صرفنظر از اینکه در چه حوزه‌ای از بازاریابیِ آنلاین فعالیت می‌کنید، یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید این است که یک استراتژی بازاریابی محتوایی موثر برای کسب و کارتان طراحی کنید. اگر یک کسب و کار دارید و قصد دارید برای آن یک استراتژی بازاریابی محتوایی طراحی کنید یا یک تولیدکننده محتوا هستید و قصد دارید دانش خود را در زمینه استراتژی محتوا افزایش دهید. با ادامه این مطلب همراه باشید.

۹ گام برای طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی

در این مطلب از استارتاپت قصد داریم در ۹ گام توضیح دهیم چگونه می‌توانید یک استراتژی محتوای عالی برای کسب و کار خود طراحی کنید.

۱. پیاده‌سازی ساختار محتوا

ساختار محتوا در استراتژی بازاریابی محتوایی

قبل از اینکه بخواهید چیزی را روی سایت خود تغییر دهید یا محتوای به آن اضافه کنید، ابتدا باید به خوبی اهداف کسب و کارتان را تعیین و تعریف کنید. اگر شما یک محتوای عالی و کاربردی را تولید کنید اما نتوانید به مخاطب و هدف کسب و کارتان دست پیدا کنید، شما فقط وقت و پول خود را هدر داده‌اید.

بنابراین قدم اول در طراحی استراتژی محتوا کاملا مشخص است. شما باید هدف هر صفحه از سایت خود را مشخص کنید. هر صفحه از سایت هدف مخصوص به خودش را دارد. برای مثال، صفحات فرود برای جذب مخاطبان به سایت شما و ترغیب کردن آن به جستجو در سایت طراحی می‌شوند. صفحات بلاگ برای جذب و افزایش ترافیک سایت مهم هستند و هدف از صفحه خدمات، انجام معامله یا خرید و فروش است.

حالا با مشخص کردن هدف هر صفحه از سایت می‌توانید یک نویسنده محتوا استخدام کنید تا کار نوشتن محتوای صفحات را برای شما انجام دهد.

وبسایت خود را شبیه یک پازل تصور کنید. صفحات سایت در واقع تکه‌های پازل هستند، وقتی این صفحات در کنار هم قرار می‌گیرند یک تصویر بزرگ و واضح از سایت شما ارائه می‌کنند. این همان چیزی است که کاربران شما باید تجربه کنند.

شما نباید اجازه دهید یک کاربر که از طریق صفحه فرود وارد سایت شما می‌شود، در بین محتوای گیج کننده آن گم شود و نهایتا به سایت دیگری برود. خودتان را تصور کنید وقتی وارد سایتی می‌شوید و نمی‌توانید داده‌های مورد نیاز خود را پیدا کنید، چه حسی پیدا می‌کنید؟ در عوض باید به کمک محتوای هر صفحه یک مسیر خیلی ساده و مشخص برای کاربر تازه وارد مشخص کنید تا در نهایت به هدفی که قصد دارید برسید.

۲. شناخت مخاطب

تصور کنید که یک سایت بسیار عالی و زیبا طراحی کردید اما مناسب مخاطبان هدف شما نباشد، چه فایده‌ای دارد؟

قبل از اینکه شروع به نوشتن محتوای سایت خود کنید باید به خوبی مخاطبان خود را بشناسید. مخاطبان شما زنان خانه‌دار هستند یا مدیرعاملان شرکت‌های سرمایه‌گذاری؟

واضح است که محتوایی که برای هر مخاطب نوشته می‌شود باید بر اساس ویژگی‌ها، سطح دانش و علاقه‌مندی او باشد.

برای اینکه مخاطب خود را بهتر بشناسید، باید این سوالات را از خود بپرسید:

  • آن‌ها چه کسانی هستند؟
  • به دنبال چه رفع چه موضوع یا مشکلی هستند؟
  • شما چگونه می‌توانید در رفع آن مشکل به آن‌ها کمک کنید؟

اگر با واژه «طراحی پرسونا» آشنایی دارید، منظور ما از شناخت مخاطب دقیقا همان است. شما باید برای مخاطبان خود یک مشخصات هویتی یا یک پرسونا تعریف کنید.

محتوای شما باید شامل عناوین جذاب، کلمات کلیدی مورد علاقه و اهداف نهایی باشد که مخاطبان هدف شما به آن‌ها توجه دارند.

استراتژی بازاریابی محتوایی

۳. درک داده‌ها و اطلاعات

امروزه بهترین فایده دنیای وب این است که تقریبا هر چیزی در آن یافت می‌شود و شما درباره هر چیزی جستجو کنید به نتیجه خواهید رسید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید اطلاعاتی را که در اختیار دارید به راحتی به مخاطبان خود منتقل کنید. وقتی می‌دانید مخاطب شما چه کسی است، یک فرصت ایده‌آل در اختیار دارید تا آنچه را که می‌خواهند بخوانند را برای آن‌ها بنویسید.

شما می‌توانید از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) کمک بگیرید تا بهتر بفهمید مخاطبان شما به دنبال چه موضوعاتی هستند. همچنین می‌توانید از اطلاعاتی که از این طریق به دست می‌آورید محتوای هر صفحه را ارزیابی کنید. برای مثال می‌توانید بفهمید کدام صفحه شما بیشترین میزان ترافیک را جذب می‌کند.

۴. تحقیق کلمات کلیدی و مرتبط

تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمه کلیدی در استراتژی بازاریابی محتوایی بسیار مهم است و به شما کمک می‌کند تا بفهمید کاربران در حوزه کسب و کار شما بیشتر چه چیزهایی را گوگل جستجو می‌کنند.

شما می‌توانید با استفاده از سرچ کنسول گوگل (Google Search Console) بفهمید چگونه می‌توانید محتوای خود را بهینه کنید تا در موتورهای جستجو بیشتر دیده شود.

به کمک سرچ کنسول می‌توانید بفهمید اگر چه قسمتی از یک صفحه را تغییر دهید می‌توانید ترافیک بیشتری به دست بیاورید یا بهتر است کدام محتوای قدیمی خود را بروزسانی کنید.

همچنین سرچ کنسول در مورد مشکلات HTML صفحات سایت شما هم اطلاعات مفیدی در اختیار شما می‌گذارد. برای مثال به کمک آن می‌تواند محتوا یا عناوین تکراری را پیدا کنید یا توضیحات متا را بهبود دهید.

۵. پیدا کردن شکاف محتوا

شما نمی توانید چیزی را که وجود ندارد بهبود ببخشید. بنابراین پس از اینکه برای سایت خود محتوا تولید کردید باید به دنبال موضوعاتی باشید که برای مخاطبان شما اهمیت دارند اما شما از آن‌ها غافل شدید.

با تحقیق و جستجو می‌توانید بفهمید مشکل کجاست. یکی از راه‌ها این است که به جستجوی داخلی سایت خود نگاه کنید ببینید کابران بیشتر چه چیزهای را در سایت شما جستجو می‌کنند.

۶. قیف بازاریابی محتوا

احتمالا در مورد قیف فروش یا قیف کسب و کار چیزهایی شنیده‌اید. قیف کسب و کار در واقع یک اصطلاح گسترده است که سفر مشتری را به تصویر می‌کشد و شامل سه مرحله اصلی است؛ آگاهی، ارزیابی و خرید.

هر کسی که با بازاریابی سر و کار دارد باید به این فرایند توجه کند تا درک درستی از رفتاری که کاربران و خریداران در طی سفر خود در قیف فروش از خود نشان می‌دهند، داشته باشند.

بازارابی محتوایی به عنوان یک ابزار برای آگاهی بخشی به کار می‌رود و در بالای قیف فروش قرار دارد. برای کسی که دانش زیادی از دیجیتال مارکتینگ ندارد، انجام معامله یا درآمدزایی از طریق قیف شاید دور از ذهن به نظر می‌رسد.

در مقاله‌ای که (Single Grain) منتشر کرده است، بازاریابی محتوایی را در مقایسه با قیف فروش به ۴ مرحله تقسیم کرده است:

  • تلاش: جذب کابران یا مشتریان جدید
  • تغییر: ترغیب کاربران به خرید
  • اقدام: انجام معامله
  • نگهداری: ایجاد وفاداری و ترغیب به بازگشت مشتری
قیف بازاریابی محتوا

۷. نگاه به محتوا به مثابه اطلاعات

بازاریابی محتوا به این معنی نیست که هر ماه یک مقاله منتشر کنید، یا چقدر در فیسبوک فعالیت می‌کنید، یا اینکه گزارش یک سازمان را تهیه کنید. بازاریابی محتوا کاملا به کیفیت بستگی دارد، اما عموما به عنوان روش اصلی در نظر گرفته نمی‌شوند.

بکارگیری یک روش درست برای بازاریابی محتوا می‌تواند در هر مرحله از قیف فروش با مخاطبان ارتباط برقرار کند. یک استراتژیست محتوا باید بداند عملکرد محتوای او چگونه است.

وقتی دقیقا بدانید چگونه می‌توانید محتوای خود را با هدفی که در هر مرحله از قیف فروش دارید هماهنگ کنید، می‌توانید از داده‌های آن محتوا در مرحله بعدی قیف فروش استفاده کنید.

باید محتوای خود را به کمک تحقیق و بررسی بهبود دهید. وظیفه یک استراتژیک محتوا این است که گزارش آمار محتوا را نظارت و ردیابی کند و محتوا را به گونه‌ای تغییر دهد که به سمت معاملات بهتر تغییر کند.

شما باید بر آمار محتوای خود نظارت داشته باشید تا بفهمید مشتریان شما از کجا می‌آیند و به کجا می‌روند؟ در پایان هر روز باید نقشه مسیر مشتری را بررسی کنید تا ببینید مشتریان از طریق کدام محتوا به شما می‌رسند و در طول مسیر چه رفتاری از خود نشان می‌دهند و در نهایت چه موقع از سایت شما خارج می‌شوند.

با بررسی آمار محتوا می‌توانید به اطلاعات زیر دست پیدا کنید:

  • چه چیزی قابل اصلاح و بهبود است؟
  • چه ابزارها، برنامه‌ها و مراحلی از قیف محتوا بهترین و بدترین عملکرد را دارند؟
  • بهترین راه استفاده از وقت و دارایی برای برقراری یک معامله چیست؟

۸. اهمیت زمان‌بندی

تهیه یک جدول زمان‌بندی برای اجرای یک استراتژی کارآمد ضروری است. یک برنامه زمانی برای محتوا به شما امکان می‌دهد تا روی تمام مراحل فرایند بازاریابی محتوا کنترل داشته باشید.

واضح است که باید تاریخ‌ها و مواردی که برای کسب و کار شما مهم است را در این برنامه زمان‌بندی مشخص کنید. سعی کنید در برنامه زمان‌بندی خود قسمت‌هایی را خالی نگه دارید، برای مثال می‌توانید مناسبت‌های مرتبط که می‌توانید در مورد آن محتوا تولید کنید را در آن زمان‌های خالی قرار دهید.

همچنین از این برنامه نه فقط برای تعیین زمان بندی بلکه می‌توانید از آن برای مشخص کردن کانال‌های انتشار محتوا هم استفاده کنید. امروزه داشتن استراتژی رسانه‌های اجتماعی فعالی و تعاملی مانند استفاده از پست مهمان یا روابط عمومی وبسایت بسیار ضروی است.

اهداف بازاریابی محتوایی

۹. بازبینی اهداف

همانطور که به انتشار یک محتوا فکر می‌کنید، باید به اهداف متفاوتی که محتواهای مختلف دارند هم توجه کنید و بدانید چگونه آن‌ها می‌توانند روی بازاریابی شما تاثیر بگذارد. قبل از انتشار محتوا به این فکر کنید چگونه می‌توانید از ترکیب‌های مختلف محتوا برای صرفه جویی در زمان و هزینه استفاده کنید.

برای مثال باید به مواردی مانند تهیه وبلاگ، پست مهمان، بازاریابی ایمیلی و محتوای رسانه‌های اجتماعی توجه کنید. به این ترتیب وقتی محتوای خود را تولید می‌کنید باید ببینید هر کدام از آن‌ها چگونه عمل می‌کنند و شما چگونه می‌توانید از آن‌ها به طور موثرتری استفاده کنید.

خب حالا که با استراتژی بازاریابی محتوایی آشنا شدید، به نظرتان تا الان به این مسائل دقت می‌کردید؟ فراموش نکنید بهبود محتوای سایت و رسانه‌های اجتماعی کار بسیار ارزشمند و موثری است که ارزش صرف هزینه و زمان را دارد. اگر بتوانید استراتژی محتوای درستی برای کسب و کار خود طراحی کنید، بدون شک تاثیر مهمی در پیشرفت کسب و کار شما خواهد داشت.