آیا می‌خواهید بدانید که چگونه ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید و با استفاده از کلمات کلیدی که باعث افزایش فروش و درآمد بیشتر برای شما می‌شوند، به رتبه‌های بالاتری برسید؟ پس لازم است همه چیز را درمورد سئو یاد بگیرید تا به یک کارشناس سئو حرفه ای تبدیل شوید. با ما در این مطلب از استارتاپت همراه باشید تا به شما بگوییم، چطور می‌توانید به یک متخصص سئو حرفه ای تبدیل شوید.

کسب مهارت در زمینه سئو، تنها مختصص سئوکاران حرفه ای نیست. سئو دانشی است که هر فرد رصورت تمایل، می‌تواند آن را بیاموزد.

اهمیت آگاهی از بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) برای تمام افراد

قبل از شروع مراحل حرفه‌ای شدن در زمینه سئو، لازم است تا تفاوت بین متخصص سئو و یک فرد حرفه‌ای در حوزه سئو را درک کنید.

متخصص سئو، شخصی است که می‌داند سئو چگونه کار می‌کند و چطور می‌تواند سئو را برای افزایش رتبه یک سایت در موتورهای جستجو، به‌کار ببرد.

فرد حرفه‌‌ای در زمینه سئو، یک متخصص سئو است که سئو را به‌عنوان یک حرفه با انجام مشاوره، ارائه خدمات یا جذب مشتری، به‌صورت پروژه به پروژه انجام می‌دهد.

این تفاوت را گفتیم تا خاطرنشان کنیم که برای تبدیل‌شدن به یک متخصص سئو حرفه ای، حتما لازم نیست که سئو شغل شما باشد. بهبود مهارت های سئو، شما حتی اگر قصد ارائه خدمات به مشتری را نداشته باشید؛ مزیت‌های بسیاری دارد.

مزایای تبدیل شدن به یک متخصص سئو حرفه ای

مزایای تبدیل‌شدن به یک متخصص سئو حرفه ای

ابتدا بررسی می‌کنیم که حرفه ای بودن یک متخصص سئو، چه مزایایی دارد:

۱. رتبه‌بندی بهتر و افزایش ترافیک وب‌سایت‌تان

واضح‌ترین دلیلی که چرا هر فرد باید در بهینه‌سازی موتور جستجو، تخصص داشته باشد؛ بالابردن افزایش ترافیک وب‌سایتش است. اگر می‌دانید چگونه وب‌سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید، می‌توانید از افزایش رتبه و ترافیک موتور جستجو برای کسب درآمد یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار آنلاین موفق، بهره ببرید.

۲. وابستگی کمتر به موسسه‌های سئو

می‌دانم این چیزی نیست که انتظار داشته باشید در وبلاگ یک موسسه سئو بخوانید، اما حقیقت است! اگر خودتان در زمینه سئو مهارت داشته باشید، می‌توانید بدون وابستگی به پشتیبانی خارجی، کسب‌وکارتان را توسعه دهید.

۳. کاهش هزینه‌ها

اگر شما یک کارآفرین فردی یا وبلاگ‌نویس هستید، می‌توانید به‌جای استخدام یک مشاور سئو، خودتان سئو سایت‌تان را به‌عهده بگیرید و در هزینه‌ها تا حد زیادی زیادی صرفه‌جویی کنید.

۴. تصمیم‌گیری‌های بهتر

اگر خودتان سئو را بشناسید، تصمیم‌گیری در این زمینه که کدام مشاور یا شرکت را برای کار روی سئوی خود استخدام کنید، خیلی آسان‌تر خواهد بود. در این صورت درمی‌یابید که بسته‌های سئوی آن‌ها شامل چه مواردی است و تصمیم می‌گیرید که آنچه آن‌ها پیشنهاد می‌کنند، واقعا به وب‌سایت شما در دستیابی به رتبه‌های بهتر کمک می‌کند یا خیر.

۵. ضرورت مهارت سئو برای مدیران بازاریابی

اگر به‌عنوان مدیر بازاریابی فعالیت می‌کنید، در صورت داشتن درک صحیحی از سئو، مزیتی نسبت به سایر مدیران بازاریابی یا همکاران خود در سازمان خواهید داشت. از این‌رو آگاهی از دانش سئو برای مدیران بازاریابی، شدیدا توصیه می‌شود.

۶. عدم دوام مشاغل آنلاین بدون توجه به سئو

سئو دیگر اختیاری نیست؛ وب‌سایت‌هایی که با توجه به سئو ساخته نشده‌اند، به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند در دنیای به‌شدت رقابتی آنلاین دوام بیاورند. شناخت سئو و نحوه استفاده صحیح از آن، می‌تواند در آینده وب‌سایت‌تان تحول بزرگی ایجاد کند.

۱۰ مرحله تا تبدیل‌شدن به یک متخصص سئو حرفه ای

اکنون که متقاعد شدید که بهبود مهارت‌های سئو تنها مخصوص افرادی نیست که حرفه‌شان در زمینه سئو باشد؛ بگذارید ببینیم که سریع‌ترین راه برای این‌که خودتان را به یک متخصص سئو حرفه ای تبدیل کنید، چیست؟

مرحله ۱: نحوه کار موتورهای جستجو را درک کنید

حتی قبل از این‌که بخواهید به سئو حرفه ای فکر کنید، اولین قدمی که باید بردارید این است که با نحوه کار موتورهای جستجو آشنا شوید. بسیاری از افراد، شاید با این مورد آشنایی داشته باشند یا این‌که فکر می‌کنند آشنایی دارند، اما همیشه خوب است که با مفاهیم ابتدایی شروع کنید و بعد به مسائل پیچیده برسید.

مرحله ۲: با مفاهیم اصلی بازاریابی موتور جستجو آشنا شوید

مفاهیم اصلی بازاریابی برای یک متخصص سئو حرفه ای

قبل از این‌که وارد کار سئو شوید، نه‌تنها درمورد سئو بلکه درباره کلیه رشته‌های مختلفی که بازاریابی موتورهای جستجو و بازاریابی دیجیتال را تشکیل می‌دهند هم باید اطلاعات کلی داشته باشید.

شما باید دقیقا بدانید که از سئو چه انتظاری دارید و از چه ابزارهای دیگری می‌توانید در رابطه با سئو استفاده کنید تا حضور خود را در اینترنت، پررنگ‌تر کنید.

مرحله ۳: مفهوم واقعی سئو را درک کنید

سئو تنها مربوط به کلمات کلیدی و پیوندها نیست، بلکه بسیار فراتر از این‌ها است. رسالت واقعی سئو این است که یک تجربه‌ عالی در اختیار کاربران قرار دهد و دقیقا آن‌چه را که می‌خواهند، در اختیارشان بگذارد.

هدف شما، تنها رسیدن به ترافیک بیشتر موتورهای جستجو نیست؛ بلکه منظور تبدیل این ترافیک به تعداد زیاد بازدیدکنندگان و مشتریانی است که بارها به سایت‌تان مراجعه کنند.

درک معنای واقعی سئو برای یک متخصص سئو حرفه ای

چند مولفه‌‌ فرعی در سئو وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • سئوی فنی (Technical SEO): خزیدن و ایندکس‌کرد ن
  • سئوی داخلی (On-Page SEO): بهینه‌سازی صفحه
  • سئوی خارجی (Off-Page SEO): ارتقای وب‌سایت
  • سئوی محتوا (Content SEO): بهینه‌سازی محتوا

مرحله ۴: آموزش صحیح سئو را انتخاب کنید

زمانی‌که یادگیری سئو حرفه ای را آغاز می‌کنید، متوجه یک مورد خواهید شد: در اینترنت، اطلاعات بسیار زیادی راجع‌به سئو و همچنین چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارند که این امر درنهایت، باعث ایجاد آشفتگی در افراد می‌شود.

اگر تصمیم گرفتید که این کار را به‌تنهایی و بدون هیچ‌ کمکی انجام دهید، در پایان با یک فهرست بی‌پایان از مقاله‌هایی که باید بخوانید و مواردی که باید امتحان کنید، روبه‌رو خواهید شد.

برای من سال‌ها طول کشید تا سئو را از این طریق یاد بگیرم؛ زیرا زمانی‌که در سال ۲۰۰۰ این کار را شروع کردم، هیچ دوره آموزشی سئو یا راهنمایی وجود نداشت که بتوانید آن‌ها را بخوانید و تمام اطلاعات را به‌صورت یکجا داشته باشید.

امروزه همه‌چیز متفاوت است. افرادی که می‌خواهند سئو را سریع یاد بگیرند، می‌توانند این کار را با گذراندن یک دوره معتبر و بدون نیاز به صرف ساعت‌های طولانی برای جستجو در اینترنت و خواندن مقاله‌های متعدد انجام دهند.

مرحله ۵: از تغییرات سئو مطلع باشید

سئو یک رشته ایستا نیست. قوانین و الگوریتم‌های گوگل برای سئو همیشه تغییر می‌کنند. گوگل (Google) در هر سال، بیش از ۲۵۰ تغییر در الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود ایجاد می‌کند. متخصصین سئو حرفه ای باید از این تغییرات آگاهی داشته باشند و کمپین‌های سئوی خود را بر این اساس تنظیم کنند.

بهترین راه برای مطلع‌شدن از آخرین تغییرات سئو، دنبال‌کردن چند وب‌سایت خبری در این حوزه است که اطلاعات مربوط به تغییرات آن را به‌موقع ارائه می‌دهند، نه این‌که مدت‌ها از وقوع تغییرات گذشته باشد و دیگر نتوان کاری انجام داد.

مرحله ۶: ابزارهای صحیح سئو را انتخاب کنید

حقیقت این است که شما نمی‌توانید سئو را به‌تنهایی انجام دهید. اطلاعات بسیار زیادی برای پردازش و تصمیم‌گیری وجود دارد و اگر سعی ‌کنید که همه کارها را به‌صورت دستی انجام دهید؛ به‌جای کار روی اموری که می‌توانند شما را به نتایج بهتری برسانند، وقت گران‌بهای خود را صرف تجزیه‌و‌تحلیل اعداد خواهید کرد.

همچنین، درست است که ابزارهای سئوی خوب، هزینه دارند؛ اما سود این کار در درازمدت بسیار بیشتر از هزینه‌ای است که ماهانه برای یک ابزار سئوی مناسب پرداخت می‌کنید.

مرحله ۷: سئو را تمرین کنید و تنها به اصول تئوری اکتفا نکنید

سئو تئوری نیست، بلکه عمدتا عملی است. نتیجه مطالعه تئوری سئو باید یک فهرست از اقداماتی باشد که می‌توانید در وب‌سایت‌تان انجام دهید تا بیشتر در معرض دید موتورهای جستجو قرار بگیرید.

مشکل این است که هر وب‌سایت، منحصربه‌فرد است و آنچه برای یک وب‌سایت به‌خوبی عمل می‌کند، شاید بهترین راه‌حل برای وب‌سایت‌های دیگر نباشد. به‌همین دلیل لازم است که واقعا سئو را تمرین کنیم و فقط به اصول تئوری اکتفا نکنیم.

مطالعه بررسی‌های موردی درباره این‌که دیگران چگونه در کمپین‌های سئو به موفقیت رسیدند، یک راه عالی برای به‌دست‌آوردن ایده‌های جدید است. استفاده از این ایده‌ها، به شما انگیزه می‌دهد تا سعی کنید به سئو حرفه ای وب‌سایت‌تان برسید.

مرحله ۸: مهارت سئوی خود را به دیگران عرضه کنید

گفته می‌شود که یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری، این است که سعی کنید آن را برای افراد دیگر توضیح دهید. این مسئله درمورد سئو هم صدق می‌کند. زمانی‌که من، نوشتن درمورد سئو حرفه ای را شروع کردم، نکته‌های زیادی آموختم و مهارت سئوی من به‌طور قابل‌توجهی بهبود پیدا کرد.

توصیه من این است که یک وبلاگ سئو حرفه ای یا وبلاگ شخصی راه‌اندازی کنید و تجربیات سئوی خود را با افراد دیگر به‌اشتراک بگذارید.

با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که اشتراک‌گذاری دانش، یک روش عالی برای یادگیری چیزهای جدید است و در عین‌حال، به افراد دیگر هم کمک می‌کنید که این خود، یک تجربه باارزش است.

مرحله ۹: صبور باشید

امکان ندارد که درمورد سئو صحبت کنیم و به «صبر» اشاره نکنیم. سئو و بهینه‌سازی سایت، زمان زیادی می‌برد و نباید انتظار داشته باشید که خیلی زود به نتیجه برسید.

صبر و توجه به آمار سالانه برای یک متخصص سئو حرفه ای

سئو سریع‌ترین راه برای افزایش ترافیک وب‌سایت شما نیست. اگر می‌خواهید فورا به نتیجه برسید، کمپین‌های PPC را امتحان کنید. درواقع مفهوم سئو، راه‌اندازی یک کسب‌وکار پایدار و طولانی‌مدت، با ایجاد پایه‌های محکم است که شبانه‌روز، هفت روز هفته و حتی برای سال‌ها، وب‌سایت شما را به ترافیک طبیعی می‌رساند.

قبل از انجام هرگونه تغییر در سئو وب‌سایت خود، به رتبه‌بندی و ترافیک سایت‌تان (برای یک دوره زمانی) توجه داشته باشید و آن را با مدت‌زمان مشابه (از نظر طول مدت‌زمان) مقایسه کنید. رتبه‌بندی و ترافیک وب‌سایت خود را رصد کنید و قبل از تصمیم‌گیری‌های جدید به آن زمان کافی بدهید.

مرحله ۱۰: از راهنمایی‌های متخصصین سئو حرفه ای پیروی کنید

نکته آخر و البته یکی از مهم‌ترین موارد، این است که در مسیر تبدیل‌شدن به یک متخصص سئو، با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد و حتی مواقعی وجود دارند که ناامید و سرخورده می‌شوید.

نگران نباشید، این اتفاق طبیعی است. اگر داستان‌ زندگی افراد موفق را بخوانید، می‌فهمید که هیچ‌کدام از روی خوش‌شانسی، آدم‌ موفقی نشدند و جایگاه امروز آن‌ها نتیجه سختکوشی، ساعت‌ها آزمایش و مطالعه درباره سئو است.

نتیجه‌گیری

هر فردی که با وب‌سایت یا کسب‌وکارهای آنلاین ارتباطی دارد، باید به یک متخصص سئو حرفه ای تبدیل شود. این افراد شامل مدیران بازاریابی، توسعه‌دهندگان، وب‌مسترها، طراحان وب، مدیران شبکه‌های اجتماعی، کارشناسان PPC، کارآفرینان فردی و صاحبین تجارت الکترونیک هستند.

چرا؟ زیرا سئو پایه و اساس تمام کمپین‌های بازاریابی دیجیتال است. اصول سئو، نه‌تنها شما را در معرض دید موتورهای جستجو قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند با روش‌های بیشتری به وب‌سایت‌تان کمک کند.

تبدیل‌شدن به یک متخصص سئو، آسان نیست اما در عین‌حال، آن‌قدر هم دشوار نیست که نتوان به آن دست یافت؛ این فرآیند با مطالعه، تمرین و آزمایش زیاد قابل‌حصول است.

اگر هم‌اکنون مشغول به کار شده‌اید، بهترین راه این است که یک دوره معتبر سئو را بگذرانید تا تمام اطلاعات را یک‌جا داشته باشید. ابزارهای صحیح سئو را به‌کار بگیرید و مهم‌تر از همه تمرین سئو را آغاز کنید، از اشتباهات‌تان درس بگیرید و دوباره امتحان کنید.

موتورهای جستجو و سئو آمده‌اند تا سال‌های متمادی بمانند و این بهترین سرمایه‌گذاری است که می‌توانید برای مهارت‌های شغلی و شخصی خود انجام دهید.