چه عواملی می‌توانند در موفقیت یک کارشناس فروش دورکار نقش بسزایی داشته باشند؟ هاب اسپات این عوامل را با شما به اشتراک می‌گذارد.

یکی از ترس‌هایی که برخی‌ها در مورد دورکاری احساس می‌کنند، عدم رسیدن به سطح مناسبی از بهره‌وری، احساس جدا شدن از دیگران و نداشتن فضایی مناسب برای کار است. اما شما تنها نیستید و این ترس‌ها فقط منحصر به شما نیست. در حقیقت، طبق یک گزارش در مورد دورکاری کارمندان، بسیاری از اشخاصی از منزل به کار مشغول هستند، احساس تنهایی می‌کنند. همچنین کار بیش از حد، یکی دیگر از چالش‌های این اشخاص است.

دورکاری در هر شغل و زمینه‌ای، سختی‌های خاص خود را دارد. اما اگر در زمینه فروش صحبت کنیم، شرایط حتی سخت‌تر هم می‌شود. اگر به دلایل مختلفی این اولین بار است که به صورت دورکاری فعالیت می‌کنید، ممکن است با توجه به شرایط، احساس سردرگمی داشته باشید. اما این موانعی نیست که نتوانید بر آن‌ها غلبه کنید. تنها کافی است یک سری قوانین را رعایت و یک سری نکات را در طول انجام وظایف خود به کار ببرید.

۷ نکته برای موفقیت به عنوان یک کارشناس فروش دورکار

در ادامه این مطلب از استارتاپت، ۷ نکته‌ برای موفقیت به عنوان یک کارشناس فروش دورکار را بیان می‌کنیم.

۱. به یک جریان روزمره برسید

به عنوان فردی که تازه دورکاری را شروع کرده بودم، یک جریان ثابت و منظم نداشتم. در هر زمانی از روز، شروع به کار می‌کردم و معمولا هم تا آخر شب انجام کارها طول می‌کشید. چرا که وقتی هیچ حد و مرزی بین کار و زندگی تعیین نشده باشد، به سختی می‌توان خود را از ادامه کارها متوقف کرد.

زمانی که همینطور برای چند وقت کارها را بدون برنامه انجام دهید و بیش از حد کار کنید، آسیب شدیدی در روح و روان و جسم خود حس خواهید کرد. نیاز است تا به عنوان یک کارشناس فروش دورکار و شخصی که برای انجام وظایف خود آزادی زمان دارد، هم وقت شروع کار و هم وقت پایان کار خود را تعیین کرده باشید. وقتی دورکاری می‌کنید، به نوعی رئیس خود هستید، بنابراین خودتان باید زمانی را که در اختیار دارید، بین زندگی کاری و زندگی شخصی تقسیم کنید.

معمولا ۸ صبح در شرکت حاضر می‌شوید، ساعت ۱ تا ۲ را برای ناهار و استراحت صرف می‌کنید و ساعت ۵ عصر هم کارها را تعطیل می‌کنید و به خانه می‌روید. دورکاری، اصلا به این معنی نیست که چنین زمان‌بندی برای کارها نداشته باشید. برای مثال، ۸ صبح بیدار شوید و صبحانه میل کنید، کارها را ساعت ۹ آغاز کنید. ساعت ۱ تا ۲ را برای استراحت و صرف ناهار بگذرانید و سپس تا ۵ عصر کارهای باقی‌ مانده را تمام کنید. سپس زندگی کاری خود را متوقف و به سراغ زندگی شخصی خود بروید.

هیچگاه اجازه ندهید خط میان زندگی و کار کم‌رنگ شود. می‌توانید از یک ساعت و تقویم برای زمان‌بندی کارهای خود استفاده کنید. زمانی که زنگ هشدار اتمام کار به صدا درآمد، کار را تمام کنید.

۲. یک محل کار مناسب در خانه تعیین کنید

شاید لازم به تکرار نباشد، اما به عنوان یک کارشناس فروش دورکار یا هر زمینه شغلی دیگر، همیشه به‌راحتی ممکن است مرز میان کار و زندگی شخصی‌تان کمرنگ شود. به همین دلیل مهم است که فضای مناسبی برای کار خود طراحی یا تعیین کنید.

حال این محل کار می‌تواند یک دفتر کوچک خارج از اتاق و نشیمن باشد، یا میز آشپزخانه باشد یا حتی پشت بام خانه. حتی برخی‌ها هستند که بهترین بهره‌وری را در کافه‌ از خود نشان می‌دهند. هر طور که راحت‌ هستید، در نهایت مهم این است فضای مشخصی برای کار داشته باشید.

دلیل اهمیت این مسئله، ایجاد تمرکزی است که در هنگام کار به شما دست خواهد داد. مخصوصا اگر به عنوان یک کارشناس فروش دورکار قصد فعالیت دارید، مهم است که حتی پیش از شروع کار، فضای مناسب خود را برای کار داشته باشید. البته نه فقط یک فضای خشک و بی‌روح که سریعا شما را خسته کند. یک مانیتور بزرگ، صندلی و میز ارگونومیک، دکور دوست داشتنی، نورپردازی مناسب و بسیاری دیگر. شما قرار است بخش زیادی از ساعات روز را در این محل بگذرانید، بنابراین ایجاد فضایی که احساس راحتی و جذابیت را برای‌تان به ارمغان بیاورد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

حتی اگر خانه شما آن قدر بزرگ نیست که قادر باشید فضای کاملا جداگانه‌ای برای کار تعیین کنید، حتی یک گوشه اتاق هم می‌تواند برای این کار مناسب باشد.

۳. استراحت کنید

به طور معمول، کار از خانه مساوی است با حواس‌پرتی کمتر (به جز عوامل حاضر در خانه که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم). در حالی که این ویژگی باعث می‌شود بهره‌وری فوق‌العاده‌ای داشته باشید، در عین حال باعث می‌شود سخت‌تر به خود استراحت دهید.

این نکته می‌تواند با نکته اول و داشتن یک روتین مناسب مرتبط باشد. وقتی در خانه هستید، ممکن است از زمان استراحتی که در شرکت وجود دارد برخوردار نباشید. دوستان و همکاران دائما سر میز شما حاضر نمی‌شوند تا در مورد مسائل کاری یا غیرکاری صحبت کنند. همکاران‌تان در خانه نیستند که با آن‌ها چندین دقیقه از وقت خود را برای چای یا قهوه صرف کنید. نبود چنین حواس‌پرتی‌های کوچکی، شما را دائما روی کار متمرکز می‌کند. اما بدانید که وقتی استراحت کنید، باعث خواهید شد مغز‌تان بهره‌وری بیشتری داشته باشد.

برای این کار، بهتر است در برنامه‌ روزمره کاری خود استراحت‌های کوتاه و استراحت‌های بلند‌ مدت داشته باشید. در استراحت‌های کوتاه برای چند دقیقه کلا خود را از کار دور کنید و به سراغ یک فعالیت دیگر بروید. در استراحت‌های بلند مدت، زمان خود را برای پیاده‌روی، باشگاه یا هر فعالیت دیگری خارج از کار تعیین کنید. این گونه شکاف‌ها میان کار، باعث می‌شوند متفکرتر و پرانرژی‌تر باشید.

به یاد داشته باشید که خیلی راحت است تا در میان شلوغی کار، زمان‌های استراحت را نادیده بگیرید و غرق در انجام وظایف شوید. این کار باعث کاهش کیفیت کارتان خواهد شد. در حقیقت، طبق یک نظرسنجی، ۴۵ درصد از کارمندان دورکار کمتر از ۱ ساعت استراحت می‌کنند و ۲۵ درصد آن‌ها هم فقط استراحت خود را برای صرف ناهار تعیین کرده‌اند. چنین اتفاقی باعث می‌شود خیلی زود خسته و آسیب‌پذیر شوید. استراحت و شارژ کردن خود، برای انجام هر چه بهتر فعالیت‌های‌تان بسیار حائز اهمیت است.

۴. اجتماعی باشید

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، یکی از ترس‌های مرتبط با دورکاری، احساس جدا بودن از دیگران است.

برای مبارزه با این ترس، فراموش نکنید که در طول روز فردی اجتماعی باشید. شما همچنان می‌توانید با همکاران و دوستان خود از خانه در ارتباط باشید. شاید با خود فکر کنید این کار هدر دادن وقت است، اما صرف چند دقیقه وقت با همکاران می‌تواند شما را حتی نسبت به کار جدی‌تر کند.

جلسه‌های دوستانه مجازی و گفتگو در مورد مسائل مختلف، احساس جدایی و تنهایی را از شما دور خواهد کرد. حتی سعی کنید با دوستان و اشخاصی که خارج از حیطه کاری شما هستند در ارتباط باشید. از مشکلات و روش‌های موفقیت‌های آن‌ها جویا شوید، ارتباط صمیمی ایجاد کنید، شبکه‌های ارتباطی یکدیگر را به هم معرفی کنید. اگر این کارها را نکنید، احساس جدا بودن به شما دست خواهد داد و حتی بعضی اوقات باعث می‌شود یکدیگر را به خوبی درک نکنید.

اگر در طول یک روز کار‌های‌تان بسیار زیاد است، ارسال یک استیکر جالب هم انرژی لازم را هم در شما ایجاد می‌کند و هم آن انرژی به همکار یا دوست‌تان منتقل می‌شود.

۵. برنامه کاری خود را با اعضای خانه هماهنگ کنید

یکی از درگیری‌های یک کارشناس فروش دورکار یا هر فعالیت دیگری به صورت کار از منزل، وجود یک هم اتاقی، اعضای خانواده، فرزند یا حتی یک حیوان خانگی پر سر و صدا است.

اگر چنین شرایطی در خانه وجود داشته باشد، خیلی راحت ممکن است حواس پرت شوید. حتی ممکن است آن‌ها هم مثل شما به صورت دورکاری مشغول به کار باشند اما وقت کار و استراحت‌تان با هم سازگار نباشد. در هر صورت، مهم است که در مورد برنامه خود با آن‌ها هماهنگ شوید.

مطمئن شوید که اعضای حاضر در خانه با برنامه کاری شما هماهنگ شوند تا هر کاری را که ایجاد حواس پرتی می‌کند، به زمانی غیر از زمان کاری شما منتقل کنند. خودتان هم بهتر است زمان و مکانی آرام‌تر را برای کار در خانه انتخاب کنید. برای مثال نشیمن را برای کار خود اشغال نکنید تا دیگر اعضای خانواده از صبح تا غروب اسیر برنامه‌های شما شوند.

ایجاد هماهنگی بین خود و اعضای حاضر در خانه، اجازه می‌دهد که مزاحم یکدیگر نشوید تا کمترین حواس‌پرتی ممکن در هنگام انجام وظایف ایجاد شود.

۶. لباس مناسب بپوشید

با این که می‌توانید با لباس راحتی خود مشغول به کار شوید (و برخی‌ها با این لباس‌ها احساس بهتری در کار دارند) اما می‌توان گفت این ایده مناسبی برای یک کارشناس فروش دورکار نیست. نوع لباس پوشیدن‌تان، روی احساس و حال‌تان تاثیر می‌گذارد. یا به زبان ساده، لباس روی مود شما تاثیرگذار است.

برای یک روز کاری، خود را آماده کنید. دوش بگیرید، لباسی مناسب‌تر بپوشید (حتی بهتر است لباسی را به تن کنید که با آن به شرکت می‌روید) و سپس پشت میز کار بنشینید. این کار روی بسیاری از مردم در بهره‌وری هر چه بیشتر کمک می‌کند. یک لباس مناسب، ذهن‌تان را برای کار و انجام فعالیت تنظیم می‌کند.

۷. سازمان یافته باشید

یکی دیگر از تله‌های دورکاری این است که گاهی ممکن است مدیریت و سازماندهی کارها سخت شود. به همین دلیل مهم است که از تقویم و ساعت استفاده کنید تا دقیقا روی برنامه‌های که تعیین کرده‌اید انجام وظیفه کنید.

به عنوان یک کارشناس فروش دورکار شدیدا پیشنهاد می‌شود تا تمرکز خود را هم روی سازماندهی روزانه و هم مدیریت پروسه فروش بگذارید. به این صورت که هر یک از برنامه‌های فروش خود را در بین ساعات کاری خود سازماندهی کنید تا بتوانید روی هر کدام از آن‌ها، در زمان خودشان تمرکز داشته باشید.

برای این که بتوانید در قراردادهای فروش خود دائما پیشرفت کنید، مهم است تا روی وظایف خود کوشا و متمرکز باشید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.