اغلب اوقات در بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو که به آن سئو (SEO) گفته می‌شود، بیشتر بر سئوی فنی مانند صفحه‌گذاری، سرعت سایت و … توجه داریم، در حالی که اساس موفقیت در سئو با تحقیق کلمات کلیدی آغاز می‌شود.

انجام راهکارهای بهینه‌سازی بدون تحقیق کلمات کلیدی مانند تیراندازی در تاریکی است، اگر اینگونه روی موفقیت محتوای خود شرط‌بندی کنید، احتمالا بازنده خواهید بود. انتخاب کلمات کلیدی اشتباه به‌معنی صرف هزینه و بودجه روی محتوایی است که هرگز در نتایج جستجو دیده نخواهد شد.

در مقابل انتخاب هوشمندانه و هدفمند کلمات کلیدی می تواند به شما کمک کند، در بازار هدفی که انتخاب کردید بالاتر از رقبا قرار بگیرید. بدون شک تفاوت بین سئوی خوب و سئوی متوسط از استراتژی تحقیق کلمات کلیدی آن‌ها مشخص می‌شود.

حالا که به اهمیت تحقیق کلمات کلیدی پی بردیم با ادامه این مطلب در استارتاپت همراه باشید تا ببینیم برای اینکه تحقیق کلمات کلیدی را به‌صورت استادانه انجام دهیم، چه مراحلی را باید بگذرانیم.

تحقیق کلمات کلیدی

مراحل تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی صرفا به پیداکردن کلمات کلیدی مرتبط با موضوع سایت محدود نمی‌شود، بلکه باید کلمات کلیدی را انتخاب کنید که ضمن بالابردن رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل یا همان (SERPs)، برای شما سودآوری هم داشته باشد. یعنی مراحل تحقیق کلمات کلیدی طولانی‌تر از چیزی است که احتمالا تا الان فکر می‌کردید. این مراحل عباتند از:

۱. پیداکردن کلمات ریشه‌ای

چرا از اصطلاح کلمات ریشه‌ای استفاده کردیم؟ چون درست مثل ریشه‌ی یک درخت، سایر کلمات کلیدی از مشتقات آن‌ها رشد می‌کند و به‌وجود آمده‌اند. یافتن کلمات ریشه‌ای مناسب کل استراتژی تحقیق کلمات کلیدی را شکل خواهد داد.

برای پیداکردن کلمات کلیدی مناسب باید به این پنج سوال اساسی پاسخ دهیم:

  • وبسایت من درمورد چه چیزی است؟
  • من چی چیزی می‌فروشم؟
  • فکر می‌کنم برای رتبه گرفتن در گوگل روی چه کلمه‌ای باید تلاش کنم؟
  • روی چه کلمه‌ای باید تبلیغات کنم؟
  • اگر فردی بخواهد درمورد موضوع سایت من جستجو کند، احتمالا جستجوی خود را با چه کلمه‌ای آغاز خواهد کرد؟

 سپس باید به کمک داده‌ها پاسخ‌های خود را بسنجید تا بهترین کلمات ریشه‌ای را پیدا کنید.

نکته جالب درمورد کلمات کلیدی این است که با پیداکردن کلمات ریشه‌ای می‌توانید این فرآیند را بارها تکرار کنید تا یک استراتژی کلمات کلیدی کامل برای یک سایت حتی با هزار صفحه ایجاد کنید.

برای مثال اگر قصد دارید برای یک فروشگاه محصولات چرمی کلمات کلیدی پیدا کنید احتمالا «کاپشن چرم» یک کلمه کلیدی ریشه‌ای برای شما محسوب می‌شود که مشتقاتی مانند: «کاپشن چرم زنانه»، «کاپشن چرم مردانه»، «کاپشن چرم طبیعی» و … به همراه دارد.

دقت کنید «کاپشن چرم مردانه» خودش می‌تواند یک کلمه کلیدی ریشه‌ای محسوب شود و کلمات کلیدی دیگری مثل «کاپشن چرم مردانه طبیعی»، «کاپشن چرم مردانه اسپرت» و …. به دنبال خود داشته باشد.

۲. ایجاد یک فهرست عالی از کلمات کلیدی

پس از کشف کلمات کلیدی ریشه‌ای باید آن‌ها را خیلی دقیق در جدول‌ فهرست کنید. دقت کنید که این فهرست‌های کلمات کلیدی مربوط به چندین صفحه از سایت و موضوع مختلف می‌شود.

حتی می‌توانید برای هر کلمه کلیدی ریشه‌ای جدید، یک فهرست مجزا هم ایجاد کنید.

در این فهرست‌ها باید جامع و کامل عمل کنید تا فرصت رقابت در هیچ کلمه‌ای را از دست ندهید.

جستجو و تحقیق کلمات کلیدی

۳. اولویت‌بندی کلمات کلیدی

تقریبا هر ابزار جستجوی کلمه کلیدی می‌تواند فهرستی از صدها یا هزاران کلمه کلیدی به شما پیشنهاد دهد. نکته مهم این است که باید کلمات کلیدی را بر اساس اهمیت، حجم جستجو، سختی رقابت و … اولویت‌بندی کنید.

در واقع باید متوجه شوید کدام کلمه کلیدی برای شما سودآور است؟ در کدام کلیدی می‌توانید رتبه بگیرید؟

برای پاسخ به این سؤالات، باید به‌صورت دقیق معیارهای کلمه کلیدی را بررسی کنیم که به ما در اولویت بندی کلمات کلیدی کمک می‌کنند، این معیارها عبارتند از:

۳-۱. مرتبط بودن

  • آیا این کلمه چیزی است که برای مخاطبان شما مهم باشد؟
  • آیا می‌توانیم پیرامون این کلمه راه حل یا پیشنهادی ارائه کنیم؟
  • آیا می‌توانیم درباره این کلمه کلیدی محتوای با ارزش تولید کنیم؟

۳-۲. حجم جستجوی ماهانه

طبیعتا هرچه حجم جستجوی یک کلمه کلیدی بالاتر باشد بهتر است، اما باید دقت کنید که هرچه حجم جستجو بالاتر برود، رقابت در آن کلمه هم سخت‌تر می‌شود.

۳-۳. سختی کلمه کلیدی

به بیان ساده منظور از سختی یعنی برای یک سایت معمولی چقدر دشوار است که در یک کلمه کلیدی در گوگل رتبه بگیرد.

۳-۴. نرخ کلیک ارگانیک

بعضی از کلمات کلیدی در صفحه جستجوی گوگل کلیک زیادی می‌گیرند، در واقع این معیار نشان می‌دهد که چقدر احتمال دارد تا افراد روی آن کلمه کلیدی در صفحه نتایج گوگل کلیک کنند.

۳-۵. اولویت

معیار اولویت در واقع مجموع عوامل دیگر مانند حجم جستجو، سختی و نرخ کلیک است که کلمات کلیدی را بر اساس آن رتبه بندی می‌کنیم.

۴. غنی‌سازی کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی تنها به پیداکردن کلمات کلیدی ریشه‌ای محدود نمی‌شود بلکه باید کلمات کلیدی مرتبط مناسب را هم پیدا کنیم. فراموش نکنید کلمات کلیدی به تنهایی ارزش زیادی ندارند و معمولا در کنار سایر کلمات کلیدی به کار برده می‌شوند.

افزودن کلمات کلیدی مرتبط به یک صفحه یک استراتژی هوشمندانه برای افزایش ارتباط موضوعی است. در عین حال، تلاش برای هدف قراردادن تعداد زیاد کلمات کلیدی در همان صفحه ممکن است ارتباط آن‌ها را تضعیف کرده و باعث دشواری رتبه‌گرفتن آن شود.

۵. بهینه‌سازی کلمات کلیدی درون صفحه (on-page)

تحقیق کلمات کلیدی نیت مخاطب از جستجوی یک کلمه کلیدی را مشخص می‌کند، اینجا دقیقا نقطه‌ای است که کار بهینه‌سازی آن پیج یا درون صفحه آغاز می‌شود. اگر شما به‌خوبی درک کنید که کاربران شما چه چیزی را و به چه علتی جستجو می‌کنند و انتظار دارند چه چیزی را پیدا کنند؛ خیلی بهتر می‌توانید محتوایی تولید کنید که انتظارات آن‌ها را برآورده کند.

۶. ردیابی رتبه کلمات کلیدی

اگر شما در یک شرکت مشاور سئو هستید یا برای خودتان کار می‌کنید، بسیار مهم است که بدانید کلمات کلیدی که انتخاب کردید چگونه در موتورهای جستجو عمل می‌کنند.

در گذشته ردیابی کلمه کلیدی مساوی بود با دنبال‌کردن رتبه کلمه کلیدی، اما الان همه‌چیز تغییر کرده است. امروزه با شخصی‌سازی، بومی‌سازی و تغییر محیط رقابتی، ردیابی کلمات کلیدی بسیار هوشمندانه‌تر شده است.

می‌دانید که امروزه موتور جستجوی گوگل بسیار هوشمندانه عمل می‌کند و ممکن است جستجوی یک عبارت یکسان برای دو نفر یا در دو دستگاه مختلف، نتایج متفاوتی را نشان دهد.

عواملی مانند، نوع دستگاه (گوشی، لپ‌تاپ، تبلت یا …)، موقعیت مکانی، زبان، تاریخچه جستجو و … روی نتیجه‌ای که گوگل به ما نشان می‌دهد، تاثیرگذار است.

ردیابی کلمات کلیدی اطلاعات خوبی به ما می‌دهد. برای مثال وقتی می‌بینیم یک کلمه کلیدی به‌خوبی عمل می‌کند، یعنی روی این موضوع بیشتر می‌توانیم کار کنیم.

جمع بندی

خب ما در این مقاله سعی کردیم که فرآیند تحقیق کلمات کلیدی را به ساده‌ترین صورت برای شما توضیح دهیم. فراموش نکنید که برای هر کدام از این مراحل نیاز به ابزارها و تکنیک‌های زیادی دارید. هر چقدر روی تحقیق کلمات کلیدی خود وقت و دقت بیشتری بگذارید، احتمال اینکه در استراتژی محتوای سایت خود موفق‌تر عمل کنید و سریع‌تر سایت خود را در صفحه اول گوگل مشاهده کنید هم بیشتر است.