حتما این جمله را زیاد شنیده‌اید: «محتوا، پادشاه است». در حال حاضر باید در صحت این جمله معروف شک کنیم، زیرا حالا روش‌های جدیدی برای دستیابی به رتبه بهتر وجود دارد. روش‌هایی که می‌توانند احتمال دیده شدن یک محتوای تازه انتشار یافته را به شدت افزایش دهند. در گذشته بسیاری از افراد برای بهبود رتبه سایت و محتوای خود، متن‌هایی با تمرکز روی کلمات کلیدی تولید می‌کردند. اما استفاده از این ترفند، زمانی مثمرثمر بود که گوگل، هنوز از نقشه سایت برای رتبه بندی آن استفاده می‌کرد. در این مطلب استارتاپت می‌خواهیم به شما چند راه ساده بهبود محتوا بدون تمرکز بر کلمات کلیدی را نشان دهیم.

محتوا دیگر پادشاه نیست؟

راه ساده بهبود محتوا چیست؟

بسیاری از افراد، سعی می‌کنند با استفاده از ترافیکی که به سایتشان می‌آید، درآمد کسب کنند. اما گوگل دیگر برای محتواهای تصادفی، ترافیکی ارسال نمی‌کند. چون الگوریتم‌هایی مانند پاندا ایجاد شده‌اند که هدف اصلی‌شان تولید محتواهای ساختارمند، حول محور کلمات کلیدی است.

امروزه، گوگل سعی دارد کاربران را دقیقا به سمت همان چیزی که در جستجویش هستند، هدایت کند. در واقع، حالا قصد کاربر از جستجو، بیش از همیشه اهمیت پیدا کرده است. به عبارت دیگر، گوگل محتواها را بر اساس نحوه ارتباطشان با آنچه که کاربران واقعا می‌خواهند رتبه بندی می‌کند. پس حالا می‌توان گفت که به جای محتوا، موفقیت شما در برآورده کردن اهداف کاربران است که می‌تواند باعث افزایش ترافیک سایت‌تان شود. همه این‌ها به این معنی هستند که باید در نحوه برخورد با محتوایی که قصد انتشارش را دارید، تغییر رویه دهید.

راه‌های بهبود محتوا

با رعایت موارد زیر، می‌توانید شانس بهبود رتبه محتوای خود را به سادگی افزایش دهید.

۱. تشخیص اهداف کاربر

راه ساده بهبود محتوا با اهداف کاربران

گوگل بعضی اوقات تمایل به رتبه بندی صفحات، بر اساس کاری که یک کاربر در تلاش برای انجام دادن آن است، دارد. بنابراین برای انتشار یک صفحه یا نوشتن درباره یک موضوع در سایت، درک هدف اصلی بازدید کنندگان سایت و چیزی که می‌خواهند به آن دست یابند بسیار مهم است. به نظر می‌رسد صرفا استفاده از کلماتی که معمولا با واژگان کلیدی مرتبط هستند، کار سطحی و بسیار ساده‌ای است. این کلمات، درست مانند نمک و فلفل روی تکه‌ای از مرغ هستند. با اتخاذ چنین رویکردی، عوامل مهمی مثل خواسته کاربران را نمی‌توانید در نظر بگیرید.

راه درست این است که آنچه کاربران می‌خواهند (یعنی همان کار که در تلاش برای انجام آن هستند)، مشخص کننده کلمات کلیدی که باید در متن مورد استفاده قرار بگیرند، باشد. بنابراین رویکرد پر کردن محتوا با کلمات کلیدی مرتبط، عملا در تضاد با هدف انتشار محتوای مفید است. به این فکر کنید که هدف یک ماهیگیر از جمع آوری طعمه، این نیست که کلکسیونی از انواع طعمه‌ها داشته باشد! او می‌خواهد از آن‌ها برای شکار ماهی استفاده کند. پس محتوای منتشر شده هم باید به گونه‌ای باشد که کمک حال شما در رسیدن به هدف اصلی‌تان باشد.

۲. برقراری ارتباط، نمایش و بیان داستان با تصاویر

راه ساده بهبود محتوا با تعریف داستان

دومین راه ساده بهبود محتوا استفاده مناسب از تصاویری است که سبب کامل شدن محتوای سایت می‌شوند. این تصاویر، به رتبه بندی بهتر صفحات سایت کمک می‌کنند. طبق تجربه، تصاویری که حاوی معنایی منطبق با آنچه کاربر در جستجوی آن است، به طرز شگفت انگیزی موجب ارتقای رتبه صفحات وب می‌شوند. بنابراین به کمک این تصاویر، می‌توانید خود را به صفحه اول گوگل، نزدیک‌تر کنید.

تصاویر، لزوما نباید منطبق با کلمات کلیدی باشند. بلکه بهتر است نحوه انجام یک کار یا نتیجه‌ای که کاربر انتظار دارد را نشان دهند. مثلا اگر کاربری می‌خواهد ببیند با استفاده از محصولات شما چه چیزی به دست می‌آورد، چه راهی بهتر از کمک گرفتن از تصاویر می‌شناسید؟ استفاده از تصاویر متنوع مثل نمودارهای گرافیکی را برای اهداف مختلفی که در ذهن دارید، فراموش نکنید.

۳. انتشار محتوای مختصر و مرتبط با عنوان

دیگر راه ساده بهبود محتوا تمرکز روی عنوان مطلب است. چه این عنوان، موضوعی گسترده را در برگیرد و چه مساله‌ای محدود و کوچک باید به کمک یک عنوان جذاب بازدیدکنندگانتان را تشویق کنید که تا پایان مطلب، با شما همراه باشند.

علاوه بر این، با این کار به موتورهای جستجو هم کمک می‌کنید که هدف و منظور اصلی محتوای منتشر شده در صفحه وب را متوجه شوند.

فهمیدن این که محتوای موجود در یک صفحه وب راجع به چه چیزی است، از پایه‌ای‌ترین مفاهیم سئو است. البته این موضوع، نباید شما را به اشتباه بیندازد. استفاده از کلمات کلیدی، دیگر نمی‌تواند تضمین کننده مرتبط کردن محتوا با یک موضوع خاص باشد. همان طور که پیش از این گفتیم، اشاره دقیق به آنچه که کاربران سایت در جستجوی آن هستند، می‌تواند به شما در رسیدن به محتوایی بهتر و بهینه‌تر کمک کند.