آیا به‌دنبال نیروی کار موقت برای برخی موقعیت‌های شغلی شرکت خود هستید؟ گاهی اوقات برای پر کردن موقعیت‌های شغلی در شرکت مجبور می‌شویم از نیروی کار جایگزین یا کارگران پیمانکاری استفاده کنیم.

آژانس کاریابی Rose International در نظرسنجی که در زمینه استخدام کارمندان جدید انجام داده است به این نتیجه رسید که، تقریبا نیمی از پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی، کار کوتاه‌مدت را راهی مناسب برای ورود مجدد نیروی کار و یادگیری مهارت‌های جدید می‌دانند.

بدین ترتیب، اگر به‌دنبال پرکردن خلاء شغلی کسب‌وکار خود با نیروی کار جایگزین به‌صورت کوتاه‌مدت هستید، گزارش جدید Ceridian به شما کمک می‌کند تا بدانید چه چیزی آن‌ها را جذب می‌کند. همچنین اگر می‌خواهید این کارمندان را پس از اتمام قراردادشان نگهدارید، ما در این مطلب از استارتاپت نکاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

Ceridian، یک نرم‌افزار و ارائه‌دهنده خدمات منابع انسانی، گزارش Pulse of Talent خود را در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد که به کارفرمایان کمک می‌کند تا دریابند که چه چیزی کارگران پیمانکاری و قراردادی را از تمدید قرارداد باز می‌دارد. این گزارش، نگرش کارمند جایگزین در آمریکای شمالی را نشان می‌دهد و دلیل آن‌ها را برای انتخاب این مسیر، میزان مشارکت آن‌ها، جایی‌که خود را در آینده می‌بینند و دلیل رضایت یا نارضایتی را شرح می‌دهد.

استراتژی‌های جذب نیروی کار جایگزین

جذب و حفظ نیروی کار جایگزین

Ceridian از نیروی کار جایگزین به‌عنوان یک اصطلاح عمومی برای پوشش‌دادن شکل‌های مختلف اشتغال استفاده می‌کند؛ کارمندان موقت، کارگران پیمانکاری، کارمندان آزاد، مشاوران مستقل، کارمندان جانبی، کارمندان خویش کارفرما و پیمانکاران مستقل. در این گزارش آمده است که «در حالی‌که بین این عنوان‌های شغلی، تفاوت‌های ظریفی وجود دارد، نکته مشترک آن‌ها این است که این کارمندان به‌طور مداوم در یک شرکت کار نمی‌کنند.» به‌همین دلیل، استراتژی‌های جذب شما باید تفاوت‌هایی را در نحوه عملکرد این استعدادیابی نشان دهد!

۱. شخصی‌سازی

وقتی صحبت از نیروی کار جایگزین می‌شود، نمی‌توان از یک روش برای همه استفاده کرد. شرکت‌ها باید درک کنند که این کارگران چه می‌خواهند. نظرسنجی کارمندان یک ابزار فوق‌العاده است و باعث می‌شود تجربه خود را برای حفظ مشارکت شخصی‌سازی کنند.

Ceridian

هنگام دست‌یابی به یک نیروی کار جایگزین، استخدام‌کنندگان باید چگونگی شخصی‌سازی شغل را به‌طور خاص برای آن کارمند مشخص کنند. آیا به نیروی کار جایگزین همان ابزار و دسترسی کارمندان تمام‌وقت داده می‌شود؟ آیا انتظار می‌رود کارمند جایگزین در ماموریت‌ها شرکت کند؟ توجه داشته باشید که باید نحوه ارتباط شرکت خود را با کارمندان جایگزین برای استخدام آن‌ها در شرکت به‌طور واضح بیان ‌کنید.

۲. انعطاف‌پذیری

در این گزارش آمده است که «کارمندان جایگزین از هر نوعی، در وضعیت کار خود، انعطاف‌پذیری زیادی دارند. ایجاد انعطاف‌پذیری در فرهنگ سازمان برای همه کارمندان، کار را برای کارمندان جایگزین آسان‌تر می‌کند و راحت‌تر می‌توانند با فرهنگ موجود در شرکت هماهنگ شوند. همچنین اگر بخواهید از کارمندان پیمانکاری اما بااستعداد برای موقعیت‌های شغلی خالی شرکت استفاده کنید، کسب‌وکار خود را برای آن‌ها جذاب‌تر می‌کنید.»

۳. جبران خسارت منصفانه

استفاده از کارگران موقت به شرکت شما کمک می‌کند تا سریع‌تر و با هزینه کمتری نسبت به استخدام کارمندان و اخراج آن‌ها از شرکت اقدام کنید، اما اگر می‌خواهید کارمندان تمام تلاش خود را به‌کار گیرند، حقوق آن‌ها را عادلانه و صحیح بپردازید.

Ceridian

نیروهای کار جایگزین بر اساس ارتباطات خود قادر به پیدا کردن مشاغل جدید هستند و در مورد کارفرماها با یکدیگر صحبت می‌کنند. اگر حقوق کارمندان جایگزین را پرداخت نکنید، پیشنهاد شما را در یک چشم‌به‌هم‌زدن رد می‌کنند.

۴. سلامت روان

سلامت روان نیروی کار جایگزین

در این گزارش آمده است که «شرایط نامناسب کار و نارضایتی شغلی می‌تواند به پیامدهای منفی سلامت روانی منجر شود.» «مراقب باشید از سلامت کلی نیروی کار جایگزین خود، از جمله سلامت مالی آن‌ها، حمایت کنید تا کارمندان را در تعامل و سالم نگه دارید.»

هنگام جذب این کاندیدها، حتما در مورد نحوه تمرکز شرکت خود روی سلامتی آن‌ها تاکید کنید. هنگامی‌که کارمندان، در تمام سطوح بدانند که کارفرمایشان مراقب سلامتی آن‌ها است، احتمالا آن‌ها هم بیشتر می‌مانند و دوستان خود را هم به شرکت شما معرفی می‌کنند.

۵. احترام

در حالی‌که کارمندان جایگزین نسبت به نیروی کار دائمی متفاوتی هستند، اما به کارگران حقوق‌بگیر و دائمی شرکت شما، شباهت‌هایی دارند. مراقب باشید که با این کارمندان به‌عنوان یک بخش باارزش شرکت رفتار کنید، نه این‌که آن‌ها را کارمندان کوتاه‌مدت و بی‌ارزش در نظر بگیرید.

استراتژی‌های حفظ نیروی کار جایگزین

جذب کارمندان جایگزین برای شرکت، بخش عمده کار است. بخش دیگر شامل مشارکت کارمندان به این امید است که پس از اتمام قراردادشان، آن ‌را تمدید کرده یا حتی بهتر از این، در شرکت شما به‌عنوان یک کارمند تمام‌وقت مشغول به‌کار شوند. همچنین، نکاتی ‌که در بالا ذکر شد می‌توانند به‌عنوان استراتژی‌های حفظ نیروی کار مورد استفاده قرار گیرند، اما Ceridian چند روش دیگر برای نگهداری و حفظ این استعدادها ارائه می‌دهد.

۱. همیشه به موقع، پرداخت کنید

از آن‌جایی‌که کار جایگزین، یک کار تضمین‌شده نیست، کارگران پیمانکاری نیاز دارند که حقوق خود را به‌موقع دریافت کنند. بسیاری از کارگران موقت شکایت دارند که بیشتر وقت خود را صرف پیگیری حقوق خود می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید این کارمندان را نگه ‌دارید، با پرداخت به‌موقع حقوق آن‌ها شروع کنید.

۲. از سلامت مالی پشتیبانی کنید

همانطور که می‌دانیم نیروی کار جایگزین مزایایی مانند کارمندان تمام‌وقت یا پاره‌وقت دریافت نمی‌کنند.

یکی از فرصت‌هایی که می‌تواند به سازمان‌ها در بهبود تجربه پرداخت حقوق برای کارگران جایگزین کمک کند، داشتن فناوری است که به کارگران این امکان را می‌دهد تا به‌محض کامل‌شدن یک شیفت یا پروژه، دستمزد خود را دریافت کنند. این ابزارهای مبتنی بر تقاضا به کارمندان جایگزین، کنترل بیشتری بر گردش پول خود می‌دهند که می‌تواند استرس آن‌ها را کاهش داده و موجب افزایش بهره‌وری شود.

Ceridian

۳. معارفه سازمانی برای نیروی کار جایگزین مهم است

معرفی سازمانی برای نیروی کار جایگزین

معارفه سازمانی تمام کارگران، نه فقط کارمندان دائم شرکت، راه فوق‌العاده‌ای برای نگه‌داشتن کارگران در مشاغل خود است. معارفه سازمانی به کارکنان امکان می‌دهد تا زیر و بم این نقش و موقعیت شغلی را بیاموزند. اگر به کارمندان جایگزین فقط به‌عنوان یک «معامله» نگاه کنید، به یک کارمند بااستعداد آسیب زده‌اید. تنها به یاد داشته باشید که این کارمندان می‌توانند پس از اتمام قراردادشان به کارمندان تمام‌وقت تبدیل شوند، بنابراین چرا نمی‌خواهید از روز اول آن‌ها را مطلع کنید؟

در پایان روز، وقتی کار به‌پایان می‌رسد، کارمندان جایگزین دقیقا مانند کارمندان دائمی هستند. اگر با آن‌ها به‌عنوان یک وسیله موقت برای پرکردن خلاء شغلی شرکت رفتار کنید، این کارمندان احساس طردشدن، اضطراب و ناامیدی می‌کنند و به‌احتمال زیاد نمی‌خواهند پس از پایان پروژه، قرارداد خود را تمدید کنند. اگر می‌خواهید کارمندان جایگزین را در سازمان خود جذب کرده و نگه‌دارید، این نکته‌ها را به‌خاطر داشته باشید.