شیوع ویروس کرونا نه تنها زندگی عادی همه مردم جهان را به هم ریخت بلکه تاثیر قابل توجهی روی روندهای اقتصادی گذاشت. وضعیت اقتصادی جهان در حال حاضر به گونه‌ای است که شاید رشد کسب و کار در بحران کرونا غیرممکن به نظر برسد. در حالی که بعضی از کسب و کارها مانند آژانس‌های مسافرتی، تورهای گردشگری و سرگرمی‌های حضوری در وضعیت بحرانی قرار گرفتند، کسب و کارهایی مثل سرویس‌های پخش ویدیو و مکالمه تصویری رونق چشمگیری پیدا کردند.

به طور کلی اغلب کسب و کارها در سراسر جهان تحت تاثیر کرونا قرار گرفتند و میلیون‌ها کارگر در جهان شغلشان را از دست دادند. به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها کسب و کارها بتوانند عرضه و تقاضای خود را دوباره به تعادل برسانند.

بدون تردید به عنوان یک کسب و کار باید خبرهای روز را دنبال کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای پیشبرد هدف‌های کسب و کار اتخاد کنید، اما به نظر می‌رسد اغلب خبرها تاریک و ناامیدکننده هستند.

۵ نمونه موفق از رشد کسب و کار در بحران کرونا

با وجود همه سختی‌هایی که ویروس کرونا برای کسب و کارها به وجود آورده است، در این مقاله از استارتاپت قصد داریم به کسب و کارهایی اشاره کنیم که توانستند به خوبی خودشان را با شرایط جدید سازگار کنند، به مشتریان خود سرویس دهند، نیازهای جدید را برآورده کنند و در میان همه ناامیدی‌ها پیشرفت کنند.

این کسب و کارها علاوه بر اینکه خودشان را با محدودیت‌ها و تغییرات لازم برای جلوگیری از شیوع کرونا  سازگار کرده‌اند، موفق شدند رشد کسب و کار خود را حفظ کنند و حتی آن را توسعه دهند. یادگیری از تجربه‌های آن‌ها می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند تا با وجود بحران قوی‌تر از قبل عمل کند.

رشد کسب و کار در بحران کرونا

ایجاد یک خط سرویس جدید برای آموزش مسائل مربوط به کووید ۱۹ (COVID-19) توسط کمپانی (CareSignal)

از آنجایی که بسیاری از سازمان‌ها تصمیم به کنسل کردن رویدادهای خود در سال ۲۰۲۰ شدند، اعضای تیم پلتفرم مراقبت از راه دور بیماران (CareSignal) متوجه شدند که قادر به شرکت در برخی از رویدادهایی که به کسب و کارشان کمک می‌کند نیستند. در مقابل آن‌ها تشخیص دادند اکنون مراکز درمانی با فشار قابل توجهی روبرو هستند و نیاز به یک راه حل دارند.

تنها در طی یک هفته  اعضای تیم یک سرویس جدیدی به نام «COVID Companion» برای رفع این نیاز راه‌اندازی کردند. این سرویس که بر بستر پیامک کار می‌کند با توجه به دستورالعمل‌های مرکز مبارزه و پیشگیری از بیماری‌های امریکا (CDC) به بیماران و انجمن‌های مختلف کمک کند تا ضمن شناسایی مکان‌های شیوع بیماری، از سلامتی افراد مطمئن شود.

همچنین CareSignal این برنامه را به صورت رایگان عرضه کرد تا هر سیستم بهداشتی یا مرکز درمانی بتواند از آن استفاده کند.

کسب و کار شما چگونه می‌تواند از این موضوع درس بگیرد؟

نیازهای مشتریان خود را شناسایی کنید، تمرکز خود را به سمت محصولات و خدماتی ببرید که این نیازهای تاره را برآورده می‌کند و پیشنهادات جدیدی را به مشتریان ارائه دهید تا شکاف بوجود آمده در تقاضا را جبران کند.

ارائه خدمات مجازی توسط شرکت «Horderly»

Horderly  یک شرکت ارائه دهنده خدمات سازماندهی و چیدمان وسایل منزل و محل کار است. فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی مانع از انجام بسیاری از برنامه‌های سازمانی Horderly شد. فیلیپ هارد (Fillip Hord) مالک این شرکت گفت تنها در طی چند روز این شرکت صدها ساعت کار از دست داده است.

فیلیپ هارد می‌گوید: «با وجود این هنوز مشتریان به خدمات ما نیاز دارند. گذراندن بیشتر وقت در منزل به منزله صرف وقت بیشتر برای داشتن یک فضای زندگی بهتر است.»

بنابراین  Horderly تصمیم گرفت در خدمات خود کمی تغییر دهد. آن‌ها تصمیم گرفتند یک سرویس مجازی سازماندهی با چندین پکیج پیشنهادی ارائه دهند تا در سازماندهی، سلامت و نظافت خانه‌ها به مشتریان کمک کند.

 کسب و کار شما چگونه می‌تواند از این موضوع درس بگیرد؟

وقتی نمی‌توانید از طریق گفتگوی چهره به چهره با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید سعی کنید از طریق راه‌های دیجیتال برای مشتریان خود ارزش آفرینی کنید.

کسب و کار در کرونا

ارائه محصولات رایگان توسط شرکت «Weird Enough Productions»

Weird Enough Productions یک کمپانی تولید کتاب‌های مصور و نمایش‌های کمیک است که داستان‌های محبوب از کاراکترهای قدرتمند را از طریق کتاب و نمایش به مدارس می‌برد. حالا که مدرسه‌ها تعطیل شده است، این شرکت باید به دنبال یک راه خلاقانه برای در ارتباط ماندن با بچه‌ها پیدا کند.

از آنجایی که معلم‌ها به یکباره مجبور شدند از طریق پلتفرم‌های آنلاین به دانش آموزان خود تدریس کنند Weird Enough Productions برای کمک به آن‌ها تصمیم گرفت پلتفرم Get Media Lit را مهیا کند و محصولات رایگانی را برای معلم‌ها و دانش آموزان ارائه کرد.

 Weird Enough Productions یک شماره از هر داستان کمیک خود را به صورت رایگان منتشر کرد تا دانش‌آموزان به داستان‌های متنوعی دسترسی داشته باشند.

کسب و کار شما چگونه می‌تواند از این موضوع درس بگیرد؟

نشان دادن حسن نیت به مشتریان، در آینده می‌تواند خیلی به شما کمک کند. به دنبال پیدا کردن راهی باشید که خدمات ارزشمندی را به صورت رایگان به مشتریان خود ارائه دهید و با آن‌ها در تماس باشید تا در فرصت مناسب از آن‌ها برای خرید محصولات و خدمات ویژه خود دعوت کنید.

گسترش سرویس تحویل کالا در شرکت Piroshky Piroshky

الگا ساگان (Olga Sagan) مالک شرکت Piroshky Piroshky که محصولات غذایی مثل نان و پیراشکی ارائه می‌کند، تصمیم گرفت وبسایت و سرویس تحویل خود را توسعه دهد تا ضمن کمک کردن به پویش ماندن در خانه، خدمات سایر کسب و کارها را هم در سایت خود ارائه دهد.

خیلی سریع تعداد بازدیدکنندگان سایت بالا رفت و ده‌ها کسب و کار اسمشان را در لیست انتظار ثبت کردند تا از خدمات این شرکت بهره‌مند شوند. الگا با توجه به روحیه کمک به جامعه تصمیم گرفت هیچ هزینه ای از صاحبان کسب و کارها دریافت نکند.

کسب و کار شما چگونه می‌تواند از این موضوع درس بگیرد؟

هنگام نیاز از یک دوست کمک بگیرید و در جایی که می‌توانید به دیگران کمک کنید. همکاری با کسب و کارهای کوچک به ویژه کسب و کارهایی که مکمل محصولات شما هستند، هم به شما و هم به آن‌ها کمک می‌کند تا فروش خود را افزایش دهید.

کسب درآمد و رشد کسب و کار در بحران کرونا

تغییر خط تولید پوشاک به ماسک در شرکت Tultex

برند پوشاک Tultex که سابقه طولانی در تولید پوشاک دارد، بارها نشان داده است که در موقعیت‌های حساس و شرایط بحرانی چگونه باید عمل کند. این شرکت که در طول جنگ جهانی دوم هم برای ارتش آمریکا لباس‌های نظامی تولید می‌کرد، در هفته‌های اخیر استراتژی تولید ماسک قابل شستشو با ظرفیت ۲ میلیون ماسک در هفته را در پیش گرفت.

سیاست اصلی این شرکت تولید ماسک برای کادر درمانی است که کاملا درگیر مبارزه با ویروس کرونا هستند و در صورت امکان در اختیار سایر مصرف‌کنندگان هم قرار خواهد گرفت.

دیو کلاتر (Dave Klotter) مدیرعامل کمپانی Tultex گفته است:

وقتی تعداد زیادی از پزشکان، پرستاران و کادر درمان را دیدیم که بدون ماسک در حال مداوای بیماران بودند، یا ناامیدانه با شستن ماسک‌ها سعی در استفاده مجدد آن‌ها داشتند، می‌دانستیم باید برای کمک به آن‌ها قدم برداریم. مسئولیت اجتماعی ما این است که راه‌حل‌هایی برای حل مشکل کادر درمان و کمک به آن‌ها برای ادامه مبارزه با این بیماری ارائه دهیم.

Dave Klotter

کسب و کار شما چگونه می‌تواند از این موضوع درس بگیرد؟

اگر شما از منابع و توانایی‌های لازم برخوردار هستید باید محصولات و خدماتی را ارائه دهید که بازار این روزها به آن‌ها نیاز دارد.

این پنج کسب و کار که در این مطلب معرفی کردیم تنها نمونه‌هایی دلگرم کننده از کسب و کارهایی هستند که توانستند در مقابل یک بحران غافل‌گیر کننده پاسخ درستی را ارائه کنند.

شما هم می‌توانید از تجربیات این شرکت‌ها استفاده کنید و اطمینان داشته باشید با کمی اراده و سخت‌کوشی می‌توانید کارهای بزرگی را انجام دهید، حتی اگر از آینده مطمئن نباشید.

برای حفظ رشد کسب و کار خود در بحران کرونا بهتر است به جای دست روی دست گذاشتن و منتظر ماندن، به دنبال شناسایی نیازهای جدید مشتریان و راه‌های برآورده کردن آن نیازها باشید.