در چندسال اخیر، شاهد افزایش تقاضا برای استخدام افرادی با مدرک بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ هستیم؛ زیرا پلتفرم‌ شبکه‌های اجتماعی، هرروز قوی‌تر می‌شوند و رسیدن به موفقیت در آن‌ها، نیاز به استراتژی مناسب دارد. از همه مهم‌تر، به‌نظر نمی‌آید که حضور شبکه‌های اجتماعی در دنیای بازاریابی، به این زودی‌ها کم‌رنگ شود و حتی امروزه می‌توان آن‌ها را با تبلیغات تلویزیونی هم، مقایسه کرد. بنابراین اگر در زمینه بازاریابی فعالیت دارید، اهمیت بازاریابی شبکه اجتماعی را به هیچ‌عنوان، دست‌کم نگیرید.

اگر قصد ورود به صنعت بازاریابی شبکه اجتماعی دارید، نگران آینده آن نباشید؛ زیرا نه‌تنها این فضا تمام‌شدنی نیست، بلکه هرروز ویژگی‌ جدیدی به آن‌ اضافه می‌شود. قطعا وجود فردی کاربلد برای استفاده درست از این فضا، می‌تواند برگ‌برنده‌ای برای هر شرکت باشد. اگر می خواهید کسب‌وکارتان را در این زمینه تقویت کنید، بهتر است ابتدا با ترندهای مهم بازاریابی شبکه اجتماعی آشنا شوید.

در ادامه این مطلب از اسارتاپت به معرفی ۷ ترند برتر بازاریابی شبکه اجتماعی می‌پردازیم که با پیروی از آن‌ها می‌توانید، کسب‌وکار خود را متحول کنید.

۱. توجه به محتوای تولیدی کاربران در بازاریابی شبکه اجتماعی

یکی از مهم‌ترین ترندهای بازاریابی شبکه های اجتماعی که باید در سال ۲۰۲۰ به آن توجه داشته باشید، رشد قابل توجه محتوای تولیدی کاربران (User-Generated Content) است. به معنی محتوایی که توسط مشتریان برند شما تولید می‌شوند.

این روش بازاریابی در شبکه اجتماعی با بازاریابی اینفلوئنسرها متفاوت است. در حالی که هر دو مدل وابسته به دیگر مردم هستند تا به کمک بازاریابی شما بیایند، اما در مدل محتوای تولیدی کاربران، هر شخصی می‌تواند محتوا تولید کند و حتی نیازی نیست که دنبال کنندگان زیادی هم داشته باشد و البته هزینه آن کمتر است. در حالی که یک اینلفوئنسر باید حتما دنبال کنندگان زیادی داشته باشد و برخی از آن‌ها هزینه‌های زیادی هم طلب می‌کنند. حتی مثال‌هایی وجود دارد که یک کاربر تولید کننده محتوا فردی به شدت خلاق‌تر و موثرتر از یک اینلفوئنسر عمل می‌کند.

ترندهای مهم بازاریابی در شبکه اجتماعی در سال ۲۰۲۰

یکی از شرکت‌های شناخته‌ شده‌ای که با استفاده از روش محتوای تولیدی کاربران به بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌پردازد، شرکت تولید دوربین‌های GoPro است. GoPro در شبکه‌های یوتیوب، اینستاگرام، فیسبوک و غیره، دائما ویدیوهایی را که کاربران با استفاده از محصولات این شرکت تولید کرده‌اند، منتشر می‌کند که همه آن‌ها هم از هیجان بالایی برخوردار هستند.

این روش از تبلیغات بسیار کاربردی و موثر است، نه فقط به این دلیل که قدرت سخت‌افزاری، نوع استفاده، مشخصات و کاربردهای این دوربین به خوبی به نمایش درمی‌آید، بلکه این ویدیوها شرایط استفاده، رضایت کاربران و وسعت کارایی این محصولات را به خوبی به دیگران نشان می‌دهند.

یک بازاریاب کاربلد به خوبی می‌داند که مردم بیشتر از هر نوع تبلیغاتی از سوی شرکت‌هایی که چهره آن‌ها مشخص نیست، به حرف خود مردمی اعتماد دارند که از نظر سلیقه، خرید، استفاده از محصول و غیره، شبیه به خودشان هستند.

چگونه برای کسب‌وکار خود، محتوای تولیدی کاربران، داشته باشیم؟

فرقی نمی‌کند که کسب و کار شما ارائه سرویس باشد یا محصول، هر چه که هست، تا زمانی که شبکه‌های اجتماعی تا این حد پرطرفدار هستند، در زمینه کاری خود می‌توانید شیوه محتوای تولیدی کاربران را هم داشته باشید.  

برای دستیابی به این روش، می‌توان مشتریان را تشویق به تولید محتوا برای برند خود کنید. ارائه تخفیف‌های ویژه، پیشنهادات،‌ هدیه و غیره، باعث ایجاد انگیزه برای کاربران می‌شوند تا در این کار سهیم شوند.

برای مثال، کسب و کاری به نام My Livia وجود دارد که بررسی کاربران و انتشارشان برای آن‌‌ها اهمیت دارد. به همین دلیل هر بار شخصی یک بررسی برای آن‌ها تولید کند، یک کوپن انحصاری دریافت می‌کند و کسانی که بررسی ویدیویی تولید کنند، محصول آن‌ها به مدت ۶ ماه به رایگان شارژ می‌شود.

مهم‌ترین ترندهای ۲۰۲۰ در بازاریابی شبکه اجتماعی

۲. پست‌های قابل خرید در بازاریابی شبکه اجتماعی

پست‌های خرید، پست‌هایی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند آیتم‌هایی که در آن پست وجود دارد را خریداری کنند، حال این پست‌ها می‌توانند لوازم آرایشی و لباس باشند یا حتی ماشین‌ها و لوازم خانگی. البته این کار بدون ترک کردن صفحه پست، عکس یا ویدیو انجام می‌شود و نیازی نیست کاربر وارد مراحل پیچیده خرید شود.

خیلی از برندهای روز دنیا از این تکنولوژی پیشرفته بهره می‌برند، مخصوصا کسب و کارهایی که دارای فروشگاه‌های فیزیکی هستند و از طریق اینستاگرام کارهای خود را تبلیغ می‌کنند. برای مثال، اینستاگرام اجازه می‌دهد محصول خود را روی یک پست تگ کنید تا مشتری قادر باشد آن را به راحتی ببیند و بخرد.

این روش برای افزایش فروش بسیار کاربرد دارد چرا که از این طریق مشتری زمان کمتری برای خرید صرف می‌کند. چرا که نیازی ندارد تا وارد حساب کاربری خود در یک سایت شود، به دنبال محصول بگردد و ادامه مراحل خرید را دنبال کند. با استفاده از این نوع پست‌ها، کاربر به سرعت محصول خود را می‌خرد یا هر آن چه که دوست داشت را با یک کلیک وارد سبد خرید خود می‌کند.

در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و اینستاگرام این امکان را به شما می‌دهند. همچنین پلتفرمی مانند واتس اپ دارای یک صفحه منحصر به فرد برای فروشندگان است که پیش از این آن را در استارتاپت معرفی کردیم.

۳. توجه هرچه بیشتر به بازار محلی

در سال ۲۰۲۰، بازاریابی محلی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که شرکت‌ها باید به آن توجه داشته باشند، مخصوصا با گسترش موبایل‌ها و جستجوی صوتی. در کشورهایی نظیر آمریکا، امروزه بیش از ۵۵ درصد از کاربران برای پیدا کردن نزدیک‌ترین فروشگاه‌ها به خود، از جستجوی صوتی و دستیارهای هوشمندی که روی گوشی آن‌ها قرار دارد استفاده می‌کند.

به همین دلیل بسیار مهم است که جستجوی محلی خود را تنظیم و توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. برای مثال برای این روش می‌توان از Google My Business استفاده کنید تا توسط کسانی که به جستجو در این پلتفرم می‌پردازند، به سرعت پیدا شوید. برای این کار لازم است تا صفحه وبسایت خود را با سئو هماهنگ کنید، از کلمات کلیدی مرتبط با نشانی، مکان، تلفن و غیره استفاده کنید و همچنین در پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود هم اضافه کردن آن‌ها را فراموش نکنید.

شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو در سال ۲۰۲۰ به یافتن افراد و کسب و کارهای نزدیک به شما بیشتر اهمیت می‌دهند. در شبکه‌های اجتماعی همیشه شاهد استفاده از موقعیت مکانی به صورت خودکار یا دستی هستیم و در صفحات وب هم سئو محلی از اهمیت بالایی برخوردار شده است. بنابراین همیشه سعی کنید نام شهر، موقعیت، مکان و هر آن چه که به این موارد مرتبط هستند را در پست‌های خود برای بازاریابی شبکه اجتماعی به کار ببرید.

تبلیغات و بازاریابی در شبکه های اجتماعی

۴. مقررات و دستورالعمل‌های دقیق‌تر برای بازاریابی اینفلوئنسر

شاید این روزها خیلی‌ها از بازاریابی توسط اینلفوئنسرها راضی نباشند و این کار منتقدان خودش را داشته باشد، اما این مدل از بازاریابی شبکه های اجتماعی نه تنها کاهش نداشته، بلکه حتی روز‌به‌روز اهمیت آن بیشتر هم می‌شود.

طبق مطالعه انجام شده توسط SocialPubli، بیش از ۹۰ درصد از بازاریاب‌ها گزارش داده‌اند که در برنامه‌های تبلیغاتی خود، حفظ یا افزایش بهره‌وری از بازاریابی اینفلوئنسر همچنان جای خود را دارد. حتی Mediakix اعلام کرده است که بازاریابی اینفلوئنسرها در سال ۲۰۲۰ به ۱۰ میلیارد دلار هم خواهد رسید، چرا که بازاریاب‌ها توجه و تمرکز بیشتری برای همکاری با اینفلوئنسرهای مختلف در برنامه دارند.

اما فرقی که در این نوع از بازاریابی شبکه های اجتماعی نسبت به گذشته شاهد هستیم این است که استفاده و جذب کردن کاربران با اینفلوئنسرها به روشی دقیق‌تر، با برنامه‌تر و دستورالعملی شفاف‌تر انجام می‌شود.

برندهای مختلف سعی می‌کنند به جای همکاری با اینفلوئنسرهایی که مثلا ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون دنبال کننده دارند، به سراغ اینلفوئسرهای کوچک‌تر با ۱۰ تا ۵۰ هزار دنبال کننده بروند، چرا که نرخ درگیری (Engagement Rate)، تاثیر و برجستگی بیشتر روی دنبال کنندگان از سوی آن‌ها به نسبت انیلفوئنسرهای بزرگ بیشتر است و البته هزینه کمتری هم دارند.

هنگام استفاده از روش بازاریابی اینفلوئنسری، توجه داشته باشید که:

در هنگام کمپین‌های تبلیغاتی خود با کمک اینفلوئنسرها، به سراغ آن افرادی بروید که دنبال کنندگان آن‌ها موقعیتی مناسب و توجه بهتری روی شخصی که او را دنبال کرده‌اند، داشته باشند. یک اینلفوئنسر با ۱ میلیون دنبال کننده شاید نرخ درگیری کاربران با او خیلی کمتر از اینلفوئنسری باشد که ۵۰ هزار دنبال کننده دارد و فقط این تعداد لایک‌ها است که او را بزرگ جلوه می‌دهد.

همچنین بسیار مهم است به اینلفوئنسرهای خود بگویید چه رفتاری با کاربران احتمالی شما داشته باشند. به آن‌ها یک مسیر نشان دهید و سپس بگذارید خود آن‌ها با خلاقیتی که دارند، روی دنبال کنندگان خود تاثیر بگذارند و آن‌ها را به سمت شما هدایت کنند.

جذب مشتری در بازاریابی شبکه اجتماعی

۵. ضرورت سنجش و شنوندگی، در شبکه‌های اجتماعی

زمانی که تجارت خود را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید، عملکرد خود را اندازه‌گیری کنید و شنوندگی داشته باشید، می‌توانید بینش مناسب و مفیدی از سوی کاربران دریافت کنید که برای موفقیت در بازاریابی شبکه اجتماعی و کمپین‌های تبلیغاتی اهمیت بالایی دارند. برای مثال، این کار به شما می‌گوید که کمپین شما چه عملکردی داشته است، ایرادهای آن چه بوده و اضافه کردن چه ویژگی‌هایی می‌تواند آن را کارسازتر کند. با دانستن این که مردم چه چیزی در مورد تبلیغات و کمپین برند شما می‌گویند، می‌توانید در آینده کمپین‌های قوی‌تری اجرا کنید که موفقیت آن‌ها تضمین شده‌تر خواهند بود.

ابزارهای زیادی برای انجام این کار وجود دارد تا در استراتژی بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی از آن بهره ببرید. اما مهم‌تر این است که به شکلی دائمی، عملکرد خود در پلتفرم‌های مختلف را دنبال کنید. این ابزارها افرادی که در مورد شما صحبت می‌کنند، به برندتان اشاره می‌کند یا در موردتان مطلبی گذاشته‌اند را شناسایی و دنبال می‌کنند تا آن‌ها را بشناسید. حتی شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت با استفاده از این روش توانسته‌اند محصولاتی جدید برای کسب و کار خود خلق کنند که کاربران به شدت دنبال آن بودند.

۶. گروه‌های اجتماعی بیشتر

در حالی که گروه‌های فیسبوک و لینکدین چندان مسئله جدیدی نیستند، اما این روش در بازاریابی شبکه اجتماعی در سال ۲۰۲۰ گسترش پیدا خواهد کرد، چرا که مردم به دنبال یافتن راه‌های بیشتری برای درگیر کردن برند خود با دیگران هستند. حتی بدون در نظر گرفتن برند خاصی، مردم گروه‌هایی تشکیل می‌دهند که در آن سلایق مشترکی با هم دارند. این گروه‌ها می‌توانند مرتبط با هر چیزی باشند. از کسب و کار و تولید محتوا گرفته تا حتی مسائلی مانند سرگرمی، فوتبال، سینما و غیره.

استفاده از گروه‌های اجتماعی می‌تواند کمک شایانی به برند شما کند چرا که خیلی از مردم به دنبال عضویت در جمعی هستند که سلیقه آن‌ها مشابه باشد یا گروهی را دنبال کنند که در آن بتوانند پیشنهاد دریافت کنند، یاد بگیرند یا دانش و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

برای این روش از بازاریابی در شبکه های اجتماعی، می‌توانید با گروه‌های نظیر فیسبوک یا لینکدین شروع کنید چرا که تقریبا هر شخصی در آن‌ها یک حساب کاربری دارد. مخصوصا در کشور ما که استفاده از لینکدین اهمیت بیشتری پیدا کرده است. همچنین این کار راهی عالی برای گسترش روابط با مردم و افراد متخصص در زمینه کاری شما است. اگر برای این کار مدیر خاصی در نظر بگیرید که بتواند با مردم گفت‌و‌گو کند و هرچه بیشتر با آن‌ها درگیر شود، نام برند شما بهتر به زبان‌ها می‌افتد.

جلب مشتری با بازاریابی در شبکه های اجتماعی

۷. استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای خدمات مشتری

این روز‌ها، مردم زمانی که در مورد محصولی سوالی داشته باشند، به جای برداشتن تلفن و تماس، معمولا به سراغ شبکه‌های اجتماعی یا برقراری ارتباط از طریق پلتفرم‌های پیام‌رسان می‌روند تا سوال خود را مطرح کنند. مثال‌های زیادی وجود دارد که مردم از این راه با شرکت مورد نظر خود ارتباط برقرار می‌کنند. پرسش در مورد یک محصول، رزرو اتاق در یک هتل یا حتی شکایت در مورد یک سرویس یا محصول و… از جمله مواردی هستند که مردم از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

به همین دلیل، کسب و کارها باید کاملا آگاه باشند که شبکه‌های اجتماعی آن‌ها باید همیشه آماده و حاضر باشد، دائما پیام‌ها را رسد کند و به موقع پاسخ مشتریان را بدهد.

در نظر داشته باشید وقتی یک شخص در مورد محصولی سوال می‌کند، به احتمال زیاد یک خریدار است. بنابراین مهم است که خود یا مدیری که برای این کار قرار می‌دهید، از قدرت فن بیان خوبی در نوشتار و گفتار برخوردار باشد تا قادر باشد هم به خوبی به آن شخص کمک کند و هم او را به یک مشتری تبدیل کند.