پازل از سرگرمی‌های جذابی است که همیشه تازگی دارد، حتی بازی‌های ویدیویی و گوشی‌های موبایل هم نتوانستند جذابیت آن را کم‌رنگ کنند. شرکت‌های زیادی وجود دارند که پازل‌های باکیفیتی تولید می‌کنند اما در بین آن‌ها، پازل رونزبرگر (Ravensburger) از همه محبوب‌تر است.

داستان یکی از مشهورترین تولیدکنندگان پازل دنیا، با فردی به نام اوتو مایر (Otto Maier) آغاز می‌شود. شخصی که با الهام از توسعه اصلاحات تحصیلی در آن زمان یعنی در سال ۱۸۸۳، نشریه‌ خود را در شهر رافنسبورگ آلمان تاسیس کرد.

هدف او ترکیب‌کردن سرگرمی با آموزش، انگیزه‌اش یادگیری به‌واسطه تمرین و استانداردش، چیزی جز بهترین‌بودن نبود. محصولات اولیه این شرکت، پوشه‌ها و دفترهای راهنمای مخصوص معماران و شاغلین صنعت ساختمانی بود. همچنین بازی‌های خانوادگی و تحصیلی، کتاب‌های آموزشی و داستان‌های کودکانه،‌ از دیگر محصولات نشریه رونزبرگر بودند که تا زمان مرگ اوتو مایر در سال ۱۹۲۵، این نشریه بیش از هزار محصول مختلف را منتشر کرد.

اما چگونه این نشریه، به مشهورترین تولیدکننده پازل دنیا تبدیل شد؟ با استارتاپت همراه شوید تا داستان برند پازل رونزبرگر را با هم بخوانیم.

داستان شروع پازل رونزبرگر

آغاز ماجرا

سال ۱۸۸۳، زمانی که اوتو مایر که یک فروشنده کتاب بود، اولین قرارداد انتشار کتابش را امضا کرد؛ به فکر افتتاح نشریه خود افتاد و خیلی‌زود دست‌به‌کار شد. با این اقدام، نشریه پازل رونزبرگر با تلفظ آلمانی رافنزبورگر (Ravensburger)، تاسیس شد. اولین کتاب‌های منتشرشده در این شرکت، کتاب‌های راهنما و پوشه‌های مخصوص برای مهندسین صنعت معماری و ساخت‌وساز بود. اما این تمام هدف اوتو مایر نبود، او می خواست سرگرمی را وارد دنیای آموزش کند. به‌همین‌دلیل، اولین بازی او به‌نام Voyage round the World در سال ۱۸۸۴، منتشر شد که الهام‌گرفته از داستان «دور دنیا در ۸۰ روز» به قلم ژولی ورن بود. محبوبیت این بازی رومیزی باعث شد تا رونزبرگر بازی‌های کودکانه، کارتی، استراتژی، رومیزی، کتاب‌های هنری کودکان، همچنین محصولات ساختنی و سرگرمی را تولید کند. البته پشت جعبه تمام محصولات سرگرمی این شرکت، راهنمای اصولی یادگیری آن‌ها هم وجود دارد.

تجارت و تکامل

مشتریان هدف اوتو مایر، خانواده‌های سراسر دنیا بودند که به محصولات باکیفیت اهمیت می‌دادند. موفقیت‌های زودهنگام استراتژی او برای ارائه محصولاتی با شعار «فقط بهترین‌ها»، در مسیر اهدافش، کاملا مشخص بود. بین سال‌های ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۴، تعداد کارمندان او از ۸ به ۱۰ نفر افزایش یافت که هدف فروش او در این بازه زمانی، ۲۵۰ هزار سکه بود. اما از نظر فروش فرا منطقه‌ای، شهر رافنسوبرگ شرایط موردنظر اوتو مایر را نداشت. این شهر بسیار دورتر از مرکز فرهنگی و اقتصادی آلمان بود. درنتیجه، اوتو مایر تمرکز خود را روی بازاریابی موثر و تبلیغات هوشمندانه گذاشت. او برای رسیدن به فروش بین المللی برند خود، به اولین ناشری در آلمان تبدیل شد که فروشندگان مختلفی را در آلمان، غرب اروپا، اتریش، مجارستان و کشورهای حوزه دریای بالتیک ارسال می‌کند.

جنگ جهانی دوم

در ابتدای کار، هیچ یک از محصولات پازل رونزبرگر در شرکت تولید نمی‌شدند و تمام قطعات از منابع خارجی تامین و در شهر رافنسبورگ مونتاژ می‌شدند. اوتو مایر و سه فرزندش به نام‌های، اوتو، کارل و ایگن، درنهایت جعبه محصولات و ابزار صحافی کتاب خود را تهیه کردند. اقدامی که باعث شد که امروز به‌طور سالانه، ۲۵ میلیون بازی و پازل راونزبورگر تولید شود.

در سال ۱۹۲۵، اوتو مایر در سن ۷۳ سالگی درگذشت. سه پسر او مدیریت سازمانی شرکت را باهم به‌طور مشترک ادامه دادند. آن‌ها برای همگام‌شدن با ترند‌ آن زمان، شیوه محصولات جدید با طراحی واضح و ساده را معرفی کردند که هنوز آن را تا می توان در بین محصولات کلاسیکی مثل Catch the Hat می‌توان یافت. در سال ۱۹۳۹ و جنگ جهانی دوم، رونزبرگر کار خود را متوقف نکرد و برعکس، تعداد کارمندان شرکت به ۶۵ نفر رسید و فروش ۶۰۰ هزار رایش مارک (پول آن زمان) دست پیدا کرد. بخش زیادی از این فروش و سود، به لطف انتشار کتاب به دست آمده بود.

نشریه و بازی پازل رونزبرگر

سال بازسازی و اولین قدم‌ها برای تولید پازل

بعد از جنگ جهانی دوم، فروش بازی‌ها به‌طور قابل‌توجهی محبوب شد. در این سال‌ها بود که بازی رومیزی Memory در سال ۱۹۵۹ و بازی کلاسیک خانوادگی Malezfiz در سال ۱۹۶۰، توسط این شرکت منتشر شدند. این دو بازی به حدی محبوب شدند که نام پازل رونزبرگر را بر سر زبان‌ها انداختند. پس از مرگ پسران اوتو مایر، نوه او ژولیوس مایر و دخترعمویش دورتی مایر، راه پدران خود را ادامه دادند. این دو، به افرادی تبدیل شدند که اولین قدم‌ را برای تولید پازل‌های باکیفیت برای کودکان و بزرگسالان، در سال ۱۹۶۴ آغاز کردند. آن‌ها در تلاش بودند تا با ایده محصولات آمریکایی، به رقابت بپردازند و البته از آن‌ها الهام بگیرند؛ ایده‌های آمریکایی که در آن زمان در آلمان اصلا شناخته شده نبودند. آغاز تولید پازل‌ها، عصر جدیدی را برای تولیدکننده پازل رونزبرگر رقم زد.

گسترش در اروپا

در سال ۱۹۶۰، با افزایش فروش محصولات شرکت رونزبرگر، شیوه تولید و توسعه محصولات هم دوباره سازماندهی شد. از سال ۱۹۶۲ به بعد، سایت‌های محصولات این شرکت در منطقه صنعتی شهر رافنسبورگ ساخته شد. در این شهر، سایت تولیدی این شرکت با وسعت ۴۰ هزار متر مربع، امروزه مشغول توسعه، انبارداری و ارسال پازل‌های رونزبرگر است. گسترش تولید محصولات، منجربه گسترش بازار این شرکت شد. در ادامه این موفقیت، اولین شرکت فرعی پازل رونزبرگر در سال ۱۹۶۴ در هلند ایجاد شد. از سال ۱۹۷۰ به‌بعد، تقریبا در تمام کشورهای غرب اروپا، شاهد گسترش برند رونزبرگر بودیم. امروزه شرکت‌های فرعی رونزبرگر به بیش‌از ۹۰ کارخانه در سراسر جهان رسیده‌اند.

زمان‌های شگفتی

تا سال ۱۹۷۹، شرکت به رشد ۱۰۰ میلیون مارک (پول آلمان) رسید و تعداد کارمندان به ۸۰۰ نفر افزایش یافت. همچنین در سال ۱۹۷۷، شرکت به دو قسمت بازی‌ها و کتاب‌ها تقسیم شد تا بتوانند واحد‌های آن را بهتر مدیریت کنند.

با گسترش قابل‌توجه محصولات و توزیع این شرکت به‌صورت بین‌المللی، بسیار ضروری بود که آن‌ها علامت تجاری رسمی منحصربه‌فردی برای محصولات رونزبرگر ایجاد کنند. رونزبرگ تا قبل از این، لوگوهای مختلفی داشت؛ اما در سال ۱۹۷۴، رونزرگر از نشان تجاری رسمی و نهایی خود که یک مثلث آبی رنگ بود، رونمایی کرد. این نشان تجاری همچنان در محصولات این شرکت دیده می‌شود. در همین سال بود که شرکت رونزبرگر، دستورالعمل‌هایی برای راهنمایی کارمندان ایجاد کرد. این کار باعث شد تا رونزبرگر به اولین شرکت در آلمان تبدیل شود که قانون اساسی خاص خود را ایجاد کرده است.

همچنین در این زمان، ایده‌های جدیدی از سوی اصول تحصیلی پیش‌دبستان‌های آمریکا وارد اروپا شده بود که در بین آن‌ها، یادگیری قواعد اجتماعی و ظرفیت‌های احساسی، موردتوجه بسیاری از مردم قرار گرفته بود. این راه جدیدی برای رونزبرگر بود تا محصولاتش را در این زمینه، برای کودکان گسترش دهد. اما شرکت رونزبرگر نه‌تنها در زمینه کودکان، بلکه برای بزرگسالان هم به محبوبیت بالایی رسیده بود. این محبوبیت زمانی اوج گرفت که بازی Rabbit and Hedgehog توانست جایزه بازی سال را از آن خود کند. از سال ۱۹۷۹ به بعد، ۶ بازی از شرکت رونزبرگر توانستند این جایزه را گرفتند.

سرگرمی و پازل رونزبرگر

تحول و سنت

در اوایل دهه ۱۹۸۰، بازی‌ها و محصولات کاغذی، با رقیب جدید و قدرتمندی به نام بازی‌های ویدیویی الکترونیکی روبه‌رو شدند. به‌دلیل جذابیت و تازه‌بودن تجربه این رقیب، پازل رونزبرگر تصمیم گرفت تا استراتژی دوگانه‌ای پیش بگیرد. در این استراتژی، رونزبرگر علاوه بر افزایش تولید محصولات سنتی خود، تصمیم گرفت تا به شکل قدرتمندی وارد صنعت تلویزیون و سرگرمی‌های الکترونیکی شود. بنابراین در سال ۱۹۸۳، آن‌ها یک شرکت جانبی برای تمرکز روی برنامه‌های الکترونیکی خانوادگی و کودکان ایجاد کردند. در اولین اقدام، آن‌ها نوارهای ویدیویی با موضوع یادگیری و سرگرمی، تولید کردند. همچنین در دهه ۱۹۹۰ و با ظهور سی‌دی‌ها، شرکت برنامه‌های خود را در قالب CD-ROM با موضوع سرگرمی و تحصیل ادامه داد.

چشم اندازهای جدید

با از بین‌رفتن پرده آهنین (Iron Curtain) موقعیت‌های جدیدی برای حضور در شرق اروپا و شرق آلمان ایجاد شد؛ جایی که رقابت بازاری در آن به‌سرعت درحال گسترش بود. رونزبرگر هم در این بخش از اروپا، شرکت‌های جانبی خود را تاسیس کرد. همچنین از سال ۱۹۹۸، رونزبرگر به‌فکر ساخت پارک‌های منحصر‌به‌فرد خود افتاد. اولین پارک آن‌ها در شهر رونزبرگر تاسیس شد. هدف از ایجاد این پارک، روش‌های خلاقانه تعامل خانواده‌ها و کودکان ۲ تا ۱۲ سال برای یادگیری و سرگرمی آن‌ها بود.

رونرزبرگر امروزی

از سال ۱۹۵۰ تا امروز، تعداد کارمندان این شرکت به ۱۴۰۰ نفر و درآمد آن‌ها به ۲۸۰ میلیون یورو رسیده است. بازی‌ها و پازل رونزبرگر به شرکت شماره یک اروپا تبدیل شده است. همچنین بخش نشر کتاب رونزبرگر هم در حال‌حاضر جزو برترین ناشرین در بازار کتاب‌های کودکان و نوجوانان است. این شرکت همچنین تولید بازی‌های الکترونیکی خود را ادامه داد و اپلیکیشن‌هایش را برای آیفون، آیپد، گوشی‌‌ها و تبلت‌های اندرویدی توسعه داد.