تعیین تعداد اعضای تیم سئوسازی در اغلب اوقات، سوال اساسی مدیران سایت به‌حساب می‌آید و اغلب گمان می‌برند که تنها عامل تعیین‌کننده آن، میزان درآمد و مسائل مالی است. با وجودی‌که میزان درآمد شرکت در تعیین تعداد اعضای تیم سئوسازی اهمیت دارد، اما به تنهایی نمی‌تواند وسعت تیم‌ سئوی موردنیاز یک شرکت را نشان دهد. روش صحیح‌ آن است که مدیر شرکت با درنظرداشتن اثرات مالی، به نیازهای عملیاتی موجود هم به اندازه کافی دقت کند.

مسائل مالی، تنها عامل تعیین‌کننده تعداد اعضای تیم سئوسازی نیست!

همان‌طور که گفته شد، با ملاک قراردادن درآمد و اثرات مالی، می‌توان اندازه تیم سئوسازی را محدود کرد؛ اما نمی‌توان آن را به وضعیت مطلوب رساند. زیرا این روش، ساعت‌های سئوسازی مورد نیاز سایت در طول هفته را درنظر نمی‌گیرد. به‌‌این‌ترتیب، توجه بیش از حد به مسائل مالی، ممکن است باعث اختلال در روند فعالیت وبسایت شود و سئوی داخلی سایت شما را با مشکلات اساسی مواجه کند.

مسائل مالی، تنها عامل تعیین کننده تعداد اعضای تیم سئوسازی نیست

عوامل تعیین‌کننده اعضای تیم سئوسازی

در این مقاله از استارتاپت، با معرفی هفت عامل، به شما کمک خواهیم کرد تاه اندازه تیم سئوی موردنیاز خود را تعیین کنید. مهم‌ترین نکته‌ای که در این عوامل مدنظر قرار گرفته است؛ توجه همزمان به اثرات مالی و نیازهای عملیاتی است. به‌همین‌خاطر ممکن است برخی از توصیه‌ها، شما را شگفت‌زده کند.

۱. میزان پیچیدگی وبسایت

طبیعی است که هرچه ساختار سایت شما پیچیده‌تر شود، تعداد اعضای تیم سئوسازی بیشتر خواهد شد . این افزایش به‌دلیل آن است که در سئوی داخلی سایت خود، با مشکلات کمتری مواجه شوید. در سایت‌های پیچیده‌تر، ممکن است با کوچک‌ترین تغییر، در سئوی داخلی سایت مشکل ایجاد شود. اعضای تیم سئو، بیشتر از آن‌که وقت خود را صرف بالابردن بازده سئوی سایت کنند؛ مشغول پیداکردن مشکلات سئوی سایت و برطرف‌کردن یا به حداقل‌رساندن آن‌ها هستند.

آنچه در بالا گفته شد، به این معنا است که اگر شما مشغول سئوسازی یک سایت با ساختار نسبتا ساده هستید؛ با درنظرگرفتن این عامل می‌توانید اندازه تیم سئوی خود را تا حد کافی کوچک کنید.

۲. تعداد برنامه‌نویسان و سرعت بروزرسانی سایت

سرعت به‌روز شدن سایت و تاثیر آن در سئوی داخلی تعداد اعضای تیم سئوسازی

این مورد یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده تعداد اعضای تیم سئوسازی در شرکت‌های بزرگ است. ممکن است در یک شرکت، بیش از ۱۵۰ نفر درحال تولیدمحتوا یا برنامه‌نویسی باشند. بدیهی است که در این موقعیت، به بیش از یک متخصص سئو نیاز است تا سایت با سرعت خوبی به‌روز شود و در عین‌حال مطابقت کامل با قواعد موتور جستجو را داشته باشد.

در صورتی‌که تعداد اعضای تیم سئوسازی از حد موردنیاز کمتر باشد؛ روند بروزرسانی سایت از نظم خود خارج شده و رتبه سایت در نتایج موتور جستجو افت می‌کند.

۳. تعداد مدیران محتوا

مدیران محتوا نقش موثری در یک وب‌سایت برعهده دارند. درواقع مدیران محتوا افرادی هستند که یک پروژه را در سایت به‌گردش درمی‌آورند و بر صحت اجرای آن، نظارت می‌کنند.

اعضای تیم سئوسازی وظیفه دارند که کار خود را بر پایه خواسته‌های مدیران محتوا بنا کنند و درک درستی از گفته‌های آن‌ها داشته باشند تا بتوانند تغییرات موردنظر مدیران را روی سایت اجرا کنند.

بنابراین تعداد اعضای تیم سئوسازی وابسته به تعداد مدیران محتوا است. به‌عبارت‌ دیگر، اگر شما در شرکت خود تنها به یک مدیر محتوا احتیاج دارید؛ طبیعتا تعداد ساعت‌های موردنیاز شما برای سئوسازی نیز کمتر است. اما اگر در شرکت شما ۱۲ مدیر محتوا مشغول به‌کار هستند، زمان بسیار بیشتری را باید صرف سئوسازی سایت خود کنید.

۴. تعداد کارشناسان دیجیتال مارکتینگ فعال در شرکت

کارشناسان دیجیتال مارکتینگ در هر شرکت، وظایف گوناگونی را برعهده دارند. در اکثر شرکت‌ها، این کارشناسان از قدرت و نفوذ خوبی برخوردار هستند. آن‌ها به پشتوانه این قدرت می‌توانند محتواهای جدیدی را در سایت بارگذاری کنند، لینک‌ها را تغییر دهند و دسترسی‌های سایت را محدود کنند.

اگر تعداد کارشناسان دیجیتال مارکتینگ در شرکت شما زیاد نباشد، با یک تیم سئوساز کوچک هم می‌توانید فعالیت‌های آن‌ها را کنترل کنید. اما مثلا اگر ۸ کارشناس دیجیتال مارکتینگ در اختیار داشته باشید؛ نیاز دارید که تعداد اعضای تیم سئوسازی خود را بیشتر کنید تا بتوانید کلمات کلیدی مورد استفاده در مطالب جدید این کارشناسان را بهینه کنید. همچنین رتبه سایت را در نتایج جستجو بالا ببرید و از این‌که تغییرات به‌وجودآمده توسط کارشناسان فروش به سئوسازی سایت شما آسیب بزند، جلوگیری کنید.

۵. تعداد طراحان رابط کاربری

تعداد طراحان رابط کاربری می‌تواند تعیین کننده تعداد اعضای تیم سئوسازی شرکت شما باشد

تعداد اعضای تیم طراحی رابط کاربری، می‌تواند تعیین‌کننده تعداد اعضای تیم سئوسازی شما باشد؛ زیرا با افزایش تعداد طراحان رابط کاربری، تعداد صفحاتی که در دسترس موتور جستجو هستند، افزایش یافته و تعداد ساعت‌های سئوسازی داخلی سایت بیشتر می‌شود.

معمولا هرچه افراد بیشتری در طراحی رابط کاربری سایت دخالت داشته باشند، تیم سئوسازی بزرگتری هم در کنار آن‌ها مشغول فعالیت است.

گذشته از آن، هرچه تعداد طراحان رابط کاربری بیشتر می‌شود، معمولا با سایتی روبرو می‌شویم که ساختار پیچیده‌تری دارد؛ درنتیجه این ساختار پیچیده، نیازمند زمان بیشتری برای سئوسازی است.

۶. تعداد نویسندگان سایت و تجربه نویسندگی آن‌ها

هرچه آگاهی نویسندگان یک سایت نسبت به قواعد سئو و بهینه‌سازی متن بیشتر باشد؛ این سایت از نظر سئوسازی از چشم‌انداز بهتری برخوردار خواهد بود.

یک نویسنده توانا و حرفه‌ای باید در یک متن، تمام جزئیات موردنیاز خواننده را به‌نحوی که برای او مطلوب باشد، تشریح کند. تغییرات موردنظر مدیران محتوا را در محتوای خود اعمال کند، متن خود را تا جای ممکن سئوسازی کند و در آخر یک محتوای جذاب، درخشان و منحصربه‌فرد را روی سایت بارگزاری کند.

تجربه‌ها حاکی از آن است که اکثر شرکت‌ها نویسندگان مجربی را در اختیار ندارند و تمام بار تولید محتوا، اغلب بر دوش نویسندگان کم‌تجربه است. بدیهی است که انجام تمام مواردی که در بالا ذکر شد، برای یک نویسنده کم‌تجربه، یک چالش بسیار بزرگی به‌نظر می‌رسد.

باتوجه به نکات گفته‌شده، در شرکتی که از نویسندگان کم‌تجربه استفاده می‌کند؛ تیم سئوسازی وظایف گسترده‌تری دارد. در این حالت کارهایی مثل لینک‌سازی، تعریف توضیحات متا و …، به وظایف تیم سئو اضافه می‌شود. بنابراین درصورت استفاده از تیم تولیدمحتوای کم‌تجربه، ناگزیر هستید که تعداد اعضای تیم سئوسازی خود را بالا ببرید.

۷. میزان نیاز وبسایت به گزارش و آنالیز فعالیت‌ها

نیاز وبسایت به گزارش و تحلیل فعالیت‌ها، ممکن است تعداد اعضای تیم سئوسازی را افزایش دهد

در اکثر شرکت‌هایی که نسبت به میزان بازدهی خود حساس هستند، یک نفر از اعضای تیم سئوسازی گزارش‌ها و تخمین‌هایی از نحوه عملکرد سایت تهیه می کند. سپس محتوای این گزارش‌ها را بر اساس اهداف از پیش تعیین‌شده، تحلیل می‌کند. پس از انجام آنالیز، تحلیل و رسیدن به نتایج مناسب، تغییرات مورد نیاز در سئوسازی و محتوای سایت صورت می‌گیرد.

ممکن است چند نفر از اعضای تیم سئوسازی سایت، چند روز از وقت کاری خود را صرف تحلیل گزارش‌ها و بازخوردهای ماهانه کنند تا بتوانند سطح دسترسی به سایت را به میزان ۳۰ درصد افزایش دهند. حتی ممکن است برای این کار از چند تست ویژه استفاده کنند. تیم سئوسازی طی این فرایند، گاهی متوجه اشکلاتی در سئوسازی سایت می‌شود که ممکن است رتبه سایت در نتایج موتور جستجو را تا حد زیادی بهبود ببخشد. بنابراین آنالیز و گزارش فعالیت سایت در سئوسازی آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در نتیجه این صحبت‌ها، لازم است که تعدادی تحلیلگر سئو به افراد شرکت خود اضافه کنید و در این مورد، به هزینه‌های ناشی از افزایش تعداد اعضای تیم سئوسازی اهمیت ندهید. چراکه ممکن است با بهینه‌سازی سایت از طریق تحلیل گزارش فعالیت‌های گذشته، به میزان زیادی سودآوری داشته باشید و علاوه برآن در هزینه‌های خود هم صرفه‌جویی کنید.

برای تهیه گزارش و آنالیز فعالیت‌های خود می‌توانید از ابزارهای قابل اعتمادی مانند  Google Analytics یا Alexa استفاده کنید.

بالابردن سطح دانش سئو اعضای شرکت برای بهینه‌کردن تعداد اعضای تیم سئوسازی

یکی از عوامل مهم در تعیین تعداد اعضای تیم سئوسازی، میزان آگاهی اعضای مختلف شرکت نسبت به سئو است. بسیاری از افرادی که خارج از تیم سئوسازی فعالیت می‌کنند، اشتیاق و علاقه لازم برای کار کردن روی مسانل سئو را دارند؛ اما این اشتیاق به ‌نهایی کافی نیست و نمی‌تواند کمبودهای آن‌ها را در زمینه ‌تخصص سئوسازی جبران کند. اگر اعضای مختلف شرکت شما دانش کافی در زمینه سئوسازی را ندارند، ناگزیر هستید که آن‌ها را آموزش دهید و با تمرین و تکرار، مهارت‌های سئوسازی را در آن‌ها تقویت کنید. برای پی‌بردن به اهمیت این موضوع، به نکات زیر توجه کنید:

برای بهینه کردن تعداد اعضای تیم سئوسازی خود، دانش سئوسازی اعضای مختلف شرکت را بالا ببرید
  • اگر اعضای مختلف شرکت شما آگاهی کمی در رابطه با سئو داشته باشند، با این وجود شما هم برای آموزش‌دادن اصول سئوسازی به آن‌ها برنامه‌ای نداشته باشید، تیم سئوسازی شما ناچار خواهد بود که وقت بسیار زیادی را صرف اصلاح مشکلات سئو و انجام دوباره کارهای قبلی کند. درحالی‌که هریک از افراد شرکت شما می‌توانستند با انجام حداقل ۲۰ درصد از سئوی محتوای تولیدشده هنگام انجام وظایف خود، تا ۸۰ درصد تاثیرگذاری نقش خود را افزایش دهند. درنتیجه با انجام این کار، دیگر دلیلی برای افزایش تعداد اعضای تیم سئوسازی شرکت وجود نداشت.
  • اگر اعضای مختلف شرکت شما سطح خوبی از دانش سئوسازی داشته باشند، تاثیرگذاری بیشتری در نقش خود دارند؛ در نتیجه ساعات کمتری برای سئوسازی سایت مورد نیاز است. به این ترتیب شما به‌عنوان یک رهبر می‌توانید تعداد اعضای تیم سئوسازی خود را به حد اعتدال برسانید. علاوه بر آن، تیم سئوسازی شرکت شما کمتر تحت فشار قرار گرفته و می‌تواند عملکرد مناسب و کم اشتباه‌تری را از خود نشان دهد.

مراحل تعیین تعداد اعضای تیم سئوسازی موردنیاز در شرکت شما

۱. میزان ساعت‌های کاری برای سئوسازی سایت خود را با توجه به موارد گفته‌شده، تخمین بزنید. حال با توجه به این ساعت کاری، تعداد اعضای تیم سئوسازی را برای پیاده‌سازی یک سئوی عالی تعیین کنید.

۲. با توجه به موارد زیر که نشان‌دهنده مهارت‌های جداگانه در یک تیم سئوسازی هستند، ساعت‌ کاری که پیش از تعیین شد را بین افراد گروه تقسیم کنید:

  • سئوسازی غیرفنی مانند: محتوا، کلیدواژه و …
  • لینک‌سازی
  • تهیه گزارش عملکرد
  • سئوسازی فنی

۳. با فرض آن‌که هر فرد بتواند در هفته ۳۰ ساعت وقت مفید را صرف سئوسازی سایت شما کند، میزان ساعت کاری تعیین شده را بر ۳۰ تقسیم کنید. توجه کنید که در مرحله قبل می‌توانستید برخی از وظایف و مهارت‌ها را با هم ترکیب کنید. مثلا فردی که مسئول سئوسازی غیرفنی بود، می‌توانست مسئول تهیه و تحلیل گزارش هم باشد. با انجام این عملیات می‌توانید بفهمید که در طول یک ماه، به چند ساعت برای انجام مهارت‌های گفته‌شده نیاز دارید.

۴. به دلخواه خود ساعت‌های کاری تیم سئوسازی خود را در طول هفته مدیریت کنید.

۵. با توجه به مهارت‌ها و وظایف ذکرشده، حقوق هر یک از اعضای تیم سئوی خود را تعیین کنید.

بهینه کردن تعداد اعضای تیم سئوسازی موجب سودآوری بیشتر می‌شود

۶. مجموع حقوق هر یک از اعضای تیم سئوسازی را با میزان بودجه‌ای که برای این کار درنظر گرفته بودید و میزان سودآوری حاصل از سئوسازی مقایسه کنید. درصورت نیاز در این مرحله، اعضای اضافی تیم را حذف کرده و به حالت بهینه تعداد اعضای تیم سئوسازی خود برسید. هرچه در محاسبه سودآوری حاصل از انجام سئوسازی سایت دقیق‌تر عمل کنید، دید روشن‎تری در این زمینه خواهید داشت.

۷. در مواقع بسیاری، تعداد اعضای تیم سئوسازی که شما آن را تعیین می‌کنید؛ بیشتر از چیزی است که در عمل به آن نیاز دارید. برای جلوگیری از این موضوع، موارد زیر را در پیش‌بینی‌های خوید لحاظ کنید:

  • لزوم اعمال تخمین‌هایی که در مراحل بالا اعمال شد را با خود بررسی کنید.
  • توجه کنید که نتایج شما نباید بر اساس سئوسازی فعلی سایت باشد.
  • اگر اعضای مختلف شرکت شما تا حد خوبی بر دانش سئوسازی تسلط دارند، باید تاثیرگذاری بالای آن‌ها در بهینه‌سازی سایت را هم در تخمین‌های خود به‌حساب آورید.

با دانستن این مطالب، می‌توانید درک خوبی از مسئله تعیین تعداد اعضای تیم سئوسازی موردنیاز شرکت پیدا کنید و مهم‌تر از آن، پیشرفت سایت خود را در زمینه بهینه‌سازی و سئو تضمین کنید.