با وجود پیشرفت ویروس کرونا و افزایش نرخ بیکاری در دنیا، در روزهای اخیر شاهد روند صعودی بورس در جهان بوده‌ایم.

در حال حاضر روند ویروس کرونا همچنان رو به پیشرفت است و تعداد قربانیان و مبتلایان به این ویروس، روزبه‌روز بیشتر می‌شود. بیش از ۲۰ کشور دنیا در تلاش هستند تا واکسن کورنا را کشف کنند. از طرفی دیگر، نرخ بیکاری در آمریکا دو رقمی شده و به ۱۴/۷ درصد رسیده است. هرچند که روند بازگشایی کسب و کارها در آمریکا رفته‌رفته آغاز شده است اما با وجود وضعیت قرمز ویروس کرونا در آمریکا، بسیاری از مردم این کشور برای بازشدن دوباره تجارت خود اصرار می‌ورزند.

بدترین وضعیت اقتصادی و بیکاری در تاریخ آمریکا

این نرخ بیکاری در آمریکا بی‌سابقه بوده است و تحلیلگران، وضعیت سه ماه دوم سال جاری میلادی را وخیم پیش‌بینی کرده‌اند. از طرفی دیگر، نرخ مشارکت بازار کار هم به ۵۱/۳ درصد رسیده که در طول‌ تاریخ آمریکا نظیر نداشته است.

وضعیت اقتصادی بد دنیا باعث شده تا در ماه آپریل، شاهد رکورد بیشترین تعدیل نیرو باشیم. این اتفاق، وضعیت را بیش از پیش بدتر می‌کند؛ کاهش قدرت خرید این مردم، بلای جان بسیاری از کسب و کارها خواهد بود.

با این حال، خبر پیشرفت مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا، یکی از نکات مثبتی بوده که معامله‌گران در پی به‌ سرانجام‌رسیدن آن هستند. هرچند که این روزها، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، چین را مسئول بحران حال حاضر دنیا می‌داند و قصد دارد در صورت اثبات عمدی‌بودن این حادثه، موج تازه‌ای از تحریم‌ها را برای این کشور اعمال کند.

با این حال، رشد اقتصادی در بسیاری از مناطق، وارد سراشیبی شده و حتی موج منفی اقتصادی، گریبانگیر کشورهای بزرگ اروپایی از جمله اسپانیا و فرانسه شده است. نرخ بیکاری در آلمان که بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا را در اختیار دارد، به ۳/۵ درصد رسیده است. از طرفی دیگر، انگلیس یکی از وخیم‌ترین شرایط اقتصادی سه قرن اخیر خود را پیش‌بینی می‌کند. این کشور با رشد منفی ۱۴ درصدی در اقتصاد خود مواجه است.

روند مثبت بورس در وال استریت

روند صعودی بورس در آمریکا

با وجود تمامی این مشکلات در اقتصاد جهان، در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بوده‌اند و هر سه شاخص اصلی بورس در سطحی بالاتر از روز قبل، به کار خود پایان دادند. شاخص داوجونز با ۱/۹۱ درصد صعود نسبت به روز قبل، در سطح ۲۴٫۳۳۱٫۲۳ بسته شد.

شاخص «اس اند پی دی ۵۰۰» با ۱/۶۹ درصد افزایش، تا سطح ۲۹۲۹٫۸۰ صعود کرد و شاخص «نزدک کامپوزیت» با صعودی ۱/۵۸ درصدی، در سطح ۹۱۲۱٫۳۲ بسته شد.

روند صعودی بورس در اروپا

در معاملات بازار بورس اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» در بورس لندن با ۱/۴ درصد صعود، در سطح ۵۹۳۵٫۹۸ بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت آلمان، با رشد ۱/۳۵ درصدی، در سطح ۱۰٫۹۰۴٫۴۸ کار خود را به پایان رساند و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با افزایش ۱/۰۷ درصدی در سطح ۴۵۴۹٫۴۶ کار خود را خاتمه داد. در مادرید هم شاخص «ایبکس ۳۵» رشدی ۰/۷۸ درصدی داشت و به ۶۷۸۳٫۱۰ واحد رسید.

یکی از مسائلی که این روزها در خصوص اروپا وجود دارد، تداوم اختلافات اتحادیه اروپا با انگلیس است. از طرفی دیگر انگلیس و آمریکا برای امضای پیمان تجارت آزاد، مذاکرات خود را پیش می‌برند. ۳۰۰ کارشناس در قالب ۳۰ گروه این مذاکرات را آغاز کرده‌اند. شرکت‌های آمریکایی بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار در انگلیس سرمایه‌گذاری کرده‌اند. به جز آمریکا، انگلیس هم مذاکرات خود را برای پیمان تجارت آزاد با نروژ و استرالیا هم آغاز کرده است.

روند صعودی بورس در آسیا

در آسیا هم شاخص‌ها در معاملات بورس، وضعیت خوبی را سپری کردند. شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن، صعود قابل‌توجه ۲/۵۶ درصدی داشت و شاهد افزایش سطح خود به رقم ۲۴٫۲۳۰٫۱۷ بود. در چین هم شاخص «شانگهای کامپوزیت» با یک صعود ۰/۹۹ درصدی، به سطح ۳۹۶۳٫۶۲ رسید.

در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» جهش کوچک ۰/۵ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۳۹۱٫۰۸ ایستاد.

روند صعودی نفت

طلای سیاه هم این روزها روند صعودی خود را طی می‌کند. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» رشدی ۱/۱۹ درصد داشت و به ۲۴/۷۴ رسید. نفت خام «برنت دریای شمال» هم با یک جهش ۱/۵۱ درصدی به ۳۰/۹۷ دلار برای هر بشکه رسید.

اما در نهایت، این طلا بود که روند نزولی را تجربه کرد. بهای هر اونس طلا افتی ۰/۷۸ درصدی نسبت به روز قبل داشت و در سطح ۱۷۰۲٫۷۷۰ دلار معامله شد. از طرفی دیگر نقره، صعودی ۱/۲۱ درصدی داشت و با نرخ ۱۵/۷۸ دلار معامله شد.