در سال ۲۰۲۰، انگار حسی مثل شروع‌ یک چیز جدید، نهفته است. ۲۰۲۰ نه‌تنها از آغاز یک دهه جدید خبر می‌دهد، بلکه می‌تواند آغاز سالی برای عملی‌کردن ایده‌های کارآفرینی شما و راه اندازی استارتاپ جدیدتان باشد.

اگر شما هم به این فکر می‌کنید که بالاخره در این دهه جدید، کسب و کار کوچک خود را داشته باشید یا استارتاپی راه اندازی کنید که برای آن آینده‌ درخشانی متصور هستید؛ ابتدا باید به ۷ سوال مهم برای راه‌ اندازی استارتاپ پاسخ دهید. ما در ادامه این مطلب از استارتاپت، این سوالات را بررسی می‌کنیم که درصورت داشتن پاسخ درستی برای آن‌ها، می‌توانید با خیال راحت، به راه اندازی استارتاپ خود بپردازید.

۱. پیش از راه‌ اندازی استارتاپ باید بدانم مشتری من چه کسانی هستند؟

همیشه مشتری خود باشید. این‌که بتوانید خود را جای مشتری کسب‌وکارتان هم قرار دهید، یک مزیت استراتژیک، محسوب می‌شود. مثلا شرکت‌های بزرگی مثل اوبر و دراپ باکس، به این‌دلیل خلق شدند که موسس‌ آن ها می‌خواست ابتدا مشکل خودش را حل کند، نه شخص دیگری را.

اگر مشتری خود باشید؛ نه‌تنها مطمئن هستید که بینش درستی برای راه اندازی استارتاپ دارید، بلکه این اطمینان را ایجاد می‌کند که دسترسی راحتی هم به مشتریان خواهید داشت. دسترسی به مشتری، یکی از ستون‌های اصلی شروع کسب‌وکار است که توجه کمی به آن می‌شود.

هنگام شروع کار یک شرکت، شاید فقط افرادی سراغ‌تان بیایند که کمی با شرایط شما آشنا باشند؛ افرادی که به زمینه فعالیت‌تان آشنا هستند. اما برای موفقیت، لازم است دسترسی برای تمام مشتریان عادی هم فراهم شود؛ چون باید با همین مشتریان همکاری کنید تا روزبه‌روز بهتر شوید و محصولات باکیفیت‌تری ارائه دهید.

بررسی ایده‌ پیش از راه اندازی استارتاپ

۲. راه اندازی استارتاپ من، چه مشکلی را برای مردم حل می‌کند؟

حالا که مشتریان را هدف مهم برنامه‌های راه اندازی استارتاپ خود قرار دادید، باید ببینید که این‌ مشتریان با چه مشکل یا نیازی، دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند تا آن را برطرف کنید. بدترین مشکلی که با آن روبه‌رو هستند، چیست؟ حاضر هستند برای چه سرویسی، پول بدهند تا مشکل‌شان را حل کند؟

فراموش نکنید پیدا کردن راه حل برای مشکلات، یک نیاز است نه خواسته؛ پس برای این نیاز، دارو خلق کنید نه ویتامین. باید مشکلی را شناسایی کنید که مردم حاضر باشند حتی برای راه‌حل ناقص شما، پول خرج کنند.

۳. مشکل وضع موجود، چیست و رقبای من چه کار می‌کنند؟

باید راه حل‌های موجود در بازار را بسنجید و ببینید که چرا شرکت‌های حاضر، به‌اندازه کافی به آن توجه نمی‌کنند؟ به راه‌هایی که رقبا رفتند و توجه خوبی به آن‌ها نداشتند، نگاه کنید.

درک نقص‌هایی که در راه‌حل‌های رقبا وجود دارد و آگاهی از این‌که چه فاکتورهایی می‌تواند باعث تکمیل این راه‌حل‌ها شوند، برگ برنده‌ شما خواهند بود. ادامه وضع موجود، بدون هیچ‌گونه تغییر در راه‌حل‌هایی که وجود دارد، بسیاری از استارتاپ‌ها را از بین برده است.

۴. راه اندازی استارتاپ من، نیاز به منابع دیگری هم دارد؟ آیا می‌توانم راه حل دیگری ایجاد کنم؟

نتفلیکس یک پتلفرم پخش فیلم‌ و سریال‌ به صورت اشتراکی است که بسیار محبوب است، اما اگر افراد زیادی در دنیا و به‌خصوص آمریکا، به اینترنت پرسرعت دسترسی نداشتند، نتفلیکس هیچگاه قادر نبود به یک رقیب قدرتمند برای تلویزیون و سینما تبدیل شود. حال با همین دیدگاه به کسب‌وکار خود فکر کنید. مشتریان‌تان به چه راه‌حل‌هایی نیاز دارند تا بهترین تجربه را کسب کنند؟ آیا این راه‌حل، قابل‌ساختن است؟ آیا شما می‌توانید این راه‌حل را خلق کنید؟

یک راه‌حل جدید برای ایجاد بهترین تجربه کاربری برای مشتریان، همیشه نیاز به تکنولوژی جدید ندارد. پلتفرم‌هایی مثل نتفلیکس، تیندر یا اسپاتیفای، زمانی به موفقیت رسیدند که کار خود را بر اساس مدل و تفکرشان شکل دادند، نه بر اساس تکنولوژی.

یافتن راه حل پیش از راه اندازی استارتاپ در سال ۲۰۲۰

۵. پیش از راه اندازی استارتاپ باید فکر کنم که آیا کسی برای محصول من، پول می‌دهد؟

به این‌دلیل که هزینه راه اندازی نسخه آزمایشی یک محصول یا سرویس که می‌خواهد راه‌حلی به مشتریان ارائه دهد، کاهش یافته، بسیاری از تولیدکنندگان انتظار دارند که بنیان‌گذاران استارتاپ‌، قبل از راه اندازی استارتاپ خود، درآمد داشته باشند و خیلی زود، مشتریان‌شان زیاد شود. باید توجه داشته باشید که تعهد نسبت به مشتریان اولیه، بسیار مهم‌تر از تکمیل‌کردن محصولات است.

اگر نتوانید برای نسخه آزمایشی خود، خریدار پیدا کنید؛ احتمالا هدفی که تعیین کردید، به‌اندازه کافی بزرگ نیست که موردتوجه و درآمدزایی، قرار بگیرد. پس مطمئن شوید که می‌توانید از حالا محصول و سرویس خود را بفروشید، سپس نقص‌های آن را برطرف و تکمیلش کنید.

۶. آیا استارتاپ من، می‌تواند سود ایجاد کند؟

اگر بیشتر از خرجی که می‌کنید، درآمد نداشته باشید، راه اندازی استارتاپ و اقدامات همراه با ریسک شما، امکان‌پذیر نخواهد بود؛ پس به‌همین سادگی، در آن غرق نشوید.

سعی کنید کم‌هزینه‌ترین روش‌ها را برای جلب‌توجه مشتری جدید به‌کار ببرید. تبلیغات فیسبوکی، رشد در توییتر، دیده‌شدن هرچه بیشتر در اینستاگرام و ده‌ها مدل دیگر، در بازاریابی وجود دارند که با هزینه کم، نتیجه بسیار خوبی می‌دهند. هدف این است که کاربران جدید را با کمترین هزینه، پیدا کنید و به‌سرعت آن‌ها را به مشتریان جدید خود تبدیل کنید. هنگامی‌که آن‌ها را پیدا کردید؛ باید تمرکزتان را روی استفاده و پشتیبانی هرچه بهتر از این مشتریان بگذارید. سعی کنید درآمد خود را از طریق افزایش ارزش استارتاپ و کسب‌وکار خود بهبود دهید.

بررسی درآمد و مقیاس پذیری کسب و کار پیش از راه اندازی استارتاپ

۷. آیا استارتاپ من، مقیاس‌پذیر خواهد بود؟

مقیاس‌پذیر بودن به این معنا است که بتوانید پس از راه اندازی استارتاپ خود، به موفقیتی برسید که بتوانید کسب‌وکارتان را بزرگ‌تر کنید. امروزه، موسسان بزرگ به ارتباط میان هزینه تصاحب مشتریان و ارزش کسب‌وکار خود، نگاه می‌کنند. زمانی که بتوانید پول بیشتری نسبت به هزینه‌های جذب هر مشتری، به‌دست بیاورید؛ می‌توان گفت که کسب وکارتان قابل‌مقیاس خواهد بود. اگر بدون درآمد و منابع مناسب، سراغ مقیاس و گسترش کسب‌وکار بروید؛ استارتاپ خود را به کشتن داده‌اید.

۲۰۲۰ سالی برای شروع جدید است. اگر امسال، سالی است که می‌خواهید به یک کارآفرین تبدیل شوید؛ حتما این سوال‌ها را از خود بپرسید و برای تک‌تک آن‌ها، دنبال جواب داشته باشید.