اگر شما این پست را می‌خوانید، پس احتمالا به‌فکر شروع کسب و کار خود هستید و حسابی فکرتان مشغول است. البته می‌توان حدس زد که شروع این کار را ماه‌ها و حتی سال‌ها به‌تاخیر انداخته‌اید، چون فکر می‌کنید که هنوز زمان مناسب آن نرسیده است. اجازه دهید که حرف آخر این مطلب را همین ابتدا به شما بگوییم: «هیچ زمان مناسبی برای شروع یک کسب و کار وجود ندارد و هیچ لحظه ایده‌آلی هم از راه نخواهد رسید».

شما همیشه بهانه‌ای برای به‌تاخیرانداختن کارهای خود خواهید داشت اما نکته مهم این است که این خود شما هستید که باید «زمان مناسب» را خلق کنید؛ چون فقط خودتان توانایی‌اش را دارید. پس اشتباه نکنید و منتظر زمان مناسب نمانید؛ این به‌معنی منتظرماندن برای همیشه است. اما چطور می‌توانیم شرایط را باب‌میل‌ خودمان پیش ببریم تا رویاهایی که در سر داریم، محقق شوند؟ ما در این مطلب از استارتاپت، ۳ گام اساسی برای رسیدن به این هدف را به شما معرفی می‌کنیم.

انتخاب زمان شروع کسب و کار

۱. از غرورتان به‌عنوان موتور محرکه، استفاده کنید

به آخرین‌باری‌که به یکی از اهداف اصلی‌تان رسیدید، فکر کنید و حس فوق‌العاده‌‌ خود را از بروز این اتفاق مهم، در ذهن مرور کنید. درواقع دستیابی به اهداف، حسی غرورآمیزی را در انسان بیدار می‌کند و غروری که از نوع خوب باشد و باعث افزایش اعتماد به نفس شود؛ انگیزه‌ قوی برای پیشروی در مسیری که حتی فکرش را هم نمی‌کردید، ایجاد می‌کند.

پس حتما این تمرین را انجام دهید. روی کاغذ بنویسید که دوست دارید زندگی‌تان در ۵ سال آینده، چگونه باشد. هیچ محدودیتی برای خود درنظر نگیرید و به این فکر نکنید که آیا رسیدن به این آرزوها، امکان‌پذیر است یا خیر!

چه کسب و کاری دارید؟ تیم‌تان متشکل از چه افرادی است؟ اوقات فراغت خود را چگونه سپری می‌کنید؟ نظر عموم مردم راجع‌به کسب و کاری که راه انداخته‌اید و البته شخص شما چیست؟ روز خود را چگونه می‌گذرانید؟ تمام این‌ها را روی کاغذ بنویسید.

درنهایت به چیزهایی که نوشته‌اید نگاهی بیاندازید و تصور کنید که به واقعیت پیوسته‌اند. غرور ناشی از ساختن چیزی که کاملا متعلق به خودتان است را حس کنید. این تصویر ذهنی می‌تواند راه شما به‌سوی موفقیت باشد. حالا شما مقصد خود را می‌دانید و در موقعیتی بسیار بهتری نسبت به زمانی هستید که نمی‌دانستید واقعا از زندگی خود چه می‌خواهید. پس حالا زمان حرکت و پیشروی، فرا رسیده است.

۲. احتمال بروز هرگونه اشتباه را درنظر بگیرید

احتمال بروز اشتباه هنگام شروع کسب و کار

طبق تحقیقات، مشخص شده که حدودا ۶۲ درصد افراد در آمریکا، می‌خواهند در محیطی کار کنند که خودشان رئیس و همه‌کاره باشند. البته اکثر آن‌ها اصلا به‌سمت ساخت یک کسب و کار اختصاصی برای خود نرفته‌اند تا شاید بتوانند این رویا را محقق کنند. عموم مردم فکر می‌کنند که بزرگترین مانع در مسیر کارآفرینی، کمبود زمان و بودجه است؛ ولی اغلب اوقات، دلیل اصلی شروع نکردن یک کسب و کار را باید در ترس از شکست جستجو کرد.

نحوه مواجهه شما با شکست‌ها و ناامیدی‌هایی که برای‌تان پیش می‌آیند، می‌تواند پیشگوی بسیار خوبی برای این موضوع باشد که آیا در زندگی خود موفق خواهید شد یا خیر. درست است که ترس از شکست می‌تواند بسیار ناامید کننده باشد ولی باید همیشه به خود یادآوری کنید که شکست به منزله ضعیف بودن و بی ارزش بودن کار شما نیست. اگر بتوانید ذهنیت خود را درست کنید، درخواهید یافت که اتفاقا شکست می‌تواند ابزاری قدرتمند برای به کارگیری در مسیر رشد و پیشرفت شما باشد.

به جای ترسیدن از شکستی که هنوز پیش نیامده، به راهی که درپیش گرفته‌اید اطمینان کنید و مسیرتان را روبه‌جلو ادامه دهید. مطمئن باشید که حتی یک کارآفرین موفق را پیدا نخواهید کرد که تجربه‌ شکست نداشته باشد. چیزهای زیادی از اشتباهات‌تان یاد می‌گیرید، پس آن‌ها را به‌عنوان فرصتی برای بهترشدن درنظر بگیرید.

۳. اهداف خود را اولویت‌بندی کنید

اولویت بندی اهداف برای شروع کسب و کار

اگر بخواهیم واقع‌گرایانه به موضوع نگاه کنیم؛ باید بگوییم که مساله اصلی، زمان نیست بلکه دقیقا خود شما هستید. فقط شما هستید که می‌توانید داستان موفقیت‌تان را بسازید. شما باید چشم‌انداز مخصوص‌به‌خود را داشته باشید. باید تمام جوانب کارتان را درنظر بگیرید و تصویری بزرگی از آن را روبه‌روی خود ترسیم کنید. ایجاد و توسعه کسب و کار همیشه مشکل است؛ کاری که قرار است شما را تحت فشار قرار دهد و ساعت‌ها از وقت‌تان را بگیرد. لازم است شما با آگاهی و دانش کافی، کنترل زندگی‌تان را به‌دست بگیرید و برای تحقق تصویر ذهنی خود، تلاش کنید.

باتوجه به توضیحاتی که دادیم، حالا شما بگویید که زمان مناسب برای شروع یک کسب و کار چه موقع است؟ مطمئنا مسائل زیادی برای یادگیری در این مسیر وجود دارد و بدون‌شک با دشواری‌هایی روبرو خواهید شد. اما زمان در حال گذر است؛ پس ترجیح می‌دهید که حالا برای شروع کار اقدام کنید یا یک سال دیگر هم برای رسیدن به این نقطه مطلوب، منتظر می‌مانید؟ آیا همچنان می‌خواهید به رویاپردازی ادامه دهید یا ترجیح می‌دهید ۱۲ ماه سال را برای ساختن آن‌چه در سر دارید، صرف کنید؟ این‌ها سوالات اصلی هستند، سوال‌هایی که پاسخ‌شان نزد شما است.