ما هر روزه شاهد پیشرفت تکنولوژی و صنعت فناوری اطلاعات هستیم. طبق آمار، از بین ۱۰ انسان ثروتمند دنیا، پنج نفرشان در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت دارند که نشان‌‌دهنده آن است که به این زودی‌ها، شاهد افول این صنعت نخواهیم بود. در گذشته‌ای نه‌چندان دور، یادگیری برنامه نویسی و انتخاب این شغل، مختص تعداد کمی از افراد بود که امکان آموزش در این حوزه را داشتند. اما سرعت پیشرفت فناوری اطلاعات و افزایش تقاضا برای استخدام افراد متخصص این حوزه، باعث دسترسی بیشتر به آموزش‌های برنامه نویسی شد. به این ترتیب، فواید یادگیری برنامه نویسی بیشتر از قبل موردتوجه قرار گرفت.

امروزه کلاس‌های حضوری و آنلاین بسیاری در زمینه برنامه نویسی تشکیل می‌شوند و در کنار آن‌ها، کمپ‌های کدنویسی حرفه‌ای زیادی فعالیت دارند. در این میان، شما باید از بین تمام گزینه‌هایی که برای آموزش برنامه نویسی در اختیارتان است، مورد مناسب را انتخاب کنید. ما در این مطلب از استارتاپت، به این مساله می‌پردازیم که چرا باید یک نفر، کارکردن در صنعت IT و برنامه نویسی را انتخاب کند.

زمینه‌های مختلف برنامه نویسی

مزیت یادگیری برنامه نویسی در منظم شدن

برنامه نویسی شاخه‌های مختلفی دارد که بنا به سلیقه خود می‌توانید یک یا چند مورد از آن‌ها را انتخاب کنید. مثلا اگر به دنیای رنگ‌ و اشکال، ساختاربندی صفحات، قالب‌بندی متون، گرافیک و تصاویر علاقه‌مند هستید؛ بهتر است که سراغ طراحی وب یا اپلیکیشن بروید.

اگر ایده‌هایی برای بهبود سایت‌ها و نحوه تعامل با کاربران‌شان دارید، بهتر است کار در زمینه طراحی رابط کاربری (User Interface Design) یا تجربه مشتری (User Experience) را انتخاب کنید. اگر از حل مسائل فنی یا ساختن چیزهای جدیدی که قبلا وجود نداشته، لذت می‌برید؛ باید کارکردن در حوزه بک‌اند را تجربه کنید.

شاید شما یک بیولوژیست هستید که روی عوارض یک داروی جدید مطالعه می‌کند یا محققی که قصد ارتقای قابلیت یادگیری ماشین‌ها با استفاده از هوش مصنوعی را دارد یا حتی یک عاشق در صنعت مد که رویای استفاده از واقعیت مجازی (Virtual Reality) در حوزه مد و فشن را در سر می‌پروراند؛ باز هم برای شما در حوزه IT شغل‌های متنوعی وجود دارد.

۵ تاثیر برنامه نویسی در زندگی شخصی

اما با تمام این تفاسیر، شغل برنامه نویسی را می‌توان تجلی اصلی دنیای فناوری اطلاعات دانست. از این رو قصد داریم در این مطلب، شما را با پنج مزیتی که از انتخاب شغل برنامه نویسی نصیب‌تان می‌شود، آشنا کنیم و ببینیم که انتخاب این حرفه، چه تاثیری در زندگی شخصی شما خواهد گذاشت.

۱. منظم شدن و توانایی مدیریت زمان

عادت‌کردن به نظم و برنامه، یکی از فواید یادگیری برنامه نویسی است. شاید با خود فکر می‌کنید که وقت زیادی برای یادگیری کدنویسی ندارید؛ اما صادقانه بگوییم که یادگیری برنامه نویسی به اندازه‌ای که فکر می‌کنید، وقت‌گیر نیست. چیزی که در این‌جا اهمیت دارد، مهارت مدیریت زمان است. اگر قرار است، فقط روزی ۲۰ دقیقه به این کار اختصاص دهید؛ خب احتمالا تا سال‌های زیادی درگیر یادگیری برنامه نویسی خواهید بود.

مزیت یادگیری برنامه نویسی

با مشخص‌کردن هدف‌ و اولویت‌بندی وظایفی که باید برای رسیدن به اهداف‌تان انجام دهید، می‌توانید منابع کاری را به‌گونه‌ای مدیریت کنید که حداقل روزی یک ساعت برای کدزنی وقت بگذارید. به این ترتیب، در عرض چند هفته، موفق به نوشتن اولین برنامه خود خواهید شد. درواقع توانایی مدیریت زمان، اولین چیزی است که با تمرین برنامه نویسی به آن می‌رسید.

ابتدا یک زمان مشخص برای رسیدن به هدف اصلی خود تعیین کنید؛ زیرا بدون این کار، هرگز پیشرفت نخواهید کرد. سپس هدف اصلی‌تان را به وظایف کوچک‌تر تقسیم کنید. مثلا وظایفی که باید در طول یک هفته انجام شوند را طوری تنظیم کنید که هر روز، فقط به انجام یکی از آن‌ها اختصاص داده شود نه بیشتر.

برای این‌که برنامه ریزی صحیحی داشته باشید، بهتر است نگاهی به دوره‌های درسی برنامه نویسی بیاندازید و از ساختار آن‌ها الگوبرداری کنید. با این روش، کارهایی که باید طول دوره یادگیری برنامه نویسی انجام دهید را می‌شناسید و آن‌ها را طبق شرایط و نیازهای خود، دسته‌بندی می‌کنید.

۲. افزایش قدرت تاثیرگذاری

این‌که کدنویسی می‌تواند فارغ از سن و سطح تحصیلی‌تان، شما را از جایی که ایستاده‌اید، رو به جلو هدایت کند؛ در واقع دومین مورد از فواید یادگیری برنامه نویسی است. به این ترتیب، محدودیت‌هایی که در ذهن دارید، کم‌کم به عقب رانده می‌شوند؛ تا جایی‌که می‌توانید دنیای اطراف‌تان را تغییر دهید و روی آن تاثیر بگذارید. آخرین باری که از انجام‌دادن کاری که تاثیر مثبتی داشته، احساس مسرت و خوشحالی کرده‌اید؛ چه زمانی بوده است؟

احتمالا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی‌توانید آخرین روزی را به‌خاطر بیاورید که بدون استفاده از تلفن همراه، جستجوی مطلبی در گوگل، چک‌کردن ایمیل‌ یا برقراری ارتباط با دوستان از طریق پیام‌رسان‌ها گذرانده‌اید. درواقع این فناوری‌ها، جریان کاری، نحوه دریافت اطلاعات و حتی ارتباط با افراد دیگر را از هر زمان دیگر برای‌مان ساده‌تر کرده‌اند.

به‌عنوان یک برنامه نویس، وظیفه شما این است که راه‌های ساده‌تری را برای انجام کارها مطابق با نیازهای موجود بیابید. این نیاز ممکن است شامل کمک‌رسانی به سازمان‌ها برای رسیدن به اهداف‌شان یا کمک به اشخاص برای برقراری ارتباط با یکدیگر و جمع آوری اطلاعات موردنیازشان باشد.

شبکه سازی، مزیت یادگیری برنامه نویسی

مثلا شرکت Panda که در زمینه هوش مصنوعی فعایت می‌کند، به کمک پایگاه داده خود می‌تواند عناصر تشکیل‌دهنده یک تصویر را به‌صورت مجزا تشخیص دهد. این فناوری، کمک بزرگی برای افراد نابینا یا کم بینا است و آن‌ها را متوجه می‌کند که دور و برشان چه خبر است یا چیزی که دنبالش می‌گردند، دقیقا کجا است.

پس به‌عنوان یک برنامه نویس، باید آماده تاثیرگذاری بر دنیای اطراف‌تان باشید. برای شروع، می‌توانید برنامه زمانبندی وظایف و انجام کارها را بنویسید و بین دوستان‌تان توزیع کنید. این کار می‌تواند معنی واقعی چیزی که قرار است در فرایند برنامه نویسی به‌دست بیاورید را به شما نشان دهد؛ فرایندی که با ساختن یک برنامه شروع می‌شود و با توزیع آن بین مشتریان، خاتمه می‌یابد.

۳. شبکه سازی

چه چیزی بهتر از وقت‌گذرانی با گروهی از دوستان عاشق تکنولوژی است؟ شغل برنامه نویسی می‌تواند یک فرصت عالی برای آشنایی و ارتباط مستقیم با افراد تاثیرگذار در حوزه‌های مختلف فناوری، برای شما فراهم کند.

حتی داشتن دانش کمی هم از برنامه نویسی، به شما اعتمادبه‌نفس لازم را برای حضور در جمع این افراد و شروع گپ‌وگفت با آن‌ها را می‌دهد. چه کسی می‌تواند حدس بزند که این بحث و گفتگوها درنهایت، به کجا ختم می‌شوند و چه تاثری بر آینده شما خواهند داشت؟

پس تا می‌توانید در محافل و کنفرانس‌های فناوری شرکت کنید و با افراد مختلف در ارتباط باشید تا شبکه دوستان و آشنایان حرفه‌ای خود را گسترش دهید. این کار می‌تواند تاثیر مستقیمی بر آینده شغلی و پیشرفت‌ در حرفه‌ای که انتخاب کرده‌اید، داشته باشد.

۴. رشد حرفه‌ای

مزیت یادگیری برنامه نویسی در رشد حرفه ای

تبدیل‌شدن به یک فرد تحلیل‌گر، یکی دیگر از فواید یادگیری برنامه نویسی است و همان‌طور که می‌دانید، مهم‌ترین و با ارزش‌ترین توانایی‌ هر کارمند، مهارت‌ تحلیلی او است. کدنویسی، شما را به تفکرات سازمان‌یافته و دنبال کردن یک مسیر مشخص، وادار می‌کند.

برنامه نویسی به شما کمک می‌کند تا مشکلات‌تان را تشخیص دهید، آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنید، راه‌حلی برای‌شان بیابید و درنهایت راه‌حل موردنظر را اجرا کنید و آن‌قدر این روند را تکرار کنید تا مشکل حل شود. به این ترتیب، مجموعه‌ای از احتمالات به شما امکان می‌دهند تا به‌کارگیری تفکر انتقادی را تمرین کنید.

اگر در محیط کارتان، توانایی تجزیه‌وتحلیل و ارائه پیشنهادات ‌‌مفید را از خود نشان دهید؛ قطعا پیشرفت حرفه‌ای خود را تضمین کرده‌اید. زیرا با این مهارت‌، به کارفرما نشان می‌دهید که شما می‌توانید در جلسات استراتژیک شرکت کنید.

۵. کسب درآمد خوب

صنعتی را در دنیای امروز نام ببرید که به‌هیچ عنوان ارتباطی با فناوری نداشته باشد. امروزه شرکت‌ها در حوزه‌های مختلف، از فناوری و قابلیت‌های آن برای به‌دست‌آوردن مزیت‌های رقابتی، بیش از پیش استفاده می‌کنند.

حوزه‌های سلامت، دارو، مهندسی، آموزش، پوشاک، گردشگری و هر حوزه دیگری که فکرش را بکنید، به‌نوعی با مهارت‌های فناوری درگیر است و از آن برای به‌دست آوردن سهم بیشتری از بازار، استفاده می‌کند. این امر به‌معنی کسب درآمد بیشتر برای شما به‌عنوان فردی است که در حوزه فناوری، تخصص دارید.

کسب مهارت برنامه نویسی به شما امکان می‌دهد تا تجربه‌های جدیدی را در زمینه‌های کاری مختلف امتحان کنید، به پروژه‌های متوع بپیوندید و نقش‌های مهم‌تر و مسئولیت‌های بیشتری را به‌عهده بگیرید. هرچه مهارت‌ فنی شما بیشتر شود، بهتر می‌توانید به شرکت‌های مختلف برای جهت رسیدن به اهداف‌شان کمک کنید.

شما باید اهداف شخصی‌تان را در راستای اهداف شرکتی که در آن مشغول به‌کار هستید، تعریف کنید. این‌گونه می‌توانید توجه مدیران‌ را جلب کنید و ارزش‌تان را به آن‌ها نشان دهید؛ حالا افزایش حقوق و مرتبه کاری، دور از دسترس نخواهد بود.

برنامه نویسی، یک شغل تاثیرگذار در تمام زمینه‌ها

مزیت یادگیری برنامه نویسی در کسب درآمد

زمانی‌که در یکی از مشاغل حوزه برنامه نویسی مشغول به‌کار می‌شوید، باید بدانید که صرفا به یک شغل، دست پیدا نکرده‌اید. صنعت فناوری اطلاعات، تقریبا در هر زمینه‌ای که فکرش را بکنید رد پایی از خود به‌جا گذاشته است. فارغ از هر زمینه شغلی که به آن علاقه‌مند هستید، یادگیری کدزنی و برنامه نویسی می‌تواند به شما برای پیشرفت در آن شغل، کمک کند.

اما در کنار این فوایدی که گفتیم، یادگیری برنامه نویسی مزایای دیگری هم برای‌تان خواهد داشت. شما می‌توانید یک فرد موفق و حرفه‌ای باشید که به‌دلیل مهارت‌های بالایی که دارید، حقوق خوبی دریافت می‌کنید. یادگیری برنامه نویسی، به‌معنی درک اهداف و تعیین گام‌های مرحله‌به‌مرحله برای رسیدن به آن‌ها است. همچنین نتایجی که از طریق این تجربیات به‌دست می‌آورید، می‌تواند ایده‌های بلندپروازانه‌‌ای در ذهن تان خلق کند.