آیا دورکاری برای‌تان سخت و طاقت‌فرساست؟ نمی‌توانید به اندازه کافی خلاق و مفید باشید؟ با ترفندهای دورکاری موفق از استارتاپت همراه باشید تا این شرایط را تغییر دهیم.

پیش از ویروس کرونا، بارها گفته بودیم که دورکاری، آینده بسیاری از کسب و کارهای حال حاضر دنیا است. اما ویروس کرونا مانند یک نیروی محرک عمل کرد و باعث شد که حتی بسیاری از آن‌هایی که به دورکاری اعتقادی نداشتند؛ کسب و کار خود را از این طریق پیش ببرند.

با این حال که دورکاری می‌تواند جذاب و شیرین باشد، اما نکات ریزی وجود دارند که باعث می‌شوند خیلی زود، تمرکز خود را از کار از دست بدهیم. با اینکه دورکاری برای عده‌ای جذاب است و می‌توانند با خیال آسوده، از هر طریقی که راحت هستند وظایف خود را انجام دهند؛ اما در این بین افرادی هستند که دورکاری برای‌شان به‌شدت سخت است.

این افراد به‌دلیل جو حاکم در خانه، نمی‌توانند روح و روان خود را برای انجام وظایف مهم کاری آماده کنند. فرقی نمی‌کند شما در کدام دسته قرار دارید، عاشق دورکاری در خانه هستید یا هنوز نتوانسته‌اید خودتان را با شرایط این نوع کارکردن سازگار کنید؛ آشنایی با ترفندهای دورکاری موفق برای‌تان مفید خواهد بود. ما در این مطلب نکات مهمی را آماده‌ کرده‌ایم تا هم از کارکردن در خانه لذت ببرید و هم وظایف‌تان را با موفقیت پیش ببرید. پس با ما همراه باشید تا ترفندهای دورکاری موفق را به شما معرفی کنیم.

افزایش بهره‌وری به کمک ترفندهای دورکاری موفق

اگر اولین بار است که قصد دارید وظایف خود را به‌صورت دورکاری انجام دهید؛ چیزهای زیادی وجود دارند که ممکن است برای‌تان دردسرساز شوند و شما را از دورکاری متنفر کنند. حواس‌پرتی یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که دورکاران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند و اگر آن را کنترل نکنید؛ هرگز نمی‌توانید انتظارات شرکت را برآورده کنید. وقتی اتمسفر کاری شرکت، داخل خانه حکم‌فرما نیست؛ از شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های سرگرمی گرفته تا دسته بازی و حتی تخت خواب، عناصر شیطان صفتی هستند که اجازه نمی‌دهند به‌درستی کار کنید.

اما اگر شرایط کار در منزل را مدیریت کنید؛ دور‌کاری یک ابزار جدید، موثر و راحت‌تر برای پیشبرد کارها است. ما در ادامه این مطلب از استارتاپت، بهترین ترفند‌های دورکاری را در چند قدم، با شما به اشتراک می‌گذاریم.

چطور به کارمند دورکار موفق تبدیل شویم؟ ترفندهای دورکاری موفق

قدم اول: آمادگی برای ماجراجویی

هر ماجراجویی، نیاز به مقدماتی دارد. اگر بخواهید بدون آمادگی به ماجراجویی بپردازید، احتمالا شکست شما حتمی خواهد بود. بنابراین، وقتی می‌خواهید به‌صورت دورکاری فعالیت کنید، همیشه باید از نظر فیزیکی و ذهنی آماده شوید.

برخی‌ها کاملا آمادگی لازم برای دورکاری را دارند و می‌دانند که چه ساعتی، به چه شکلی و با چه طرز فکری می‌توانند یک دورکاری موثر داشته باشند. اما اگر شما جزو آن‌هایی هستید که برداشتن اولین قدم اول از ترفندهای دورکاری موفق برای‌تان سخت است؛ با چند نکته زیر می‌توانید شرایط را عوض کنید.

۱. بیژامه را در بیاورید

طبق یک تحقیق توسط محققین آمریکایی، از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر از دورکارها، همیشه با بیژامه و لباس راحتی کار می‌کنند. با اینکه بیژامه اصلا یکی از ویژگی‌های دورکاری است و برخی‌ها با آن به‌راحتی تمرکز می‌کنند؛ اما جالب است بدانید که برای دسته دیگری که نمی‌توانند تمرکز کنند، هیچ چیز بدتر از این نیست که تمام روز و ساعت کاری خود را با بیژامه کار کنند.

دسته سومی هم داریم که با لباس راحتی روی تخت لم می‌دهند و لپ‌تاپ را روی پاهای خود می‌گذارند؛ رک بگویم، این دسته از افراد اصلا کار نمی‌کنند! اگر به این شکل کارها را پیش می‌برید، خواهشا هرچه سریع‌تر از جای خود بلند شوید و به اولین میزی که به چشم‌تان می‌خورد پناه ببرید. با این کار نه‌تنها ستون فقرات خود را نابود کرده‌اید، بلکه تمرکز خود را هم از بین می‌برید.

روحیه هر شخص متفاوت است. برخی‌ها به‌راحتی می‌توانند با بیژامه، آن حس و حال فعالیت و انجام وظایف را در خود ایجاد کنند و برخی‌های دیگر نیاز است تا یک لباس عادی‌تر بپوشند و پشت میز کامپیوتر بنشینند. حتی برخی‌ها هستند که وقتی کفش‌های خود را در کنار لباس مناسب می‌پوشند، تمرکز خود را تقویت کرده‌اند.

چرا این کار اهمیت دارد؟ زیرا وقتی لباس متفاوتی نسبت به لباس خواب و استراحت به تن کنید، مغز به‌صورت خودکار از حالت «خواب‌آلود» به حالت «کارمند حرفه‌ای» تغییر وضعیت می‌دهد و فعالیت موثر خود را آغاز خواهید کرد.

کار در منزل و انجام درست فعالیت‌های شرکت از راه دور. ترفندهای دورکاری موفق

۲. دیر نکنید

تقریبا ۹۰ درصد از مردم دنیا، حداقل یک بار برای رسیدن به محل کار خود دیر کرده‌اند. اوضاع می‌تواند برای کار از منزل بدتر باشد. ‍

دور کاری، اساسا در درجه اول یک نوع کار «خود کنترلی» است و این شما هستید که باید قوانین نظم و انضباط خود را بنویسید و همچنین خودش ما باید آن‌ها را هم رعایت کنید. در حالت عادی، آیا وقتی می‌دانید که رئیس در دفتر خود نشسته و رفت و آمد‌ها را کنترل می‌کند، باز هم شما برای رسیدن به محل کار دیر می‌کنید؟ قطعا خیر. این که به‌خاطر دورکاربودن، بخواهید هر زمانی که خواستید از خواب بیدار شوید و هر زمانی که دل‌تان بخواهد دست‌به‌کار شوید، یک حرکت بسیار بد است. وقتی سعی نکنید خود را به ساعت کاری منظم عادت دهید؛ همیشه خواب‌آلود هستید، احساس فشار خواهید کرد و نمی‌توانید درست کار کنید.

برای خود زمان تعیین کنید و ذهن خود را برای انجام فعالیت‌ها در این ساعت مشخص، آماده کنید. باید به خود قبول کنید که نیاز است در این ساعت فقط کار کنید، تمرکز داشته باشید و همچنین بدانید که ساعت پایان کارتان دقیقا چه زمانی است. بهترین زمان بیدارشدن از خواب برای دورکاری، ساعت ۸ صبح است. اگر ۱۲ ظهر از خواب بیدار شوید، تنها کاری که دل‌تان می‌خواهد انجام دهد، به‌دست‌گرفتن گوشی و چرخیدن در فضاهای مجازی است یا دیدن چند فیلم و سریال.

۳. ایستگاه کاری مناسبی دست و پا کنید

یکی دیگر از ترفندهای دورکاری موفق و موثری که می‌تواند روی شرایط دورکاری تاثیر بگذارد، ایجاد فضای مناسبی است که می‌خواهید در آن بخش زیادی از روز خود را بگذرانید. خانه شما، حالا دفتر کارتان است. بنابراین مهم است که فضای مناسبی ایجاد کنید که هم برای کار راحت باشید و هم قدرت تمرکز شما را بالا ببرد.

  • تا حد ممکن، در یک اتاق جداگانه نسبت به اتاق استراحت مشغول‌به‌کار شوید یا حداقل میز مخصوصی برای کار داشته باشید. با این کار قادر خواهید بود کمی فضای دفتر را برای خود ایجاد کنید.
  • اگر قرار است برای مدت طولانی فعالیت کنید، صندلی راحت و ارگونومیک، یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که باید تدارک ببینید. نوع صندلی و نوع نشستن شما پشت میز، علاوه بر سلامتی، روی تمرکز هم تاثیر دارد.
  • محل کار خود را تمیز نگه دارید. هیچ شخصی دوست ندارد، در یک جای کثیف کار کند. باید جوری میز و محل کارتان تمیز باشد که انگار یک نفر قرار است از شما در هنگام کار عکس بگیرد و آن را فورا در اینستاگرام آپلود کند!
  • نور کافی در محل کار داشته باشید، مخصوصا نور خورشید. هیچ وقت سعی نکنید در یک فضای تاریک کار کنید. بنابراین بهتر است ایستگاه کاری خود را کنار پنجره، بالکن یا یک فضایی که به‌خوبی نور به آن برسد قرار دهید.
ترفندهای کار در منزل؛ ترفندهای دورکاری موفق

قدم دوم: وقت کار

حالا که خود را برای یک ماجراجویی آماده کرده‌اید، صبحانه را میل کرده‌اید و لباس مناسب پوشیده‌اید، نوبت به کار می‌رسد. اما عجله نکنید، هنوز یک سری کارها مانده که باید انجام دهید.

در بسیاری از مواقع، دورکاری همانند کار فریلنسرها است. همانطور که گفتم، مهم نیست برای خود کار می‌کنید یا برای یک شرکت، در دورکاری این خود شما هستید که باید قوانین را بنویسید و آن‌ها را رعایت کنید. بنابراین باید بدانید چطور باید فعالیت کنید، چه زمانی باید کار کنید و چه شرایطی داشته باشید تا در مسیر ماجراجویی خود، زود گمراه نشوید.

۱. زمان کار و استراحت را جدا کنید

یکی از مشکلات دورکاری این است که خیلی راحت می‌توان روند و انگیزه کاری را از دست داد. بنابراین نیاز است تا برنامه‌ای برای زمان کار و استراحت تعیین کنید و ذهن خود را با آن تطبیق دهید.

بهترین روش شناخته‌ شده‌ای که می‌توان از آن پیروی کرد، تکنیک پومودورو است. در این تکنیک، در شروع کار یک وظیفه را انتخاب می کنید، برای ۲۵ دقیقه روی آن کار می‌کنید، سپس پنج دقیقه استراحت و دوباره ۲۵ دقیقه کار.

پس از هر چهار پومودورو (۲۵ دقیقه کار، ۵ دقیقه استراحت)، بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه استراحت طولانی داشته باشید. این تکنیک، توسط فراچسکو چیرلو اختراع شده و یکی از بهترین روش‌های تقسیم‌بندی زمان کار و استراحت محسوب می‌شود. نام این تکنیک از روی یک سس گوجه‌فرنگی گرفته شده که ساخت آن ۲۵ دقیقه طول می‌کشد.

البته باید مراقب باشید که هنگام استراحت پنج دقیقه‌ای خود، زمان از دست‌تان در نرود. همچنین در این پنج دقیقه استراحت، اصلا به کار فکر نکنید. خود را مشغول کار دیگری کنید. شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید یا یک ویدیو در یوتیوب تماشا کنید. البته شدیدا باید مراقب باشید که با انجام این کارها، پای خود را فراتر از پنج دقیقه نگذارید. پس از هر چهار پومودورو و استراحت ۳۰ دقیقه‌ای خود، می‌توانید به‌سمت خوراکی‌ها بروید یا از پشت میز بلند شوید و به کار دیگر مشغول شوید.

بهترین راه برای مدیریت تکنیک پومودورو، استفاده از اپلیکیشن‌هایی است که مخصوص این کار درنظر گرفته شده‌اند. برای مثال سایت ساده‌ای به نام Tomato وجود دارد که در مدیریت زمان به شما کمک می‌کند (و شخصا به‌عنوان یکی از ابزارهای کار از آن استفاده می‌کنم).

۲. موسیقی دوست شما است

جالب است بدانید که برای بسیاری از مردم، وجود موسیقی هنگام کار بسیار بهتر از نبودن آن است. بنابراین اگر از آن دست افرادی هستید که ترجیح می‌دهید هنگام کار، به موسیقی گوش کنید؛ نگران نباشید. چون نه‌تنها این کار ضرری ندارد، بلکه یک نیروی تقویتی برای تمرکز کاری شما محسوب می‌شود. این یکی از ترفندهای دورکاری موفق و موثر برای بسیاری از کارمندان است.

موسیقی نه‌تنها باعث حواس‌پرتی نمی‌شود، بلکه شما را از فضایی که در آن قرار دارید دور می‌کند و وارد روندی می‌شوید که می‌توان در آن خلاق بود، متمرکز شد و بهترین بهره‌وری را از خود به جا گذاشت. البته صبر کنید، سریعا دکمه پلی را فشار ندهید. انتخاب نوع موسیقی برای رسیدن به چنین مرحله‌ای بسیار مهم است. به نکات زیر توجه کنید:

  • از گوش‌دادن به موسیقی‌های حاوی متن بپرهیزید، مخصوصا آن‌هایی که هنرمند محبوب شما اجرا کرده است. ناسلامتی قرار است به تمرکز روی کار برسیم، نه اینکه برای یک ساعت با خواننده محبوب خود هم‌آواز شویم!
  • صدای موسیقی را بیش از حد بالا نبرید. علاوه بر سردرد، بلندشدن صدای خانواده و همسایه‌ها (اگر هدفون ندارید)، به‌راحتی تمرکزتان از بین می‌رود.
  • هر شخص، سلیقه موسیقی خود را دارد اما نمی‌توانید با این حقیقت مبارزه کنید که برای کار، فقط یک سری از موسیقی‌ها مناسب و موثر هستند. مخصوصا موسیقی‌های متن بازی‌ها که تاثیر بسیار بالایی روی تمرکز شما خواهند گذاشت.

۳. برقراری ارتباط کلید موفقیت است

وقتی در دفتر شرکت هستید، برقراری ارتباط امری طبیعی است. این نوع ارتباط نتیجه یک دفتر مشترک و قرارگرفتن میزها در کنار یکدیگر است. زمانی که در خانه مشغول به کار هستید، نباید از چنین مسئله‌ای فاصله بگیرید. البته که این ایجاد شرایط دورهمی‌های آنلاین و ارتباط با یکدیگر، برعهده رئیس و مدیر شرکت است؛ اما یک پای ثابت آن، باید شما باشید و خود را در گوشه‌ای حبس نکنید.

اشتراک‌گذاری کارها، مشورت با یکدیگر و حتی گپ‌وگفت‌های دوستانه، همچنان در دورکاری مهم هستند. البته قرار هم نیست دائما وقت خود را در گروه بگذارنید. سه نکته مهم در برقراری ارتباط با اعضای شرکت:

  • همیشه سعی کنید در اول کار سلام کنید و زمانی که کارتان تمام می‌شود، آن را در گروه اعلام کنید. جنبه اصلی این کار این است که اعضای تیم متوجه خواهند شد که چه زمانی حضور دارید و چه زمانی در دسترس نیستید.
  • تماس‌ها را نادیده نگیرید، مخصوصا تماس‌های ویدیویی. ملاقات‌های آنلاین در دوران بحران و برای دورکارها، از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر لپ‌تاپ ندارید، مهم است که یک وبکم مناسب هم تهیه کنید. همچنین داشتن یک میکروفون باکیفیت هم واجب است، قطعا نمی‌خواهید در یک ملاقات آنلاین این فقط شما باشید که صدای‌تان شبیه آدم فضایی‌‌ها باشد.
  • در شرایط ضروری، سریعا وضعیت را در گروه اعلام کنید یا اگر قرار است برای چند لحظه از دسترس خارج شوید، مهم است که گروه باخبر باشد. یکی از ویژگی‌های دورکاری این است که هر زمان و هر مکانی که بخواهید می‌توانید کار کنید. اما اگر کاری فوری پیش آمد، بگویید که وظیفه خود را برای بعد از ظهر انجام می‌دهید.
روش های موثر دورکاری: ترفندهای دورکاری موفق

قدم آخر: برای امروز کافی است، خدانگهدار

وقتی به‌صورت دورکاری فعالیت می‌کنید و بتوانید موارد گفته‌شده را رعایت کنید، ممکن است آن‌قدر در کار غرق شوید که ساعت کاری از دست‌تان خارج شود و بخواهید تا توان دارید، وظایف‌تان را پیش ببرید. اما یکی از ترفندهای دورکاری موفق و موثری که باید آن را یاد بگیرید، توانایی توقف کار است.

مخصوصا اگر حقوق‌تان باتوجه به حجم کاری که انجام می‌دهید محاسبه می‌شود؛ دل‌تان می‌خواهد برای ساعت‌ها کار کنید. اما باید بتوانید خود را متوقف کنید و به بدن و ذهن‌تان استراحت دهید. اما چطور این کار را انجام دهیم؟

۱. کار تمام شد، حالا وقت استراحت است

وقتی از منزل کار می‌کنید، بسیار راحت است که حتی زندگی شخصی و خصوصی‌تان به موقعیتی برای کارکردن‌های مداوم تبدیل شود. نباید اجازه چنین کاری را به خود بدهید.

زمانی‌که کارهای روزانه تمام شد و آن را به همکاران اعلام کردید، لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود را خاموش کنید، نوتیفیکشن‌های اپلیکیشن‌های مرتبط با کار را قطع کنید و به‌سراغ زندگی شخصی خود بروید. غذا درست کنید، با دوستان ملاقات کنید، فیلم ببینید، کتاب بخوانید و ده‌ها کار دیگر. فعالیت‌های زیادی برای گذراندن وقت وجود دارد، مهم این است که جلوی کار کردن زیاد را بگیرید و خود را به یک زامبی تبدیل نکنید.

جدا از زندگی شخصی، اگر بخواهید تمام مدت روی کار فکر و تمرکز کنید؛ خسته و حتی دیوانه خواهید شد. ذهن‌تان نیاز به استراحت دارد، بنابراین به خود اجازه دهید تا مغز روی چیزی دیگر فعالیت کند. با این کار به خود اجازه می‌دهید تا همیشه آماده خلاقیت و انجام درست وظایف باشید.

۲. از خانه خارج شوید و فعال باشید

ماندن و کارکردن در خانه، به‌راحتی باعث می‌شود تا یک فرد به‌دلیل احساس راحتی زیاد، تنبل شود. همه ما این درس زیست‌شناسی را خوب بلدیم که اگر یک فرد فقط پشت میز بنشیند، بخورد و بخوابد، چه بلایی سر بدن او می‌آید.

بنابراین وقتی کار تمام می‌شود، خود را از خانه خارج کنید. پیاده‌روی، دوچرخه سواری، باشگاه، دویدن و بسیاری از کارهای دیگر، بهترین روش‌ها برای سرحال‌کردن بدن هستند. نباید فراموش کنید که انسان‌ها موجودات بیولوژیکی هستند و اگر می‌خواهید بدون مشکل کار کنید، اگر می‌خواهید مغزتان هنگام کار و شرایط سخت شما را یاری کند؛ باید به فکر سلامتی بدن خود باشید.

۳. وقت خواب است

همان‌قدر که در کارکردن می‌توان زیاده‌وری کرد، در استراحت‌کردن هم می‌توان افراطی بود. ممکن است پس از چندین ساعت کار، شروع به دیدن یک قسمت سریال کنید و ناگهان متوجه شوید که هشت قسمت را پشت‌هم دیده‌اید. ممکن است به‌سراغ بازی‌کردن بروید و متوجه شوید که پنج ساعت است که مشغول بازی هستید. ممکن است شروع به چت‌کردن با یکی از دوستان خود کنید و متوجه شوید که ساعت، دو صبح شده است.

وقتی بخواهید صبح‌ها به شرکت بروید، مهم است که زود بیدار شوید، صبحانه بخورید و خود را به ماشین یا اتوبوس برسانید. اما فکر می‌کنید کار در خانه نیاز به چنین مدیریتی ندارد؟

متاسفانه، وقتی قصد دورکاری دارید، کنترل کارها اهمیت بیشتری نسبت به حالت عادی دارد. مهم است که در زمان درستی کارها را متوقف کنید، شب‌ها در زمان مناسبی بخوابید و صبح‌ها به‌موقع بیدار شوید. گاهی اوقات ممکن است به‌عنوان یک دورکار فراموش کنید که یک شغل مهم دارید. مهم نیست کجای دنیا کار می‌کنید، به هر حال شما در یک شرکت استخدام شده‌اید که باید وظایف خود را به‌درستی و باکیفیت تمام انجام دهید. ما همگی وظایف خاص خود را داریم، تنها فرقش این است که در یک نقطه دیگر به غیر از شرکت، درحال کارکردن هستیم.

نتیجه

زمانی‌که بتوانید شرایط خود را مدیریت کنید و از ترفندهای دورکاری موفق و موثری که بیان شد بهره ببرید؛ دورکاری نه سخت است و عذاب‌آور. حتی بعضی از افراد هستند که وقتی به دورکاری عادت می‌کنند، کار در شرکت برای آن‌ها همانند کار در جهنم است. شلوغی زیاد، عدم تمرکز، جلسات، حضور شخصی که دائما بالای سرتان باشد و ۱۰‌ها چیز دیگر. بنابراین می‌توانید از ویژگی‌های دورکاری، برای افزایش کیفیت کار خود استفاده کنید و در عین حال، زندگی شخصی خوبی هم داشته باشید.