در دهه ۱۹۷۰، مردم بدون دیدن تبلیغات تجاری بیگ‌مک (Big Mac) و شنیدن آهنگ‌های به‌یادماندنی آگهی‌های بازرگانی آن، نمی‌توانستند یک بازی فوتبال را از تلویزیون تماشا کند. آهنگ پیام بازرگانی بیگ‌مک، روش جالبی برای تبلیغ جدیدترین ساندویچ مک‌دونالد (McDonald) بود که با یک آهنگ، تمام مواد تشکیل‌دهنده آن ساندویچ را نشان می‌داد و افراد را به خرید آن ترغیب می‌کرد. در واقع مک‌دونالد با این تبلیغ تلویزیونی، از بازاریابی اطلاعاتی به نفع خود استفاده کرد.

حتی اگر نمی‌دانستید بیگ‌مک چیست و امتحانش نکرده بودید؛ با داشتن یک تلویزیون، مواد تشکیل‌دهنده این ساندویچ را می‌شناختید: دو عدد همبرگر گوشت گاو، سس مخصوص، کاهو، پنیر، خیارشور و پیاز روی یک نان کنجدی.

اگر بازاریابی اطلاعاتی را نمی‌شناسید یا نمی‌دانید که چگونه می‌توانید از آن برای اهداف بازاریابی‌تان استفاده کنید؛ این مطلب از استارتاپت را دنبال کنید شما را با این روش بازاریابی موثر آشنا کنیم.

بازاریابی اطلاعاتی چیست؟

بازاریابی اطلاعاتی جزئیات مربوط به یک محصول یا خدمات را نشان می‌دهد. به‌عبارت ساده، این نوع بازاریابی مخاطبین شما را درمورد اصول اولیه آموزش می‌دهد؛ این‌که چگونه به‌دلیل ویژگی‌های اصلی محصول و محل فروش آن، از رقبای‌ خود متمایز شده‌اید.

بازاریابی اطلاعاتی را به‌عنوان نمایش ویژگی‌های یک محصول درنظر بگیرید که دقیقا جزئیات واقعی را مثل آهنگ بیگ‌مک ارائه می‌دهد.

حتی اگر هرگز اصطلاح بازاریابی اطلاعاتی را نشنیده باشید، بی‌شک با آن تعامل داشته‌اید. کتاب‌های الکترونیکی، فیلم‌ها، وبلاگ‌ها و بروشورهای خودآموز، همگی بازاریابی اطلاعاتی هستند؛ زیرا توضیح دقیقی از یک سرویس یا محصول و آنچه آن را از سایر محصولات یا خدمات موجود متمایز کرده، به شما ارائه می‌دهند.

این روش بازاریابی، اصول و زیربنا را به مخاطبین نشان می‌دهد؛ بنابراین آن‌ها مجبور نیستند از صفحه وب‌سایت شما خارج شوند تا بدانند محصول یا خدمات‌تان چیست. بدین ترتیب می‌تواند برنامه بازاریابی موثری برای شما باشد. این امر می‌تواند به‌ویژه برای محصولاتی که ویژگی‌های زیادی دارند مثل انواع تلفن یا اتومبیل، مفید باشد.

بازاریابی اطلاعاتی چیست

به‌عنوان مثال، تبلیغات Keurig را در نظر بگیرید. وب‌سایت Keurig با ارائه مشخصات و مقایسه جزئیات برای دستگاه‌های تولیدی خود و همچنین اطلاعاتی در مورد محصولات آن‌ها، مانند K-Cup که در حال حاضر چندان خوش‌نام نیست، از بازاریابی اطلاعاتی بهره می‌برد.

Keurig با گفتن این‌که این محصول چگونه کار می‌کند و چرا آن را دوست خواهید داشت، روی فردی که به‌دنبال خرید ماشین‌های قهوه است، تاثیری به‌یادماندنی می‌گذارد. علاوه بر این، از آن‌جایی‌ که Keurig این اطلاعات را به‌صورت مستقیم در وب‌سایت خود ارائه می‌کند، اطمینان می‌دهد که مشتریان بالقوه برای کسب اطلاعات در مورد K-Cup یا مقایسه K-Cup با محصولات رقبا نیازی به جستجو در گوگل ندارند.

نمونه‌های بازاریابی اطلاعاتی

در این قسمت می‌خواهیم چند نمونه دیگر از بازاریابی اطلاعاتی را بررسی می‌کنیم.

۱. اینفوگرافیک هاب اسپات (HubSpot)

اینفوگرافیک هاب اسپات (HubSpot) در بازاریابی اطلاعاتی

این اینفوگرافیک از HubSpot را باهم بررسی می‌کنیم که جزئیاتی از چگونگی دستیابی مشتریان به بازاریابی را نشان می‌دهد و عنوان (caption) توصیه‌هایی درمورد نحوه قراردادن مشتری در اولویت ارائه می‌کند. به‌عبارت دیگر، اطلاعاتی درمورد سودمندی CRM HubSpot در اختیارتان قرار می‌دهد.

۲. اینفوگرافیک یلپ (Yelp)

اینفوگرافیک یلپ (Yelp) در بازاریابی اطلاعاتی

زمانی‌که افراد در خانه‌های خود، به کمک حرفه‌ای نیاز دارند؛ سراغ یلپ (Yelp) می‌روند تا انواع سرویس‌هایی را جستجو کنند که مشخصا در منطقه و اقلیم محلی آن‌ها غیرفعال هستند.

یلپ برای ایجاد این اینفوگرافیک درخشان، تحقیقات بازار و مشخصات ایجادشده توسط کاربر را در اختیار گرفته است. این تصویر به مخاطبین در ایالات‌متحده اجازه می‌دهد که ایالتی را شناسایی کنند و به آن‌ها دسته‌های یلپ را نشان می‌دهد که شاید به‌عنوان «محبوب‌ترین دسته‌ها» در هر ایالت نشناسند.

در نهایت، این یک خودآموز پنهان درمورد نحوه استفاده از یلپ برای به‌حداکثر رساندن سفرهای خرید شما است.

می‌توانید از یک اینفوگرافیک استفاده کنید تا بخش بزرگی از داده‌ها را بگیرید و درک آن را برای مخاطبین بصری آسان‌تر کنید. اگر به‌دنبال روش جدیدی برای ارائه داده‌ها به‌غیر از gif اینستاگرام هستید، چرا یک اینفوگرافیک را امتحان نمی‌کنید؟

۳. وب‌سایت مشخصات Cars.com

مانند مثال Keurig، وب‌سایت مربوط به مشخصات، جزئیات مصرف‌کنندگان را در این وب‌سایت تجاری ارائه می‌دهد تا مصرف‌کنندگان نیازی به انجام تحقیقات اضافی نداشته باشند. وب‌سایت مشهور خرید اتومبیل Cars.com دقیقا همین کار را انجام می‌دهد و اطلاعات بسیار زیادی را درمورد اتومبیل در یک وب‌سایت ارائه می‌دهد. بنابراین نیازی به بازدید از یک میلیون تب هنگام تحقیق درمورد اتومبیل‌ها نیست.

بازاریابی اطلاعاتی اتومبیل ها

از آن‌جایی ‌که خرید اتومبیل، به دقت زیادی نیاز دارد، وب‌سایت‌های اتومبیل از داشتن تمامی مشخصات خریداران خودرو بسیار سود می‌برند. اگر درحال بازاریابی کالاهایی هستید که دقت زیادی می‌خواهند، داشتن مشخصات در وب‌سایت‌تان ایده خوبی است.

۴. ویدیوهای تیستی (Tasty)

ویدیوهای تیستی (Tasty) در بازاریابی اطلاعاتی

سازندگان محبوب‌ترین محتوای Tasty تبلیغاتی، آلکس (Alix) و ری (Rie) هستند که هم دستورغذاهای Tasty و وبلاگ با محتوای ویدیویی تهیه می‌کنند و هم درباره فعالیت‌های روزانه خود در دفتر Tasty فیلم می‌گیرند. وقتی طرفداران آلکس و ری، این دو سازنده محتوا را در یوتیوب مشاهده می‌کنند؛ به‌احتمال زیاد بلافاصله کلیک می‌کنند. (من به‌عنوان یک هوادار بزرگ ری، قطعا این کار را می‌کنم).

علاوه بر این، Tasty مشخصات محصولات را به روش واقعی ارائه می‌دهد. آلکس به‌جای این‌که بگوید «این یک قابلمه نچسب است» می‌گوید «من یک سس چسبنده را در این قابلمه درست کردم و این سس به‌راحتی از آن جدا شد.» که نشان‌دهنده کیفیت محصول است. این نمونه‌ای از بازاریابی اطلاعاتی محسوب می‌شود که غیررسمی و شخصی‌تر است.

به یاد داشته باشید، نکته بازاریابی اطلاعاتی این است که به مخاطبین خود کمک کنید تا از طریق محتوای شما، محصول موردنظر خود را پیدا کنند. اگر شخصی بخواهد بداند که K-Cups چگونه کار می‌کند اما Keurig آن اطلاعات را ارائه نکرده باشد، ممکن است در خرید این محصول تردید کند؛ به‌ویژه اگر قبلا درمورد آن چیزی نشنیده باشد.

۵. ویدیوی سایه چشم Colourpop

ویدیوی سایه چشم Colourpop در بازاریابی اطلاعاتی

برای ارائه یک کالای بصری چه راهی بهتر از ارائه یک آموزش ویدیویی است؟ این ویدیو با نام تجاری لوازم آرایشی Colourpop با استفاده از اکثر رنگ‌ها در پالت سایه چشم جدید خود، از بازاریابی اطلاعاتی بهره برده است.

با انجام این کار، خریداران احتمالی در مورد این‌که این رنگ‌ها چطور به‌نظر می‌رسند و نحوه رنگ‌آمیزی آن‌ها، آموزش می‌بینند. علاوه‌بر این، مشتریان احتمالی می‌توانند درمورد سایر محصولات Colourpop که به‌خوبی با این پالت کار می‌کنند، چیزهایی بیاموزند.

۶. ویدیوی لوگوی ادوبی (Adobe)

ویدیوی لوگوی ادوبی (Adobe) در بازاریابی اطلاعاتی

فعالیت ادوبی در بازاریابی اطلاعاتی در قالب آموزش یک لوگو ارائه می‌شود. با استفاده از این ویدیو، مشتریان ادوبی و مشتریان بالقوه می‌توانند نحوه استفاده از نرم‌افزار ادوبی را برای ساخت یک لوگو بیاموزند.

این فیلم کوتاه و تاثیرگذار، با توجه به قابلیت‌های ادوبی، جزئیات دقیق و کاملی را پوشش می‌دهد. مدت‌زمان ویدئو در اینجا مهم است، زیرا نشان می‌دهد که ساخت یک لوگو می‌تواند بسیار راحت و سریع باشد.

دفعه بعد که شما درحال آماده‌سازی کمپین خود هستید، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید به مخاطبین خود درمورد محصول‌تان آموزش دهید.

همچنین توجه به علاقه مخاطبین،‌ یک مولفه مهم در هر استراتژی بازاریابی اطلاعاتی است. اگر بازاریابی به محصول ربطی نداشته باشد، احتمالا مورد توجه مخاطبین قرار نخواهد گرفت. درنظر داشتن این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا شیوه‌های بازاریابی اطلاعاتی بعدی شما بدرخشند و موردتوجه قرار بگیرند.