اصول سئو آن‌قدر هم پیچیده نیست. تنها کافی است محتوای خوبی تولید کنید که با یک کلمه کلیدی مناسب هماهنگ باشد، سپس بک لینک‌های آن محتوا را بسازید. درواقع باید لینک بیلدینگ (Link Building) کنید! اهمیت ارزیابی بک لینک بسیار زیاد است. به‌ هر حال، بین چند دامنه‌ ارجاع‌ (referring domain) و رتبه‌بندی گوگل، ارتباطی وجود دارد (البته عوامل دیگری هم در رتبه‌بندی گوگل تاثیر می‌گذارند).

نمودار زیر از Backlinko این ارتباط را به بهترین شکل نشان می‌دهد:

ارزیابی بک لینک

با توجه به این ارتباط، همیشه باید درمورد بک لینک دقت کنید و همین‌ سئو را بسیار دشوار می‌کند. در این مقاله از استارتاپت، یک استراتژی با شما به‌اشتراک می‌گذاریم تا در ارزیابی لینک‌سازی خود از آن استفاده کنید؛ پس با ما همراه باشید.

نحوه ارزیابی کیفیت بک لینک ها

بسیاری از معیارهای متداول برای رتبه‌بندی سایتی که توسط متخصصین سئو استفاده می‌شوند، مبتنی بر اصول پیج رنک (PageRank) هستند. پیج رنک همان چیزی است که الگوریتم گوگل از آن برای رتبه‌بندی محتوا در نتایج جستجو استفاده کرد (به زمان گذشته توجه کنید).

 در اصل دو موضوع را باید درمورد پیج رنک بدانید:

اولین مورد این‌که پیج رنک از یک سیستم رتبه‌دهی صفر تا ۱۰ برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند.

دومین مورد، نحوه استفاده پیج رنک از این سیستم درجه‌بندی است. در این سیستم به بک لینک ها، ارزش داده می‌شد. اگر بخشی از محتوا دارای بک‌لینک‌های با ارزش بالاتری نسبت به دیگری باشد؛ احتمال دارد که در نتایج جستجو برای کلمه‌های کلیدی مربوطه، رتبه بالاتری داشته باشند.

اکنون که این‌ مورد را می‌دانید، بگذارید نگاهی به برخی از معیارهای متداول برای رتبه‌بندی یک سایت بپردازیم. به شباهت‌ها در اصول استفاده‌شده توسط پیج رنک نگاه کنید:

نحوه ارزیابی بک لینک ها از لحاظ کیفیت
 • اعتبار دامنه (Domain Authority/ Domain Ratin): وب‌سایت‌ها در مقیاس صفر تا ۱۰۰ باهم در ارتباط‌ هستند. Moz و Ahrefs به‌ترتیب سیستم‌های رتبه‌بندی را توسعه دادند.
 • گردش اعتماد (Trust Flow): گردش اعتماد یک وب‌سایت، نسبت بسیاری از بک لینک های خوب به لینک‌های «اسپم» است. بر این اساس، به یک وب‌سایت امتیاز صفر تا ۱۰۰ داده می‌شود. Majestic، گردش اعتماد را به‌عنوان یک معیار رتبه‌بندی تبلیغ می‌کند.
 • ارتباط: اگر یک وب‌سایت در خارج از مکان شما لینک‌های زیادی دارد، ممکن است گوگل پرچم قرمز را برای آن بالا ببرد.
 • افزایش ترافیک وب‌سایت: هرچه یک وب‌سایت ترافیک بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری دارد که محتوای آن دیده شده و تعداد کلیک‌ها روی بک لینک افزایش می‌یابد.

به کمک این‌ پارامترها یک بک لینک خوب تولید کنید:

 • مرتبط‌بودن با جایگاه
 • DR/DA بالای ۵۰
 • گردش اعتماد بالای ۱۸
 • ترافیک وب‌سایت بالای ۵۰۰۰ در هر ماه

شما می‌توانید از این پارامترها برای ارزیابی بک لینک استفاده کنید یا بک لینک خود را بسازید. پارامترهای شما به اولویت‌های‌تان بستگی دارند.

نحوه انتخاب وب‌سایت‌های مناسب برای توسعه در ارزیابی بک لینک

قدم بعدی در زمینه ارزیابی بک لینک ها، ایجاد فهرستی از وب‌سایت‌ها برای ارتباط است. بهتر است این فهرست را در زمره رقبای خود قرار دهید. برای این ‌کار ابتدا فهرستی از سایت‌های مربوطه را در محل موردنظر خود قرار دهید. در مرحله بعدی، با استفاده از یک ابزار معتبر سئو، به ارزیابی بک لینک های هر سایت بپردازید.

مثلا بعد از تایپ‌کردن Business Insider، یک رقیب Business2Community، می‌بینید که این سایت دارای k۴۱۰ دامنه ارجاع است.

نحوه انتخاب وب‌سایت‌های مناسب برای توسعه در ارزیابی بک لینک

از فهرست دامنه‌های ارجاعی که وارد کردم، به‌طور خودکار کلیه سایت‌های دارای DR زیر ۴۰ را حذف می‌کنم. از آن‌جایی‌که دسترسی گسترده به سایت‌های دارای DR بالای ۸۰ کارایی ندارد، من آن سایت‌ها را هم در فهرست دیگری به‌صورت جداگانه قرار می‌دهم.

با استفاده از ابزار Majestic SEO می‌توانید فهرست نتیجه دامنه‌های ارجاع‌شده مرتبط را فیلتر کرده و این فهرست را به‌صورت دستی برای ارتباط با محل موردنظر بررسی کنید تا فهرست نهایی سایت‌هایی را ارائه دهید که می‌توانید برای دستیابی با آن‌ها تماس بگیرید.

چگونه می‌توان جزئیات تماس یک ویرایشگر را پیدا کرد

پیشنهاد می‌کنم برای سایت‌هایی که در فهرست نهایی با DA / DR  در محدوده ۴۰ تا ۷۹ قرار دارند، از ایمیل‌یاب استفاده کنید که کاربردشان بسیار آسان است.

چگونه می‌توان در ارزیابی بک لینک جزئیات تماس یک ویرایشگر را پیدا کرد

تنها نام سایت را وارد کنید و ایمیل‌یاب آدرس‌های ایمیلی را جستجو می‌کند که با آن دامنه مرتبط هستند. پیشنهاد می‌کنم این ‌کار را حداقل برای ۱۰۰ سایت انجام دهید.

برای وب‌سایت‌های دارای DR / DA بالا، همکاران من ترجیح می‌دهند که از طریق لینکدین به ویراستاران وب‌سایت دسترسی پیدا کنند. تنها کافی است جزئیات لینکدین یک سایت را وارد کرده و عنوان کار مرتبط را جستجو کنید. در این مورد، پیشنهاد می‌کنم به‌دنبال عنوان ویراستار یا نویسنده باشید.

تبریک! شما اکنون فهرست نهایی ایمیل خود را برای توسعه در اختیار دارید.

مدیریت یک کمپین توسعه یا خدمت‌رسانی

نوشتن نامه الکترونیکی برای یک کمپین توسعه، اهمیت زیادی در کمپین بک لینک شما دارد. من ترجیح می‌دهم از یک تمپلیت ایمیل استفاده کنم، جون تنها کاری که باید انجام دهید این است که جاهای خالی را پر کنید و دکمه ارسال را فشار دهید. شاید گنجاندن ایده‌های محتوای شما در این ایمیل، بی‌فایده باشد؛ چون حتی نمی‌دانید ویرایستار پاسخ خواهد داد یا خیر.

بنابراین در این‌جا نمونه‌ای از تمپلیت مورد استفاده خودم را قرار داده‌ام:

سلام [نام]

امیدوارم روز خوبی داشته باشید. من علاقه‌مند به ارسال یک پست مهمان برای [نام وب‌سایت] هستم. من چند ایده دارم که فکر می‌کنم برای سایت شما فوق‌العاده باشد. بهترین راه برای طرح این ایده‌ها به شما چیست؟

با آرزوی بهترین‌ها،

[نام]

من برای سایت‌هایی مانند [نام یک شرکت بزرگ] و [نام یک شرکت بزرگ] P.S. (PostScript) نوشته‌ام، بنابراین اطمینان دارم که می‌توانم با استانداردهای ویراستاری شما موفق شوم.

هدف از این‌ کار که ساده و جذاب به‌نظر می‌رسد، ارسال ۳۰ تا ۶۰ ایمیل در روز اول است. به‌این‌ترتیب، حتی اگر برخی وب‌سایت‌ها به‌شما پاسخ ندهند؛ گزینه‌های دیگری هم خواهید داشت.

هنگامی‌‌که پاسخی دریافت کردید، مرحله بعدی این است که ایده‌های پست مهمان خود را مطرح کنید.

چگونه ایده‌های ارسال پست مهمان را ارائه دهیم

شاید وسوسه شوید که تنها چند ایده اولی را که از ذهن‌تان می‌گذرد، روی کاغذ بنویسید و سپس آن‌ها را برای ویراستار وب‌سایت ارسال کنید. به‌هر حال، این‌ کار خیلی مفید نیست.

بر اساس تجربه‌های من، تولید ایده‌های ارسال پست مهمان با استفاده از یک روش علمی، همیشه کارآمد است. در این‌جا فرآیند مرحله‌به‌مرحله‌ای که من برای ارسال ایده‌های خوب پست مهمان دنبال می‌کنم، بیان شده است:

 • یک فهرست کوتاه از ۱۰ سایت دارم که به‌طور مداوم مطالب خوبی را ارائه می‌دهند.
 • مقاله‌های برتر را در هر سایت بر اساس مشارکت اجتماعی تعیین می‌کنم. این ‌کار را از طریق Buzzsumo انجام می‌دهم.
 • داده‌هایی را که پیدا کردم (عناوین مقاله‌ها با بهترین عملکرد و URL) را در یک صفحه گوگل مرتب می‌کنم.
 • این فرآیند را برای هر ۱۰ سایت موجود در فهرست خود تکرار می‌کنم.

من از این فهرست نهایی تولید محتوا جهت ایده‌گرفتن استفاده می‌کنم. وقتی چیزی به ذهنم می‌رسد، به گوگل می‌روم تا ببینم آیا این موضوع از قبل پوشش داده شده است:

تنها این جمله را تایپ می‌کنم:
سایت: website.com و کلمه کلیدی مربوطه (مانند عکس زیر)

چگونه در ارزیابی بک لینک ایده‌های ارسال پست مهمان را ارائه دهیم

اگر ایده من در نتایج جستجو نشان داده نشود، آن‌ را در فهرست ایده‌های پست مهمان برای ارسال قرار می‌دهم. دو مورد دیگر را در همان فهرست قرار می‌دهم تا بتوانم حداقل سه ایده پست مهمان را مطرح کنم.

شما می‌توانید از این فرآیند استفاده کرده یا حتی آن ‌را اصلاح کنید تا ایده‌های پست مهمان خود را برای ارائه به ویرایشگر وب‌سایت ارائه دهید.

نکته‌هایی برای نوشتن یک پست مهمان فوق‌العاده

فرض کنیم حداقل یکی از ایده‌های ارسال پست مهمان توسط ویرایشگر وب‌سایت تایید شود. زمانی‌که این اتفاق می‌افتد، وقت آن است که شروع به نوشتن کنیم.

تجربه‌ای که من در طول سال‌ها نوشتن برای مخاطبین آنلاین آموخته‌ام، این است که نوشتن یک پست مهمان به‌معنی ساعت‌ها تایپ‌کردن کلمه‌های بدون هدف نیست. اگر این ‌کار را انجام دهید، در پایان محتوایی خواهید داشت که شاید اصلا معنایی نداشته باشد و حتی توسط ویرایشگر وب‌سایت هم رد شود.

در این‌جا چند نکته بیان شده که من بر اساس تجربه خودم برای نوشتن یک محتوای خوب بیان کرده‌ام:

نکته‌هایی برای نوشتن یک پست مهمان فوق‌العاده در ارزیابی بک لینک
 • رئوس مطالب برای نوشتن خوب مهم هستند. قبل از نوشتن، ابتدا رئوس مطالب را ارائه کنید.
 • برای بیان‌کردن بنویسید، نه برای تحت تاثیر قرار‌دادن. این به‌معنی استفاده از کمترین و ساده‌ترین کلمه‌های ممکن برای انتقال دقیق یک ایده است. از کلمه‌های پیچیده استفاده نکنید.
 • محتوای خود را تا حد امکان باورپذیر کنید. هنگام قراردادن لینک‌ها در Authority Page، از نحوه ارجاع به یک سایت مطلع باشید.
 • برای تولید محتوا، تصاویر را هم درنظر بگیرید. محتوای‌تان را تا حد ممکن جذاب کنید.
 • از ضرب‌آهنگ جذاب استفاده کنید. از جمله‌های طولانی و کوتاه در محتوای خود استفاده کنید.

هرکاری‌ که انجام می‌دهید، فقط به‌یاد داشته باشید که هدف شما ارائه محتوایی است که مخاطبین آنلاین دوست داشته باشند. همچنین فراموش نکنید که نباید ویرایشگر وب‌سایت‌تان را ناامید کنید.

نتیجه‌گیری

شاید موردتوجه قرارگرفتن محتوای شما به‌صورت آنلاین دشوار باشد اما غیرممکن نیست.

در این مقاله، اهمیت بک لینک ها و راه‌های ارزیابی بک لینک ها را توضیح دادیم. همچنین روش‌های یافتن وب‌سایت‌های متناسب با کمپین توسعه را با شما به‌اشتراک گذاشتیم و نکاتی را درمورد نحوه دستیابی به ویراستاران سایت‌هایی که انتخاب کرده‌اید؛ در اختیارتان قرار دادیم.

سرانجام، به‌ شما نشان دادیم كه چگونه می‌توانید یک کمپین توسعه را مدیریت كنید و چگونه می‌توانید برای نمونه با استفاده از یک تمپلیت ایمیل، برای ویرایشگران وب‌سایت بنویسید. همچنین توضیح دادیم که چگونه می‌توانید ایده‌های ارسال پست مهمان را برای ارائه به ویرایشگران وب‌سایت تولید کنید.

تنها کافی است کمی تلاش کنید و یک طرح بسازید تا به‌زودی وب‌سایت‌تان را در صدر رتبه‌بندی‌های گوگل مشاهده کنید.