از اعضای تیم پیدا می‌کنید و با خواسته‌های‌شان آشنا می‌شوید. این موارد به شما کمک می‌کنند تا راه‌‌های بیشتر و بهتری برای ایجاد انگیزه در تیم پیدا کنید.

هنگامی‌که انگیزه اعضای تیم بالا است، باید همچنان توجه‌ به آن‌ها را حفظ کنید و ادامه دهید. البته تمام این موارد تنها در صورتی کارساز است که در سال‌های پیش رو هم، به این قضیه توجه کنید.