امروزه بسیاری از کسب و کارها به دلیل پایین‌بودن سطح دانش و آگاهی کارکنان‌شان، با شکست مواجه می‌شوند. شما برای بالابردن دانش‌ خود و همچنین ایمن‌کردن تجارت‌تان در مقابل شکست‌، باید مطالعه در زمینه کسب و کار را اولویت قرار دهید. منابع بسیاری برای مطالعه وجود دارند، اما طبیعتا شما زمان کافی برای خواندن تمام آن‌ها را ندارید. پس مطمئن‌ترین راه، انتخاب منابعی است که در عین مختصر بودن، تمام اطلاعات را در اختیارتان بگذارند.

اگر علاقه‌مند هستید که دانش‌ خود را در زمینه کسب و کارتان بالا ببرید؛ ما در این مطلب از استارتاپت، هشت کتاب را به شما معرفی می‌کنیم تا طی سه مرحله، هرچه در زمینه مطالعه نیاز دارید را بیاموزید.

مرحله اول

برای مطالعه در زمینه کسب و کار قبل از هر چیز، به این دو کتاب بنیادی احتیاج دارید.

مطالعه در زمینه کسب و کار با کتاب اربابان تحول

۱. اربابان تحول

 • عنوان انگلیسی: The Change Masters
 • نویسنده: روزابث ماس کانتر (Rosabeth Moss Kanter)
 • ناشر: Free
 • سال چاپ: ۱۹۸۵
 • ترجمه فارسی: ندارد

قبل از آن‌که مطالعه در زمینه کسب و کار را به‌طور جدی آغاز کنید، این کتاب به شما کمک می‌کند تا مسیرتان را بهتر بشناسید. اگر تصمیم دارید مسیر شغلی‌تان را در آینده‌ای نزدیک تغییر دهید، مطالعه این کتاب بسیار برای شما مفید خواهد بود.

کتاب «اربابان تحول» در دهه ۷۰ میلادی، توانست مفهوم واژه «توانمندسازی» را جا بیندازد و به همین دلیل می‌توان گفت که نویسنده آن، یکی از پیشروان صنعت کسب و کار در زمان خود است. امروزه با وجودی‌که نزدیک به چهل سال از انتشار این کتاب می‌گذرد، رهیافت‌های آن هنوز هم می‌توانند ما را در کسب و کارمان یاری دهند؛ زیرا تمام راه‌حل‌های آن، نتیجه تجربیات افرادی است که واقعا در زمینه ایجاد تغییر و تحول، خبره هستند.

متاسفانه ترجمه فارسی خوبی از این کتاب در دسترس نیست اما اگر مطالعه ترجمه‌های فارسی را به متون زبان اصلی ترجیح می‌دهید، می‌توانید ترجمه کتاب‌های دیگر این نویسنده مثل «زمانی که غول‌ها رقصیدن میاموزند (When Giants Learn To Dance)» را در برخی از کتاب‌فروشی‌ها بیابید.

۲. قدرت سازماندهی بدون نیاز به سازمان

مطالعه در زمینه کسب و کار با کتاب قدرت سازماندهی

این کتاب یکی از مفیدترین منابع برای مطالعه در زمینه کسب و کار است. تمامی صفحات این کتاب، حاوی نکات مهمی است که هر یک به‌تنهایی می‌تواند زندگی‌تان شغلی شما را دگرگون کند.

کتاب «قدرت سازماندهی بدون نیاز به سازمان» به شما کمک می‌کند تا با استفاده از اتفاقات گذشته، درک صحیحی از آینده‌ پیش روی خود داشته باشید و برای آن برنامه‌ریزی کنید.

نویسنده این کتاب، نکاتی را در نظر می‌گیرد که تا پیش از این کمتر مورد توجه قرار گرفته بود. او به مخاطب خود گوش‌زد می‌کند که با استفاده از امکانات گسترده دنیای امروز، هر فرد توانایی آن را دارد که به تنهایی کارهای یک سازمان بزرگ را انجام دهد و در این مورد مشکلی را پیش روی خود نبیند.

مرحله دوم

سراغ این چهار کتاب بروید تا با مطالعه در زمینه کسب و کار خود، نیازهای‌تان را کشف کنید.

۳. ذهن تقابل‌پذیر: رهبران موفق چگونه با تفکر همبند، به موفقیت می‌رسند؟

برای پیداکردن مسیری به‌سمت یک آینده روشن، باید تفکر و باورهای‌مان را تا جای ممکن اصلاح کنیم. نویسنده کتاب «ذهن تقابل‌پذیر» تلاش می‌کند که این اصل مهم را در ذهن مخاطب، جا بیاندازد. در واقع او می‌خواهد خواننده را مجاب کند که اگر دو تفکر متضاد را در ذهن خود بپروراند، هرگز نمی‌تواند به هیچ یک از آن‌ها تحقق ببخشید.

با مطالعه این کتاب درمی‌یابید که چگونه برای پیشرفت‌کردن، کشمکش‌های ذهنی‌تان را حل کنید و از بین تمام اهداف خود، یک هدف واحد را برگزینید. حال پس از تعیین هدف‌، باید ذهنیات و باورهای خود را مطابق با آن اصلاح کنید. این کتاب مثل یک تمرین ذهنی، به شما آرامش می‌دهد.

۴. طراحی مجدد سیستم مدیریت

مطالعه در زمینه کسب و کار با کتاب طراحی مجدد سیستم
 • عنوان انگلیسی: Redesigning Leadership
 • نویسنده: جان مائدا (John Maeda)
 • ناشر: MIT
 • سال چاپ: ۲۰۱۱
 • ترجمه فارسی: ندارد

«چگونه می‌توانیم متناسب با نیازهای‌مان، دنیای اطراف‌مان را از نو بسازیم؟» پاسخ به این سوال بنیادی، تقریبا می‌تواند تمام مشکلات جامعه بشری را حل کند.

رهبران و مدیران جدید سعی دارند به‌ کمک روش‌های نوین، درصد مشارکت کارمندان خود را به بالاترین حد برسانند. در واقع آن‌ها در تلاش هستندکه کارمندان جزء، سهم بیشتری در منافع بلندمدت سازمان داشته باشند تا بدین ترتیب، مشارکت و همدلی بیشتری از خود به‌نمایش بگذراند.

کتاب «طراحی مجدد سیستم مدیریت» نوشته «جان مائدا» به رهبران سیستم‌های امروزی کمک می‌کند تا چالش‌های خطرناک را به‌راحتی از پیش روی‌شان بردارند و یک سازمان اجتماعی و متکی به همکاری را تشکیل دهند.

۵. تفاوت

 • عنوان انگلیسی: The Difference
 • نویسنده: اسکات پیج (Scott E. Page)
 • ناشر: Princeton University
 • سال چاپ: ۲۰۱۰
 • ترجمه فارسی: ندارد

بی‌شک یکی از اهداف شما برای مطالعه در زمینه کسب و کار این است که سیستم تحت رهبری‌تان را به بازدهی مطلوب برسانید. برای رسیدن به این هدف، باید سازمان خود را به‌گونه‌ای مدیریت کنید که با شرایط بیرونی، سازگاری داشته باشد. پس برای سازگاری و انطباق با شرایط محیطی، باید هرچه سریع‌تر تفاوت‌های سیستم خود را با محیط، برطرف کنید.

کتاب «تفاوت» به شما می‌آموزد که چگونه مثل یک نظریه‌پرداز ریاضی و به ‌شکل کاملا منطقی، تعارضات سیستم خود را با محیط بیابید و آن‌ها را حل کنید. این کتاب شما را از اشتباهات شناختی‌تان آگاه می‌کند و مسیر کاملا روشنی را در مقابل‌تان قرار می‌دهد.

گاهی ممکن است در مسیر خود، به تعارضاتی برسید که اصلاح و تغییر آن برای‌تان خوشایند نباشد؛ اما باید بپذیرید که از بین‌بردن این تعارضات، سود کلی تمام اجزای سیستم را در پی خواهد داشت. در نهایت به کمک اصلاح این تعارضات، می‌توانید ایده‌های بهتری ارائه دهید و راه‌حل‌های جدیدی بیابید . تغییر و اصلاح تعارضات، هسته مرکزی موفقیت‌های شما در آینده خواهد بود.

۶. بازی‌های متناهی و نامتناهی

مطالعه در زمینه کسب و کار با کتاب بازی‌های متناهی
 • عنوان انگلیسی: Finite and Infinite Games
 • نویسنده: جیمز کارس « James Carse »
 • ناشر: Free
 • سال چاپ: 1986
 • ترجمه فارسی: ندارد

پس از مطالعه در زمینه کسب و کار شما باید بتوانید نتیجه مناقشات و تعاملات بین چند سازمان را به‌صورت منطقی، پیش‌بینی کنید. اغلب افراد تصور می‌کنند که با برند‌ه‌شدن‌ در یک رقابت تجاری، سیاسی یا اقتصادی، سایر افراد شرکت‌کننده در آن رقابت، بازنده خواهند بود. در واقع تصور این افراد بر مبنای چیزی است که ما آن را «بازی متناهی» می‌نامیم.

در پاسخ به این باور غلط باید خاطر نشان کرد که سیستم‌ها، تعاملات پیچیده‌تری از تصورات شما دارند؛ از این رو گاهی ممکن است تمام افراد شرکت‌کننده در رقابت، برنده بازی باشند. نویسنده این کتاب تجربه زیادی از فعالیت در عرصه‌های رقابتی دارد و به‌خوبی با سازوکار آن‌ها آشنایی است. مطمئنا پس از مطالعه کتاب «بازهای متناهی و نامتناهی»، دید شما نسبت به تمام روابط و تعاملات قدرت‌ها تغییر پیدا می‌کند و بهتر متوجه جزئیات آن‌ها خواهید شد.

مرحله سوم

پس از مطالعه در زمینه کسب و کار باید از قدم‌های بعدی خود آگاه باشید

۷. ظاهر جدید سرمایه‌داری

برای آن‌که بتوانید سازمان خود را به موفقیت برسانید، نه‌تنها باید از قدم‌های گذشته خود مطمئن باشید؛ بلکه باید سرنوشت گام‌های آینده‌تان را هم به‌درستی پیش‌بینی کنید. نویسنده این کتاب که یک منتقد اجتماعی جوان و تیزهوش است؛ در فصل‌های این کتاب، نظریه‌ای را به شما ارائه می‌دهد که به کمک آن، درک صحیحی از شرایط پیدا کنید و تصمیم درستی برای برنامه‌های آینده خود بگیرید. ذهنیات نویسنده به‌حدی خوب مطرح شده‌ که در پایان، هیچ سوالی در ذهن مخاطب باقی نخواهد ماند.

مطالعه در زمینه کسب و کار به‌تنهایی موفقیت شما را تضمین نمی‌کند

مطالعه در زمینه کسب و کار به‌تنهایی موفقیت شما را تضمین نمی‌کند

به‌یاد داشته باشید که مطالعه در زمینه کسب و کار تنها شرط لازم برای موفقیت نیست. در کنار هزاران کار دیگری که باید انجام دهید، پیشنهاد ما به شما مطالعه در حوزه‌هایی غیر از تجارت و کسب و کار است. کتابی که معرفی می‌کنیم، به شما کمک می‌کند تا شناخت بهتری از ارزش‌های وجودی خود و دنیای پیرامون‌تان به‌دست بیاورید. به همین خاطر مطالعه روزانه این کتاب می‌تواند تاثیر بسزایی در موفقیت شما داشته باشد.

۸. غزلیات شمس

 • عنوان انگلیسی: The Illuminated Rumi
 • نویسنده: مولانا جلال الدین محمد بلخی

بی‌تردید همه‌ ما پیش از آن‌که نیازمند یادگیری دانش و کسب آگاهی باشیم، باید خرد درونی‌مان را تقویت کنیم و در دریای بی‌کران آن غرق شویم.

در خود بطلب، هر آن‌چه خواهی که تو آنی.

مولانا