آیا تصمیم دارید که در سال جدید، خود را تغییر دهید؟ قصد دارید چیز جدیدی یاد بگیرید و زندگی‌تان را از این رو به آن رو کنید؟ یا می‌خواهید در سال جدید هم برخی از عادت‌های بدتان را همچنان حفظ کنید؟ یا یک عادت بد دیگر به عادت‌های گذشته خود اضافه کنید؟ بله، باز هم به آن لحظه از سال رسیدیم که برگ جدیدی از زندگی‌مان را ورق بزنیم و همیشه به این باور اشتباه می‌رسیم که قرار است به‌طرز جادویی تغییر کنیم و باانگیزه شویم. طبیعتا بدون داشتن هدف سال جدید و پایبندماندن به آن، نمی‌توانیم خودمان را به‌طور واقعی تغییر دهیم.

درست است که هر لحظه از سال می‌توانیم خودمان را تغییر دهیم، اما این یک رسم و سنت قدیمی است که با شروع سال جدید، وارد مرحله تازه‌ای از زندگی شویم و اهداف جدیدی برای زندگی‌مان اتخاذ کنیم. اما جالب است بدانید که شروع سال، بدترین زمان برای انتخاب هدف سال جدید است چون که در این بازه زمانی، یا پر از استرس هستیم یا می‌خواهیم با مسافرت یا کارهای سرگرمکننده، به کلی از استرس دور شویم.

پس اگر در شروع سال می‌خواهید هدف سال جدید خود را تعیین کنید، بهتر است به دنبال تغییرات بزرگ و سخت نروید. اما در ادامه این مطلب از استارتاپت، ما ۷ مرحله را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید هدف سال جدید خود را مشخص کنید و تا انتهای سال، به آن پایبند بمانید.

برای تعیین هدف سال جدید فقط یک هدف انتخاب کنید

۱. فقط یک هدف انتخاب کنید

اگر می‌خواهید زندگی یا سبک زندگی‌تان را تغییر دهید، همه چیز را به یک‌باره به‌هم نریزید؛ زیرا این روش جواب نمی‌دهد. ابتدا به سراغ گوشه‌ای از زندگی خود بروید و با تغییر یا تحول آن، کار را شروع کنید.

تغییر تنها گوشه‌ای از زندگی‌تان را باور داشته باشید تا بدانید چطور آن را تغییر دهید و به مدل بهتری تبدیل کنید. اگر در تغییر این بخش از زندگی موفق بودید، می‌توانید ماه بعد یا فصل بعد، سراغ تغییر یا تحول بخش دیگری از زندگی خود بروید. با ایجاد تغییرات کوچک اما مداوم، این شانس را برای خودتان ایجاد می‌کنید که تا پایان سال، به فرد بهتری تبدیل شوید. این اقدام مرحله‌به‌مرحله، انجام‌ پذیرترین روش برای انتخاب هدف سال جدید و پایبندماندن به آن است.

اگر اهداف زیادی را به‌صورت همزمان انجام دهید؛ به احتمال بسیار زیاد، محکوم به شکست هستید. مثل زمانی‌که می‌خواهید لاغر شوید؛ وقتی می‌توانید روزانه نیم‌ساعت راه بروید، چرا به‌جای آن در یک روز، سراغ دو ماراتون بروید و خود را از نفس بندازید. هدف خود را به عادت زندگی‌تان تبدیل کنید تا بتوانید بیش از پیش روی تصمیم‌تان ثابت‌قدم بمانید.

۲. از قبل برنامه‌ریزی کنید

برای تعیین هدف سال جدید از قبل برنامه ریزی کنید

برای این‌که از موفقیت هدف سال جدید خود مطمئن شوید، باید برای تغییر موردنظرتان تحقیق و برنامه‌ریزی کنید. با این کار تمام نیازها و منابع موردنیاز خود را در دسترس خواهید داشت.

مثلا برای تصمیمی که به تحقیق نیاز دارد، به کتابخانه بروید و درمورد آن مطالعه کنید. برای ترک سیگار، لاغرشدن، خوردن غذاهای سالم، یادگیری یک حرفه جدید و هر چیزی که بخواهید؛ قطعا یک کتاب وجود دارد. البته با وجود اینترنت هم می‌توانید بهترین تحقیقات و نتایجی را بیابید.

فراموش نکنید که درحال برنامه‌ریزی برای زندگی‌تان هستید، پس باید یک برنامه‌ریزی برای رسیدن به موفقیت داشته باشید. بهتر است همه‌چیز را از قبل آماده کنید، از ذهن و اطلاعات خود گرفته تا ابزار مورد نیاز برای تغییر، همگی به آمادگی ۱۰۰ درصد نیاز دارند. شاید باورتان نشود اما عده‌ای برای ورزش‌نکردن‌شان، بهانه می‌آورند که لباس مناسب یا دستگاهی برای گوش‌کردن موسیقی هنگام ورزش ندارند. این بهانه‌ها برای هر تغییر و هدفی وجود دارد، پس تمام ابزارها را آماده کنید تا بهانه‌ای نداشته باشید.

۳. انتظار مشکلات را داشته باشید

بدون‌شک، سر راه اهداف شما مشکلاتی وجود دارد که می‌توان تا حدودی برخی از آن‌ها را پیش‌بینی کرد. بنابراین مشکلات قابل‌پیش‌بینی را فهرست کنید و راه حلی هم برای‌شان بیابید. شاید این مشکلات مربوط به زمان خاصی باشند یا به‌خاطر شرایط خاصی، سد راه‌تان شوند. البته مشکلاتی هم وجود دارند که قابل‌پیش‌بینی نیستند، پس هنگام مواجه با اتفاقات ناگهانی در مسیر اهداف‌تان، زود خود را نبازید.

۴. یک تاریخ شروع، انتخاب کنید

نیازی نیست حتما منتظر اولین روز سال باشید تا تغییرات را آغاز کنید و اهداف جدیدتان را بسازید. در عوض، زمانی را انتخاب کنید که به‌خوبی استراحت کردید و فکرتان آزادتر است، مشتاق انجام کار جدیدی هستید و اطراف‌تان افراد مثبتی قرار دارند. اگر صاحب فرزند هستید، صبر کنید که مدرسه فرزندان‌تان آغاز شود تا زمان و فضای کافی برای انجام اهداف خود داشته باشید.

گاهی‌اوقات، انتخاب یک زمان خاص به‌خوبی جواب نمی‌دهد و بهتر است صبر کنید تا زمان و شرایط خوب، خودش از راه برسد و آماده هرگونه چالش باشید. شما این احساس و قدرت را پیدا خواهید کرد و می‌فهمید که این زمان، چه موقع فرا رسیده‌ است.

۵. با تمام وجود، به‌سمت هدف خود بروید

برای تعیین هدف سال جدید با تمام وجود به سمت أن بروید

هنگامی‌که زمان آغاز هدف جدید فرا رسید: با تمام وجود، به‌سمت انجام آن حرکت کنید. روی این کار تعهد داشته باشید و حتی آن را در یک جمله کوتاه، روی کاغذ بنویسید. شب‌ها راجع‌به آن فکر کنید، جلوی آینه انجام آن را به خودتان تذکر دهید، هنگام رانندگی با خود تکرارش کنید و هر کاری انجام دهید تا ذهنیت مثبتی نسبت به اتمام هدف خود داشته باشید.

حال به نمونه‌‌ای از جملات کوتاهی که می‌توانید تکرار کنید تا به خودتان روحیه دهید و تا انتها روی هدف‌تان باقی بمانید؛ توجه کنید:

  • من از زندگی بدون سیگار خودم لذت می‌برم.
  • آروم باش و همه‌چیز رو تحت کنترل بگیر، خبری از استرس نیست.
  • من متعهد به یادگیری این حرفه جدید هستم و می‌خوام ازش لذت ببرم و پول دربیارم.
  • من از کاهش وزنم احساس بهتری پیدا کردم و سرحال شدم.

۶. شکست را قبول کنید

اگر شکست خوردید و یواشکی سیگار کشیدید، یک روز باشگاه نرفتید و چند روز از یادگیری حرفه جدید عقب ماندید؛ از خودتان متنفر نشوید. عواملی که باعث این اتفاقات شدند را یادداشت کنید و از اشتباهات‌تان درس بگیرید. ببینید چه چیزی باعث شد تا وسوسه شوید و سیگار بکشید، تنبلی کنید و باشگاه نروید یا یادگیری را متوقف کنید.

اگر فکر می‌کنید که غذایی خاص یا رفت‌و‌آمد با اشخاصی باعث می‌شود به‌سمت سیگار بروید، آن را کم کنید. اگر خواب زیاد یا کار زیاد باعث می‌شود که باشگاه‌رفتن برای‌تان سخت باشد، زمان ورزش‌تان را تغییر دهید. اگر برای یادگیری حرفه جدید، موضوعی مانع می‌شود یا احساس خستگی می‌کنید؛ روش یا زمان یادگیری را تغییر دهید.

مهم این است که از خود استقامت نشان دهید؛ اصرار و مداومت برای به‌پایان‌رساندن هدف، کلید موفقیت است. بعد از هر شکست، باز هم تلاش کنید و با پافشاری بیشتر، موفق شوید.

۷. پاداشی برای خودتان درنظر بگیرید

پاداش‌های کوچک، مشوقی عالی هستند تا در سخت‌ترین روزهای دستیابی به هدف سال جدید مخصوصا روز‌های ابتدایی آن، شما را محکم و مشتاق نگه دارند. هر هفته برای خودتان یک پاداش کوچک تعیین کنید؛ مثل ملاقات با یک دوست، خرید یک هدیه کوچک، رفتن به مکانی که دوست دارید یا تماشای یک فیلم جذاب.

بعد این پاداش‌ها را به جوایز ماهانه تبدیل کنید و در پایان سال، یک پاداش عالی برای خودتان درنظر بگیرید؛ پاداشی که مدت‌ها به دنبالش بودید و با تعیین هدف سال جدید و موفقیت در آن، لایقش هستید.