در اوایل سال قبل، اینستاگرام قابلیت جدیدی را معرفی کرد که طبق آن می‌توانست نظرهای توهین‌آمیز (Offensive Comments) را پیش از ارسال، نشانه‌گذاری کند. با تلاش این رسانه اجتماعی طی این‌مدت برای پیشرفت در زمینه سیستم نشانه‌گذاری پیشگیرانه، اکنون کپشن های توهین آمیز اینستاگرام (Instagram Offensive Captions) که با قوانین این شبکه مغایرت داشته باشند هم، نشانه‌گذاری می‌شوند.

این ویژگی جدید، پس از نوشتن کپشن های توهین آمیز اینستاگرام به کاربران هشدار می‌دهد که متن‌ آن‌ها، توسط هوش مصنوعی اینستاگرام شناخته شده است و با نمونه‌ گزارشاتی که قبلا برای زورگویی دریافت کرده‌اند؛ شباهت دارد. در ادامه این مطلب از استارتاپت با ما همراه باشید تا بیشتر درمورد این ویژگی بخوانیم.

اما این قابلیت جدید، امکان انتشار کپشن‌های توهین آمیز توسط کاربران را مسدود نمی‌کند؛ بلکه طبق نظریه اینستاگرام، با اشاره کوچکی، به کاربران فرصت می‌دهد تا مجددا درمورد حرف‌های‌ خود، تجدید نظر کنند. دقیقا روشی که برای کاهش زورگویی در بخش نظرها، موثر بود.

از زمانی‌که این قابلیت به اینستاگرام اضافه شد؛ اگر یک کاربر، کپشن توهین آمیزی بنویسد، هشداری برای او فرستاده می‌شود:

این کپشن، مشابه نمونه‌هایی است که قبلا گزارش شده‌اند.

این هشدار به کاربران اجازه می‌دهد تا متن‌ خود را ویرایش کنند و بیشتر درمورد قوانین اینستاگرام بخوانند یا این‌که پست‌شان را به‌همان‌صورت، به اشتراک بگذارند.

هشدار برای کپشن های توهین آمیز اینستاگرام

اینستاگرام (Instagram) امیدوار است که این قابلیت نشانه‌گذاری کپشن های توهین آمیز، علاوه‌بر کاهش زورگویی‌های آنلاین، به آموزش کاربران درمورد خط قرمزهای این شرکت و خطر غیرفعال شدن حساب کاربری آن‌ها، کمک کند.

باوجودی‌که این ویژگی مانع از اشتراک‌گذاری کپشن‌های منفی یا توهین‌آمیز نمی‌شود؛ اما اینستاگرام قابلیت‌هایی را برای کمک به افرد تحت تاثیر زورگویی‌های آنلاین، ایجاد کرده است.  مثلا کاربران می‌توانند قسمت نظرهای پست‌ها را خاموش کنند (Turn Off Comments)، دنبال‌کننده‌ها را حذف کنند‌ (Remove Followers)، نظرها را فیلتر کنند‌ (Filter Comments) یا برخی اکانت‌ها را بی‌صدا کنند (Mute Accounts).

از طرفی اینستاگرام، به محتواهای نزدیک به خط قرمز، رتبه منفی می‌دهد و این امر باعث می‌شود که پست‌های توهین آمیز افراد شهرت‌طلبی که محتوای نزدیک به خط قرمز تولید می کنند؛ کمتر دیده و منتشر شوند. اما متاسفانه برای بیش‌از یک میلیارد کاربر اینستاگرام، این اصلاحات، کمی دیر صورت گرفته است.

خالق اینستاگرام هم مانند بسیاری از شبکه‌های اجتماعی دیگر، زمانی‌که این اپلیکیشن را طراحی کرد، به روش‌های سو‌ءاستفاده کاربران از این سرویس و آسیب‌رساندن به افراد دیگر، فکر نکرده بود. درحقیقت، این ایده که پیشرفت فناوری می‌تواند آسیب‌رسان باشد، بعدها توسط اینستاگرام و سایرشبکه‌های اجتماعی، شکل گرفت.