شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یک ابزار فوق‌العاده و همه‌کاره، تقریبا در هر زمینه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از دریافت روزانه خبرها و بروزرسانی اطلاعات افراد مشهور گرفته تا کشف آخرین الگوهای رفتاری. شبکه‌های اجتماعی چنین در کنار چنین مزایایی برای زندگی شخصی کاربران، می‌توانند برای زندگی حرفه‌ای‌ برندها هم سودمند باشند. در این راستا ابزارهایی تحت عنوان شنفت اجتماعی وجود دارند که شما را از دیده‌شدن برندتان آگاه می‌کنند.

شبکه‌ اجتماعی یک راه عالی برای ارتباط با کاربرانی است که ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز از آن استفاده می‌کنند. این عمل، بسیار کمتر از ایمیل یا چاپ تبلیغات، مخل‌کار مخاطبان است؛ زیرا جزو تبلیغات بومی به‌حساب می آید.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی علاوه‌بر تبلیغ برند و محصولات شما، یک راه فوق‌العاده برای زیرنظر‌گرفتن شهرت شرکت‌تان است. درواقع شبکه‌ اجتماعی، بهترین گزینه برای نظرسنجی و ارتباط مستقیم با مشتریان است و این‌جا است که اهمیت شنفت اجتماعی (Social Listening)، نمایان می‌شود. پس با مادر این مطلب از استارتاپت، همراه باشید تا درمورد شنفت اجتماعی و ابزارهای آن (Social Listening Tools) با شما صحبت کنیم.

شنفت اجتماعی چیست؟

منظور از شنفت اجتماعی بررسی پلتفرم‌های شبکه اجتماعی برندتان است تا از بازخورد مشتری، منشن‌شدن مستقیم برند و کلمه کلیدی‌های رقبا یا صنایع مرتبط آگاه شوید. حال به‌کمک داده‌های به‌دست‌آمده، بینش و فرصت بهتری برای تجزیه‌و‌تحلیل خواهید داشت.

شنفت اجتماعی یک فرآیند دو بخشی است. بخش اول، مربوط به نظارت اجتماعی است که منشن‌‌ها و گفتگوهای موجود در شبکه‌های اجتماعی مختلف را پیگیری می‌کند. بخش دوم، پاسخ‌های عملی و تجزیه‌و‌تحلیل‌هایی است که به‌کمک آن‌ها می‌توانید بخش‌هایی را برای رفع نیاز مشتریان، ارتقا دهید. درواقع شنفت اجتماعی، ریشه‌ اصلی گفتگوهای اجتماعی را پیدا کرده و تغییرات را لازم برای بهبود استراتژی‌ شبکه‌های اجتماعی در درازمدت، ایجاد می‌کند.

۱۰ مورد از بهترین ابزارهای شنفت اجتماعی

حال که به اهمیت فرآیند شنفت اجتماعی پی بردید، نگاهی به بهترین ابزارهای آن می اندازیم تا راه‌حل مناسبی برای رفع نیازهای‌ برندتان بیابیم.

۱. ابزار Hootsuite

شما می‌توانید به کمک برنامه Hootsuite، تمامی پیام‌، نظرها و منشن‌های برندتان در چند کانال اجتماعی مختلف را در یک داشبورد مختصر، مشاهده کنید و از این طریق، به همه آن‌ها پاسخ دهید. همچنین می‌توانید تاثیرگذاران (Influencers) و مشتریان احتمالی را از طریق فهرست‌‌ها و جداولی که در شرکت با دیگران به اشتراک می‌گذارید، ردیابی کنید. Hootsuite سه برنامه مختلف ارائه می‌دهد، بنابراین می‌توانید راه‌حل‌ها صحیح و متناسب با نیازهای شغلی خود را بیابید.

ویژگی‌های Hootsuite

Hootsuite ابزارهای بسیاری یرای مدیریت فعالیت شبکه‌های اجتماعی، ارائه می‌دهد. برجسته‌ترین ویژگی آن، وجود گزینه «تقویت» است که امکان سفارشی‌سازی برای کمپین‌ شبکه‌‌های اجتماعی پولی را فراهم می‌کند. با استفاده از این ابزار، می‌توانید در میزان دسترسی ارگانیک به‌کمک تبلیغات پولی، تعادل برقرار کنید و محتوای بهینه کنید.

Hootsuite با فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب، لینکدین و پینترست سازگار است. همچنین از انواع یکپارچه‌سازی‌های شبکه‌های اجتماعی پشتیبانی می‌کند که می‌توانند حساب‌های خارجی را به رابط Hootsuite شما پیوند دهند.

قیمت: ۲۹ دلار در ماه

۲. ابزار HubSpot

HubSpot به شما امکان می‌دهد تا کمپین‌های بازاریابی ایجاد کنید، مطالبی از قبیل پست‌های وبلاگ و صفحات فرود را به اشتراک بگذارید و به‌طور خودکار، محتوا را در کانال‌های مختلف اجتماعی توزیع کنید. همچنین بهترین زمان برای پست‌گذاشتن را بدانید و به تمام این‌ها تنها با یک ابزار، دسترسی داشته باشید. HubSpot ابزاری فراتر از یک شنفت اجتماعی است و درواقع یک نرم‌افزار بازاریابی فراگیر را برای شما فراهم می‌کند که تمام اعضای تیم، از آن سود می‌برند. همچنین به شما کمک می‌کند تا به‌عنوان یک بخش جدایی‌ناپذیر شرکت، از لحاظ اجتماعی یکپارچه عمل کنید.

HubSpot

ویژگی‌های HubSpot

ابزارهای HubSpot به شما امکان می‌دهد تمام شبکه‌های اجتماعی خود را از یک پلتفرم مدیریت کنید. شما می‌توانید پست‌های جدید بنویسید یا به اشتراک بگذارید و از طریق رابط HubSpot به نظرات و منشن‌ها پاسخ دهید. شما حتی می‌توانید عملکرد خود را از طریق کانال‌های اجتماعی مقایسه کرده و تعداد بازدیدها را پیگیری کرده و خدمات خود را رهبری کنید. از آنجا که این ابزارها به HubSpot CRM پیوند داده‌شده‌اند، این داده‌ها بلافاصله روی سوابق مخاطب در حساب شما منتقل و ثبت می‌شوند.

ابزارهای شبکه‌های اجتماعی HubSpot با فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و لینکدین سازگار هستند.

قیمت: ۸۰۰ دلار در ماه

۳. ابزار Buffer

بافر ابزاری محبوب برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی است که یک تجربه کانال همه‌کاره و جامع را برای تیم خدمات مشتری شما فراهم می‌کند. منشن‌ها و نظرات ورودی از طریق یک صندوق مشترک فیلتر می‌شوند که در آن کارمندان می‌توانند به‌سرعت پاسخ دهند و مشکلات خدمات را برطرف کنند. صرف‌نظر از این کانال شبکه‌های اجتماعی، هر تعامل شرکت در یک رابط سازمان‌یافته متمرکز شده است.

Buffer

ویژگی‌های Buffer

با استفاده از این ویژگی‌ها، بافر می‌تواند تقریبا پا‌به‌پای هر پلتفرمی در این فهرست، حرکت کند. این برنامه دارای ابزارهایی برای برنامه‌ریزی و انتشار است که به شما در برنامه‌ریزی کمپین‌های موثر اجتماعی کمک می‌کند. گزارش‌ها و تجزیه‌وتحلیل‌های آن با سنجش میزان تعامل و رفتار مخاطب، عملکرد تیم شما را تحت‌نظر دارند. همچنین دارای ویژگی نظارت بر استوری است که استوری‌های شما را در کانال‌هایی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام ثبت و تجزیه‌و‌تحلیل می‌کند.

بافر از حساب‌های کاربری فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین و پینترست پشتیبانی می‌کند. با این ‌حال، پینترست تنها در برنامه‌های Pro و Business آن ارائه می‌شود.

قیمت: ۱۵ دلار در ماه

۴. ابزار TweetReach

TweetReach ابزاری عالی برای شرکت‌هایی است که به‌دنبال آن هستند که به‌طور اختصاصی میزان دسترسی توییتر خود را تجزیه‌و‌تحلیل کنند. این ابزار می‌تواند دقیقا تجزیه‌وتحلیل کند چه تعداد حساب‌های توییتر دقیقا به کلمه کلیدی، شخص یا هشتگ انتخابی شما رسیده‌اند. همچنین در مورد تاثیرات، آنچه کاربران منشن می‌کنند، زمانی که این توییت‌ها پست می‌شوند و موارد دیگر، به شما تجزیه‌و‌تحلیل ارائه می‌دهد. این ابزار به شما کمک می‌کند تا بدانید تاثیرپذیرترین فالوورهای شما چه کسانی هستند که باید با توییت خود آن‌ها را هدف‌گذاری کنید.

ویژگی‌های TweetReach

یکی از بهترین ویژگی‌های TweetReach ابزار ردیاب آن است. این ابزار ردیاب را می‌توان به هر موضوعی اختصاص داد یا می‌توان آن را به یک پروفایل یا حساب کاربری ویژه اختصاص داد. شما حتی می‌توانید این ابزار را برای ردیابی صفحات رقیب خود اختصاص دهید. سپس، همه این داده‌ها را می‌توان از طریق CSV یا PDF در هر زمان صادر کرد.

TweetReach با توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام سازگار است.

قیمت: ۴۹ دلار در ماه

۵. ابزار BuzzSumo

BuzzSumo به شما امکان می‌دهد تعداد تاثیرات و اشتراک‌گذاری‌های پست‌های خاص با یک دامنه را ببینید. علاوه بر این، این پلتفرم یک ابزار عالی برای تجزیه‌وتحلیل فیس‌بوک برند شما است. این ابزار کمک می‌کند تا در مورد هر پست فیس‌بوک، بینشی به‌دست آورید، همچنین این‌که چه نوعی از پست‌ها بهترین نتیجه را کسب می‌کند. حتی می‌تواند تا آنجا پیش برود که به شما بگوید در چه روزها و ساعت‌هایی از هفته پست بگذارید و این‌که مدت‌زمان ایده‌آل برای پست‌های شما چقدر باید باشد.

BuzzSumo

ویژگی‌های BuzzSumo

Buzzsumo ابزاری برای کشف محتوا دارد که محبوب‌ترین پست‌های شما را از طریق کانال‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی مشخص می‌کند. همچنین شامل یک ابزار طبقه‌بندی و مرتب‌سازی است که به‌ترتیب اهمیت، محتوای مشترک را سازمان‌دهی می‌کند. به این ترتیب، مدیریت می‌تواند به‌سرعت به مهم‌ترین اطلاعات دسترسی پیدا کند بدون این‌که پست‌های نامربوط را جستجو کند.

Buzzsumo را می‌توان به فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، پینترست و ردیت متصل کرد.

قیمت: ۷۹ دلار در ماه

۶. ابزار Sprout Social

Sprout Social یک نرم‌افزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی دارد که راه‌حل‌هایی را برای بهبود تعامل شما با کاربران ارائه می‌دهد. این نرم‌افزار داشبوردها و گزارش‌های شنفت‌شده توییتر را برای تجزیه‌و‌تحلیل حضور شما در توییتر ارائه می‌دهد. علاوه بر این، این پلتفرم از نظارت بر برند در زمان واقعی برای ردیابی پیام‌های مستقیم و کلمات کلیدی خاص برند استفاده می‌کند. این پلتفرم در نهایت بینش‌های باارزشی را ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند استراتژی اجتماعی خود را به‌طور مداوم پیگیری کرده و بهبود ببخشید.

ویژگی‌های Sprout Social

Sprout دارای ابزار اتوماسیون صرفه‌جویی در زمان است که کارهای روزمره را با استفاده از گردش‌های کاری قابل تنظیم ساده می‌کند. این نرم‌افزار گردش کار فعالیت‌های اجتماعی را تحت نظر دارد و پیام‌های دریافتی در صندوق جهانی را فیلتر می‌کند. Sprout همچنین یک سرویس مخصوص اجتماعی‌سازی را ارائه می‌دهد که به مشتریان می‌آموزد که چگونه می‌توانند از ابزارهای آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. این کار می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت تیم شما شده و عملکرد آن را با سرعت بیشتری بهینه کند.

Sprout از توییتر، اینستاگرام، فیس‌بوک، لینکدین و پینترست پشتیبانی می‌کند.

قیمت: ۹۹ دلار در ماه

۷. ابزار Keyhole

Keyhole بر تجزیه‌وتحلیل برندهای توییتر و اینستاگرام تمرکز دارد. این ابزار به شما امکان می‌دهد هشتگ‌ها، منشن‌ها، نام‌های کاربری و موارد دیگر را در هر دو پلتفرم شبکه‌های اجتماعی پیگیری کنید. علاوه بر این، این ابزار نقشه‌های حرارتی چشمگیری ارائه می‌دهد که نشان می‌دهند چگونه منشن‌ها و تعامل با برند شما در مناطق مختلف در سراسر جهان متفاوت است. این امر به شما امکان می‌دهد مخاطبان مورد نظر خود را بهتر بشناسید و با آن جمعیتی آماری، بیشتر ارتباط برقرار کنید.

Keyhole

ویژگی‌های Keyhole

Keyhole یک ابزار تحلیلی چشمگیر برای هشتگ فراهم می‌کند که بینش بی‌نظیری درباره هشتگ‌های پیگیری‌شده شرکت شما ارائه می‌دهد. ابزار نظارتی آن اطمینان می‌دهد که هر پست و منشن با استفاده از هشتگ‌های شما در زمان واقعی ثبت می‌شوند، بنابراین شما همیشه به‌روزترین اطلاعات را در حساب‌های کاربری خود دارید. این ابزار از ویژگی‌ هوش مصنوعی برخوردار است که می‌تواند پیش‌بینی کند هشتگ شما چگونه به‌خوبی عمل خواهد کرد. بر اساس زمان و موضوع هشتگ شما، Keyhole می‌تواند تعامل، دست‌یابی و حتی تاثیرپذیری را پیش‌بینی کند.

Keyhole با توییتر، اینستاگرام، یوتیوب و فیس‌بوک سازگار است.

قیمت: ۱۷۹ دلار در ماه

۸. ابزار SumAll

SumAll ابزاری عالی برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است، زیرا به شما کمک می‌کند چگونگی ارتباط کانال‌های اجتماعی خود را تجزیه‌وتحلیل کنید. همچنین می‌توانید برای صرفه‌جویی در وقت، پست‌های خودکار را برنامه‌ریزی کنید. این ابزار معیارهای زیادی را در رابطه با تعامل در هر پلتفرم ارائه می‌دهد. حتی می‌توانید به‌روزرسانی‌های مختصر و روزانه را به‌صورت ایمیل دریافت کنید که معیارهای هفته‌های گذشته را با معیارهای هفته‌های جاری مقایسه می‌کند تا رشد شما را به‌طور موثر پیگیری کرده و در آن لحظه تغییرات لازم را انجام دهد.

SumAll

ویژگی‌های SumAll

تنظیم SumAll آسان است و را‌ه‌اندازی آن فقط چند کلیک طول می‌کشد. پس از آماده‌شدن، SumAll مجموعه‌ای از ابزارهای اتوماسیون را فراهم می‌کند که برنامه‌ریزی یک کمپین اجتماعی را بسیار آسان می‌کند. در حالی که هیچ‌یک از این ویژگی‌ها به‌خصوص نوآورانه نیستند، هر یک کاربرپسند و ملموس هستند و این مورد را به گزینه‌ای ساده و جذاب برای SMB تبدیل می‌کنند.

SumAll را می‌توان با فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب، گوگل اواردز و لینکدین به‌کار برد. همچنین می‌تواند با خدمات پرداخت موبایل مانند پی‌پال، ونمو، شاپی‌فای، استریپ و اسکور هماهنگ شود.

قیمت: رایگان

۹. ابزار Mention

Mention این ظرفیت را دارد که میلیون‌ها منبع محتوا را در میان ۴۲ زبان ردیابی کند، بنابراین می‌توانید روی منشن‌های برند خود در سراسر جهان نظارت داشته باشید. همچنین می‌توانید انتخاب کنید که به چه محتوایی علاقه دارید، بنابراین تنها به ترندهای مهم توجه می‌کنید. با داشتن یک ابزار تجزیه‌وتحلیل رقابتی که به شما امکان می‌دهد تا برند خود را در بین دیا چند رقیب مقایسه کنید، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که محتوای شما از نظر کاربران همیشه نسبت به رقبا بهتر است.

ویژگی‌های Mention

هر کسب‌وکاری اشتباه می‌کند و در صورت عدم کنترل، این اشتباهات می‌تواند به یک بحران تمام عیار تبدیل شود. خوشبختانه، Mention یکی از ویژگی‌های مدیریت بحران را دارد که می‌تواند به تیم شما کمک کند تا غوغای شبکه‌های اجتماعی را تحمل کند. با استفاده از ویژگی‌های «تیم»، کارمندان شما می‌توانند در مدیریت شبکه‌های اجتماعی همکاری کنند و در صورت نیاز به کمک در برخورد با یک مشکل به یکدیگر هشدار دهند. این برنامه همچنین شامل یک ویژگی ردیابی است که می‌تواند شما را در مورد پیشرفت برنامه ارتباط با بحران به‌روز نگه دارد.

Mention با فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر و بافر سازگار است.

قیمت: رایگان

۱۰. ابزار Awario

Awario ابزاری برای شنفت اجتماعی است که در ایجاد آگاهی از برند متمرکز شده است. این ابزار، این کار را با ردیابی کلمات کلیدی در تمام زبان‌ها از سراسر جهان انجام می‌دهد. این راه‌حل برای شرکت‌هایی که در تلاش هستند تا پایگاه مشتریان بین‌المللی خود را از طریق تعامل با شبکه‌های اجتماعی رشد دهند، بسیار عالی است. این پلتفرم برای کسب‌وکارها تمام چیزهایی را که نیاز دارند، نه تنها نظارت کرده و به نظرات پاسخ می‌دهد، بلکه با مخاطبان هدف خود روابط معنادار برقرار می‌کند.

Awario

ویژگی‌های Awario

قابل توجه‌ترین ویژگی Awario ابزار «فروش اجتماعی» آن است. این الگوریتم پست‌هایی را که درخواست یک محصول مشابه درخواست شما است یا پست‌هایی که کاربران از رقبای شما شکایت دارند، مشخص می‌کند. با جمع‌آوری این پست‌ها، تیم فروش شما فهرستی از مشتریان احتمالی جدید را دارد که دائماً در حال به‌روزرسانی است و می‌توانند آن‌ها را دنبال کنند.

Awario می‌تواند با فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، ردیت و یوتیوب ارتباط برقرار کند. همچنین می‌تواند با استفاده از API با وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و وب‌سایت‌های خارجی کار کند.

قیمت: ۲۹ دلار در ماه