اگر با مسائلی مثل مشکلات سلامتی، استرس در محیط کار یا بحران مالی مواجه هستید؛ چالش‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی، کار را برای‌تان دشوار می‌کنند. عده‌ای از ترس بدترشدن اوضاع، تلاش می‌کنند تا کاری انجام دهند و برخی دیگر، بدون فکر درمورد بهترین راه‌حل‌ها، دست به هر کاری می‌زنند. اما افرادی که روحیه قوی دارند، حتی در زمان فروپاشی دنیای خود هم، قوی و محکم خواهند ماند. آن‌ها افکار، احساسات و رفتارهای‌شان را مدیریت می‌کنند و به کمک آن، دوران سختی و مشکلات خود را پشت‌سر ‌می‌گذارند.

در حقیقت، افرادی که از روحیه قوی برخوردار هستند، اغلب می‌توانند خود را از سختی‌ها رها کنند و حتی ممکن است بعد از گذراندن مشکلات، احساس شادی و سلامتی بیشتری داشته باشند.

من به‌عنوان یک درمانگر و بر اساس تحقیقاتم در کتاب «۱۳ کاری که افراد با روحیه قوی انجام نمی‌دهند (13 Things Mentally Strong People Don’t Do)» دریافتم؛ افرادی که روحیه قوی دارند، برای پشت‌سرگذاشتن مشکلات خود، راهکارهای ویژه‌ای دارند. آن‌ها حتی اگر احساس کنند که دنیای‌شان درحال فروپاشی است، بازهم پرقدرت به‌سمت جلو حرکت می‌کنند. با ما در این مطلب از استارتاپت همراه باشید تا این چند روش موثر را بشناسیم.

۱. افراد با روحیه، به قدرت درونی خود باور دارند

این تفکر که «من نمی‌توانم با این مشکل مقابله کنم» یا «هرگز از پس این مشکل برنمی‌آیم»، توانایی شما را برای مقابله با دوران‌های سخت کاهش می‌دهد. خوشبختانه افرادی که روحیه قوی دارند، هرچه در دوران سختی به ذهن‌شان می‌‌رسد را باور ندارند. وقتی افکار منفی به‌سراغ‌شان می‌آید، به خود یادآوری می‌شوند که قوی‌تر از ذهن‌شان هستند. آن‌ها با یادآوری دوران سخت گذشته، به خود قوت‌قلب می‌دهند. این عمل به آن‌ها، اعتمادبه‌نفس لازم برای مدیریت روزهای سخت زندگی را می‌دهد.

۲. از خود مراقبت می‌کنند

افراد قوی سعی می‌کنند در هر زمان و حتی دوران مشکلات و سختی‌، مراقب خودشان باشند؛ زیرا می‌دانند اگر از ذهن و بدن‌ خود مراقبت نکنند، مقابله با سختی‌ها برای‌شان دشوارتر خواهد بود. آن‌ها غذای سالم می‌خورند، ورزش می‌کنند، به‌اندازه کافی می‌خوابند و استراحت می‌کنند تا بهترین عملکرد را هنگام مقابله با شرایط سخت داشته باشند.

از خودشان مراقبت می‌کنند

۳. روی محدوده کنترل خود، تمرکز دارند

افراد قدرتمند، وقت‌شان را با تکرار گفتگوها، آزوی این‌که ای‌کاش همه‌چیز متفاوت بود یا نگرانی درمورد نتایج یک فاجعه‌، هدر نمی‌دهند زیرا می‌دانند که این کارها، قدرت ذهنی‌شان را برای حل مشکلات، از بین می‌برد. بنابراین وقت و انرژی خود را روی چیزهایی قابل‌کنترل متمرکز می‌کنند، حتی اگر این تنها رویکردشان باشد.

۴. اولویت‌های خود را تغییر می‌دهند

افراد با روحیه به‌جای سرزنش خود، برای این‌که با فرزندان‌شان وقت نمی‌گذرانند یا دعوت دوستان‌ را رد می‌کنند، می‌دانند که باید اولویت‌های خود را در دوران سخت تغییر دهند. آن‌ها توجه خود را به برطرف کردن مشکلاتی مثل پرداخت بدهی، بردن یکی از اعضای خانواده نزد پزشک یا ارسال رزومه‌ برای یافتن شغل جدید، معطوف می‌کنند.

۵. اقدامات لازم را انجام می‌دهند

شما نمی‌توانید با دورماندن و فرار از مشکلات، به یک فرد محکم و قوی تبدیل شوید. افرادی که روحیه قوی دارند، با چالش‌های پیش‌روی‌شان مقابله می‌کنند و اگر مشکل حل‌نشده‌ای وجود داشته باشد (مثل بیماری یکی از اعضای خانواده)؛ برای مقابله با این مسئله، اقدامات صحیحی انجام می‌دهند.

۶. افراد با روحیه قوی از نظر روان‌شناختی، توانمند هستند

تفکر غیرقابل‌انعطاف که مثلا به خودتان بگویید، فلان وضعیت باید به‌صورت مشخصی تغییر پیدا کند یا این‌که نباید احساس خاصی را داشته باشید، می‌تواند اوضاع را بدتر کند. افراد قوی می‌دانند که برای رسیدن به موفقیت، باید انعطاف‌پذیر باشند. آن‌ها آماده هستند تا الگوهای شناختی، عاطفی و رفتاری خود را تغییر دهند و با چالش‌های جدید پیش‌روی‌شان سازگار شوند.

۷. دنبال فرصت‌های جدید هستند

افراد قوی می‌دانند که اگر مشکل پیش‌روی‌شان، از دست‌دادن شغل یا نگرانی برای سلامتی یکی از اعضای خانواده باشد، شاید بتوانند دوران سختی‌ را به فرصت تبدیل کنند. آن‌ها معتقد هستند که تغییر روش، می‌تواند ترسناک و در عین حال هیجان‌انگیز باشد. آن‌ها در تلاش برای تبدیل شرایط دشوار به شرایط مطلوب، پذیرای فرصت‌های جدید هستند.

به‌دنبال فرصت‌های جدید هستند

۸. قدرشناسی را تمرین می‌کنند

افراد با روحیه، حتی در سخت‌ترین اوضاع، سپاسگزاری می‌کنند. آن‌ها درد و سختی‌ را نادیده نمی‌گیرند، بلکه مشکلات‌شان را می‌پذیرند و تمام چیزهای خوب زندگی که برای مدیریت اوقات سخت در اختیار دارند را به خودشان یادآوری می‌کنند.

۹. درباره آنچه آموخته‌اند، بادقت فکر می‌کنند

باوجودی‌که یادآوری خاطرات دردناک، مفید نیست اما فکرکردن درمورد آنچه روزهای سخت به شما آموخته، می‌تواند برای رشد و پیشرفت‌تان موثر باشد. افراد قوی از شرایط دشوار زندگی استفاده می‌کنند تا چیزهای مفیدی بیاموزند و وقت‌شان برای فکرکردن درمورد چالش‌هایی صرف می‌کنند که در زندگی متحمل شده‌اند.

۱۰. به‌دنبال پشتیبانی و کمک دیگران هستند

افرادی که روحیه قوی دارند، به‌خوبی می‌دانند که درخواست کمک از دیگران، نشانه قدرت است نه ضعف‌شان و به‌راحتی از دوست یا یکی از اعضای خانواده تقاضا می‌کنند که در مواقعی از فرزند آن‌ها مراقبت کنند. این افراد می‌دانند که لازم نیست تمام کارها را خودشان به‌تنهایی انجام دهند.