قرار نیست هر ترندی که به‌وجود می‌آید، به‌همان‌اندازه روی تجارت شما هم تاثیر بگذارد؛ اما فراموش نکنید که این ترند‌ها و گرایش‌های جدید، روی تجربه و انتظارات مشتریان‌تان تاثیر می‌گذارند. بنابراین آگاهی از ترند‌های دنیای کسب و کار، مسئله مهمی است که باید همیشه خود را درمورد آن‌ها به‌‌روز نگه دارید؛ مخصوصا اگر شما جزو یکی از مشاغل کوچک هستید که باید در دنیای پرفرازو‌نشیب رقبای تجاری خود، ایستادگی کنید.

اگر شما تجارت کوچکی دارید، مهم است که خود را با آخرین ترندهای تکنولوژی، بازاریابی، خدمات مشتری و دیگر زمینه‌هایی که با تجارت‌تان در ارتباط هستند، به‌روز نگه دارید. هر کسب‌و‌کاری به‌نوبه‌ خود، منحصربه‌فرد است؛ پس نمی‌توان گفت که لزوما هر ترند تازه‌ای، روی کارتان تاثیر می‌گذارد. اما تمام ترندهای بزرگ و مخصوصا آن‌هایی که به‌صورت جهانی رشد پیدا می‌کنند، نفوذ زیادی بر افزایش انتظارات مشتری دارند. پس بهتر است با تمامی ترند‌های روز دنیا آشنا باشید و از قافله، عقب نمانید.

آشنایی با ترندهای دنیای تجارت و مشاغل کوچک

ما در ادامه این مطلب از استارتاپت، با ۵ ترند روبه‌رشدی که در سال ۲۰۲۰ تاثیر زیادی روی مشاغل کوچک یا هر کسب‌وکار آنلاین و غیرآنلاین دیگری خواهند گذاشت، آشنا می‌شویم.

۱. تمایل مشتریان به انتخاب کسب و کارهای سبز و مسئولیت‌پذیر در اجتماع

مشتریان به‌طرز قابل‌توجه‌ای، به‌دنبال کسب‌وکارهای سبز و مسئولیت‌پذیر اجتماعی هستند که روزبه‌روز هم بر تعداد این‌گونه مشتریان، افزوده می‌شود. طبق گزارش سایت Gallup، مشتریان بین ۲۰ تا ۴۰ سال، اهمیت بسیار زیادی در این زمینه دارند. آن‌ها برای پاک‌بودن، سبز بودن، محیط‌زیست و میزان مسئولیت‌پذیری نسبت به شرایط اجتماع، اهمیت ویژه‌ای قائل می‌شوند و یکی از مهم‌ترین فاکتورهای‌شان برای انتخاب کسب‌وکار یا فروشنده، به‌حساب می‌آید.

اهمیت موبایل در کسب و کار و تجارت کوچک

برخی از روش‌هایی که می‌توانید به کمک آن‌ها، تعهد خود نسبت به این‌موارد را نشان دهید؛ شامل:

  • تا جای ممکن، از محصولات محلی استفاده کنید. مثلا رستوران‌ها و مشاغل کوچک مرتبط با مواد غذایی، می‌توانند مواد اولیه خود را از کشاورزان یا تولیدکنندگان محلی، تهیه کنند.
  • تا حدممکن، بسته‌بندی را کمتر کنید. فروشگاه‌ها باید مشتریان را به استفاده از کیسه‌های خود تشویق کنند و درصورت‌امکان به آن‌ها کیسه‌های قابل بازیافت، ارائه دهند. حذف کیسه‌های پلاستیکی و ارائه کیسه‌هایی که می‌توان بارها از آن‌ها استفاده کرد؛ محبوبیت شما بین مشتریان را افزایش می‌دهد.
  • از محصولات سبز و پاک، استفاده کنید.
  • فروشندگان و سرویس‌های سبز را تشویق کنید.

۲. اهمیت نقد و بررسی مشتریان

بررسی‌های آنلاین، یک ترند جدید نیست؛ اما از هر زمان دیگری حیاتی‌تر هستند. این روزها مشتریان، اعتماد بیشتری به بررسی‌ آنلاین دارند تا تبلیغات یا هرگونه محتوای کسب‌وکاری که توسط صاحبان تجارت‌ تولید می‌شوند. کاملا ضروری است که کسب‌و‌کار خود را تبلیغ کنید یا در مکان‌هایی به دید عموم بگذارید تا مشتریان بتوانند عملکردتان را بررسی کنند و با دیگران، به اشتراک بگذارند.

بهترین روش برای دریافت بررسی‌های مثبت، تولید محصولات خوب و ارائه سرویس باکیفیت به مشتریان است. فراموش نکنید که روش‌های بررسی محصولات خود را در دسترس مشتریان قرار دهید؛ حتی به آن‌ها یادآوری کنید که نظرشان را برای محصولی که دریافت کرده‌اند، بنویسند. این عملیات را می‌توانید به‌صورت شخصی انجام دهید یا از طریق ایمیل و شبکه‌های اجتماعی.

اهمیت نقد و بررسی آنلاین در کسب و کار و تجارت کوچک

۳. استفاده کسب و کارها از روش‌های فروش آنلاین

زمانی‌که سخن از فروشگاه‌‌های آنلاین به‌میان می‌آید، شاید مستقیما ذهن شما به‌سمت فروشگاه‌هایی مثل دیجی‌کالا،‌ آمازون یا دیگر خرده‌‌فروشی‌های آنلاین برود؛ اما حقیقت این است که امروزه حتی فروشگاه‌های سنتی هم، به‌دنبال فروش آنلاین هستند. فروشگاه‌های سنتی که به تجارت‌ خشت و ملات (Brick and Mortar) معروف هستند، به کسب‌و‌کارهایی گفته می‌شوند که ماهیت فیزیکی دارند و تجارت‌شان داخل یک مغازه یا شرکت، دنبال می‌شود. امروزه بسیاری از این فروشگاه‌ها در پی آن هستند که به‌صورت آنلاین، محصولات‌شان را عرضه کنند و درواقع، روشی برای گسترش کسب‌وکار بدون نیاز به افزایش فضای فیزیکی است. پس بهتر است شما هم برای موفقیت تجارت کوچک خود، به این ترند روز دنیا، توجه کنید.

مثلا اگر رستورانی با غذاهای منحصربه‌فرد دارید؛ می‌توانید با یک بسته‌بندی مناسب، غذای خود را به‌صورت آنلاین، در دسترس محلی‌ها قرار دهید. همچنین یک باشگاه ورزشی می‌تواند ابزار و لوازم ورزشی بفروشد یا یک فروشگاه خدمات کامپیوتری، سرویس خود را به‌صورت آنلاین، در دسترس قرار دهد.

حتی اگر شما محصول یا سرویس خود را خلق نمی‌کنید، باز هم می‌توانید به‌صورت فروش رابطه‌ای، به کسب درآمد بپردازید. روشی که مشاغل کوچک و بزرگ بسیاری، از آن بهره می‌برند و فروشگاه‌های آنلاین بزرگی مثل دیجی‌کالا، کمک شایانی در این راه، محسوب می‌شوند. زیرا در چنین سایت‌هایی مثل آمازون، شما می‌توانید محصولات‌تان را برای فروش قرار دهید یا محصولات دیگران را به مشتریان بفروشید.

اهمیت ارتباط آنلاین با مشتریان تجارت و کسب و کارهای کوچک

۴. بهره‌مندی کسب و کارها از بازاریابی موبایل

موبایل قطعا یکی از ترندهای چند سال اخیر بوده و همچنان به رشد قابل توجه‌ خود در سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد. مشاغل کوچک می‌توانند به‌کمک روش‌های مختلفی، از این ترند بهره‌مند شود. برای مثال:

  • از اهداف جغرافیایی برای هدف قرار دادن مشتریانی که در نزدیکی تجارت کوچک شما قرار دارند، در جهت تبلیغات استفاده کنید.
  • یک اپلیکیشن برای تجارت کوچک خود بسازید. از طریق آن می‌توانید با مشتریان خود مستقیما در ارتباط باشید، آخرین اخبار را اعلام کنید، تبلیغات انجام دهید و ده‌ها کار دیگر.
  • استفاده از بازاریابی پیامکی از روش‌هایی است که کمک می‌کند همیشه با مشتریان در تماس باشید. با اجازه خود مشتری، می‌توانید هر از گاهی آخرین پیشنهادات و تخفیفات را برای آن‌ها ارسال کنید.
  • پرداخت‌های موبایلی را قبول کنید. بسیاری از کاربران عاشق و قدردان فروشگاه‌هایی هستند که به آن‌ها اجازه دهند از طریق موبایل پرداخت خود را به راحتی صورت دهند.
اهمیت پرداخت آنلاین در کسب و کار و تجارت کوچک

۵. توجه به استوری‌های اینستاگرام و استریم‌های زنده

اگر صفحه‌ای در شبکه‌هایی نظیر اینستاگرام دارید و هنوز از ویژگی استوری آن بهره نبرده‌اید، در حال از دست دادن موقعیت‌های بسیار خوبی هستید. دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی شاید گاهی سخت و گاهی پر چالش باشد.

به جای این که خیلی ساده آخرین اخبار و محصولات خود را پست کنید و منتظر لایک و نظر مردم باشید که حتی مطمئن نیستید برخی‌ها آن را مشاهده کنند یا نه، با استوری خود در اینستاگرام یا هر اپلیکیشن دیگری که اجازه استریم زنده را می‌دهد، می‌توانید خود را به دیگران نشان دهید. هنگامی که چنین پست‌های زودگذری را منتشر کنید، در حقیقت به شکلی معتبر و راحت با مشتریان ارتباط برقرار کرده‌اید.

نباید فراموش کنید که مشتریان اصلا دوست ندارند با پست‌های خسته کننده و متن‌های طولانی مواجه شوند. بهترین استراتژی این است تا از جدیدترین ابزاری که اپلیکیشن‌های محبوب در دسترس ما قرار داده‌اند بهره ببریم و ارتباط با مشتریان را تا حد ممکن، کوتاه و موثر انجام دهیم.

همراهی با ترندهای روز برای حفظ مشاغل کوچک

همه این ترندها در یک مسئله مشترک هستند: تمامی کسب و کارها، چه یک تجارت بزرگ باشد چه یک تجارت کوچک، نیاز دارند تا توجه خود را برای سلیقه‌ها و نیازهای مشتریان امروزی قرار دهند.

یک مشتری عادی در سال ۲۰۲۰ کسی است که از یک موبایل هوشمند بهره می‌برد، محصولات خود را آنلاین سفارش می‌دهد، نسبت به محیط زیست اهمیت قائل است، از شبکه‌های اجتماعی لذت می‌برد و قبل از هرگونه خرید، به شکل آنلاین، بررسی محصولات را می‌خواند. اگر دوست دارید این گونه مشتری‌ها، کسب و کار کوچک شما را انتخاب کنند، بنابراین باید خود را هم‌راستا با چنین اشخاصی کنید.