در دنیای امروز شیوه‌های تبلیغاتی درحال تغییر هستند و شرکت‌ها هزینه بیشتری را به تبلیغات اختصاص می‌دهند. مثلا در سال ۲۰۲۰ در ایالت متحده آمریکا، برای اولین بار در تاریخ بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار صرف تهیه آگهی تبلیغاتی شده است.

بودجه‌ تبلیغات بسیاری از شرکت‌ها نسبت به قبل درحال افزایش است. به‌همین‌دلیل قالب‌هایی که شما می‌توانید در آن‌ها محصولات، خدمات و کسب و کارتان را تبلیغ و عرضه کنید؛ قابل‌شمارش نیستند.

شما به‌عنوان صاحب یک کسب و کار باید رسانه‌ و قالب مناسب را بیابید تا بتوانید محصول و خدمت‌تان را در آن تبلیغ کنید و بعد به‌دنبال شیوه‌ای برای ساختن آگهی تبلیغاتی خود باشید.

برای آنکه بتوانید به‌درستی یک آگهی بسازید، باید مراحل زیادی را پشت‌سر بگذارید. این مراحل شامل تحقیق، بازاریابی، انتخاب رسانه مناسب و … می‌باشد.

در این مطلب از استارتاپت، مهم‌ترین مراحل و نکات لازم برای تهیه یک آگهی تبلیغاتی را در ۱۰ قدم خلاصه کرده‌ایم تا پروسه عرضه و تبلیغ را برای شما ساده‌تر کنیم. با مطالعه این مراحل، به‌راحتی می‌توانید آگهی موردنظر خود را ایجاد کنید و با تبلیغ کسب و کار خود، مسیر درست را پیش بگیرید.

۱. پیش از تهیه آگهی مخاطب تبلیغاتی خود را شناسایی کنید

هنگام ایجاد یک آگهی تبلیغاتی، باید بدانید که آن را برای چه افرادی می‌سازید. هر فرد در روز به‌طور متوسط با ۱۰ هزار آگهی مواجه می‌شود؛ بنابراین اگر مخاطب خود را نشناسید، احتمال آنکه در تبلیغات‌تان موفق شوید بسیار کم است.

یکی از راه‌های پیداکردن مخاطب مناسب، این است که آن‌ها را تک‌به‌تک بیابید. با استفاده از ابزارهایی مثل پیامک، ایمیل یا تماس تبلیغاتی، می‌توانید از بین افراد مختلف، گروهی را دست‌چین کنید و آن‌ها را مخاطب آگهی‌های تبلیغاتی‌تان قرار دهید.

گزینش افراد برای این منظور، باید بر اساس ویژگی‌های شخصیتی‌شان باشد. این ویژگی‌ها را از تاریخچه فعالیت‌های مشتری، شیوه‌های بازاریابی و سایر اطلاعاتی که از آن‌ها در دسترس می‌باشد؛ تهیه کنید.

۲. تحقیقات لازم در زمینه بازاریابی را انجام دهید

تحقیقیات محیطی در بازار بخش مهمی از فعالیت‌های تبلیغاتی را تشکیل می‌دهد. طی این تحقیقات شما به طیف مشتریان خود دست می‌یابید و پس از آن می‌توانید به سوالات کلیدی خود در زمینه تهیه آگهی تبلیغاتی پاسخ دهید. سوالات کلیدی شامل این موارد هستند:

 • مشتریان شما از چه رده سنی هستند؟
 • این افراد بیشتر وقت خود را صرف چه انجام چه کارهایی می‌کنند؟
 • مشتریان موردنظرتان به چه رسانه‌های اجتماعی دسترسی دارند؟
 • این افراد ساکن شهر، حومه شهر یا مناطق روستایی هستند؟

پاسخ این سوالات، اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهد که به پشتوانه آن‌ها می‌توانید مشتریان خود را بشناسید و تبلیغات‌تان را بین افرادی انجام دهید که بیشترین تناسب را با کار شما دارند.

۳. زمینه و قالب تبلیغاتی خود را انتخاب کنید

پس از انجام تحقیقات محیطی در بازار هدف، با استفاده از دید و اطمینانی که کسب کرده‌اید؛ می‌توانید موثرترین زمینه و قالب تبلیغاتی را برای جذب مخاطب موردنظرتان انتخاب کنید. پس از انجام این کارها باید تحقیقات خود را در زمینه هزینه‌ها، سرمایه بازگشتی و مزایای روش‌های مختلف تبلیغاتی تکمیل کنید.

ممکن است پس از انجام تحقیقات به این نتیجه برسید که بهترین ایده برای تهیه آگهی تبلیغاتی دلخواه شما، استفاده ترکیبی از چند قالب و روش است. مثلا می‌توانید همزمان از شبکه‌های اجتماعی و موتور جستجو برای تبلیغات استفاده کنید.

در واقع این استراتژی برای انجام تبلیغات بسیار درست و نتیجه‌بخش است؛ چون فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و احتمال جذب متقاضایان خرید را بالا می‌برد.

۴. درباره بودجه مورد نیاز برای تهیه آگهی تبلیغاتی مناسب تصمیم‌گیری کنید

برای آنکه بتوانید از تبلیغات خود درآمدزایی کنید، ابتدا لازم است که سرمایه کافی به آن اختصاص دهید. تعیین بودجه کافی برای تبلیغات، کار دشواری است؛ اما با مشخص‌کردن موارد زیر می‌توانید به میزان بودجه لازم برسید:

 • مقدار بودجه‌ای که قصد دارید به تبلیغات خود اختصاص دهید.
 • ریز هزینه‌هایی که باید برای هر مرحله از تبلیغات صرف شود.
 • حداقل سرمایه بازگشتی از طریق تبلیغات چقدر است؟

جزئیات موارد ذکرشده می‌تواند به هر سوالی در زمینه تبلیغات پاسخ دهد و از تمامی اقدامات شما دفاع کند. مثلا اگر می‌خواهید از طریق گوگل (Google)، تبلیغات‌تان را انجام دهید؛ باید کلمات کلیدی موردنظرتان را در گزارش اعلام کنید؛ سپس برآوردی از بازدیدهای ماهیانه ارائه دهید و پیشنهاد‌های مقدماتی خود در هر زمینه را ذکر کنید. در آخر باید اعلام کنید که در ازای تعداد مشخصی متقاضی خرید، نیازمند چه مقدار بودجه‌ هستید.

۵. مطمئن شوید که چه پیامی را می‌خواهید به مخاطب انتقال دهید

پس از انجام تمام مراحل قبلی، مخاطب و قالب مدنظر خود را شناسایی کرده‌اید؛ اما هنوز از محتوا و پیام تبلیغات‌تان مطمئن نیستید. اکنون زمان آن است که به اهداف خود به‌صورت گسترده نگاهی بیاندازید و سعی کنید آن‌ها را در آگهی تبلیغاتی خود بگنجانید.

 • آیا هدف شما فقط این است که افراد بیشتری به فروشگاه شما بیایند یا تعداد بازدیدهای سایت شما افزایش پیدا کند؟
 • هدف آنی شما این است که هرچه زودتر تعداد ثبت‌نام‌های رایگان را در نرم افزار خود افزایش دهید؟

درباره‌ پیام و محتوای تبلیغاتی خود فکر کنید تا بهترین راه برای تحقق اهداف‌تان را پیدا کنید.

۶. در تهیه آگهی تبلیغاتی خود از مضامین خلاقانه استفاده کنید

تمام آگهی‌های تبلیغاتی در هر قالبی مثل بیلبوردهای شهری، بنرهای وبسایت، تراکت‌ها و … باید محتوای خلاقانه داشته باشند. اگر موارد زیر را در آگهی خود رعایت کنید، شانس موفقیت شما بیشتر می‌شود:

 • برای تبلیغات تصویری و تبلیغات اینترنتی از مفاهیم ساده و تاثیرگذار استفاده کنید.
 • در تبلیغات ویدئویی از مفاهیم طولانی‌تر بهره ببرید.
 • در تبلیغات اینترنتی حتما از تصاویر جذاب استفاده کنید.
 • بهتر است از تصاویر و انیمیشن‌هایی استفاده کنید که مختص شما طراحی شده‌ باشند.
 • استفاده از گیف و تصاویر متحرک در بنرهای وبسایت، بسیار در جلب‌نظر مخاطب موثر است.

انجام این کارها اغلب هزینه‌بر است و شاید در ابتدای کار توانایی آن را نداشته باشید که به‌صورت اختصاصی این موارد را برای آگهی تبلیغاتی خود تهیه کنید. برای تهیه عکس و تصاویر متحرک، علاوه‌بر منابع رایگان، می‌توانید به تیم‌های فریلنسر یا بنگاه‌های کوچک مراجعه کنید تا بتوانید با پایین‌ترین قیمت، به موارد مطلوب خود برسید.

۷. اهداف کوتاه‌مدت خود را تعیین کنید و معیارهای موفقیت‌تان را بشناسید

تفاوتی ندارد که هدف نهایی شما بالابردن لایک‌های صفحه‌، افزایش خرید آنلاین یا معرفی برندتان باشد. در هر صورت شما باید پاسخ واضحی به دو سوال زیر داشته باشید:

 • پس از تهیه و عرضه این آگهی تبلیغاتی انتظار دارید چه بازخوردی را از سمت مردم دریافت کنید؟
 • معیار شما برای موفقیت این آگهی چیست؟

در مرحله پنجم باید هدف تبلیغاتی خود را شناخته باشید، حالا باید مسیر درستی برای فعالیت‌های‌تان تنظیم کنید تا بتوانید انتظارات لازم را برآورده کنید.

اگر برای تبلیغات آنلاین خود از قالب‌هایی مثل گوگل (Google)، لینکدین (LinkedIn) و فیسبوک (FaceBook) استفاده کرده‌اید؛ با بهره‌گیری از امکانات آن‌ها می‌توانید میزان تعامل مخاطب با آگهی خود را متوجه شوید و تناسب میان هزینه و تبلیغات را مدیریت کنید.

پس از عرضه تبلیغات خود، باید روند تبلیغات را پیگیری کنید و نتایج را تحلیل نمایید. برای این منظور به نکات زیر توجه کنید:

 • از نرم‌افزارهای خودکار و رایگان مثل ابزار هاب اسپات، برای پیگیری نتایج تبلیغات خود استفاده کنید. برخی از این نرم‌افزارها میزان سودآوری تبلیغات را برای شما محاسبه می‌کنند، راه‌های مشارکت شما در بازارهای بزرگ‌تر را مورد بررسی قرار می‌دهند و مجوز اجرای فعالیت‌های تبلیغاتی گسترده‌تر را برای‌تان صادر می‌کنید. همچنین می‌توانید تبلیغات خود را در قالب‌های مختلفی مثل اینستاگرام (Instagram) و توییتر (Twitter) را با هم مقایسه کنید.
 • اگر فقط به‌صورت آنلاین تبلیغ می‌کنید؛ بهتر است برای تحلیل نتایج، ابزارهای اختصاصی خود را داشته باشید. به‌این‌ترتیب می‌توانید به‌طور لحظه‌ای تعاملات مخاطبان را چک کنید و اطلاعاتی مثل هزینه، سودآوری تبلیغات و مشارکت کاربران را مورد ارزیابی قرار دهید.

۸. شروع به عرضه آگهی تبلیغاتی خود کنید

تا این مرحله فرآیند تهیه آگهی تبلیغاتی شما به‌خوبی پیش رفته است و حالا می‌توانید آن را عرضه کنید. همان‌طور که می‌دانید نحوه عرضه آگهی در قالب‌ها و پلتفرم‌های مختلف، متفاوت است. مثلا عرضه آگهی در گوگل با پلتفرم‌هایی مثل بینگ (Bing)، تبلیغات تلویزیونی یا تابلوهای شهری یکسان نیست.

۹. آگهی تبلیغاتی را پیگیری کنید و عملکردتان را مورد ارزیابی قرار دهید

برای قالب‌های تبلیغاتی مانند آگهی‌های تلویزیونی یا تابلوهای شهری که دارای محدودیت زمانی هستند؛ حتما باید داده‌های موردنیاز را به‌صورت روزانه ثبت کنید تا در آخر کار، تحلیل درستی داشته باشید و نتیجه را با انتظارات‌تان مقایسه کنید.

برای داشتن یک تحلیل درست باید به معیارهایی که در مرحله هفتم تهیه کردید، مراجعه کنید. میزان شناخته‌شدن برند، افزایش درآمد و تاثیرگذاری اجتماعی ایجادشده را با معیارهای واقعی بسنجید تا موفقیت‌تان را ارزیابی کنید.

دریافت بازخورد و تهیه نتایج در آگهی تبلیغاتی آنلاین بسیار ساده‌تر است، چون نتایج فورا به شما ارائه می‌شود؛ به‌همین‌دلیل در هر لحظه می‌توانید عملکرد فعالیت تبلیغاتی‌تان را مشاهده کنید.

با استفاده از تبلیغات آنلاین، تناسب هزینه و بازخورد تبلیغاتی را درمی‌یابید و می‌توانید راهی پیدا کنید که با کمترین هزینه، بیشترین درآمد را از تبلیغات‌تان به‌دست آورید.

۱۰. مشکلات را برطرف کنید، اشتباهات را تغییر دهید و فعالیت‌های تبلیغاتی‌تان را تکرار کنید

به‌محض آنکه تبلیغات شما به پایان رسید، آموخته‌های خود از فعالیت‌های گذشته را جمع‌بندی کنید و به کمک تجارب جدیدتان، آگهی تبلیغاتی بهتری بسازید.

مثلا ممکن است از طریق تجربه اخیر خود، دریابید که تبلیغات اینترنتی مختصر‌، موثرتر از فیلم‌های تبلیغاتی چند دقیقه‌ای است یا به این نتیجه برسید که در این برهه زمانی، قالب یوتیوب (YouTube) برای تبلیغات مناسب نیست. به تجریات‌تان اطمینان داشته باشید و در عوض، چیزهایی که کمک زیادی به برنامه تبلیغاتی شرکت شما نمی‌کنند را کنار بگذارید.