اگر شغل شما رابطه مستقیمی با اینترنت، وب‌سایت‌ها و دنیای دیجیتال دارد، حتما نام سئو (SEO) را حداقل یک بار شنیده‌اید. مهم نیست در زمینه بازاریابی اینترنتی فعالیت می‌کنید یا سعی دارید یک سایت برای کسب و کار کوچک خود راه‌اندازی کنید؛ برای موفقیت، باید در زمینه سئو آگاهی لازم داشته باشید. ما در این مجموعه مطالب سعی داریم تا با تک تک مسائل مربوط به مفهوم سئو و چگونگی کارایی آن آشنا شویم.

SEO چیست؟

برای آشنایی با مفهوم سئو بهتر است بگوییم که این کلمه مخفف عبارت بهینه‌ سازی موتور جستجو (Search Engine Optimmization) است که به اختصار SEO یا سئو نامیده می‌شود. این کار، عملی برای افزایش کیفیت و کمیت ترافیک سایت است و هر چه در نتایج موتورهای جستجوی رایگان (به اصطلاح ارگانیک) در سطح بالاتری قرار داشته باشید، بِرند شما نیز بیشتر به چشم می‌آید.

البته با وجود این که مفهوم سئو مربوط به موتورهای جستجو است، اما در حقیقت بیشتر مربوط به کاربران اینترنت می‌شود. مفهوم سئو در حقیقت آگاهی از این است که مردم بیشتر چه چیزهایی را در دنیای آنلاین جست و جو می‌کنند، به دنبال چه جواب‌هایی هستند، چه کلماتی را بیشتر استفاده می‌کنند و به دنبال استفاده از چه محتوایی هستند. دانستن جواب این سوال‌ها، به شما اجازه می‌دهد تا به کمک سئو بتوانید به کاربران دنیای آنلاین از طریق چیزهایی که به دنبال آن‌ها هستند متصل شوید.

اگر دانستن این که مردم به دنبال چه چیزی در اینترنت هستند یک روی سکه‌ی مفهوم سئو باشد، قرار دادن و رساندن صحیح این موارد در قالب سرویس، محصول، خبر یا مطلب، به صورتی که کاربران بتوانند آن‌ها را در موتورهای جست و جو پیدا کنند، یک روی دیگر این سکه است.

اصول اولیه موتورهای جستجو

موتورهای جستجو، ماشین‌های پاسخگو هستند. زمانی که کلمه یا جمله‌ای را جستجو می‌کنید، این موتورها میلیاردها محتوا را جستجو و هزاران فاکتور را بین آن‌ها ارزیابی می‌کنند تا بهترین نتایج را به نسبت چیزی که جستجو کرده‌اید به شما نشان دهند.

موتورهای جستجو این کار را تماما بر اساس یافته‌ها و دسته‌بندی‌های موجود در اینترنت در هر فرمتی مانند سایت، عکس، ویدیو و.. انجام می‌دهند که به اصطلاح به آن خزیدن و فهرست‌بندی (Crawling and Indexing) می‌گویند. سپس موتورهای جست و جو نتایج به دست آمده را بر اساس رتبه‌بندی (Ranking) مرتب سازی می‌کنند.

موردی که باعث می‌شود تا موتورهای جستجو بتوانند دقیقا همان چیزی که کاربر می‌خواهد را به او نشان دهد، سئو است. شما با استفاده‌ی درست از مفهوم سئو می‌توانید راه را برای موتورهای جستجو باز کنید تا مطالب شما را ببینند و به دید کاربران بگذارند.

کدام نتایج جستجو، ارگانیک هستند؟

همانطور که پیش از این گفتیم، نتایج جستجوی ارگانیک آن‌هایی هستند که از طریق سئو به دست آمده‌اند، نه آن‌هایی که توسط پول و پرداخت هزینه دیده‌ می‌شوند. یک زمانی فرق بین نتایج ارگانیک و پولی مشخص بود. این سایت‌ها معمولا با برچسبی مانند برچسب تبلیغاتی قابل تشخیص بودند. اما حالا بسیاری از سایت‌هایی که با پرداخت هزینه خود را در سطح بالای موتورهای جستجو قرار می‌دهند قابل تشخیص نیستند. اما چگونه می‌توان نتایج ارگانیک را تشخیص داد؟

مفهوم سئو ارگانیک

امروزه، صفحات نتایج موتورهای جستجو که به اختصار SERP خوانده می‌شوند، توسط صفحات تبلیغاتی و نتایج پویای ارگانیک پر می‌شوند و تشخیص آن‌ها کار راحتی نیست. برای مثال، زمانی که سوالی را در گوگل مطرح می‌کنید، در بالای صفحه نتایج جستجو به جای این که لینک سایتی را ببینید، ابتدا کادری شامل پاسخ سوالی را که پرسیده‌اید دریافت خواهید کرد. این پاسخ به دست آمده، توسط جمع بندی گروه عظیمی از پاسخ‌های مردم در سراسر اینترنت به دست آمده است.

اما برخی از این پاسخ‌ها نیز بر اساس اولویت موتورهای جستجو به نمایش در می‌آیند. برای مثال گوگل اولیت اصلی خود برای پاسخ یک سوال را سایت ویکیپدیا قرار می‌دهد و یک سایت پولی و غیر پولی برای آن فرقی نمی‌کند.

در مثالی دیگر، اگر شما جمله Tehran Weather یا هوای تهران را در گوگل جستجو کنید، به جای نمایش لینک سایت‌های هواشناسی، در ابتدای صفحه موتور جستجو مستقیما هوای تهران را مشاهده خواهید کرد. یا اگر Pizza Tehran را جستجو کنید، روی نقشه گوگل می‌توانید نزدیک‌ترین مکان‌های مربوط به سرو پیتزا را مشاهده کنید.

بسیار مهم است که بدانید موتورهای جستجو درآمد خود را از تبلیغات به دست می‌آورند. هدف این موتورهای جستجو این است که نمایش جستجوهای به دست آمده را به قدری بهینه و خوب کنند که افراد جستجوگر دائما باز هم به سراغ این موتورها بیایند و وقت زیادی از کارهای خود را در آن‌‌ها بگذرانند.

برخی از قابلیت‌های صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل کاملا ارگانیک هستند و می‌توانند توسط مفهوم سئو تحت تاثیر قرار بگیرند. برای مثال همین پاسخ‌هایی که در یک کادر بالای صفحه دریافت می‌کنید و سوال‌‌های شبیه به آن را در پایین این کادر مشاهده می‌کنید از جمله قابلیت‌های ارگانیک نتایج جستجوی گوگل هستند که با آگاهی از مفهوم سئو می‌توانید خود را در بین آن‌ها جای دهید.

و البته همانطور که پیش از این گفتم، برخی از قابلیت‌های دیگر نه ربطی به دریافت هزینه، پول و تبلیغات دارند و نه به صورت عادی تحت تاثیر مفهوم سئو قرار می‌گیرند. برخی از سایت‌ها در موتورهای جستجو از اولیت بیشتری برخوردار هستند. مانند سایت‌هایی نظیر ویکیپدیا یا IMDB که همیشه جزو اولیت‌های موتورهای جستجو مخصوصا گوگل هستند.

چرا آشنایی با مفهوم سئو مهم است؟

در حالی که تبلیغات پولی، شبکه‌های اجتماعی و دیگر پلتفرم‌های آنلاین می‌توانند باعث افزایش ترافیک یک وبسایت شوند، اما بخش اعظمی از ترافیک سایت‌ها توسط موتورهای جستجو به دست می‌آیند.

نتایج جستجوی ارگانیک ویژگی‌های بیشتری را پوشش می‌دهند، نسبت به جستجوگرهای پولی قابل اعتمادتر هستند و نسبت به تبلیغات پولی کلیک بیشتری می‌خورند. برای مثال جالب است بدانید که در بین تمامی جستجوهای ایالت متحده آمریکا، حدودا ۲.۸ درصد مردم روی تبلیغات پولی کلیک می‌کنند.

به طور کلی، سئو ۲۰ برابر بیشتر از پرداخت‌ به ازای کلیک (PPC) موقعیت و موفقیت ایجاد می‌کند.

همچنین سئو تنها کانال بازاریابی آنلاین است که اگر درست پایه‌گذاری شود، در دراز مدت سود زیادی را شامل حال شما می‌کند. اگر محتوای درستی را برای کلمات کلیدی درست خلق و منتشر کنید، ترافیک سایت شما در دراز مدت رشد می‌کند. درست است که موتورهای جستجو روز به روز باهوش‌تر می‌شوند، اما همچنان این ما هستیم که باید مفهوم سئو را بدانیم، محتوای خوب و کلمات کلیدی مناسب تدارک ببینیم.

بهینه‌سازی سایت شما باعث می‌شود تا اطلاعات بیشتری به موتورهای جستجو برسد و در نتیجه موتورهای جستجو می‌توانند آن‌ها را به مردم نشان دهند.

آیا استخدام متخصص یا مشاور مفهوم سئو ضروری است؟

بسته به پهنای باند، تمایل به یادگیری و پیچیدگی سایتی که دارید، می‌توانید خودتان یک سری از اصول‌های اولیه مفهوم سئو را انجام دهید، یا ممکن است متوجه شوید که بهتر است از یک کارشناس سئو کمک بگیرید. در هر صورت مشکلی نیست.

اما اگر در نهایت خواستید از یک مشاور سئو کمک بگیرید، بسیار مهم است که بدانید بسیاری از آژانس‌ها و مشاورین مفهوم سئو در زمینه کیفیت می‌توانند تفاوت‌های زیادی با هم داشته باشند. شما با استخدام یک مشاور سئو کاربلد، می‌توانید هزینه و زمان زیادی را ذخیره کنید، در حالی که تکنیک‌های اشتباه مفهوم سئو می‌تواند به ضرر سایت شما تمام شود. بنابراین سهل انگاری در انتخاب یک کارشناس سئو می‌تواند تمام سرمایه‌ای را که برای سایت خود صرف کرده‌اید به باد دهد.

مفهوم سئو کلاه سفید در برابر سئو کلاه سیاه

مفهوم سئو کلاه سفید و سیاه

مفهوم سئو کلاه سفید به تکنیکی از سئو گفته می‌شوید که از بهترین شیوه‌ها و استراتژی‌‌ها برای ثابت قدم ماندن در قوانین موتورهای جستجو استفاده می‌شود و تمرکز اصلی آن ایجاد ارزش برای مردمی است که در موتورهای جستجو آن‌ها را پیدا می‌کنند.

مفهوم سئو کلاه سیاه به تکنیک و استراتژی‌ای گفته می‌شود که از طریق اسپم یا گول زدن موتورهای جستجو انجام می‌شود. با این که تکنیک سئو کلاه سیاه می‌تواند کارساز باشد، اما سایت شما را در ریسک بالایی قرار خواهد دارد و حتی ممکن است سایت شما برای همیشه از نتایج جستجوی این موتورها حذف شود و پیامدهای اخلاقی داشته باشد.

مجازات وبسایت‌ها توسط این موتورهای جستجو می‌تواند باعث ورشکستکی این تجارت شود؛ و این یکی دیگر از دلایل مهمی است که در هنگام استخدام مشاور مفهوم سئو دقت بالایی به خرج دهید.

دستورالعمل وب‌مستر گوگل

اگر می‌خواهید سایت شما در موتور جستجو گوگل به صورت ارگانیک رفته رفته به رتبه خوبی دست پیدا کند، به نکات زیر باید توجه داشته باشید.

اصول پایه وب‌مستر گوگل در مفهوم سئو

 • اولویت صفحات وبسایت خود را بر اساس کاربران قرار دهید، نه موتورهای جستجو
 • کاربران خود را فریب ندهید
 • از ترفندهایی که در جهت افزایش جایگاه موتورهای جستجو استفاده می‌شوند دوری کنید. از خودتان بپرسید: آیا این کار به کاربران من کمک می‌کند؟ اگر موتورهای جستجو نبودند آیا من باز هم این کار را انجام می‌دادم؟
 • به این فکر کنید که چه چیزهایی سایت شما را منحصر به فرد، با ارزش و درگیر کننده می‌کند

نکاتی که باید از آن‌ها اجتناب کنید

 • ابزار تولید محتوای خودکار
 • مشارکت در لینک‌های که به فضاها و محتویات بی‌کیفیت منتهی می‌شوند
 • ایجاد صفحاتی با محتویات کم یا غیر اورجینال (مانند کپی پیست کردن از سایتی دیگر)
 • پنهان کاری – یعنی با گول زدن موتورهای جستجو، بازدیدکنندگان سایت خود را به محتوایی غیرمرتبط با چیزی که جستجو کرده‌اند هدایت کنید
 • متون و لینک‌های پنهان
 • صفحات راهرو – صفحاتی که به منظور بالا بردن کلمات کلیدی مشخص در موتورهای جستجو برای ترافیک سایت استفاده می‌شوند

دستورالعمل وب‌مستر بینگ

اگر می‌خواهید سایت شما در موتور جستجو بینگ به صورت ارگانیک رفته رفته به رتبه خوبی دست پیدا کند، به نکات زیر باید توجه داشته باشید.

مفهوم سئو در موتور جستجو بینگ

اصول پایه وب‌مستر بینگ در مفهوم سئو

 • محتویاتی تمیز، واضح، عمیق و درگیر کننده برای سایت خود تولید کنید
 • عناوین صفحات خود را واضح و مرتبط انتخاب کنید
 • لینک‌ها به عنوان یک نشانه محبوبیت در صفحات در نظر گرفته می‌شوند و بینگ به لینک‌هایی که به صورت ارگانیک رشد کرده‌اند جایزه می‌دهد
 • اینفلوئنسرهای اجتماعی و اشتراک گذاری لینک‌ها در شبکه‌های اجتماعی جزو نشانه‌های مثبت قلمداد می‌شوند و روی رتبه لینک و سایت شما تاثیر گذار هستند
 • سرعت صفحات مهم است و علاوه بر اینکه نکته مثبتی به شمار می‌رود، روی تجربه کاربری نیز تاثیرگذار است
 • برای تصاویر توضیح بنویسید تا بینگ بتواند محتوای صفحات را بهتر درک کند

نکاتی که باید از آن‌ها اجتناب کنید

 • محتوای بسیار کم، صفحاتی که بیشتر تبلیغات به نمایش می‌گذارند یا بازدیدکننده را به سایت‌هایی دیگر منتقل می‌کنند، رتبه خوبی نخواهند گرفت
 • تکنیک استفاده از لینک‌های نامربوط که هدف آن‌ها تورم تعداد و ماهیت لینک‌های ورودی است، باعث عدم نمایش در این موتور جستجو می‌شوند
 • اطمینان حاصل کنید که ساختار URLها مشخص، مختصر و شامل کلمه کلیدی باشد. پارامترهای پویا می‌توانند URLهای شما را آلوده کنند و در نتیجه باعث ایجاد مشکل شوند
 • پوشاندن لینک‌ها در جاوا اسکریپت، فلش یا سلیورلایت؛ حتی محتوای تولیدی خود را از وجود این موارد پاک کنید
 • محتوای کپی
 • استفاده بیش از حد کلمات کلیدی برای بالا بردن رتبه در نتایج موتور جستجو
 • پنهان کاری – یعنی با گول زدن موتورهای جستجو، بازدیدکنندگان سایت خود را به محتوایی غیرمرتبط با چیزی که جستجو کرده‌اند هدایت کنید

دستورالعمل‌هایی برای نمایش تجارت خود در نتایج جستجوهای گوگل

مفهوم سئو در گوگل

اگر برای تجارتی که برای آن سئو را اجرا کرده‌اید و به صورت محلی فعالیت می‌کنید، کار شما در یک مغازه است که نیاز به نمایش خود در جستجوهای محلی دارید یا حتی به محل مشتری می‌روید تا سرویس خاصی را برای آن انجام دهید، برای قرار گرفتن در فهرست Google My Business واجد شرایط هستید. برای تجارت‌های محلی مانند این مثال‌ها، کمپانی گوگل دستورالعملی ترتیب داده که برای قرار گرفتن در این لیست چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید انجام دهید. با انجام این کارها و آگاهی از مفهوم سئو می‌توانید خود را در جایگاه مناسبی از موتور جستجوی گوگل قرار دهید تا افرادی که در نزدیکی شما مسئله‌ای مربوط به کار شما را جستجو می‌کنند، بتوانند به سرعت شما را در این موتورهای جستجو پیدا کنند.

اصول اولیه گوگل در مفهوم سئو

 • مطمئن شوید تا برای قرار گرفتن در فهرست Google My Business واجد شرایط هستید؛ شما باید یک آدرس داشته باشید، حتی اگر محل کار شما منزل شما باشد. همچنین باید سرویس شما به صورت حضوری برای مشتریان باشد؛ چه به صورت یک مغازه یا به صورت انجام یک کار در محل مشتری (مانند یک برق کار یا یک لوله‌کش)
 • صادقانه و دقیق، تمامی جزییات کار خود از جمله نام، آدرس، شماره تلفن، آدرس وب‌سایت، دسته‌بندی کارها، ساعت کار و دیگر موارد را نشان دهید.

مواردی که باید اجتناب کنید

 • ایجاد فهرست‌های Google My Business برای موجودیت‌هایی که واجد شرایط نیستند
 • عدم قرار گیری و نمایش هر یک از اطلاعات اصلی کسب و کار
 • استفاده از آدرس صندوق پست اختصاصی یا دفتر مجازی به جای آدرس واقعی
 • سو استفاده از بررسی‌های غیر واقعی برای خود یا نقدهای منفی برای رقیبان

تجارت محلی در سئو

یکی از نکاتی که برای کسب و کارهای محلی مهم به شمار می‌رود این است که باید به کلمات کلیدی محلی نیز توجه کنند. کلمات مهمی مانند (سرویس) + (در نزدیکی من) یا (سرویس) + (نام شهر) را باید به ترتیب در نظر بگیرید تا با جستجوی احتمالی توسط مشتری برای یافتن یک سرویس یا یک محصول، بتوانند شما را در نزدیکی محل خود پیدا کنند. هرچند که همه کسب و کارها به صورت محلی نیستند. بسیاری از سایت‌ها تجارت محلی ندارند و به جای آن به دنبال مخاطبان ملی یا بین المللی هستند.

عملی کردن نیاز مشتری به‌کمک آشنایی با مفهوم سئو

بهتر است به جای نقض این قوانین و دستورالعمل‌ها برای گول زدن موتورهای جستجو برای به دست آوردن رتبه‌ای بالاتر توسط مفهوم سئو روی درک و عملی کردن خواسته‌های مشتری تمرکز کنید. زمانی که یک شخص برای چیزی شروع به جستجو می‌کند، قطعا به دنبال برآورده شدن خواسته‌ای است. حال این خواسته ممکن است یک جواب باشد، یک بلیت کنسرت باشد یا حتی یک عکس ساده.

وظیفه شما به عنوان یک کارشناس مفهوم سئو این است که سریعا در قالب محتویات مختلف که مشتریان به دنبال آن هستند، کاربر ایجاد کنید.

از جمله خواسته‌های مشترک کاربران:

 • اطلاعاتی: کاربرانی که به دنبال اطلاعات هستند. برای مثال: بهترین دوربین برای عکاسی چیست؟
 • راهنمایی یا ناوبری: کاربرانی که به دنبال یک سایت مشخص هستند. برای مثال: Apple
 • فروشگاهی یا تراکنشی: کاربرانی که به دنبال خرید چیزی هستند. برای مثال: خرید لپ تاپ با بهترین قیمت

می‌توانید برای کسب یک نیم نگاهی به خواسته کاربران، کلمات کلیدی مرتبط با کار خود را جستجو و نتایج را بررسی کنید. همچنین محتویاتی که در رده بالای موتورهای جستجو توسط رقبای شما قرار گرفته‌اند را بررسی کنید و ببینید شما چه چیزی نسبت به آن‌ها کم گذاشته‌اید و چگونه می‌توانید جای خالی آن‌ محتویات را حتی بهتر از دیگران انجام دهید.

محتویات مرتبط و با کیفیت روی سایت خود تولید کنید. این کار به شما در قرار گرفتن در رتبه بالای نتایج جستجو کمک خواهد کرد. همچنین باعث می‌شود تا از سوی کاربران و بازدیدکنندگان آنلاین خود اعتبار و اعتماد کسب کنید. اگر محتوای خوبی نداشته باشید، مفهوم سئو نیز کارایی لازم را نخواهد داشت.

قبل از انجام هر یک از این کارها، ابتدا باید اهداف وبسایت خود را بشناسید و درک کنید تا بتوانید بهترین استراتژی‌های مرتبط با مفهوم سئو را عملی کنید.

اهداف سایت خود و مشتری را بدانید

هر سایتی متفاوت است، پس زمان بگذارید تا هدف واقعی هر سایت را بشناسید. حتی اگر سایت شخصی دارید، اهداف سایت خود را بررسی کنید. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند تا بفهمید روی کدام قسمت از سئو سایت باید تمرکز کنید، کدام گفت و گوها را دنبال کنید و چگونه بنچمارک تعیین کنید، بلکه همچنین به شما کمک می‌کند تا برای مذاکره روی پروژه‌های مفهوم سئو با مدیران، مشتری‌ها و غیره، نقطه کلام داشته باشید.

شاخص‌های کلیدی عملکرد شما برای سرمایه‌گذاری روی مفهوم سئو چه خواهد بود؟ به زبان ساده‌تر، سنجش شما برای اندازه‌گیری موفقیت‌ها در جهت تلاش برای به دست آوردن نتایج جستجوی ارگانیک چه خواهد بود؟ این‌‌ها مواردی هستند که با شناختن اهداف سایت خود و اهداف مشتری، می‌توانید بهترین استراژی‌های مفهوم سئو را عملی کنید.

سئو می‌تواند به بالا بردن رتبه نتایج جستجو کمک کند و رفته رفته به ترافیک سایت شما اضافه کند. اما در نظر داشته باشید ترافیک و رتبه جستجو به خودی خود ارزشی ندارند و بدون هدفی مشخص نتیجه مناسبی کسب نخواهید کرد. اگر کسی روی سایت شما کلیک نکند، داشتن رتبه بالا در نتایج موتورهای جستجو فایده کمی دارد. همچنین اگر ترافیک سایت شما نتواند اهداف تجاری را به سرانجام برساند، افزایش ترافیک فایده کمی دارد.

برای مثال، اگر شما یک سایت راه‌اندازی کنید، ترجیح می‌دهید تا:

ماهیانه ۱۰۰۰ بازدید کننده داشته باشید که تنها ۳ نفر از آن‌ها فرم ثبت نام را پر کنند؟ یا

ماهیانه ۳۰۰ بازدید کننده داشته باشید و ۴۰ نفر از آن‌ها فرم ثبت نام را پر کنند؟

اگر با استفاده از مفهوم سئو تلاش می‌کنید تا برای افزایش درگیری‌ها و گفت‌ و‌ گوها، ترافیک سایت را بالا ببرید، بنابراین قطعا انتخاب شما گزینه دوم خواهد بود. قبل از راه‌اندازی و شروع کار با سئو، مطمئن شوید تا اهداف تجاری خود را مشخص کرده باشید، سپس از سئو برای دستیابی به آن کمک بگیرید.

دستیابی به سئو مناسب و کارساز فراتر از معیارهای خیالی است. زمانی که به خوبی انجام شود، واقعا می‌تواند به دستیابی به اهداف تجاری شما کمک کند تا به موفقیت برسید.

در این مطلب تنها با کلیت مفهوم سئو و اهداف آن آشنا شدیم. در قسمت دوم به سراغ چگونگی کار موتورهای جستجو در سئو می‌رویم.