تعداد زیادی از برنامه نویسان صاحب موقعیت شغلی خوبی نیستند، بنابراین علاقه‌مند هستند که مهارت‌های خود را افزایش دهند و به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوند. اما این موضوع اغلب ساده نیست و آنها را دچار مشکل می‌کند.

همه‌ی ما دوست داریم که در شغل خود بهترین باشیم. حس کنجکاوی ما را وادار می‌کند که موقعیت‌های جدید را امتحان کنیم و دست به کارهای بزرگ بزنیم؛ اما چیزهایی مانند موقعیت شغلی نامناسب، ضعف‌های مهارتی، ارتباطات اجتماعی ضعیف و… ممکن اجازه هر کاری را ما ندهند و مانع پیشرفت ما شوند.

تقریبا تمامی شرکت‌های تولیدکننده خدمات نرم‌افزاری، برای انجام پروژه‌های خود به دنبال برنامه‌نویسان ماهر و حرفه‌ ای هستند. زیرا تجربه و مهارت بیشتر این برنامه نویسان، هزینه و زمان مورد نیاز برای تولید محصول را به مقدار چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

برای تقویت مهارت خود در برنامه نویسی، باید سخت‌کوش باشید. اگر برای پیشرفت تمامی تلاش خود را به کار گرفته‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب از استارتاپت را دنبال کنید تا با ۹ راهکار برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای آشنا شوید.

برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای باید رویکرد مثبتی را در پیش بگیرید

۱. همه‌چیز به هدف‌گذاری و رویکرد شما بستگی دارد

یک قدم مهم برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای ، انتخاب یک رویکرد درست برای مقابله با چالش‌های روزمره است.

شما باید نسبت به همکاران، پروژه‌ها، محصولات و توانایی‌های خود نگرش مثبتی داشته باشید. اگر متوجه کمبود انگیزه در یکی از همکاران خود می‌شوید، باید به او انرژی دهید. سعی کنید محیطی شاد وخلاقانه را برای همکاران خود فراهم کنید تا بتوانید از مشارکت آنها در کارهای مختلف بهره ببرید.

برای پیش‌بردن بهتر مسائل، بهتر است که هر یک از پروژه‌های در دست اجرا را به چند بخش تقسیم کنید. به این صورت در یک زمان مشخص توجه و تمرکز خود را تنها صرف یک مسئله ‌می‌کنید. در نتیجه می‌توانید با کنترل عدم تمرکز، مهارت خود را به شکل بهتری به کار بگیرید و پیشرفت کنید.

یک برنامه نویس موفق از کارهای دشوار نمی‌ترسد. کسی که به دنبال موفقیت است؛ سعی می‌کند تا از طریق چالش کردن با مسائل سخت، مهارت خود را تقویت کند و در پایان کار بهترین محصول را تولید نماید.

۲. یک برنامه نویس حرفه ای توانایی خوبی در برقراری ارتباط با دیگران دارد

تصور کنید که مدیر یک شرکت برنامه سازی هستید؛ اگر کارمندان شما با یکدیگر ارتباط نداشته باشند و بدون هماهنگی شروع به کار کنند، انتظار شما از نتیجه کار چه خواهد بود؟

مطمئنا محصولی که در پایان به دست می‌آید، بی کیفیت خواهد بود و قسمت‌های مختلف آن با یکدیگر تناسب نخواهند داشت.

اگر می‌خواهید در برنامه نویسی به موفقیت برسید، باید بتوانید به افراد دیگر تیم به صورت موثر ارتباط برقرار کنید.

راحت بودن در برقراری روابط اجتماعی، از ویژگی‌های مهم یک برنامه نویس حرفه ای است

شما باید مسائل را شناسایی کنید، آنها را درک کنید، راه حل‌های درست را بیابید و در مواقع لازم با دیگران بحث و مشارکت کنید. این ویژگی‌ها نشان می‌دهد که شما برای پیشرفت تلاش می‌کنید و مشتاق هستید که محصول فوق‌العاده‌ای را عرضه کنید.

برای آنکه به درستی کارها را رو به جلو ببرید، باید مطمئن شوید که همکاران شما هم به اندازه کافی به مشارکت اهمیت می‌دهند. اما اگر احساس می‌کنید میزان مشارکت‌پذیری آنها از شما بیشتر است؛ باید تلاش کنید تا به آنها برسید.

در هر موقعیت شغلی که هستید، سعی کنید تا ویژگی‌های مثبت همکاران خود را تحسین کنید و به آنها روحیه ببخشید. این قدردانی‌ها علاوه‌ بر اینکه موجب پیشرفت حرفه‌ای آنها می‌شود؛ اعتماد متقابلی را میان شما و همکاران‌تان ایجاد می‌کند. با تشویق همکاران خود، سطح تفکر آنها را بالا ببرید و افق‌های دیدشان را گشترش دهید.

۳. در هر شرایطی خلاق باشید

خلاقیت در کسب و کار فقط به معنای پیدا کردن سریع راه حل و ایده پردازی دائمی نیست. خلاقیت باعث می‌شود که شما همیشه به دنبال فناوری‌های جدیدتر باشید و تلاش کنید تا مهارت‌ها و امکانات جدیدی را بیاموزید. به عبارت دیگر خلاقیت شما را وادار به حرکت می‌کند.

سعی کنید همیشه محیط کار خود را به دور از آشفتگی و حواس‌پرتی نگه دارید. می‌توانید از ابزارهای برنامه ریزی برای سازمان‌دهی خود استفاده کنید. بهتر است همیشه دفترچه‌ای همراه خود داشته باشید تا ایده‌های خود را در آن یادداشت کنید.

می‌توانید اوقات کوتاه استراحت در روزهای کاری را به مطالعه درباره فناوری‌های مورد علاقه خود اختصاص دهید. گفتگو‌های شما با همکارانتان درباره مسائل مفید، می‌تواند برای ایده‌پردازی بسیار کمک کننده باشد.

یک برنامه نویس حرفه ای همیشه از شرایط پیرامون برای بروز خلاقیت استفاده می‌کند و در مسیری که پیشروی خود می‌بیند رو به جلو حرکت می‌کند.

۴. ویژگی‌های لازم برای یک هم‌گروهی خوب را داشته باشید

برای آنکه برنامه نویس موفقی باشید، باید عضوی از یک گروه موفق باشید. شما به عنوان یک هم‌گروهی خوب باید مطمئن شوید که همه‌ی اعضا در شرایط مناسبی قرار دارند و اگر کسی در طول مراحل تولید احساس ناراحتی می‌کند، باید به او کمک کنید.

اعضای یک گروه باید سعی کنند تا محیطی امنی را فراهم کنند که همه در آن احساس راحتی نمایند؛ به این ترتیب همه حداکثر ظرفیت و خلاقیت خود را بروز ‌می‌دهند تا در پایان بتوانیم بهترین عملکرد را از آن گروه شاهد باشیم.

شما به عنوان یک عضو مثبت گروه، باید از هم‌گروهی‌های خود در همه نقش‌ها حمایت کنید. به تمامی عملکردهای همکاران خود توجه داشته باشید و در صورت لزوم به آنها بازخورد ارائه دهید.

یک برنامه نویس حرفه ای به خوب می‌تواند به عنوان یک هم‌گروهی در کنار دیگران کار کند

شما وظیفه دارید که اگر همگروهی‌تان در جایی از کارش با مشکل مواجه شده‌است، به او کمک کنید تا از آن مشکلات عبور نماید. کمک شما موجب افزایش اطمینان و احساس مسئولیت آنها نسبت به کار خود می‌شود.

صنعت برنامه سازی، بسیار رقابتی است. به همین دلیل با افراد زیادی مواجه خواهید شد که نسبت به کارتان انتقادهای نا به جا می‌کنند و شما را به عقب می‌رانند. اما مطمئن باشید همیشه کسانی هستند که از شما حمایت کنند.

گروه جایی است که شما می‌توانید از حمایت همکاران خود برخوردار شوید و در مقابل خودتان هم به حمایت از دیگران بپردازید. بنابراین همیشه در یک گروه باید سعی کنید که شنونده خوبی باشید.

سعی کنید در رویدادهای و همایش‌های مربوط به کار خود شرکت کنید؛ در این مکان‌ها می‌توانید با افراد مهم و تاثیرگذار ملاقات کنید و از آنها برای پیشرفت خود کمک بگیرید تا تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوید.

۵. یک برنامه نویس حرفه ای ، در مسیر شغلی خود آینده‌نگری دارد

برای آنکه در برنامه نویسی به موفقیت برسید، باید پیش از هر چیز به مصرف‌کننده نهایی فکر کنید.

برنامه نویسان حرفه‌ای ممکن است برای آنکه به راه حل پایداری برسند، با مشکلات زیادی مقابله کنند یا حتی وفاداری خود نسبت به موعد تحویل محصول را از دست بدهند. باید توجه کنید که مهم‌ترین چیز برای یک محصول خوب، کیفیت و کاربرد آن است.

شما باید بدانید هر محصول نیازها و الزامات خاص خود را دارد، بنابراین باید کاربردها و امکانات مورد نیاز برای هر محصول را درک کنید و فناوری‌ها و کدهای گوناگون را متناسب با آن کاربرد امتحان کنید.

برای آنکه بهترین محصول را ارائه دهید، باید بارها چیزهایی که در ذهن دارید را بیازمایید و تغییرات زیادی را در کارهای خود اعمال کنید تا بتوانید در آخر همه‌ی الزامات را برآورده کنید.

پس از تکمیل محصول و عرضه‌ی آن، نباید مشتری را رها کنید و او را در سردرگمی تنها بگذارید. برای آنکه کیفیت و کاربرد محصول را به مشتری نشان دهید، باید همراه او باشید و به دقت او را راهنمایی کنید.

۶. تیزهوش بودن به پیش بردن سریع‌تر کارها کمک زیادی می‌کند

تیزهوشی از ویژگی‌های مهم یک برنامه نویس حرفه ای و موفق است. همیشه پیدا کردن سریع یک راه حل کافی نیست. شما باید بتوانید با ذکاوت و تیزهوشی آن راه حل را اجرا کنید.

تیزهوش بودن به یک برنامه نویس حرفه ای کمک می‌کند تا کارها را با سرعت پیش ببرد

یک برنامه نویس باید تجربه فنی کافی را داشته باشد تا بتواند اشتباهات و خطاهای رخ داده در طول فرایند تولید را بیابد. تیزهوشی به شما کمک می‌کند تا موقعیت را تحلیل و ارزیابی کنید و با آزمودن راه‌های متعدد، بهترین پاسخ را برای مسئله بیابید.

تیزهوشی به معنای آن است که شما توانایی زیادی در خود آموزی دارید. پس سعی کنید تا جای ممکن فناوری‌ها و شیوه‌های جدید کدنویسی را بیاموزید.

اگر به اندازه کافی از توانایی‌های خود استفاده کنید، می‌توانید اطلاعات پیچیده را پردازش کنید و کار را برای افراد دیگر گروه ساده‌تر سازید.

یک برنامه نویس تیزهوش به سادگی به سوالاتی که برای دیگران مشکل است پاسخ می‌دهد که این موضوع ریشه در توانایی ویژه او برای خودآموزی دارد.

۷. یک برنامه نویس حرفه ای وظایف زیادی را بر عهده دارد

اگر می‌خواهید موقعیت شغلی خود را ارتقا دهید، باید بدانید که در آینده ممکن است درگیر مسئولیت‌های فراوانی شوید.

همیشه از یک فرد موفق انتظار می‌رود که تجربیاتش را با دیگران شریک شود و بار مسئولیت‌های چند بخش را بر عهده بگیرد. برای مثال او در عین این که به کار خود مشغول است باید به دیگران مشورت دهد، در قالب گروه مشارکت داشته باشد و برنامه‌ها را تنظیم کند.

برای آنکه بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید و در انجام کارهای خود استوار باشید، لازم است که وظایف خود را اولویت‌بندی کنید. داشتن سازمان‌دهی موجب می‌شود که دچار حواس‌پرتی نشوید و در همه‌ی کارهای خود موفق عمل کنید.

رهبر یک گروه برنامه نویسی وظیفه دارد که به کدنویس و طراح UI و UX کمک‌رسانی کند و به صورت هم‌زمان مدیر پروژه را از وضعیت گروه با خبر کند. به همین دلیل برای رعایت ترتیب اهمیت و فوریت کارها، استفاده از اولویت‌بندی ضروریت دارد.

زمان‌بندی و برنامه‌ریزی یک مهارت است و با تمرین و تکرار به راحتی به دست می‌آید. به همین دلیل پس از اینکه سازمان‌دهی مورد نظر خود را اجرا کردید، با گذشت زمان پایبندی شما به آن بیشتر می‌شود و می‌توانید کارهای خود را با اشتباهات کم‌تری اداره کنید.

۸. تجربیات فنی گسترده، نقش مهمی در موفقیت دارد

یک برنامه نویس حرفه ای مهارت چشم‌گیری در خودآموزی و یادگیری دائمی دارد؛ به همین دلیل تجربه رویارویی با مسائلی را دارد که اعضای دیگر گروه ممکن است چیزی از آنها ندانند.

تحربیات فنی گسترده، به شما به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای اعتبار می‌بخشد

برنامه نویسانی که در کار خود موفق هستند، همواره در حال یادگیری هستند و سعی می‌کنند از طریق وبلاگ‌ها، اخبار، پادکست‌ها، مشورت با افراد برنامه نویس و… راهی برای پیشرفت حرفه ای خود پیدا کنند.

با کار کردن روی پروژه‌های متعدد می‌توانید صلاحیت لازم برای مراتب شغلی بالاتر را به دست آورید. تجربه کردن کارهای مختلف موجب صیقل خوردن مهارت‌های تحلیلی شما می‌شود و توانایی شما در شناسایی موقعیت را بالا می‌برد.

برنامه نویس موفق کسی است که با رعایت قواعد کدنویسی، برنامه‌ای را تولید می‌کند که تا حد کافی موثر باشد و در صورت نیاز دیگران هم متوجه روند برنامه شوند. استفاده مناسب از کامنت گذاری و سکشن بندی در کد زنی، به برنامه نویس کمک می‌کند تا ایده‌ها و افکار خود را به دیگر افراد گروه انتقال دهد.

۹. استفاده از تجربیات دیگران، شما را با سرعت به جلو می‌راند

برنامه نویس حرفه ای کسی است که بعد از مراحل بررسی کردن کد، کنترل کیفی و پخش آزمایشی به خوبی بازخوردها را دریافت کند و از آنها برای برطرف کردن اشتباهات بهره ببرد.

این موضوع به شما کمک می‌کند تا محصولی مطلوب و استثنائی را به مصرف‌کننده ارائه دهید.

اگر در رابطه با یک موضوع خاص احساس سردرگمی می‌کنید، باید از برنامه نویسان با تجربه‌تر کمک بگیرید و از این موضوع خجالت‌زده نباشید. حتی بزرگترین افراد در شغل شما هم ممکن است گاهی به راهنمایی و کمک نیاز داشته‌باشند.

اکنون زمان آن است که تلاش خود را شروع کنید و راه خود را از سر بگیرید

اگر شروع به تلاش کنید و از دیگران متمایز شوید، می‌توانید به یک برنامه ریز حرفه ای تبدیل شوید

برای آنکه بتوانید به یک برنامه نویس حرفه‌ای تبدیل شوید و در مسیر شغلی خود بهترین باشید، به پول بیشتر و مراتب شغلی بالاتر نیازی ندارید.

اگر برای یادگیری کنجکاو هستید، ظرفیت نقد‌پذیزی دارید و آنقدر صبور هستید که بتوانید در یک گروه همکاری کنید؛ مطمئن باشید که می‌توانید به اهداف خود دست یابید.

اگر رویکرد مثبتی را در پیش بگیرید، در ارتباطات اجتماعی قوی‌تر شوید، خلاقیت و تمرکز داشته باشید، در کارهای گروهی مشارکت کنید، برای محصولات خود هدف‌گذاری داشته باشید و تجربیات فنی خود را بالا ببرید؛ آنگاه از دیگر همکاران خود متمایز خواهید شد و می‌توانید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید و تا هر جایی که بخواهید پیشرفت کنید.