طی دو دهه اخیر، صنعت موسیقی به خصوص در بخش انتشار و ترویج آن، با تغییرات گسترده‌ای مواجه شده است. قبل از فرا رسیدن عصر دیجیتال در اوایل قرن جدید، موزیسین‌ها بیشتر از برچسب‌ها برای انتشار و تبلیغ کار خود استفاده می‌کردند. یعنی نام صاحب اثر روی یک برچسب نوشته و توسط او امضا می‌شد‌. همه اطلاعات مورد نیاز راجع به تک آهنگ یا آلبوم موسیقی، روی همین برچسب در اختیار مشتری قرار می‌گرفت. اما استفاده از این روش، دیگر منسوخ شده است. اگر ما به عنوان یک فرد تازه وارد بخواهیم در این عرصه خودی نشان دهیم، باید چه کنیم؟ بازاریابی موسیقی در اینستاگرام می‌تواند گزینه خوبی باشد.

در این مطلب استارتاپت، به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانیم به بهترین شکل از امکانات اینستاگرام، برای انتشار و ترویج یک قطعه موسیقی، استفاده کنیم.

اهمیت بازاریابی موسیقی در اینستاگرام

اهمیت بازاریابی موسیقی در اینستاگرام

گذشته از بحث ضبط و تنظیم موسیقی که از ملزومات اصلی این کار به حساب می‌آید، یک موزیسین تازه‌کار باید توانایی‌هایی مثل طراحی گرافیک، توسعه سایت و استفاده مناسب از شبکه‌های اجتماعی را هم داشته باشد. همینجاست که اینستاگرام، به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم شبکه‌های اجتماعی، وارد بازی می‌شود.

این نکته‌ای واضح است که هدف اصلی بازار موسیقی، فارغ از نوع ژانری که در آن تولید شده است، جذب مخاطبان زیر ۳۵ سال است. ۳۱ درصد کاربران اینترنت، بین ۱۸ تا ۳۴ سال سن دارند. در این میان،  درصد کاربران ۲۵ تا ۳۴ ساله هم در اینستاگرام فعالیت می‌کنند. نسبت جنسیتی کاربران اینستاگرام هم تقریبا برابر است. دلیل دیگری که اینستاگرام را به گزینه‌ای بسیار خوب برای ترویج موسیقی تبدیل کرده است، امکانات متنوع آن است. شما می‌توانید از انواع محتواها مثل پست‌های عادی، IGTV، استوری‌ها و حتی گزینه‌های تبلیغاتی، استفاده کنید.  در ادامه مطلب، به بهترین روش‌ها و ترفندهایی که می‌توانید برای بازارایابی موسیقی در اینستاگرام به کار بگیرید، می‌پردازیم.

۱. بایو صفحه اینستاگرام خود را بهینه سازی کنید

متاسفانه، بسیاری از افرادی که به تازگی وارد کار موسیقی شده‌اند، اهمیت چندانی به بایو (bio) صفحه اینستاگرام خود نمی‌دهند. بایو یا بیو اینستاگرام می‌تواند یک ابزار بسیار قدرتمند برای معرفی خودتان و جذب هوادار باشد. در ادامه، نکاتی را برای بهینه کردن این بخش، مرور می‌کنیم:

تعریف داستان درگیرکننده یا حاوی اطلاعات مفید

مسلما فضای زیادی در بایو اینستاگرام در اختیار ما نیست. این بخش، دارای محدودیت ۱۵۰ کاراکتری است. پس بسیار مهم است که از آن، به هوشمندانه‌ترین شکل استفاده کنیم. علاوه بر روش‌های خلاقانه‌ای که می‌توانید به کار بگیرید، ایده‌های زیر هم می‌توانند به شما در این مورد کمک کنند:

 • موسیقی خود را توصیف کنید. شاید به عنوان یک موزیسین، کار سختی باشد که موسیقی خود را محدود به یک ژانر مشخص کنید. . ولی این کار، به امتحانش می‌ارزد.
 • در مورد آخرین کارهایی که در حوزه موسیقی انجام داده‌اید یا در حال انجام هستید، صحبت کنید (مثلا ضبط یا انتشار یک تک آهنگ)
 • اگر دستاوردها و جوایزی در حوزه موسیقی داشتید، به آن اشاره کنید. در این زمینه، صادقانه رفتار کنید. ضمن اینکه باید از معتبر بودن این دستاوردها، اطمینان حاصل کنید.
 • اگر یکی از کارهایتان توسط یک رسانه تخصصی حوزه موسیقی یا حتی یک اینفلوئنسر، مورد بررسی قرار گرفته است حتما به آن اشاره کنید.

همچنین اگر عضو یک گروه موسیقی هستید، می‌توانید دیگر اعضای گروه را هم معرفی کنید.

استفاده از لینک‌های مناسب

شما فقط اجازه استفاده از یک لینک را در بیو اینستاگرام خواهید داشت. پس می‌توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • آدرس سایت
 • آدرس کانال یوتیوب، اسپاتیفای یا دیگر شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده
 • هدایت مخاطبان به صفحاتی که می‌توانند آهنگ‌های شما یا موارد دیگری مثل بلیت شرکت در کنسرت را خریداری کنند.
 • هدایت مخاطبان به صفحاتی که می‌توانند در ازای قرار دادن اطلاات تماس خود (ایمیل)، به دانلود آهنگ یا موزیک ویدیوی شما بپردازند. این راهی بسیار خوب برای بازاریابی ایمیلی است.

یادتان باشد که می‌توانید لینک موجود در بیو را بر اساس نیاز یا موقعیت کنونی کمپین تبلیغاتی خود، عوض کنید. مثلا می‌توانید لینک مصاحبه اخیر خود با یک رسانه را به صورت موقتی در بیو قرار دهید.

تصویر پروفایل

از آنجا که اساسا اینستاگرام یک پلتفرم بصری است، پس بسیار واضح است که باید از یک تصویر پروفایل خوب و مناسب استفاده کنید. مثلا اگر از یک لوگو برای تصویر پروفایل استفاده می‌کنید، حواستان به طراحی آن باشد. این تصویر، باید نشان دهنده حس و ژانر کارهای شما باشد. به این منظور، می‌توانید از تصاویری که به نوعی به عنوان مشخصه یک ژانر موسیقی منحصر به فرد شناخته می‌شوند، الگو بگیرید. البته، می‌توانید از خلاقیت خود هم در این راه کمک بگیرید.

صفحه اینستاگرم بیلی ایلیش را می‌توان نمونه‌ای خوب از کاربرد بیو و پروفایل برای موزیسین‌ها دانست. قرار دادن لینک یوتیوب در بیو، اشاره به سن و جوان بودن او (که دلیل اصلی شهرتش است) و یک تصویر پروفایل عالی، در کنار هم توانسته‌اند مجموعه خوبی را بسازند. 

اهمیت تصویر پروفایل در بازاریابی موسیقی در اینستاگرام

۲. ایجاد تنوع در پست‌های اینستاگرام

پیش از این اشاره شد که اینستاگرام، یک پلتفرم بسیار متنوع است که می‌تواند شکل‌های متفاوتی از محتوا را در اختیار ما قرار دهد. استفاده از پست‌ها، استوری‌ها، تبلیغات پولی و IGTV به جذب مخاطبانی با سلایق گوناگون، بسیار کمک می‌کند. اما در اینجا، فقط می‌خواهیم به شیوه‌های متفاوت استفاده از پست‌های اینستاگرام بپردازیم. در این پست‌ها می‌توان انواع محتواها را به تناسب هدفی که داریم، قرار داد.

عکس‌ها و تصاویر

بهبود عکس‌های در شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم است. اینستاگرام، در اصل پلتفرمی برای نشان دادن عکس‌ها است. پس استفاده از این شیوه، طبیعی‌ترین راهی است که می‌توانید در اینستاگرام پیش بگیرید. از تصاویر و عکس‌های مختلف، به نحوی خلاقانه استفاده کنید تا به صورت غیر مستقیم به تبلیغ کار شما بپردازند. مثلا از یک تصویر بسیار جالب که بی ارتباط با محتوای آخرین آهنگ شما نیست، استفاده کنید. در کپشن این پست، می‌توانید لینک دانلود یا پخش آهنگ مورد نظر را هم قرار دهید.

ویدیوها

شما می‌توانید ویدیوهای ۶۰ ثانیه‌ای را در پست‌های اینستاگرام قرار دهید. این ویدیوها، با محتوایی که می‌توانید در IGTV و استوری قرار دهید، تا حدی متفاوت هستند. استفاده از ویدیو می‌تواند روش بسیار خوبی برای جلب نظر و جذب مخاطبان جدید باشد. مخصوصا اگر از موسیقی خود در متن آن استفاده کنید. البته استفاده از موسیقی روی تصاویری که در پست‌ها قرار می‌دهید هم امکان پذیر است.

از آنجا که بسیاری از کاربران، هنگام مرور پست‌ها صدای آن را خاموش می‌کنند، بهتر است از زیرنویس هم بهره ببرید. با این کار، به کاربران این امکان را می‌دهید که در محیط‌های عمومی و بدون هدفون هم از محتوای آهنگ شما بهره ببرند.     

متن

در اینستاگرام هم می‌توان مثل وبلاگ‌ها، از محتوای متنی استفاده کرد. این کار، از طریق کپشن پست‌ها ممکن شده است. محدودیت تعداد کاراکترها در این بخش، ۲۲۰۰ حرف است. با این تعداد کاراکتر، می‌توان بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کلمه (با محاسبه فاصله بین آن‌ها) ساخت. در صورت نیاز، می‌توانید فقط بخشی از یک پست وبلاگی خود را در اینستاگرام قرار دهید. گرفتن اسکرین‌شات از یک پست وبلاگ و قرار دادن آن در پست اینستاگرام هم گزینه خوبی است.

اگر محتوای جالبی برای ارائه داشته باشید، بسیاری از کاربران‌تان مایل به خواندن کپشن‌ها هم خواهند بود. مثلا می‌توانید عکسی جذاب از آخرین کنسرت خود را پست کرده و در زیر آن، متنی درباره یکی از اتفاق‌های جالب پیش آمده در آن کنسرت، بنویسید.

تنوع در بازاریابی موسیقی اینستاگرام

۳. استفاده از استوری و IGTV

 شما می‌توانید از امکاناتی که در استوری و تلویزیون اینستاگرام موسوم به IGTV، در اختیارتان قرار داده شده است به عنوان به عنوان ویترینی برای کارهایتان بهره ببرید.

استوری اینستاگرام

در سال ۲۰۱۹، استوری تبدیل به یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین ابزارها برای استفاده شخصی و حتی بازاریابی موسیقی در اینستاگرام شد. تنها در ژانویه ۲۰۱۹، بیش از نیم میلیون استوری به صورت روزانه در اینستاگرام منتشر شد. پس استفاده از استوری، روشی موثر برای رسیدن به مخاطبان هدف است.

شما می‌توانید ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای را در استوری قرار دهید. انتشار ۱۵ ثانیه از یک آهنگ جدیدتان، می‌تواند مخطبان و هواداران شما را هیجان‌زده کند. از ایده‌های زیر هم می‌توانید برای استفاده بهتر از استوری اینستاگرام، الگو بگیرید:

 • انتشار بخشی از کارهای بعدی
 • انتشار نسخه جدید از یکی از آهنگ‌ها یا موزیک ویدیوها
 • انتشار مجدد محتواهای قدیمی برای یادآوری کارهای قبلی‌تان
 • معرفی محصولاتی که به فروش می‌رسانید
 • نظرسنجی، پرسش و پاسخ و سوال کردن از کاربران برای هرچه بیشتر درگیر کردن آن‌ها

به خاطر داشته باشید که استوری‌ها پس از ۲۴ ساعت، ناپدید می‌شوند. مگر اینکه خودتان آن‌ها را نگه دارید. همین ویژگی باعث می‌شود که بتوان در این بخش، آزمون و خطاهای بیشتری انجام داد تا در نهایت، به بهترین شیوه برای انتشار محتوا از طریق استوری برسیم.

یکی دیگر از مزیت‌های استوری اینستاگرام، این است که همواره  در بالای صفحه اینستاگرام مشاهده می‌شود. بنابراین، توجه بیشتری را جلب می‌کنند. البته با متداول شدن استفاده از استوری، رقبای شما هم بیشتر شده و کار سختی برای پیدا کردن جایگاه خود در این بخش خواهید داشت. استفاده از ترفندهای بصری جذاب، هشتگ‌های مناسب و برچسب مکان، می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

IGTV

در IGTV می‌توان ویدیوهایی با مدت زمان طولانی‌تر قرار داد. این زمان برای کاربران عادی، ۱۰ دقیقه و برای حساب‌های کاربری تایید شده، ۶۰ دقیقه است. ضمن اینکه در این بخش ویدیوها به صورت عمودی پخش می‌شوند. IGTV از جدیدترین قسمت‌های اینستاگرام است و فقط کمی بیشتر از یک سال از عمر آن می‌گذرد. با این حال، در همین مدت زمان کم هم توانسته است به رقیبی قدرتمند برای یوتیوب تبدیل شود.

شما می‌توانید آهنگ یا موزیک ویدیو خود را به صورت کامل در IGTV قرار دهید. این موضوع، بیش از همه به هدف شما بستگی خواهد داشت. همچنین قرار دادن ویدیوی پشت صحنه انجام کارهای مربوط به یک آهنگ یا آلبوم هم می‌تواند راه خوبی برای جذب مخاطب بیشتر باشد.

استوری در بازاریابی موسیقی در اینستاگرام

۴. استفاده از هشتگ‌های مناسب

هشتگ‌ها، بخشی بسیار مهم از دنیای اینستاگرام به شمار می‌روند. کاربران اینستاگرام، معمولا از هشتگ‌ها برای پیدا کردن محتوای جدید، مکان‌ها و هنرمندان مورد علاقه‌شان در این پلتفرم استفاده می‌کنند. الگوریتم اینستاگرام هم از هشتگ‌ها برای پیشنهاد محتوا به کاربران، بر اساس پست‌هایی که به اشتراک گذاشته یا لایک کرده‌اند، استفاده می‌کند. پس اهمیت هشتگ‌ها در بازاریابی موسیقی در اینستاگرام را نمی‌توان نادیده گرفت.

استفاده از هشتگ برای بازاریابی موسیقی در اینستاگرام

شما می‌توانید در هر پستی که به اشتراک می‌گذارید، از حداکثر ۳۰ هشتگ استفاده کنید. این هشتگ‌ها، شامل هشتگ‌های استفاده شده در کامنت‌ها هم می‌شود. به صورت معمول، بهتر است حداقل از ۲۰ هشتگ در هر پست استفاده کنید. این تعداد برای استوری‌ها، ۱۰ عدد به ازای هر استوری است. همانطور که متوجه شدید، در استفاده از هشتگ‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد. پس چه نوع هشتگ‌هایی را باید به کار ببریم؟ اول از همه، باید هشتگ‌های محبوبی مثل #موسیقی یا #پاپ (یا دیگر ژانرهای مربوط به کار شما) را هدف قرار دهید. استفاده از هشتگ‌هایی مثل #InstaMusic هم می‌تواند مفید باشد. ضمن بهره گیری از خلاقیت خود، تحقیق در این مورد را هم فراموش نکنید. سعی کنید لیستی از محبوب‌ترین هشتگ‌ها در بین مخاطبان خود را جمع‌آوری کرده و به تناوب از آن‌ها استفاده کنید.

یک ابزار مدیریت شبکه اجتماعی مثل Mention می‌تواند به شما در تشخیص ترندها و هشتگ‌های مرتبط با حوزه کاری تان، کمک کند. استفاده از ترندهای روز و حتی ایجاد یک ترند جدید توسط خودتان، از رازهای موفقیت در اینستاگرام هستند.

۵. استفاده از تبلیغات و پست‌های اسپانسری

بازاریابی موسیقی در اینستاگرام بدون کمک گرفتن از تبلیغات، کار بسیار دشواری خواهد بود. در تصویر زیر، یکی از بهترین نمونه‌های استفاده از تبلیغات در اینستاگرام را مشاهده می‌کنید.

اهمیت پست‌های اسپانسری در بازاریابی موسیقی در اینستاگرام

حقیقت این است که گاهی برای موفقیت در شبکه‌های اجتماعی، ناچار به پرداخت هزینه هستید. اینستاگرام هم از این قاعده مستثنی نیست. با تبدیل حساب کاربری اینستاگرام خود به یک حساب کاربری تجاری، می‌توانید از تبلیغات این پلتفرم برای جذب گستره بزرگ‌تری از مخاطبان و رسیدن به هواداران بیشتر، بهره ببرید.

تبلیغات اینستاگرام، انواع مختلفی دارند: تصاویر تکی، ویدیو، استوری و … . البته استفاده از تبلیغات در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی، چالش‌هایی هم به وجود آورده است. یکی از این چالش‌ها، مدیریت هزینه‌ها است. اگر در کار خود دقت کافی را به خرج ندهید، ممکن است متحمل هزینه نسبتا سنگینی شوید.

پس، مساله اصلی در اینجا این است که ضمن استفاده از تبلیغات برای رسیدن به مخاطبان بیشتر، هزنه کمتری هم متحمل شویم. با توجه به هدف ترویج و تبلیغ کار خود در عرصه موسیقی، باید بیش از همه به این ۲ عامل، توجه داشته باشیم: هدف‌گیری درست و محتوای تبلیغی.

 • هدف‌گیری: بهترین مخاطبان ممکن را برای نشان دادن تبلیغات خود، پیدا کند.
 • محتوا: انتشار پست‌هایی جذاب و درگیر کننده که می‌توانند باعث جلب نظر مخاطبان هدف شوند.

شما باید کاری کنید که مخاطبانتان دست از اسکرول کردن صفحه برداشته و روی تبلیغ شما کلیک کنند. واضح‌ترین توصیه در اینجا این است که از موزیک ویدیوهای خود به عنوان راهی برای تبلیغ در اینستاگرام استفاده کنید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که خیلی از کاربران اینستاگرام، ویدیوها را با صدای خاموش مشاهده می‌کنند. پس جلوه بصری ویدیوها برای ترغیب مخاطبان به تماشای آن‌ها هم بسیار مهم است. بنابراین، ممکن است برای افزودن مواردی مثل گرافیک جذاب، لوگو یا طراحی تایپوگرافی به ویدیو، مجبور به ویرایش آن شوید.

تبلیغات در کپشن

این مورد، شامل استفاده از کپشن‌های مناسب هم می‌شود. اگر اخیرا توسط یک رسانه یا اینفلوئنسر مورد توجه قرار گرفته‌اید، در کپشن به آن اشاره کنید. در غیر این صورت، می‌توانید هنرمندان مشهوری را که صدایی شبیه شما دارند منشن کنید. این کار را می‌توانید با توضیحاتی مثل “صدایی شبیه…” یا “برای هوادارن …”، انجام دهید. انجام این کارها، می‌تواند به شما در هدف قرار دادن مخاطبان مناسبی که باید ببیننده تبلیغات‌تان باشند، کمک کند.

کلام آخر

واضح است که روش‌های دیگری هم برای بازاریابی موسیقی در اینستاگرام وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به تنوع موجود در اینستاگرام و کاربران زیادی که با سلیقه‌های مختلف، عضوی از آن هستند، به افزایش مخاطبان و هواداران خود بپردازید. بدین منظور، فقط کافیست استفاده‌ای هدفمند و هوشمندانه از این شبکه اجتماعی داشته باشد.

برای اینکه ترفندهای بیشتری در مورد بازاریابی در اینستاگرام یاد بگیرید حتما به اینستاگرام استارتاپت سر بزنید.