استخدام یک رهبر خوب برای کسب و کار، کار چالش‌برانگیز و پیچیده‌ای است. شما باید فردی را استخدام کنید که نه تنها بتواند افراد گروه را هدایت کند و پروژه‌های دشوار را برعهده بگیرد، بلکه باید توانایی برقراری ارتباط با تیم را هم داشته باشد. متاسفانه تحقیقات گالوپ (Gallup) نشان داد که شرکت‌ها ۸۲ درصد مواقع در استخدام رهبر مناسب، شکست می‌خورند.

استخدام رهبر مناسب

با پویایی بسیار زیاد نقش رهبری، جای تعجب ندارد که استخدام رهبر چنین چالش منحصربه‌فردی را ایجاد کند. در این مطلب از استارتاپت، ۵ روش برای استخدام رهبر مناسب در سال ۲۰۲۰ را بیان می‌کنیم.

۱. نیازهای فعلی سازمان خود را ارزیابی کنید

قبل از استخدام رهبر جدید یا پرکردن موقعیت موجود، گامی به‌عقب بردارید و شرکت خود را ارزیابی کنید. این بررسی ممکن است متفاوت از زمانی باشد که برای اولین‌بار این موقعیت را ایجاد کرده یا شخصی را برای آن استخدام کرده‌اید. این بدان معنی است که کار شما بیشتر از مرور اجمالی یک آگهی شغلی قدیمی است.

در مقابل، هدف‌ها و انتظارهای خود را برای این موقعیت شغلی مشخص کنید. آیا می‌خواهید یک رهبر خوب برای رشد، افزایش فروش، گسترش تیم‌های فعلی یا تقویت روحیه استخدام کنید؟ این نیازها را در راستای هدف‌های سال ۲۰۲۰ و رسالت کلی کسب‌وکار خود ارزیابی کنید. آیا آن‌ها هم‌تراز هستند؟ چه چیزهایی را باید اضافه یا حذف کرد؟ قبل از تایپ‌کردن آگهی تبلیغاتی اصلاح شده یا جدید، در مورد هدف‌های این نقش و نحوه ارتباط آن با نیازهای شغلی خود فکر کنید.

نیازهای فعلی سازمان خود را برای استخدام رهبر ارزیابی کنید

۲. از ارزیابی فراتر رفته و به جذب توجه کنید

در حال حاضر، نرخ بیکاری ایالات متحده تنها ۵/۳ درصد است که کمترین میزان آن از دسامبر سال ۱۹۶۹ محسوب می‌شود. این بدان معنی است که شاید رهبرانی که برای مصاحبه می‌آیند، به‌دنبال یک شغل نباشند، اما بدان معنی نیست که به‌محض جذب توسط شما، جای دیگری به‌دنبال کار نروند.

«خیلی خوش‌بین نباشید. شاید کاندیدها به‌دنبال این شغل نباشند، اما به‌محض این‌که با یک شرکت مصاحبه می‌کنند، تمایل بیشتری به همکاری با سایر شرکت‌ها خواهند داشت. شانس آن‌ها برای گرفتن شغل از یک شرکت زیاد نیست. آن‌ها باید در این ‌کار دقیق عمل کنند.»

برنارد لیتون (Bernard Layton)، مدیرعامل شرکت Comhar Partners

یعنی باید تمرکز خود را از ارزیابی ساده به جذب تغییر دهید. به یاد داشته باشید که شما باید آن‌ها را به شرکت خود علاقه‌مند کنید تا نه تنها پیشنهادهای دیگر را رد کرده، بلکه موقعیت شغلی فعلی خود را هم ترک کنند. لیتون چند روش را برای انجام این‌ کار توضیح داده است که عبارتند از:

  • یک سرویس فراهم کنید و اتومبیلی را به‌دنبال کاندید بفرستید.
  • به‌طور مناسب برای مصاحبه آماده شوید.
  • به گرمی استقبال کنید، آن‌ها را منتظر نگذارید.
  • برنامه مصاحبه را قبل از موعد ارسال کنید.

به نحوی عمل کنید تا به رهبران ممتاز نشان دهید که می‌خواهید آن‌ها را به سطح بالاتری در حرفه خود برسانید.

۳. اهمیت هوش هیجانی را در استخدام رهبر درک کنید

گذشته از این‌که تنها نکاتی را برای تجربه کار و مهارت‌ها بررسی می‌کنید، هنگام استخدام نیروی کار مناسب رهبری، از اهمیت هوش هیجانی (EQ) غافل نشوید. تی (Tay) و وال (Val)، بنیان‌گذاران مدیتیشن M، از تیم‌های حاضر در کارگاه‌های خود پرسیدند: «چه چیزی یک رهبر را متمایز می‌کند؟» آن‌ها دریافتند که تقریبا ۹۰ درصد خصوصیات مربوط به هوش هیجانی هستند.

«کارمندان به‌دنبال الگویی در رهبران خود هستند. فردی که به‌طور موثر و قدرتمند ارتباط برقرار می‌کند و به دیگران انگیزه می‌دهد.»

تی (Tay) و وال (Val)

به گفته تی و وال، یکی از راه‌های یافتن این رهبران، سوال از یک کاندید است که چگونه می‌تواند سلامت روانی را در محیط کار رواج دهد.

«رهبر ایده‌آل محیطی را ایجاد می‌کند که اعضای تیم بتوانند از صحبت‌کردن و به ‌اشتراک‌گذاشتن بهترین ایده‌های خود احساس امنیت کنند. آن‌ها به‌اندازه کافی شجاع هستند که برای مشارکت در اهداف و چشم‌انداز شرکت ریسک کنند. از همه مهم‌تر، یک رهبر با هوش هیجانی، فضایی را ایجاد می‌کند که دیگران احساس شنیده‌شدن، درک‌شدن و قدردانی داشته باشند.»

تی (Tay) و وال (Val)
اهمیت هوش هیجانی را در استخدام رهبر درک کنید

۴. توضیحات شغلی جامع برای استخدام ایجاد کنید

توضیحات شغلی کامل نه تنها برای استخدام مفید است، بلکه به تعریف بیشتر آن نقش، هم برای شرکت و هم مصاحبه‌شونده کمک می‌کند. این‌که آیا یک موقعیت از قبل موجود بوده یا یک موقعیت جدید است، مسئولیت‌ها و همچنن انتظارها با شرکت شما تکامل می‌یابند و باید در توضیحات شغلی هم شرح داده شوند.

«بسیاری از مدیران این اشتباه را مرتکب می‌شوند که در ابتدا انتظارها و مسئولیت‌های این موقعیت شغلی را تعریف نمی‌کنند. این امر باعث ایجاد یک فهرست بلند بالا با توضیحات مبهم می‌شود.»

جولی چیس (Julie Chase)، مربی شغلی در Dream Job Catcher

فراموش نکنید که علاوه بر در نظرگرفتن کارهای روزمره و هدف‌ها، تیمی را در نظر بگیرید که فرد مدیریت خواهد کرد.

« به‌جای این‌که به‌دنبال شخصی باشید که خودش را با تیم هماهنگ کند، مشخص کنید که چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی می‌تواند این تیم را به هدف خود برساند. این امر به شما کمک می‌کند تا به‌دنبال رهبری باشید که هم تیم شما را دور هم جمع کند و هم سطح کیفی آن ‌را بالا ببرد.»

چیس

وقتی نوبت به نوشتن توضیحات شغلی جامع برای جذب کاندیدهای مناسب می‌رسد، چیس این نکات ساده را پیشنهاد می‌کند:

  • مسئولیت‌های اصلی، مهارت‌ها و ویژگی‌های آن موقعیت شغلی را یادداشت کنید.
  • این فهرست را با سهام‌داران اصلی شرکت به‌اشتراک بگذارید. از ویرایش و اصلاح این فهرست بر اساس بازخورد تیم نترسید.
  • نکته‌های کلیدی را به‌صورت توضیحی بنویسید که داستان کاندید ایده‌آل شما را روایت می‌کند. به‌عنوان مثال، «این شخص عاشق تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها است» یا «این رهبر تیم‌های متفاوتی را با یک دید مشترک متمرکز کرده و تلاش‌ها را برای دستیابی به هدف‌ها، هماهنگ می‌کند.»

۵. به یاد داشته باشید هیچ کاندید «ایده‌آلی» وجود ندارد

هیچ‌ فردی برای یک شغل کامل نیست و یک کاندید با مهارت‌های مختلف یا دیدگاه متفاوت ممکن است چشم‌انداز جدید یا استراتژی‌های جدیدی را برای کمک به پیشرفت سازمان یا تیم شما ارائه دهد.

«احمقانه است که رهبران شرکت‌ها، استارت‌آپ‌ها و نهادها، ماه‌ها را صرف جستجوی یک کاندید بی‌نقص کنند، وقتی که در همه جا افرادی باصلاحیت، باهوش و توانا وجود دارند.»

 لیز رایان (Liz Ryan)، نویسنده و Fortune 500 HR SVP سابق

در مقابل، روی یافتن فردی با مهارت‌های متعدد تمرکز کنید که در نوع خود موفق است.

رایان «یک فرد باهوش و باتجربه بسیار متفاوت از صنعت شما همیشه می‌تواند چگونگی انجام کار را بفهمد. به ورای نکاتی توجه داشته باشید که برای این نقش ایجاد کرده‌اید و به‌جای آن، عمیق‌تر بررسی کنید که آیا این کاندید می‌تواند فارغ از کلمات کلیدی و عناوین قبلی، از عهده این شغل برآید یا خیر.»

به یاد داشته باشید هیچ کاندید «ایده‌آلی» در استخدام رهبر وجود ندارد

استخدام رهبر مناسب در سال ۲۰۲۰

هنگام استخدام رهبر، منابع و کارمندان شرکت شما بسیار بیشتر در معرض خطر هستند. به‌جای این‌كه به‌دنبال كاندیدهای بی‌نقص باشید یا بر اساس توضیحات شغلی منسوخ‌شده استخدام کنید، قدمی به‌عقب بردارید.

با ارزیابی نیازهای خود، تمرکز روی هوش هیجانی به‌جای رزومه و تعامل فعالانه با همه کاندیدها، به استخدام هدفمند یک رهبر دست پیدا کنید.