داده‌ها به نوعی طلای جدید محسوب می‌شوند. با افزایش محبوبیت پلتفرم‌های نظرسنجی آنلاین جمع‌آوری داده‌های مهم بسیار آسان‌تر شده است. از نظرسنجی‌ها چه برای تحقیق بازار، بازخورد مشتری، آموزش استفاده شود یا برای برگزاری رویدادها، معمولا به‌ کمک آن‌ها در زمان و هزینه صرفه‌جویی زیادی می‌شود. مهم‌تر از آن، به‌ کمک نظرسنجی‌های آنلاین، دریافت پاسخ از تعداد زیادی از پاسخ‌دهندگان در مقایسه با سایر رویکردهای تحقیقاتی، روشی بسیار راحت‌تر است.

با این ‌حال، تنها با طراحی و توزیع پرشس‌نامه نمی‌توانیم انتظار دریافت پاسخ‌های زیادی را داشته باشیم. چه می‌شود اگر آنطور که انتظار داریم، پیش نرود؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر مردم واقعا وقت خود را صرف پاسخ‌دادن به سوال‌های ما نکنند؟ طبیعی است که نظرسنجی‌های دقیق و پر زحمت ممکن است به نتیجه مطلوب خود نرسند. در این مطلب از استارتاپت می‌آموزیم چطور یک نظرسنجی آنلاین موفق داشته باشیم. با ما همراه باشید.

ایجاد نظرسنجی آنلاین موفق

بگذارید ببینیم که چگونه می‌توانید نظرسنجی خود را بهتر کنید تا پاسخ‌دهندگان از مشارکت در آن لذت ببرند و شما هم از هدر‌ رفتن وقت و انرژی خود جلوگیری کنید.

۱. به پاسخ‌دهندگان خود انگیزه بدهید

اگر پاسخ‌دهندگان شما انگیزه کافی داشته باشند، احتمال این که نظرسنجی شما را کامل کنند، دو برابر بیشتر می‌شود. کمی به آن‌ها انگیزه بدهید، مانند پیشنهاد تخفیف در فروشگاه الکترونیکی، شرکت در یک مسابقه، شرکت‌دادن پاسخ‌دهندگان در یک قرعه‌کشی یا اهدای جوایز به اولین نفراتی که نظرسنجی شما را تکمیل کنند. همچنین می‌توانید نتایج کلی را برای هرکسی که پرسشنامه شما را تکمیل می‌کند، ارسال کنید تا آن ‌را جذاب‌تر کنید. با این‌ حال، حتما انگیزه‌ها را در سطح معقولی حفظ کنید تا پاسخ‌ها تحت‌الشعاع آن قرار نگیرد.

دادن انگیزه به پاسخ دهندگان نظرسنجی آنلاین

۲. نظرسنجی آنلاین خود را سرگرم‌ کننده کنید

سوال‌ها و نظرسنجی‌ها را عموما سرگرم‌کننده و مفرح نشان دهید! همیشه لازم نیست یک نظرسنجی کاملا جدی، با اصطلاحات خارجی و دستورالعمل‌های دقیق باشد. گاهی سوال‌ها را با کمی شوخ‌طبعی بپرسید، از لحنی تازه و دوستانه استفاده کرده و مستقیم و واضح سوال بپرسید. این امر باعث می‌شود که پاسخ‌دهندگان شما احساس کنند می‌دانند چه‌کاری باید انجام دهند. همچنین، آن‌ها به احتمال زیاد در تکمیل نظرسنجی شما بیشتر مشارکت خواهند شد.

به‌علاوه، یک عنوان کوتاه اما دقیق و از همه مهم‌تر، مرتبط به‌ شما کمک می‌کند تا علاقه آن‌ها را جلب کنید. با این ‌حال، از زبان و لحن مناسبی استفاده کرده و از نظر شوخ‌طبعی با حساسیت برخورد کنید تا در تحقیقات خود فضای غلطی را حاکم نکنید. همچنین، همیشه به‌خاطر داشته باشید؛ گرامر خوب = نظرسنجی خوب.

۳. از جذابیت‌های بصری کمک بگیرید

گاهی اوقات، ممکن است برای پاسخ‌دهندگان، تصور وضعیت مورد نظر دشوار باشد. اضافه‌کردن محتوای بصری مانند بارگذاری تصاویر، قراردادن ویدیو یا اضافه‌کردن یک اظهارنظر توصیفی در بین سوال‌ها می‌تواند کمک بزرگی باشد! در حقیقت، مردم به‌جای متن، بیشتر نسبت به تصاویر، عکس‌العمل مثبت نشان می‌دهند.

بنابراین تنوع زیاد می‌تواند آن‌ها را متمرکز کرده و مشارکت آن‌ها را بالا ببرد. شما با انتخاب نوع سوال «انتخاب تصویر»، می‌توانید به‌طور کامل از توضیحات طولانی اجتناب کنید. با این حال، حواستان باشد که مسائل را بیش از حد پیچیده نکنید. نباید کاری انجام دهید که پاسخ‌دهندگان شما بنشینند و فکر کنند که منظور شما از این چالش کوچک ذهنی چیست.

۴. از انواع مختلف سوال‌ها استفاده کنید

از سوال‌های مختلف در نظرسنجی آنلاین استفاده کنید

به‌طور کلی سعی کنید از انواع مختلف سوال‌ها استفاده کنید. برای اینکه نتیجه نهایی نظرسنجی شما دارای اطلاعات عمیق‌تری باشد فقط به سوالاتی که پاساخ آن‌ها یک بله یا خیر ساده است، اکتفا نکنید. با استفاده از پلتفرم‌های نظرسنجی مانند Survio، می‌توانید تا ۱۲ نوع سوال مختلف را انتخاب کرده و آن‌ها را ادغام کنید. انواع سوال‌هایی مانند رتبه‌بندی با ستاره‌ها را اضافه کرده یا به افراد اجازه دهید با توجه به اهمیت یا ارتباط موضوع، پاسخ‌های فردی خود را جابه‌جا کنند. اگر سوال پیچیده‌تری دارید که ترکیبی از معیارهای مختلف است، از یک ماتریکس انتخابی استفاده کنید و از یک تجزیه‌ و‌ تحلیل پیچیده در یک نمودار خلاصه‌شده لذت ببرید.

همیشه باید قبل از تصمیم‌گیری برای سوال خاصی، بدانید که چه نوع خروجی را می‌خواهید در نظر بگیرید، زیرا هر نوع نموداری می‌تواند شامل انواع مختلفی از داده‌ها باشد و آن‌ها را توصیف کند.

تعداد سوال‌های موجود هم مورد توجه است. زمان صرف‌شده برای پر‌کردن نظرسنجی آنلاین شما همیشه باید معقول و مناسب باشد.

۵. از سبک نظرسنجی مناسب استفاده کنید

از الگوها و سبک‌های اصلی پس‌زمینه استفاده کنید که باعث می‌شوند نظرسنجی آنلاین شما خوب به‌نظر برسد. طراحی نظرسنجی شما باعث می‌شود تجربه پاسخ دهنده عمیق‌تر، قابل اعتمادتر، به‌یاد ماندنی‌تر و شخصی‌تر شود.

استفاده از رنگ‌های جذاب هم می‌توانند به شما کمک کنند توجه را به سمت نظرسنجی آنلاین خود جلب کنید. در برخی پلتفرم‌ها، حتی می‌توانید از آرم شرکت خود استفاده کنید و تمام نمای نظرسنجی خود را با برندسازی خود تنظیم کرده تا حرفه‌ای، مهم و قابل‌اعتماد به‌نظر برسد.

سبک نظرسنجی آنلاین

۶. به جواب‌های پاسخ دهندگان اهمیت بدهید

بگذارید پاسخ‌دهندگان شما بدانند که پاسخ آن‌ها برای شما مهم است و آن‌ها را دنبال می‌کنید. اگر کسی احساس کند که پاسخ دادن به پرسش‌نامه شما اتلاف وقت است، در نظرسنجی شما شرکت نخواهد کرد

در صورت امکان، سعی کنید با پاسخ‌دهندگان خود ارتباط برقرار کنید! به آن‌ها بگویید که بازخورد آن‌ها را خوانده‌اید و از این‌که آن‌ها برای این‌ کار زمان گذاشته‌اند، سپاسگزار هستید. اگر آن‌ها احساس کنند که آنچه می‌گویند برای شما یا شرکت شما واقعا مهم است و آن‌ها دیده می‌شوند، در آینده از اشتراک اطلاعات ارزشمندتر با شما دریغ نمی‌کنند. علاوه بر این، بازخورد مثبت و مرتبط، البته با تایید نویسنده، می‌تواند به‌عنوان یک بررسی فوق‌العاده در درگاه‌های مختلف، به‌کار رود.

همان‌طور که می‌بینید، هزاران راه وجود دارد که نظرسنجی آنلاین شما را جذاب‌تر کند و در نتیجه از بقیه متمایز شوید. این امر به شما و تصور شما بستگی دارد که چگونه تصمیم دارید ابتکار عمل را در دست بگیرید و نظرسنجی جذاب‌تری را طراحی کنید. یک پرسشنامه خلاقانه و سرگرم‌کننده مطمئنا به شما در جمع‌آوری داده‌های صحیح کمک می‌کند و ارزش وقت و تلاش شما را خواهد داشت!