معلمی یکی از شریف‌ترین و دوست‌‌داشتنی‌ترین شغل‌های جهان است که هر روز تقاضا برای آن بیشتر می‌شود. شغل معلمی از گذشته تا به امروز، یکی از تاثیرگذارترین مشاغل در دنیا بوده و معلم‌ها یکی از دوست‌داشتنی‌ترین آدم‌های زندگی ما هستند.

گاهی اوقات به‌عنوان دانش آموز، آرزو داشتیم که یک روز معلم‌مان غیبت کند؛ به‌خصوص روزهایی که قرار بود از ما امتحان بگیرد. هر چقدر که ما در آن روزها معلم را به چشم دشمن‌ فرضی‌مان می‌دیدیم، اما حالا می‌دانیم که آن‌ها قهرمان زندگی ما بودند و هیچ‌وقت اسم معلم‌هایی که در طول تحصیل دوست‌شان داشتیم، از ذهن ما پاک نمی‌شود.

روز معلم چه روزی است؟

روز جهانی معلم، ۵ اکتبر یا ۱۳ مهر است؛ اما در کشور ما، روز ۱۲ اردیبهشت به یاد معلم شهید مرتضی مطهری، روز معلم نامیده می‌شود.

جالب است بدانید که سابقه روز معلم در ایران، به پیش از انقلاب باز می‌گردد؛ جایی که در روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰، ابوالحسن خانعلی که معلمی ساده بود، در تجمع اعتراض‌آمیز معلمان در میدان بهارستان کشته شد. پس از آن دولت وقت برای دلجویی از معلمان روز ۱۲ اردیبهشت را به‌عنوان روز معلم نام‌گذاری کرد.

پس از انقلاب و در تاریخ ۱۱ اردیبهشت سال ۱۳۵۸، استاد شهید مرتضی مطهری در یک حادثه ترور توسط گروه فرقان به شهادت رسید. از آن‌جایی که این خبر روز ۱۲ اردیبهشت منتشر شد، این روز به یادبود شهید مرتضی مطهری روز معلم نام‌گذاری شد.

به مناسبت ۱۲ اردیبهشت و روز معلم قصد داریم در این مقاله از استارتاپت از همه معلم‌ها و آموزگارانی که در این مرز و بوم زحمت می‌کشند، تشکر و قدردانی کنیم.

شغل معلمی

۷ دلیل برای اینکه معلمی بهترین شغل دنیا است

همه می‌گویند که معلمی بهترین شغل دنیا است، اما دلیل آن چیست؟

۱. قدرت تغییر زندگی

معلم‌ها نه‌تنها مسیر زندگی دانش‌آموزان خود را تغییر می‌دهند، بلکه خودشان هم در این حرفه تغییر می‌کنند. از هر معلمی که به طریقی به یک دانش‌آموز کمک کرده است بپرسید: «شغل معلمی چه تاثیری در زندگی آن‌ها داشته است؟»

معلمان و آموزگاران نه‌تنها از راه تدریس و آموزش، به شاگردان خود کمک می‌کنند؛ بلکه از راه ارتباط عاطفی، کمک‌های مادی و روش‌های دیگر هم هوای دانش‌آموزان خود را دارند. همین امر باعث می‌شود که این شغل، زندگی بسیاری از معلمان را تغییر دهد. تعداد زیادی از معلم‌ها اعتفاد دارند که این شغل نه‌تنها خوب، بلکه شگفت‌انگیز است.

۲. فرصتی برای بروز خلاقیت

تدریس‌کردن و آموزگاری، مسئولیت زیادی را بر دوش معلم‌ها می‌گذارد؛ اما آن‌ها اجازه دارند که در تدریس هر درس، از خلاقیت خود استفاده کنند.

معلم‌ها برای ایجاد یک محیط مطلوب یادگیری، فرصت زیادی برای امتحان‌ ایده‌های جدید و نوآوری در فرآیندهای تکراری دارند. حتی معلم‌ها می‌توانند از طریق مشاهده و برقراری ارتباط، دانش‌آموزان را برای یادگیری دروس تشویق کنند.

۳. فرصتی برای بهتر شدن

معلم‌ها دائما درحال یادگیری مهارت‌های جدید هستند و فقط ریاضی، علوم یا زبان تدریس نمی‌کنند. معلمان یاد می‌گیرند که چگونه از بین بچه‌ها گروه تشکیل دهند و به آن‌ها همکاری و مشارکت بیاموزند؛ هنر و استعداد شاگردان خود را کشف کرده و مشکلات بین بچه‌های کلاس را حل کنند.

معلم‌ها هر روز که سر کلاس درس حاضر می‌شوند، خودشان هم درس‌های تازه‌ای یاد می‌گیرند.  

۴. معلمی یک شغل فداکارانه

حتما این جمله را شنیده‌اید: «معلم همچون شمعی است که می‌سوزد و به دیگران روشنایی می‌بخشد.»

معمولا فردی که شغل معلمی را انتخاب می‌کند، برای حقوق و مزایای مالی آن نیست. در واقع میزان کار و تلاش معلمان با حقوق و دستمزدی که دریافت می‌کنند، بسیار ناعادلانه است.

حقوق معلمان در قیاس با سایر مشاغل حرفه‌ای که در جامعه ما وجود دارند، قابل مقایسه نیست.

معلمی یک صدای درونی است و کمتر فردی بدون اینکه به ندای درونی خود گوش دهد، وارد این شغل می‌شود. البته شاید تعداد عده‌ای هم اینگونه نباشد، اما تعداد زیادی از معلمان با توجه به صدای قلب‌شان، این شغل را پذیرفته‌اند و به همین خاطر است که شاگردان آن‌ها از داشتن چنین معلمی خوشحال هستند.

معلم مدرسه

۵. معلمی یک شغل شادی‌آور

بچه‌ها همیشه شاد و پر انرژی هستند و افرادی که با آن‌ها سر و کار دارند هم، این شادی و نشاط را دریافت می‌کنند. معلمی از معدود شغل‌هایی است که به‌لطف آن، می‌توان ساعت‌ها کنار چند بچه خندان و پر انرژی، وقت بگذرانید.

سر و صدا، بازی، خنده، هیجان و شیطنت جزء جدایی‌ناپذیر کلاس‌های درس مدارس است که فقط معلم‌ها فرصت حضور در آن را دارند.

۶. فرصت استفاده از تعطیلات تابستانی

یکی از مزایای شغل معلمی که بسیاری از مشاغل یگر آرزوی آن را دارند، تعطیلات چند ماهه تابستانی آن است. البته معلم‌هایی که عاشق کارشان هستند، بدون‌شک دل‌شان برای کلاس‌های درس تنگ می‌شود؛ اما این تعطیلات، فرصت خوبی به‌وجود می‌آورد تا معلمان کمی خستگی در کنند و با انرژی بیشتری، سال تحصیلی جدید را آغاز کنند.

۷. شانس تغییر دنیا با شغل معلمی

آشنایی دانش‌آموزان با فناوری‌های جدید، وضعیت جهان و راه‌های همکاری با دیگران واقعا هیجان‌انگیز است. معلمانی که در روش‌های آموزش پیشگام هستند، وقتی در آینده به دانش‌آموزان خود نگاه می‌کنند که چگونه می‌توانند با چیزهایی که یاد گرفتند دنیای بهتری بسازند؛ می‌توانند سر خود را بالا بگیرند.

تشویق به مشارکت بیشتر، آموزش اطلاعات جدید، تقویت ابتکار و خلاقیت، از جمله خصوصیات معلم‌های پیشگام است که فرصت یادگیری را به بهترین شکل برای شاگردان خود مهیا می‌کنند.

واقعا چه شغلی را می‌توانید پیدا کنید که هم به شما احساس مفیدبودن و رضایت از زندگی بدهد و هم نقش بسیار مهمی در جامعه داشته باشید.

اغلب ما گاهی اوقات شیطنت‌هایی در کلاس درس داشتیم و معلم‌های خود را به اندازه کافی اذیت کردیم، گاهی اوقات هم از معلم و ناظم حسابی کتک خوردیم. ولی مطمئن هستیم که معلم‌های ما آنقدر قلب بزرگ و مهربانی دارند که ما را ببخشند و دوست‌مان داشته باشند.

شما هم اگر خاطره جالب و بامزه‌ای از روز معلم دارید، با ما و سایر خوانندگان استارتاپت در میان بگذارید. همچنین اگر تمایل دارید، می‌توانید نام معلمی که بیشتر از همه دوستش دارید و نقش مهمی در زندگی شما ایفا کرده است را بنویسید تا از او تشکر کنید؛ شاید او هم این مطلب را بخواند و شما را به یاد بیاورد.