مقوله انجام کار در منزل و دورکاری، بسیار شیرین است. حتی فکرکردن به‌این‌که با لباس راحتی، پشت میز کامپیوتر بنشینیم یا روی کاناپه لم دهیم و با لپ‌تاپ‌مان کار کنیم؛ جذاب است. اما زمانی‌که همسایه‌‌ای با یک وسیله برقی کار کند، ماشین‌ها با بوق‌زدن روی اعصاب‌تان بروند یا فکر شبکه‌های اجتماعی و دیگر سرگرمی‌ها، ذهن‌تان را رها نکند؛ جذابیت انجام کار در منزل از بین خواهد رفت.

با وجود تمام این مشکلات، دورکاری و کارکردن از خانه، روش جدیدی در دنیای کسب‌وکار است که باعث کاهش هزینه‌ها و موفقیت بسیاری از شرکت‌ها می‌شود؛ زیرا مدیران می‌توانند از استعدادهایی بهره ببرند که امکان حضور فیزیکی در شرکت را ندارند. اما این‌که برای انجام کار در منزل و از راه دور، محیط خانه باید چه شرایطی داشته باشد و چطور در آن کار کنید؛ مسئله‌ای است که موفقیت یا شکست شما را رقم می‌زند.

مقایسه انجام کار در منزل با کار کردن در شرکت

در شرکت‌ها و دفاتر اداری هم، مشکلات محیطی مختلفی وجود دارد و بعضی از کارمندان و همکاران، بزرگ‌ترین عامل حواس‌پرتی‌ هستند. آن‌ها گاه و بی‌گاه، سر میز کارتان می‌آیند و صحبت می‌کنند، مشتری‌ها دائما در رفت‌و‌آمد هستند و صدای تلفن و گفت‌وگوهای داخل شرکت، از جمله عوامل حواس‌پرتی محسوب می‌شوند. البته مزیت «اجتماعی و معاشرتی» در دفاتر، شرکت‌ها و محیط‌های کاری، یک ویژگی مثبت است؛ اما اگر شما جزو افرادی هستید که به‌راحتی حواس‌تان پرت می‌شود، این مسئله می‌تواند برای شما، یک نکته منفی محسوب شود.

در مقابل، هنگام انجام کار در منزل و دورکاری، خبری از همکاران، همهمه مشتریان و تلفن‌های گاه‌وبی‌گاه نیست؛ اما بزرگ‌ترین دشمن حواس‌پرتی در محیط خانه، خود شما هستید (و البته آن مواردی که در مقدمه اشاره شد). زیرا زمانی‌که ذهن‌تان درگیر این قبیل مسائل موجود در شرکت‌ها نیست، زمان و فضای آزاد زیادی دارید تا به‌راحتی سراغ فعالیت‌های مزاحم بروید. در دفاتر خانگی، هیچ‌کس بر شما نظارت ندارد و برای انجام‌ کارها و تکمیل‌شان، هیچ فشاری از سوی همکاران و مدیران شرکت، حس نمی‌کنید؛ البته نکته مهم و شاید مهم‌ترین نکته این‌‌ است که در طول روز، لباس رسمی تن‌تان نمی‌کنید!

با توجه به‌این‌که چنین مشکلاتی، به‌راحتی ما را از خط کاری‌مان دور می‌کنند؛ در ادامه این مطلب از استارتاپت، ۱۴ نکته مهم برای کار در خانه به‌صورت دورکاری را مرور می‌کنیم تا به بالاترین سطح از بهره‌وری خود برسیم.

مقایسه انجام کار در منزل با شرکت

۱. روز خود را زود، آغاز کنید

هنگامی‌که در یک شرکت کار می‌کنید؛ رفت‌و‌آمد از خانه تا محل کار، دلیل خوبی برای زود بیدارشدن و انجام وظایف است. هرچند در خانه هم، پیمودن مسیر بالشت تا کامپیوتر، می‌تواند برای شما یک چالش بزرگ باشد!

برای مقابله با این موضوع، باید به فردی تبدیل شوید که وقتی چشم تان را باز می‌کنید، به سمت کارهای‌تان شیرجه بزنید. شاید اوایل برای‌تان کمی سخت باشد و دائما با خود بگویید: «حالا بذار پنج دقیقه دیگه، زیر پتو باشم». اما وقتی به این کار عادت کنید، همه چیز تغییر می‌کند. پس هنگامی‌که چشم‌تا‌ن را باز می‌کنید، نه سراغ گوشی بروید و نه خود را غرق افکارتان کنید؛ بیدار شوید و پس از فعالیت‌های صبح‌گاهی مثل نرمش و صبحانه، سراغ مهم‌ترین پروژه روزتان بروید. این روش کمک می‌کند تا بخش مهمی از کارهای روزانه خود را به‌پایان برسانید.

توجه کنید که دیر برخاستن از رختخواب، صبحانه طولانی و چک‌کردن شبکه‌های اجتماعی، عواملی هستند که انگیزه کاری را از شما سلب می‌کنند و کارتان عقب می‌اندازند.

بهترین راه این است که صبح‌تان را ساعت ۶ یا ۷ آغاز کنید. یک چای یا قهوه آماده کنید و مستقیما به سراغ کار بروید و زمانی که برخی از کارهای مهم انجام شد و نیاز به استراحت داشتید، آن گاه یک صبحانه شیک و مجلسی برای خود تدارک ببینید. این جا است که لذت کار در خانه برای شما دو چندان خواهد شد!

۲. فرض کنید که به شرکت می‌روید

ذهن آگاهی و آمادگی فکری که بین کار و شرکت در مغز یک فرد ایجاد می‌شود، یکی از دلایل موثرتر بودن شخص درون شرکت است. برای همین مهم است که نباید این آمادگی فکری مرتبط با کار را به هنگام دورکاری و انجام کار در منزل از دست بدهید.

وقتی قرار است وظایف را به صورت دورکاری انجام دهید، همه آن‌ کارهایی که وقتی قرار است به شرکت بروید را انجام دهید. از ساده‌ترین چیزها گرفته تا مهم‌ترین‌ها: زنگ هشدار و بیداری گوشی خود را فعال کنید، قبل از کار یک چای یا قهوه بنوشید، ابزار، دفاتر و وسایل مورد نیاز برای شروع کار را آماده کنید. وقتی به صورت کار در خانه به فعالیت می‌پردازید، قطعا با اینترنت سر و کار دارید. بنابراین از این نظر می‌توانید فعالیت اینترنت خانگی با کاری خود را از هم جدا کنید. جالب است بدانید مرورگرهایی نظیر گوگل کروم به شما اجازه می‌دهند تا چند پروفایل به منظور داشتن تب‌های متفاوت ایجاد کنید. برای مثال ‌می‌توانید یک اکانت برای کارهای شخصی و سرگرمی داشته باشید و یک اکانت برای کار و سایت‌هایی که برای انجام وظایف باز داشته باشید تا به این صورت از حواس پرتی‌های احتمالی دور شوید.

۳. ساختار روز خود را مانند یک شرکت، پیش ببرید

انجام کار در منزل با ساختار شرکت

زمانی که به صورت دورکاری به انجام وظایف می‌پردازید، شما خودتان مدیر شخصی خود هستید. زمانی که در طول روز کسی نباشد که روی کارها مدیریت کند یا محیط خالی از هر گونه جو کاری باشد، به راحتی و سریع تمرکز شما از بین خواهد رفت و وقت هدر خواهید داد.

به منظور این که روی برنامه‌ها و وظایف خود بمانید، کارها و زمانی را که قرار است آن‌ها را انجام دهید در طول روز بخش بندی کنید. اگر یک تقویم آنلاین داشته باشید، به راحتی می‌توانید روی آن کارها و اتفاقات را برنامه ریزی کنید و برای هر یک از آن‌ها یک یادآور تنظیم کنید. در این زمینه ابزاری مانند Google Calendar می‌تواند کمک کند.  

با این کار حتی متوجه خواهید شد که کارها در خانه حتی ممکن است سریع‌تر هم پیش بروند، به شرطی که خود را متمرکز و موثر نگه دارید.

۴. فضای کار در خانه را مشخص کنید

این که در یک شرکت کار نمی‌کنید و همه چیز در خانه رخ می‌دهد، به این معنی نیست که نمی‌توانید یک دفتر داشته باشید. به جای این که هر روز یک نقطه از خانه را برای کار کردن انتخاب کنید، هر بار به یک اتاق بروید یا روی کاناپه که بیشتر محل اوقات فراغت است به انجام کار در منزل بپردازید، یک اتاق مشخص شده، یک میز مشخص یا یک سطح خاص را برای دورکاری خود انتخاب کنید.

داشتن فضای مشخصی برای کار و استفاده از آن به صورت دائم به عنوان «محل کار» یک باور و قاب مناسب برای انجام وظایف را در ذهن شما ایجاد می‌کند.

۵. گاهی از خانه بیرون بروید

زمان‌هایی می‌رسد که واقعا کار در خانه سخت است و هیچ یک از وظایف به خوبی پیش نمی‌رود. دور کاری همیشه به معنی کار در خانه نیست. پس دورکاری خود را وارد فاز جدیدی کنید و از خانه بیرون بزنید. یک کافی شاپ، کتابخانه، سالن‌های اجتماعی و فضاهایی همانند این موارد که به اینترنت دسترسی داشته باشید، می‌توانند حس تازه‌ای به شما منتقل کنند تا فردی موثر باشید و بتوانید به خوبی وظایف را پیش ببرید.

افرادی هستند که با سکوت خانه، حواس پرتی بسیار بیشتری دارند و نمی‌توانند تمرکز داشته باشند. این افراد در عین حال دوست دارند به صورت دورکاری به شغل خود بپردازند. به همین دلیل این اشخاص به محل‌هایی نظیر کافی شاپ‌ها می‌روند و به شکلی موثر ۲ ۳ ساعت کار می‌کنند. برای این دست از افراد ۳ ساعت کار به این شکل بسیار موثرتر از کار در یک فضای مطلقا خلوت است.

۶. برای ورود به شبکه‌های اجتماعی، مانع ایجاد کنید

انجام کار در منزل و شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دسترسی به آن‌ها راحت انجام شود و از هر طریقی هم بتوان به آن‌ها دسترسی داشت. اما زمانی که صحبت از کار باشد، این ویژگی شبکه‌های اجتماعی چیزی جز یک ضرر برای بهره‌وری نیست.

برای مقابله با این ویژگی شبکه‌های اجتماعی در ساعات کاری، آن‌ها را از مرورگرهای خود حذف کنید، آن‌ها را ببندید، نوتیفیکشن‌های آن‌ها را از گوشی خود خاموش کنید. حتی برای این که از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی سرگرم کننده دورتر شوید، بد نیست به شکلی خصوصی روی مرورگر خود کار کنید. به چه صورت؟ برای مثال روی مرورگرهای کروم و فایرفاکس، گزینه‌ای به نام Incognito وجود دارد. استفاده از این گزینه به معنای آن است که از پروفایل همه سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارج شده‌اید و خبری از سایت‌هایی هم که قبلا باز کرده‌اید نیست. استفاده از این گزینه کمک می‌کند تا مطئمن شوید هوس سر زدن‌های گاه و بی‌گاه به دیگر سایت‌های سرگرمی به سرتان نزند.

شبکه‌های اجتماعی می‌توانند بدون این که اصلا متوجه شوید، شما را به درون خود ببلعند و حتی نفهمیدن که زمان چطور می‌گذرد. پس در ساعت کاری از آن‌ها دور شوید و تا می‌توانید بین خود و آن‌ها کوهی از موانع ایجاد کنید.

۷. برای انجام هرچه بیشتر کارها، متعهد شوید

بسیاری از پروژه‌ها بیشتر از حدی که انتظار دارید زمان می‌برند. به همین دلیل، برخی اوقات کمتر از آن چه که برنامه‌ریزی کرده‌ بودید کار می‌کنید. بنابراین باید در عین حال که خود را برای زمان بیشتر کار کردن روی یک پروژه تشویق می‌کنید، باید خود را برای انجام کارهای بیشتر روی پروژه‌های بیشتر هم تشویق کنید. با این کار حتی اگر فهرست اهداف شما هر روز کمتر و کمتر شود، با این حال فهرستی از کارهای تکمیل شده دارید که به شما انرژی می‌دهند یا حتی فهرستی از کارهایی دارید که چیزی به پایان آن‌ها نمانده است.

برخی از شرکت‌ها هستند که به صورت روزانه یک جلسه هیجان انگیز صبحگاهی برگزار می‌کنند و کارمندانی که کار در خانه انجام می‌دهند، فعالیت‌های تکمیلی و فعالیت‌هایی را که مشغول آن هستند انجام می‌دهند. این یک رقابت سالم و جذاب است تا کارمندان هر روز کارهای بیشتری را انجام دهند و روی تکمیل کردن پروژه‌ها تعهد صادقانه داشته باشند.

۸. زمانی که در بهترین ساعت بهره‌وری هستید، کار کنید

حتی اگر از صبح تا عصر در یک شرکت هم باشیم، انگیزه کاری ما به صورت طبیعی در طول روز فروکش می‌کند و دوباره جاری می‌شود و دائما بالا و پایین می‌شویم، یک لحظه همه جانبه روی کار تمرکز کرده‌ایم و یک لحظه روی صندلی دور خود می‌چرخیم (اگر رئیس حواسش نباشد). بنابراین زمانی که به صورت دورکاری به انجام کار در خانه می‌پردازید، بسیار مهم است که بدانید که این فروکش کردن و جاری شدن انگیزه کاری در چه زمانی از روز قرار دارد و طبق آن برنامه ریزی کنید.

برای اینکه از کارها عقب نمانید، کارهای سخت‌تر و جدی‌تر را در بازه‌ای از روز قرار دهید که می‌دانید می‌توانید آن‌ها را به بهترین شکل ممکن انجام بدهید. این بازه زمانی برای برخی‌ها در ابتدایی‌ترین ساعت روز قرار دارد و برای برخی‌ها آخرین ساعت شب. در دیگر زمان‌های روز می‌توانید وظایف ساده‌تر را تکمیل کنید که البته می‌توانند به خودی خود یک نیروی انگیزه بخش باشند. مجله وِرلی این گونه از وظایف را «اعمال کوچک موفقیت» می‌نامد. چرا که انجام آن‌ها کمک می‌کند تا برای تکمیل وظایف سنگین آماده و پر اشتیاق شوید.

۹. روی یک حواس‌ پرتی، تمرکز کنید

حواس پرتی هنگام انجام کار در منزل

اصطلاحی وجود دارد که می‌گوید، اگر می‌خواهید کاری را به سرانجام برسانید، آن را به یک آدم پر مشغله بسپارید. اما چرا چنین حرفی زده می‌شود؟

عجیب اما واقعی است که بدانید در قوانین نانوشته کار و بهره‌وری، هر چه که پر مشغله‌تر باشید، در حقیقت کارهای بیشتری را هم انجام می‌دهید. این مسئله همانند قانون حرکت نیوتن است. زمانی که در حرکت باشید، بنابراین در حرکت هم خواهید ماند، زمانی در حالت سکون و استراحت باشید، بنابراین در حالت استراحت هم باقی خواهید ماند. به همین دلیل افراد پر مشغله برای انجام کارها و حرکت به سمت جلو بسیار سریع‌تر و دارای جنبش کافی برای تکمیل هر چیزی که روی میز آن‌ها قرار می‌گیرد هستند.

متاسفانه، زمانی که در خانه هستید، سخت است که کارها و وظایف زیادی پیدا کنید که به این سطح از مشغله برسید و انگیزه و جنبشی که دارید ممکن است به راحتی از بین برود. به همین دلیل برخی از متخصصین بر این عقیده هستند که می‌توانید علاوه بر کار اصلی، حواس خود را روی یک چیز دیگر پرت کنید که شما را دائما بین دو موضوع درگیر نگه می‌دارد.

۱۰. از تکنولوژی برای به روز بودن، استفاده کنید

کار از خانه ممکن است کمک کند تا تمرکز بیشتری داشته باشید، اما در عین حال بزرگ‌ترین ویژگی کار در یک شرکت، یعنی همکاری و هماهنگی را هم از شما می‌گیرد. برای جلوگیری از این اتفاق، روش‌هایی وجود دارد و آن‌ هم استفاده از ابزارهای پیام رسان و کنفرانس‌های ویدیویی است تا به راحتی با همکاران خود هماهنگ باشید.

فراموش نکنید که بخش مهمی از انجام کار در منزل و چیزهایی که آن را ممکن می‌کنند، همین ابزار و اپلیکیشن‌های طراحی شده هستند تا به راحتی محدودیت‌ها و فاصله‌ها را از بین ببرد. معمولا شرکت‌ها ابزار خاص و تعریف شده‌ای برای ارتباط با همکارانی که به انجام کار در منزل می‌پردازند مشخص کرده‌اند، در غیر این صورت بهتر است ابزار مختلفی را پیدا کنید و با بررسی جنبه‌های متفاوت آن‌ها، بهترین را انتخاب کنید. ابزارهایی نظیر Skype، Trello، Slack، Dropbox و غیره، از جمله نرم افزارها و اپلیکیشن‌های رایج برای ارتباط از راه دور و انجام کار در منزل هستند.

۱۱. موسیقی را با کار خود، هماهنگ کنید

همیشه تفاوت نظرهایی در مورد گوش دادن به موسیقی در هنگام انجام کار در منزل یا حتی در شرکت وجود دارد. برخی‌ها می‌گویند گوش دادن به موسیقی باعث حواس پرتی می‌شود و برخی دیگر می‌گویند باعث تمرکز می‌شود. اما طبق تحقیقات انجام شده، نوع و سبک موسیقی مهم است. در اولین قدم بهتر است یک پلی لیست پر از موسیقی‌های متفاوت داشته باشید و آن‌ها را بر اساس انرژی مورد نیاز روی پروژه‌ای که دارید انتخاب کنید. بهترین موسیقی‌ها در هنگام انجام کار، ساندترک‌ها یا همان موسیقی‌های بازی‌های ویدیویی هستند. این ساندترک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا در خود بازی‌های ویدیویی، باعث تمرکز یک فرد شوند. جالب است بدانید که این موسیقی‌ها دقیقا در هنگام انجام کار در منزل یا درون شرکت هم بسیار موثر هستند.

اما در کل داشتن پلی لیستی از آهنگ‌های متفاوت نسبت به پروژه و فعالیت بسیار مهم است. مثلا در هنگام چت کردن با دیگر همکاران، چک کردن ایمیل‌ها و بررسی برخی از کارها که نیاز به تمرکز ندارد، آهنگ‌های درگیر کننده یا از خوانندگان محبوب خود را پخش کنید تا انرژی خود را شارژ کنید. اما مثلا در هنگام نوشتن یا تهیه یک مطلب، آهنگ‌های آرام یا ساندترک بازی‌های ویدیویی را گوش کنید تا معجزه آن‌ها را درک کنید.

۱۲. محدودیت ارتباطی با اعضای حاضر در خانه، ایجاد کنید

بسیاری از ما در خانه تنها نیستیم و اشخاص دیگری هم حضور دارند. بنابراین مطمئن شوید هنگامی که مشغول کار هستید و زمان کار در منزل فرا رسیده است، هم اتاقی‌ها، خواهر و برادر، پدر و مادر، همسر، یا حتی حیوانات خانگی باعث نشوند تمرکز ما از کار پرت شود. چه از سوی شما و چه از سوی آن‌ها باید احترام به زمان و فضا رعایت شود تا بتوانید به خوبی کار را پیش ببرید. این که به انجام کار در منزل می‌پردازید به این معنی نیست که در منزل هستید! باید آن‌ها و خودتان به این باور برسید که در هنگام کار، شما در دفتر خانگی خود هستید، نه در خانه.

۱۳. استراحت کافی داشته باشید

استراحت و انجام کار در منزل

اگر به درستی استراحت نکنید، خیلی راحت ممکن است حواس پرتی به تعداد دفعات بالا به سراغ شما بیاید. شما در خانه هستید، هیچ کس بالا سر شما نیست، بنابراین با خود صادق باشید و به جای اینکه به عنوان استراحت بروید و یک کلیپ از یوتیوب تماشا کنید، به سایت مورد علاقه خود سر بزنید یا حتی گوشی به دست بگیرید، کلا از پشت میز کار خود خارج شوید. بیرون بروید و قدم بزنید، یا برای خود غذا آماده کنید.

این گونه از استراحت‌ها که برای مثال در آن ناهار خود را آماده و میل می‌کنید، می‌توانند بسیار بهتر شما را شارژ کنند. بر این باور نباشید وقتی در خانه هستید باید ۱۰۰ در ۱۰۰ کار کنید تا فردی موثر باشید. یک استراحت درست و حسابی می‌تواند شما را بیش از پیش به فردی موثر تبدیل کند.

۱۴. زمان پایانی مطلق، داشته باشید

هنگامی که به انجام کار در منزل به صورت دورکاری می‌پردازید، درست است که می‌توانید تعادل بسیار بهتری بین کار و زندگی شخصی داشته باشید، اما باید در عین حال مراقب هم باشید. دورکاری و انجام کار در منزل می‌تواند معتاد کننده باشد و اگر عاشق کار خود باشید و از آن لذت ببرید و به دلیل وجود فضای ریلکس و آرام خانه، ممکن است به کلی گذر زمان را متوجه نشوید.

زمانی که در شرکت باشید، مجبور هستید در ساعت مشخص شده از محل کار خارج شوید. اما این اجبار در منزل وجود ندارد و این خود شما هستید که باید این کار را انجام دهید. یک زنگ هشدار تعیین کنید تا متوجه پایان ساعت کاری خود شوید. حتما نیاز نیست در همان ساعت کار خود را رها کنید، اما این که بدانید و متوجه شوید که زمان انجام کار در منزل به صورت دورکاری تمام شده است، به شما کمک می‌کند تا کم‌کم کارها را مرتب کنید و وظایف را برای روز بعد بگذارید.

وقتی که زمان زیادی را در منزل کار کنید، خیلی راحت است که باعث شود زندگی شخصی شما تحت شعاع قرار بگیرد. ایجاد یک مرز برای برابری میان زندگی کاری و زندگی شخصی بسیار مهم است.