وقتی صحبت از آغاز یک استارتاپ و راه اندازی اپلیکیشن می‌شود، زمانی می‌توانیم خود را به موفقیت نزدیک کنیم که به عنوان یک کارآفرین و فردی که ایده استارتاپ به ذهنش رسیده، سوالات مهمی از خود بپرسیم و به دنبال جواب صحیح آن‌ها باشیم.

سوال و جواب‌ها در هر زمینه‌ای می‌تواند به نسبت زمان، عرضه، مخاطب، بازار و غیره، فرق داشته باشند. به عنوان مثال زمانی که قصد راه اندازی اپلیکیشن برای یک ایده در دنیای تجارت را داریم، یک سوال مهم می‌تواند در بازه‌ای از زمان یک جواب داشته باشد و در بازه‌ دیگر، جوابی متفاوت. راه موفقیت این است که همیشه و در حرکت، به دنبال جواب‌های خود باشیم، چرا که شاید سال‌ها تحقیق و اطلاعات موجود در گذشته، قادر نباشند جواب درستی برای سوال‌های ما به نسبت دنیای امروزی داشته باشند.

اما یافتن جواب چه سوال‌هایی می‌تواند راه موفقیت را به ما نشان دهد؟ در این مطلب از استارتاپت به ۱۱ سوال مهم در مورد راه اندازی استارتاپ یک ایده در مورد اپلیکیشن‌های مختلف نگاهی می‌اندازیم.

پاسخ به سوالات مهم در هنگام راه اندازی اپلیکیشن

۱. چطور برای راه اندازی اپلیکیشن خود سرمایه گذاری کنم؟

تنها برخی از استارتاپ‌ها هستند که توسط سرمایه‌گذاران تاسیس شده‌اند یا بودجه آن‌ها تامین شده است. بسیاری از استارتاپ‌ها هستند که از جیب شخصی آغاز به کار کرده‌اند. جواب کوتاه به این سوال این است که، بهتر است از منابع مالی خود شروع کنید و سپس با اعتبارسازی ایده‌ای که دارید، باعث شوید تا جذب سرمایه گذاران راحت‌تر شود. این اعتبارسازی می‌تواند شامل ارائه راه حلی برای یک مشکل خاص باشد، فروختن خود ایده باشد، یا ایجاد یک نقشه راه که می‌تواند برای یک سرمایه گذار هیجان انگیز به نظر برسد.

به جز کمک‌های مالی از سوی خانواده یا دوستان، مهم‌ترین سرمایه‌گذاران، سرمایه گذاران فرشته (Angel Investors) و سرمایه گذاران ریسک پذیر هستند. اما برای جذب این دو نوع سرمایه‌گذار، نیاز است که یک کشش، یک اعتبار یا یک مسئله جذب کننده از سوی ایده استارتاپ شما ببینند. همچنین گاهی رقابت‌ها و مسابقاتی مرتبط با استارتاپ‌ها برگزار می‌شود که با شرکت در آن‌ها می‌توانید کمک‌های مالی دریافت کنید.

جذب سرمایه و انجام هر فعالیت مرتبط با آن ممکن است بیش از یک سال زمان شما را بگیرد. مراحل اعتبارسازی یا شایسته‌سازی راه اندازی اپلیکیشن برای جذب سرمایه، به راحتی می‌تواند از سرعت حرکت شما بکاهد. بنابراین با منابع خود شروع کنید و تا جایی که قادر هستید، روی ریسک خود سرمایه بگذارید. شاید حتی زمانی برسد که با خود بگویید من اصلا دیگر به سرمایه گذار نیاز ندارم!

۲. چه زمانی به جمع آوری سرمایه برای ایده‌ خود بپردازم؟

شاید در مسیر خود باید هزاران بار «نه» گفت تا بالاخره برای یک بار به «بله گفتن» نیاز باشد. همانطور که بالاتر گفته شد، برای یک استارتاپی که تازه شروع به کار کرده، راضی کردن سرمایه‌گذاران شاید بیش از یک سال زمان ببرد. ملاقات‌ها، گفت‌و‌گوها، تماس‌ها و جلب رضایت، همه و همه می‌توانند سرعت شما را کند کنند. بنابراین، اگر واقعا می‌خواهید به جذب سرمایه بپردازید، از همین حالا شروع کنید. جمع آوری سرمایه همانند یک شغل نیمه وقت است.

اما به یاد داشته باشید که به طور کلی، هر چه زودتر در استارتاپ خود به دنبال یک سرمایه‌گذار و تساوی حقوق با او برسید، پول بیشتری را تحت ریسک قرار می‌دهید. به زبان دیگر، شما خود را خیلی زود به فروش رسانده‌اید. این مسئله برای آن دست از استارتاپ‌های تازه که هنوز جای کافی برای پیشرفت دارند، بیش از پیش صدق می‌کند.

بنابراین، تا جایی که می‌توانید، جمع‌آوری سرمایه‌ را تا حد ممکن عقب بیاندازید مگر آن که موردی ضروری پیش بیاید. شما چقدر متعهد هستید؟ این یک مسئله بسیار مهم برای سرمایه‌گذاران است. اگر شما فردی هستید که به شکل نیمه وقت روی استارتاپ خود کار می‌کنید و قصد ندارید شغل اصلی خود را به خاطر آن رها کنید، ممکن است راضی کردن سرمایه‌گذاران سخت باشد. آن‌گاه بهترین کانال جمع‌آوری سرمایه، استفاده از سرمایه شخصی است.

سوالات مهم در هنگام راه اندازی اپلیکیشن و استارتاپ

۳. چطور مطمئن شوم سرمایه من برای ایده‌ای که موفق نخواهد شد، هدر نخواهد رفت؟

جواب کوتاه این است که فقط زمانی سرمایه‌گذاری را شروع کنید که می‌توانید پتانسیل بالای ایده را اثبات کنید. پس این سوال مطرح می‌شود که، چطور من قبل از سرمایه‌گذاری برای ساخت اپلیکیشن، می‌توانم ایده آن را اثبات کنم؟ اگر این فهرست را دنبال کنید، بینش لازم برای تصمیم‌گیری درست در جهت اعتبارسنجی ایده خود را به دست می‌آورید:

 • با بیش از ۱۰۰ کاربر احتمالی اپلیکیشن خود مصاحبه کنید و نیازها و انتظارات آن‌ها را بدانید.
 • استفاده از بینش به دست آمده توسط مصاحبه برای طراحی نسخه آزمایشی اپلیکیشن.
 • ارائه پیشنهاد پیش فروش غیرقابل مقاومت بر اساس بینش مشتریان.
 • فروش اپلیکیشن به چندین مشتری توسط این پیشنهاد.
 • ایجاد راهی برای خدمات‌رسانی به آن مشتریان پیش از ساخت کامل اپلیکیشن.
 • استفاده از تجربیات به دست آمده توسط خدمت‌رسانی به آن مشتریان برای شکل دادن به ویژگی‌های اپلیکیشن.
 • فقط تمرکز روی ساخت ویژگی‌های هسته‌ای اپلیکیشن برای امتحان ریسکی‌ترین فرضیات.

این سوال‌ها برای شما طراحی شده تا اشتباهات هزینه‌بر به جای این که در زمان ساخت و انتشار اپلیکیشن رخ دهند، در ابتدا و زمانی که همه چیز در شروع قرار دارد، رخ دهند. به این صورت متوجه خواهید شد که آیا ایده موفق خواهد بود یا نه.

در حقیقت، حتی مرحله اول به تنهایی می‌تواند جواب سوال شما را بدهد.

۴. یک اپلیکیشن وب بسازم یا اپلیکیشن موبایل؟

این کاملا به ایده شما بستگی دارد، هر چند، بیشتر اوقات، سریع‌تر و ارزان‌تر است که ابتدا با یک اپلیکیشن وب با پشتیبانی از مرورگرهای موبایلی شروع کنید تا فرضیه‌های خود را از این راه امتحان کنید. به طور کلی، برخی از مسائلی که باید در هنگام این سوال رعایت کنید به شرح زیر هستند:

 • کاربران ترجیح می‌دهند از چه طریقی به محصول شما دسترسی داشته باشند. این جواب را می‌توان در گزینه شماره اول فهرست بالا مشخص کرد.
 • آیا یکی از مزیت‌های اصلی استفاده از محصولات شما دسترسی به داده‌ها به منظور گزارش، تجزیه و تحلیل است؟ بنابراین یک اپلیکیشن وب می‌تواند گزینه بهتری باشد.
 • آیا اپلیکیشنی که ارائه می‌دهید، وابسته به مکان و موقعیت کاربران است؟ بنابراین اپلیکیشن موبایل می‌تواند گزینه بهتری باشد.
 • کاربران معمولا چه‌قدر نیاز به سرویس یا محصولی که از طریق اپلیکیشن ارائه می‌دهید دارند؟ استفاده‌های کوتاه اما دائمی می‌توانند از طریق اپلیکیشن موبایل عملکرد بهتری داشته باشند.
راه اندازی اپلیکیشن وب و موبایل

۵. چطور تصمیم بگیرم چه ویژگی‌هایی درون اپلیکیشن من قرار بگیرند؟

قبل از انتشار، ابتدا از محصولات رقبا استفاده و ویژگی‌های هسته‌ای آن‌ها را فهرست کنید. این محصولات، مورد نیاز‌ترین ویژگی‌هایی هستند که کاربران برای استفاده روزمره خود به آن‌ها نیاز دارند. سپس، باز هم به سراغ مصاحبه خود با کاربران بروید تا بتوانید ایده‌هایی برای آن ویژگی‌هایی را که فهرست کرده‌اید، بهبود دهید یا متحول کنید.

همچنین با انتشار اپلیکیشن، ابتدا با استفاده از داده‌هایی که از تحلیل و بررسی استفاده کاربران جمع‌آوری کرده‌اید، سعی کنید رفتار کاربران را تحت نظر داشته باشید تا همیشه بینش خود نسبت به آن‌ها را به‌روز نگه دارید. در مرحله بعد سعی کنید یک فضا برای ارائه و درخواست پیشنهادات و ویژگی‌های مورد نیاز توسط کاربران در اپلیکیشن خود داشته باشید.

۶. چطور از اپلیکیشن خود کسب درآمد کنم؟

همانند ویژگی‌های اپلیکیشن، ابتدا با تحلیل و بررسی رقبا ببینید که چطور می‌توان از اپلیکیشن خودتان پول‌سازی کنید. روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از اپلیکیشن وجود دارد. برخی از متداول‌ترین روش‌های درآمد از راه اندازی اپلیکیشن به شرح زیر هستند:

 • بر اساس تقاضا. در این روش اپلیکیشن شما با هر تراکنش تکمیل شده‌ای پول‌سازی می‌کند. مانند اپلیکیشن‌هایی نظیر اوبر یا تپسی.
 • اپلیکیشن‌های بازاری که با استفاده از ایجاد ارتباط بین مشتری و فروشنده، به کسب درآمد می‌پردازند.
 • کسب درآمد از طریق عضویت. برخی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها با دریافت هزینه در هنگام عضویت یک کاربر، او را از مزیت‌های خاصی برخوردار می‌کنند. مانند اپلیکیشن‌های اشتراک‌گذاری فیلم.
 • ارائه نرم‌افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) که کاربر در آن با دریافت یک اشتراک می‌تواند از آن استفاده کند. مانند اپلیکیشن‌هایی نظیر اسپاتیفای.
 • فروشگاه‌های دیجیتالی که با فروش هر محصولی، مقدار سود مشخص به حساب شما واریز می‌شود.
راه اندازی اپلیکیشن موبایل و وب

۷. چطور می‌توانم ایده‌های خودم را از رقبا متمایز کنم؟

قیمت‌گذاری، تقسیم‌بندی و محصول، سه روش استارتاپ‌ها هستند که می‌توانند هنگام راه‌ اندازی اپلیکیشن خود، راهی جدا نسبت به رقبا پیش بگیرند. یک استراتژی متفاوت قیمت‌گذاری لزوما به این معنی نیست که محصول خود را با قیمتی پایین‌تر عرضه کنید. برای مثال می‌توانید هم‌راستا با عملکرد یا ایجاد چند انتخاب برای نیاز کاربر، برچسب قیمت بزنید.

اما قیمت به‌تنهایی یک مزیت بیشتر نسبت به رقبا نیست، مگر آن‌ که شیوه‌های منحصر به فردی برای ارائه محصول خود به کاربران ارائه دهید. فراموش نکنید که وقتی یک محصول به اندازه کافی خوب نباشد، قیمت به تنهایی نمی‌تواند یک فاکتور جذب مشتری محسوب شود.

برای داشتن محصولی بهتر، لزوما نیاز نیست که در مسئله ویژگی‌های اپلیکیشن با سایرین رقابت کنید. بخش‌بندی، جایگاه یا هدف خاص در راه اندازی اپلیکیشن هم می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد. برای مثال اگر اپلیکیشن رقیب، محصولات خود را برای ادارات در نظر گرفته، شما اپلیکیشن خود را با تمرکز روی مشتریان توسعه دهید.

همچنین اپلیکیشن‌هایی مانند فیسبوک و اینستاگرام از جمله پلتفرم‌هایی هستند که رقابت با آن‌ها به شدت سخت به نظر می‌رسد. نه تنها به خاطر منحصربه‌فرد بودن، بلکه به خاطر شبکه عظیمی که توسط مردم و طرفداران آن‌ها ایجاد شده. اما آیا واقعا نمی‌توان با آن‌ها رقابت کرد؟ شاید نتوان به راحتی به تعداد کاربران آن‌ها دست یافت، اما برای مثال اپلیکیشنی به نام TikTok خیلی راحت توانست با همان ایده و هدف اینستاگرام، اما با نگاه به کاربرانی متفاوت و ایجاد ویژگی‌هایی منحصر به فرد، به کاربران میلیونی دست پیدا کند.

۸. چه کسی را برای تولید و راه‌ اندازی اپلیکیشن خود استخدام کنم؟

برنامه‌نویسان زیادی وجود دارند که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. اما باید به آن دست از برنامه‌نویسانی توجه کنید که قادر باشند به شما در ساخت و ایجاد استارتاپ و راه اندازی اپلیکیشن کمک کنند. اهمیتی ندارد که اپلیکیشن شما چقدر پیچیده است، توسعه آن راحت‌ترین بخش کار محسوب می‌شود. یک تیم یا یک فرد خلاق و قوی به راحتی می‌توانند ایده را در قالب اپلیکیشن به شما تحویل دهند. اما نباید فراموش کنید که اپلیکیشن‌هایی که به خوبی کار می‌کنند و ظاهر خوبی هم دارند، ضامن موفقیت در راه‌ اندازی اپلیکیشن نیستند. ما ده‌ها هزار اپلیکیشن داریم که تعداد بسیار کمی کاربر دارند.

مسیر ساخت یک استارتاپ موفق می‌تواند به شدت شلوغ و آشفته باشد. مخصوصا در مراحل ابتدایی، و مخصوصا برای آن دست از افرادی که انعطاف لازم برای تغییر مسیر را ندارند. بنابراین سعی کنید برنامه‌نویسی را استخدام کنید که در زمینه کارآفرینی تجربه لازم را داشته باشد. این افراد نه تنها می‌توانند پروژه شما را به سرانجام برسانند، بلکه تجاربی فراموش نشدنی از آن‌ها خواهید آموخت. حتی این نوع از همکاری باعث می‌شود تا شریک مناسبی پیدا کنید و بار سنگین راه اندازی اپلیکیشن را به تنهایی به دوش نکشید.

موفقیت در راه اندازی اپلیکیشن

۹. چطور اعضای تیم مناسبی پیدا کنم؟

سایت‌های فریلنسینگ، آنلاین و ارتباطات شخصی، سه راه موثر برای ارتباط و یافتن اعضای مناسب تیم هستند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های استفاده از سایت‌های فریلنسینگ، سرعت بالا است. اما اگر می‌خواهید برنامه‌نویسان با تجربه در زمینه کارآفرینی یا افرادی با چنین ویژگی در دیگر حرفه‌ها را پیدا کنید، کانال‌های ارتباطی و پلتفرم‌های مناسب این کار مانند لینکدین (inkedin)، بهترین گزینه هستند.

هرگز در مورد اشتراک‌گذاری داستان خود در فضاهایی مانند لینکدین یا توییتر تردید نداشته باشید. شگفت‌زده خواهید شد که ببینید چند میزان از مردم به دنبال کارآفرین‌هایی هستند که با آن‌ها همکاری کنند.

۱۰. آیا اعضای تیم می‌توانند ایده راه اندازی اپلیکیشن من را بدزدند؟

به عقیده من، مسئله «ایده» شاید فقط ۱ درصد از موفقیت استارتاپ و راه اندازی اپلیکیشن را تضمین کند. اما این تبدیل کردن ایده به سرمایه‌ای موفق است که بخش سخت ماجرا محسوب می‌شود. زمانی که شما افرادی را برای ایده خود استخدام می‌کنید، به این معنی است که حداقل بخش‌هایی از راه‌ را طی کرده‌اید. اگر کسی از این افراد ایده شما را به سرقت ببرد، نیاز دارد تا بسیاری از این مراحل‌ را برای مدت‌ها طی کند و حتی به دنبال سرمایه باشد.

پس از نظر فنی، بله، هر شخصی ممکن است ایده شما را به سرقت ببرد، اما آیا آن اشخاص چقدر توانایی این را دارند که از ایده شما تجارتی موفق بیرون بکشند؟ بنابراین بهتر است با این دیدگاه جلو نروید.

۱۱. چطور می‌توانم استارتاپ خودم را بفروشم؟

رقبای مستقیم و غیرمستقیم تنها بخش کوچکی از خریداران احتمالی استارتاپ شما هستند. در حقیقت، بسیاری از استارتاپ‌ها توسط شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران مستقل خریداری می‌شوند. اگر یک تجارت پایدار ایجاد کنید و بخواهید آن را به‌فروش برسانید، بهتر است به سراغ شرکت‌های خصوصی و بازارهای آنلاین بروید. حتی اگر خودشان هم خریدار نباشند، می‌توانند شما را به شبکه‌هایی برای یافتن خریدار متصل کنند.

مهم‌ترین نکته این است که با خود و اهدافی که دارید صادق باشید. اگر می‌خواهید ریسک خود را آغاز کنید و با این هدف پیش بروید که آن را برای سود به فروش برسانید، تردید نکنید. اگر می‌خواهید اپلیکیشنی ارائه دهید که تبدیل به پلتفرمی بزرگ شود، تعهد داشته باشید و روی آن تمرکز کنید.

هر مسیری، مقصدی دارد و این شما هستید که مسیر و مقصد را انتخاب می‌کنید.