بهترین راه‌ برای اطمینان از بازدهی کارکنان‌تان، این است که مطمئن شوید آن‌ها تا حد ممکن، محیط شادی در خانه دارند. طبق تحقیقات، افرادی که خانواده‌های باثباتی دارند و به برقراری تعادل بین کار و زندگی خود اهمیت می‌دهند؛ در محیط کارشان، بسیار خلاق‌تر و قابل‌اعتماد‌تر هستند. زمانی‌که کارکنان بدانند که به آن‌ها اهمیت داده می‌شود؛ پایبندی بیشتری نسبت به اصول اخلاقی خواهند داشت. اگر شرکت شما هم کارکنانش را به ایجاد یک فضای شاد در خانواده تشویق کند؛ قطعا از تغییر مثبتی که در فرهنگ شرکت ایجاد می‌شود، متعجب خواهید شد.

یک فرهنگ سازمانی موثر، می‌تواند زمان فراغت کارکنان را به‌گونه‌ای تنظیم کند که آن‌ها زمان لازم برای صرف ناهار با فرزندان‌شان در مدرسه را داشته باشند. همچنین مدیریت می‌تواند یک کتابخانه کوچک متشکل از کتاب‌ و فیلم‌های آموزشی خانواده را در محل استراحت کارکنان ایجاد کند. لازم است شرکت‌ها سالانه یک برنامه‌ دورهمی یا تفریحی برای کارکنان و خانواده‌های‌ آن‌ها ترتیب دهند تا کارمندان بدانند که کارفرمایان‌ به خانواده‌های‌شان اهمیت می‌دهند و حتی گوش شنوایی برای مشکلات‌شان هستند.

در کنار تمام این مسائل، ما قصد داریم به نکته‌ بسیار مهم‌تری اشاره کنیم و آن هم چیزی نیست جز توانایی برقراری تعادل بین کار و زندگی افراد. در این مطلب از استارتاپت همراه ما باشید تا با معرفی ۱۰ راهکار موثر، شما را به این هدف نزدیک‌تر کنیم.

برقراری تعادل بین کار و زندگی و وقت‌گذرانی با فرزندان

۱. وقت‌گذاشتن برای بچه‌ها

همه ما روزانه، مشغول کار هستیم اما لازم است زمان مشخصی را برای وقت‌گذرانی با فرزندان‌مان، برنامه‌ریزی‌ کنیم. برای این‌که زمان‌های خاص یادتان نرود یا آن را با برنامه دیگری پر نکنید، حتما این زمان‌ها را به تقویم‌تان اضافه کنید.

۲. تعادل در ابراز احساسات نسبت به کار و خانواده

پدران خیلی سخت کار می‌کنند اما آیا به‌همان اندازه، شور و اشتیاق به خانواده‌ می‌دهند؟ مهم‌ترین کار شما،، پدر و همسربودن است. زندگی‌تان را به‌گونه‌ای اولویت‌بندی کنید که هر روز شور و اشتیاق‌تان، به‌طور مناسب بین خانه و محل کارتان تقسیم شود.

۳. تمرکز بر ارزش‌های واقعی

اجازه دهید چیزهایی که برای‌تان اهمیت بیشتری دارند، راهنمای‌تان باشند. تونی دونگی (Tony Dungy)، بازیکن حرفه‌ای فوتبال آمرکایی در کتاب خود به نام «غیر معمول (Uncommon)»، از این مسئله به‌عنوان راهی برای یافتن نشانه‌های اختصاصی ما یاد می‌کند.

این نشانه‌ها وقتی راه را گم می‌کنید، با خیال راحت شما را به جایی که تعلق دارید، هدایت می‌کنند.

تونی دونگی

۴. سبک‌بار شدن

در کتاب «غیر معمول» سوال جالبی مطرح شده است:

آیا هرگز جلوی چشم فرزندان‌تان، کودکی کرده‌اید؟

کتاب «غیر معمول»

زندگی یک شغل جدی است، شغلی که باید به اندازه کافی آرامش داشته باشیم تا بتوانیم شادی را در آن بیابیم. هرگز روح کودکانه خود را کاملا از دست ندهید. همیشه آرام باشید و لبخند بزنید.

برقراری تعادل بین کار و زندگی با کار گروهی

۵. ساختن تیم در محل کار

اکثر افراد دوست دارند کارهای‌شان را به‌تنهایی انجام دهند اما موفقیت، نتیجه یک کار گروهی است. به افرادی که با شما کار می‌کنند، اعتماد داشته باشید و وظایف‌تان را با آن‌ها تقسیم کنید. در این صورت، زمان بیشتری برای توجه به مسائل خانوادگی و شخصی خواهید داشت و می‌توانید برقراری تعادل بین کار و زندگی شخصی‌تان را تجربه کنید.

۶. تنظیم وقت

زندگی ما پر از کارهای غیرضروری و وقت‌گیر است. با از بین‌بردن هر عاملی که باعث اتلاف وقت می‌شود، از فرصت‌های خود به‌طور بهینه‌ استفاده کنید. برای این منظور، به عادت‌های شخصی‌‌تان را درنظر بگیرید و دقت کنید که روزتان را چگونه می‌گذرانید.

۷. استخدام پرستار بچه

اگر متاهل هستید، می‌توانید یک فرد معتبر و قابل‌اعتمادی را برای نگهداری از فرزندان‌تان شناسایی و استخدام کنید. از آن‌جایی که یک رابطه سالم، نیازمند کار و توجه است؛ شما و همسرتان نیاز دارید که زمان‌هایی را باهم تنها باشید. پیداکردن یک پرستار بچه خوب، داشتن برخورد مناسب با او و پرداخت به‌موقع دستمزدش، می‌تواند این زمان‌ ارزشمند را برای شما فراهم کند.

۸. اختصاص‌دادن زمان به تفریح

تمام افراد به تفریح نیاز دارند. شاید پیاده‌روی، ماهی‌گیری، فوتبال یا شنا یکی از راه‌های مناسبب تفریح برای شما باشد. صدها روش برای رهایی از استرس وجود دارند و تا زمانی‌که شما چشم انداز مناسبی از آینده‌ را برای خودتان ترسیم کرده باشید، در آرامش خواهید بود.

برقراری تعادل بین کار و زندگی با انعطاف‌پذیری

۹. انعطاف‌پذیری

ما انتظارات بسیاری از زندگی‌مان داریم اما اصرار زیاد روی آن‌ها، باعث ایجاد استرس‌های بی‌مورد می‌شود. باید در مقابل اتفاقات زندگی، انعطاف‌پذیر باشیم و خودمان را با مسائلی که ممکن است برای هر فرد پیش بیاید، وقف دهیم.

۱۰. زندگی هدفمند

ما انسان‌‌ها، شاهکار پروردگار روی زمین هستیم و بدون‌شک، خلقت‌مان بی‌هدف نیست. ما ویژگی‌های منحصربه فردی داریم؛ آگاهی از این‌که چه هستیم و چرا زندگی می‌کنیم، ما را از سردرگمی نجات می‌دهد. پس اهداف‌تان را مشخص کنید و بر اساس آن‌ها دنبال زندگی‌تان بروید.