افراد بسیاری تصور می‌کنند که برنامه نویسی، کار کسل‌کننده‌ای است و به‌همین‌خاطر سراغ یادگیری آن نمی‌روند. اما بهتر است بدانید که در دنیای جدید، برنامه نویسی به یک مهارت اساسی تبدیل شده که همه ملزم به یادگیری آن هستند؛ حتی در بسیاری از مشاغلی که به علوم کامپیوتری مربوط نیستند، برنامه نویسی حرف اول را می‌زند. پس چه بخواهید، چه نخواهید؛ باید آن را یاد بگیرید. شما زمانی به اهمیت و جذابیت برنامه نویسی پی می‌برید که تمام مهارت‌های لازم را کسب کنید و از آن‌ها در امور روزمره‌تان استفاده کنید.

شاید شما به‌عنوان یک برنامه‌نویس، به‌دنبال راهی هستید تا کمی هیجان و سرگرمی به کارتان اضافه کنید. ما در این مطلب از استارتاپت، روش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که به کمک آن‌ها، برنامه نویسی را برای خودتان جذاب‌تر کنید.

جذابیت برنامه نویسی به دلیل کاربرد فراوان آن است

چرا برنامه نویسی جذاب است؟

فناوری‌های جدید، جذابیت‌هایی دارند که فقط در دنیای امروز، می‌توان آن‌ها را درک کرد. ما در عصری زندگی می‌کنیم که کامپیوتر یکی از مهمترین ابزار آن است.

در حال حاضر، تمام افراد مهارت برنامه نویسی ندارند و توانایی برنامه‌سازی شما، فرصت‌های زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد. در دوره‌ای که ما زندگی می‌کنیم، که نیاز به برنامه نویسی بسیار احساس می‌شود اما تعداد برنامه‌نویسان برای رفع این نیاز، کم است.

کدنویسی یک مهارت خلاقانه است و مشارکت در یک تیم خلاق و جسور، بسیار هیجان‌انگیز است. با وجود گسترش اپلیکیشن‌های موبایل و وبسایت‌ها، هنوز هم افرادی وجود دارند که نحوه کار با آن‌ها را بلد نیستند.

شاید این مطالب، اغراق‌آمیز به‌نظر برسد اما قطعا گستردگی کاربرد برنامه نویسی، می‌تواند هر فرد را مجذوب کند.

چگونه برنامه نویسی را به یک فعالیت سرگرم‌کننده تبدیل کنیم؟

ممکن است در وجودتان شور و اشتیاق زیادی برای برنامه نویسی داشته‌باشید اما با این وجود، این کار شما را سرگرم نکند.

ممکن است در ابتدای کار، با مشکلات بسیاری روبه‌رو شوید و روزهای با آن‌ها دست‌و‌پنجه نرم کنید. شاید این مشکلات امیدتان را بگیرد، صبرتان را به آخر برساند یا شما را به جایی برساند که به‌کلی دست از کار بکشید و با خود عهد کنید که دیگر سراغ این کار نمی‌روید.

اما باید به شما بگویم که داشتن روحیه قوی، از هر چیز مهم‌تر است. همه‌ ما در این شرایط سخت قرار گرفته‌ایم، پس نگران نباشید و امیدتان را از دست ندهید.

ممکن است احساس ناامیدی و سرخوردگی، به دلایل مختلفی به سراغ‌تان بیاید. مثلا پیچیدگی‌های یک زبان برنامه نویسی شما را گیج کند یا از کارکردن در یک قالب کاری ثابت خسته شوید و کارتان را ترک کنید.

بهتر است نگرانی‌های خود را کنار بگذارید و به تلاش‌تان ادامه دهید. ما در این‌جا چند روش را به شما معرفی می‌کنیم که به کمک آن‌ها هر زمان که خواستید، سرگرمی و شادابی را به کارتان اضافه کنید.

۱. هر چه بیشتر تمرین کنید، برنامه نویسی برای‌تان جذاب‌تر می‌شود

تمرین زیاد، جذابیت برنامه نویسی را بیشتر می‌کند

برنامه نویسی مثل بازی‌کردن تنیس است. وقتی تازه شروع می‌کنید، باخت‌های پشت‌سرهم باعث می‌شوند که هیچ لذتی از بازی نبرید. اما حتما باید ادامه دهید و آن‌قدر بازی کنید تا همه‌چیز را یاد بگیرید.

مثلا باید بفهمید که در موقعیت‌های مختلف، راکت را چگونه به دست بگیرید و نحوه جای‌گیری در زمین را بیاموزید.

تا زمانی‌که به اندازه کافی مسلط نشده‌اید، نمی‌توانید از خودتان انتظار برنده‌شدن داشته باشید.

برای آنکه لذت واقعی را بچشید؛ باید وقت بگذارید، تمرینات خود را بیشتر کنید و از کاری که انجام می‌دهید خوشحال باشید.

۲. این‌که فقط کدها را بخوانید، کافی نیست؛ باید خودتان هم دست‌به‌کار شوید

یکی از مشکلات افرادی که یادگیری برنامه نویسی را آغاز می‌کنند، این است که اعتماد به نفس کافی ندارند و نمی‌توانند با خلاقیت فردی‌شان اقدام به کدنویسی کنند.

زمانی‌که الگوریتم یک کد را دریافتید، حتما باید خودتان هم آن کد را بنویسید و اجرا کنید تا به‌خوبی آن‌ را بفهمید. برای این کار باید به اندازه کافی، وقت بگذراید. زمانی که خودتان دست به کدنویسی می‌زنید، همه چیز را بهتر درک می‌کنید و حتی ممکن است بخشی‌هایی از کد را اصلاح کنید تا کارایی بهتری داشته باشد. به‌این ترتیب، اعتماد به نفس پیدا می‌کنید و جذابیت برنامه نویسی برای‌تان بیشتر می‌شود.

خیلی از اوقات که به مشکل بر می‌خورید، می‌توانید با مراجعه به سایت‌هایی مثل «GitHub»، کارهای دیگران را ببینید. با این روش، از دیگران ایده می‌گیرید و با شیوه خودتان، آن ایده را به پروژه‌ اضافه می‌کنید.

۳. امتحان‌کردن راه‌های جدید، برنامه نویسی را جذاب‌تر می‌کند

وقتی کارکردن زیاد، باعث می‌شود که احساس گیجی و خستگی کنید؛ سراغ فعالیت‌هایی بروید که هرگز آن‌ها را تجربه نکرده‌اید. هر کار جدیدی می‌تواند فضای فکری‌تان را آزاد کند و معادلات را تغییر دهید. در این میان یادگرفتن یک دانش یا زبان برنامه نویسی جدید، هم جالب است و هم می‌تواند به پیشرفت شما کمک کند.

افرادی‌ که درحال گذراندن یک دوره آموزشی هستند، اگر خود را محدود به چارچوب‌های این دوره کنند و از مرز موضوعاتی که در طول دوره گفته می‌شود، فراتر نروند؛ در آخر کار احساس خستگی و کسالت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند برای جلوگیری از این امر، در پایان هر درس یک پروژه جدید برای خودشان تعریف کنند تا اشتیاق‌شان به کارهای عملی بیشتر شده و خلاقیت‌ آن‌ها شکوفا شود.

برای سرگرمی خود، همیشه سعی کنید که یک پروژه دردست اجرا داشته باشید. مثلا فرض کنید که می‌خواهید زبان جاوا اسکریپت را به‌صورت مقدماتی یاد بگیرید. با وجودی‌که آموزش مهارت‌های پایه‌ای این زبان بسیار مهم است اما یادگیری‌شان آنقدرها هم لذت‌بخش نیست.

فرض کنید حالا به قسمتی از آموزش رسیدید که باید یاد بگیرید، چگونه اطلاعات ورودی را از کاربر گرفته و نتایج را برای او چاپ کنید. شاید برای یادگیری بیشتر، بهتر باشد که این آموزش‌ها را به‌صورت یک کد بنویسید. مثلا برای بالابردن جذابیت این برنامه نویسی می‌توانید یک قطعه کد برای «چت بات (chatbot)» سایتی تولید کنید.

با امتحان موضوعات جدید، جذابیت برنامه نویسی زیاد می‌شود

۴. جذابیت برنامه نویسی زمانی مشخص می‌شود که خود را به چالش بکشید

شما به‌عنوان یک تولیدکننده برنامه باید همیشه درحال یادگیری موضوعات جدید باشید و دانش‌تان را به‌روز نگه دارید. در دنیای برنامه نویسی همه‌چیز به‌سرعت درحال پیشرفت است و اگر شما از این تکامل باز بمانید، در شغل‌تان موفق نخواهید بود. زمانی‌که یادگیری را کنار بگذارید و به فکر رشد نباشید، تحمل شرایط برای‌تان سخت می‌شود و جذابیت برنامه نویسی از دید شما پایین می‌آید.

برای آن‌که بتوانید بر احساسات منفی‌تان پیروز شوید، باید تلاش کنید تا به اهداف جدیدی برسید. مثلا اگر تا به‌حال انجام پروژه‌های متن باز را تجربه نکرده‌اید، به سراغ‌شان بروید و توانایی‌‌تان را امتحان کنید. شاید با انجام این‌کار بتوانید به یک سوال حل‌نشده پاسخ دهید و به صدها نفر کمک کنید. «GitHub» از سایت‌هایی است که می‌توانید در آن به سوالات همکاران‌تان پاسخ دهید.

زمانی‌که به محیط جدیدی قدم بگذارید و بتوانید جنبه‌های دیگر مهارت‌های‌تان را کشف کنید؛ احساس رضایت بیشتری می‌کنید.

مسابقات برنامه نویسی از جاهایی است که می‌توانید توانمندی‌های‌تان را آن‌جا به چالش بکشید. «HackerRank»، «CodingGame» و «Project Euler» سایت‌هایی هستند که با برگزاری رقابت‌های جالب، برنامه نویسان را کنار هم جمع می‌کنند.

۵. به پروژه شخصی خودتان فکر کنید

وقتی برای دیگران کار می‌کنید و تنها مسئول کدنویسی بخش کوچکی از یک برنامه هستید، برنامه نویسی جذابیت زیادی ندارد.

حتما قبلا به پروژه شخصی خود فکر کرده‌اید؛ اما اگر همین حالا شروع نکنید، ممکن است دیگر فرصت اجرای آن را نداشته‌ باشید. وقتی برای خودتان کار می‌کنید، انگیزه بیشتری دارید و نتیجه‌ای که از این‌کار به‌دست می‌آورد، ارزشمندتر خواهد بود.

اگر ایده خاصی را درنظر ندارید، زمینه‌های مختلف علاقه‌مندی‌تان را امتحان کنید.

  • اگر به بازی‌های ویدیوئی علاقه دارید، می‌توانید سراغ بازی‌سازی بروید.
  • اگر تمایل به آموزش دارید، تولید محتوای آموزشی را دنبال کنید.
  • اگر سخت‌افزار و الکترونیک را دوست دارید، در ساخت قطعات الکترونیکی مثل آردویینو (Arduino) و رزبری‌پای (raspberry pi) موفق خواهید بود.

۶. جذابیت برنامه نویسی زمانی بیشتر می‌شود که برای انجام آن، هدف داشته باشید

برای انجام‌ صحیح هر کار، باید هدف داشته باشید. هدفمندی به شما انگیزه کارکردن می‌دهد و زمانی‌که ناامید هستید، شما را به تلاش‌ وادار می‌کند.

بدون هدف، هیچ‌وقت احساس راحتی نمی‌کنید و نمی‌توانید از مهارت برنامه نویسی خود لذت ببرید.

۷. از دیگران مشورت بخواهید و به تجربیات‌شان بها دهید

مشورت ا دیگران، جذابیت برنامه نویسی را زیاد می‌کند

یک مشاور خوب، به شما هدف می‌دهد و تجربیات قبلی او را در اختیارتان می‌گذارد. اگر یک برنامه‌نویس باتجربه کنار خود داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید مهارت‌های‌تان را افزایش دهید و مسیر شغلی‌ خود را دگرگون کنید.

اگر فرد باتجربه‌ای را می‌شناسید، نترسید و از او درخواست مشورت کنید. افراد بزرگ و باتجربه، معمولا خوشحال می‌شوند که به دیگران کمک کنند. آن‌ها از این‌که بتوانند توانایی‌های خود را به اطرفیان آموزش دهند و در پیشرفت‌شان سهیم باشند، به خود افتخار می‌کنند.

۸. برنامه خواب‌تان را تنظیم کنید

زمانی‌که خوب استراحت نمی‌کنید و با خواب‌آلودگی سر کار می‌روید، قطعا نمی‌توانید به‌درستی کارتان را انجام دهید.

اگر ذهن برنامه‌نویس خسته باشد، خلاقیت و قدرت تفکرش پایین می‌آید. این عدم توانایی، او را مایوس می‌کند و جذابیت برنامه نویسی برایش از بین می‌رود.

سحرخیز باشید، زودتر به رخت‌خواب بروید تا صبح‌ زودتر از خواب بیدار شوید؛ این امر بسیار در پیشرفت کاری‌تان موثر است.

۹. کارهای‌تان را به دیگران نشان دهید و از آن‌ها نظرخواهی کنید

هیچ‌چیز بدتر از کارکردن در انزوا و مخفی‌کردن پروژه‌ها از دیگران نیست؛ زیرا اعتمادبهنفس‌تان را به‌شدت کاهش می‌دهد.

و‌قتی برای یک مدت طولانی، روی پروژه‌ای کار می‌کنید اما شجاعت لازم برای نشان‌دادن آن به یک متخصص را ندارید، از کارتان لذت نمی‌برید.

زمانی‌که کارتان را با دیگران به‌اشتراک می‌گذارید، آن‌ها راه‌هایی برای ارتقای کار به شما پیشنهاد می‌دهند. سوال و جواب‌هایی که در این نوع گفتگو‌ها رد و بدل می‌شوند، شما را به چالش می‌کشانند و اهداف‌تان را تغییر می‌دهند.