استفاده‌کنندگان موبایل‌های هوشمند، سال ۲۰۱۹ را با رکورد دانلود ۱۲۰ میلیارد اپلیکیشن از اپ‌استور شرکت اپل و گوگل‌پلی شرکت گوگل، به‌پایان رساندند؛ آماری که رشد پنچ‌درصدی دانلود اپلیکیشن‌ها نسبت به سال ۲۰۱۸ را نشان می‌دهد. این آمار قابل‌توجه، حتی شامل نصب مجدد اپلیکیشن‌ها یا آپدیت آن‌ها هم نمی‌شود. آمار دیگری نشان‌ می‌دهد که مشتریان در سال ۲۰۱۹، بیش از ۹۰ میلیارد دلار برای استفاده از اپلیکیشن‌ها هزینه کردند که این رقم، ۱۵ درصد بیشتر از سال گذشته است. در این گزارش، بهترین اپلیکیشن‌ های موبایل سال ۲۰۱۹ معرفی شده که شامل اپلیکیشن‌ها و بازی‌هایی با بیشترین تعداد دانلود و همچنین سودآورترین آن‌ها است.

در این مطلب از استارتاپت، قصد داریم تا با هم، نگاهی به بهترین اپلیکیشن‌ های موبایل سال ۲۰۱۹ بیاندازیم.

بهترین اپلیکیشن های موبایل سال ۲۰۱۹ دانلود شده

بهترین اپلیکیشن های موبایل سال ۲۰۱۹ با بیشترین تعداد دانلود

اپلیکیشن Likee یک اپ تولید ویدیوهای کوتاه و اشتراک‌گذاری است که در فهرست بیشترین دانلود‌ اپلیکیشن‌های غیربازی در سال ۲۰۱۹، قرار دارد که توانسته بالاترین رتبه را در سطح جهان، به‌دست آورد. این اپلیکیشن، به‌خوبی از محبوبیت ویدیوهای کوتاه و اشتراک‌گذاری آن‌‌ها استفاده کرده تا به‌این‌ حد از تقاضای دانلود برسد. همچنین اپلیکیشن TikTok، توانست خود را به رتبه چهارم برساند و اینستاگرام (که مالک آن فیسبوک است)، اسنپ‌چت، نتفلیکس و اسپاتی‌فای را از میان بردارد.

هرچند فیسبوک، همچنان در رتبه اول این فهرست قرار دارد؛ اما پیام‌رسان اپلیکیشن فیسبوک توانست جایگاه بیشترین اپلیکیشن دانلود شده غیربازی در سال ۲۰۱۹ را از به‌خود اختصاص دهد. به‌این ترتیب، اپلیکیشن اصلی فیسبوک و واتساپ (که مالک آن هم فیسبوک است)، در ادامه این فهرست قرار گرفتند.

بیشترین بازی‌‌های دانلود شده سال ۲۰۱۹

اما در بخش ۱۰ بازی برتر دانلود شده در سال ۲۰۱۹، شاهد نوسان بیشتری بودیم؛ چون امسال ۷ بازی از ۱۰ بازی برتر، کاملا جدید بودند. از جمله این بازی‌ها، Fun Race 3D و بازی معروف Call of Duty: Mobile هستند که یک بازی در سبک بتل رویال را روی گوشی‌های همراه، به ارمغان آورده‌اند. بازی‌هایی مثل PUBG Mobile ،Subway Surfers و My Talking Cat جزو بازی‌های قدیمی هستند که توانستند جایگاه خود در میان ۱۰ بازی برتر دانلود شده را از سال‌های قبل، حفظ کنند.

با وجودی‌که بازی‌های موبایلی، بیشتر از اپلیکیشن‌ها کاربران را مجاب کردند تا پول خرج‌ پول کنند، خرید اشتراک اپلیکیشن‌های مختلف در سال ۲۰۱۹، نقش مهمی را در افزایش درآمد اپلیکیشن‌های موبایل، بازی کرده‌اند.

بهترین اپلیکیشن های موبایل سال ۲۰۱۹ و بازی های پولی

بهترین اپلیکیشن های موبایل سال ۲۰۱۹ با پرداخت داخل برنامه‌ای و حق اشتراک

به طور کلی، مهم‌ترین اپلیکیشن‌های غیر بازی که باعث افزایش درآمد برنامه‌های موبایلی شده‌اند؛ آن‌هایی هستند که در بخش‌ سرگرمی، عکس و ویدیو قرار دارند. اپلیکیشن‌های محبوبی مثل اسپاتیفای و نتفلیکس، دو مورد برجسته در این زمینه هستند. اما پیش‌بینی شده که این افزایش درآمد در سال ۲۰۲۰، حتی با رشد بیشتری هم روبه‌رو خواهد شد؛ چون اپلیکیشن‌ها و محتواهای اشتراکی دیگری پا به میدان گذاشته‌اند که در سال جدید، به قدرت بالایی خواهند رسید. اپلیکیشنی مثل Disney+، به رشد خود ادامه می‌دهد و سرویس‌های دیگری مانند HBO Max ،NBCU’s Peacock و Quibi در سال ۲۰۲۰، پا به میدان خواهند گذاشت که هرکدام، محتوای خاص و مورد انتظار خود را دارند.

در حال حاضر، بسیاری از بهترین اپلیکیشن های موبایل سال ۲۰۱۹ که بین ۱۰ اپلیکیشن برتر قرار دارند؛ بر اساس سرویس‌های اشتراکی هستند. طی ۱۲ ماه گذشته، بیش از ۹۵ درصد از ۱۰۰ اپلیکیشن غیربازی که داخل برنامه، به مشتریان خود، اشتراک‌های مختلفی پیشنهاد داده‌اند؛ توانستند به کسب درآمد برسند و مشتریان را دست به جیب کنند.

امسال، از بین پرداخت‌های درون برنامه‌ای، اپلیکیشن Tinder توانست جایگاه نتفلیکس را در رتبه اول بگیرد. البته اپلیکیشنی مثل HBO NOW که تا پیش از این، بین ۱۰ اپلیکیشنی قرار داشت که مردم برای آن پول خرج می‌کردند؛ به لطف پایان یافتن سریال Game of Thrones، از رقابت خارج شد و اجازه داد تا اپلیکیشن‌های دیگری مثل LINE و Manga وارد فهرست برتر سال شوند. اپلیکیشن‌های Tencent Video و iQIYI، موفق شدند تا جایگاه سال ۲۰۱۸ را برای امسال هم حفظ کنند؛ در حالی‌که اپلیکیشن یوتیوب توانست از رتبه هفت به پنج صعود کند و اپلیکیشن Pandora از رتبه پنج به رتبه ۶ سقوط کرد.

موفق ترین و بهترین اپلیکیشن های موبایل سال ۲۰۱۹

بهترین اپلیکیشن های سال ۲۰۱۹ در بخش جدیدی به‌نام Breakout

در گزارش امسال APP Annie، شاهد دسته جدیدی از اپلیکیشن‌ها هستیم که Breakout نام‌گذاری شده‌اند و رشد قابل‌توجهی در دانلود‌ها و خرج‌کردن پول توسط مشتری، بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ داشته‌اند. در این فهرست، رتبه شماره هفت بیشترین اپلیکیشن دانلود شده سال، متعلق به اپلیکیشن Likee از شرکت YY است و اپلیکیشن‌های Noizz و Helo، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در گروه بازی‌های موبایلی، بازی‌های کژوال موفق شدند مخاطبین زیادی را به خود جلب کنند و بین ۱۰ بازی برتر موبایل، قرار بگیرند. سه بازی اول، متعلق به شرکت Good Job Games هستند و البته شرکت‌های معروفی مثل اکتیویژن بلیزارد و نینتندو، دو بازی محبوب Call of Duty: Mobile و Mario Kart Tour را منتشر کردند. اما بازی‌های شرکت چینی Tencent یعنی Game for Peace و PUBG Mobile، بیشتر توانسته‌اند کاربران را مجاب به خرید‌های درون برنامه‌ای کنند.