اگر به یوتیوب علاقه دارید و از محتواهای ویدیویی آن استفاده می کنید، یکی از راه‌های اینکه از یوتیوبر محبوب خود حمایت کنید این است برای ویدیوهای او زیرنویس بسازید. همچنین اگر خودتان هم یک یوتیوبر هستید و در این رسانه فعالیت می‌کنید با اضافه کردن زیرنویس و ترجمه به ویدیوهایتان می‌توانید به مخاطب بیشتری دست پیدا کنید. در این مقاله از استارتاپت قصد داریم نحوه اضافه کردن زیرنویس در یوتیوب را آموزش دهیم.

شاید پیش خودتان فکر کنید یوتیوب که خودش زیرنویس دارد، چرا ما باید برای آن زیرنویس ایجاد کنیم؟ درست است، اما زیرنویس‌های یوتیوب اغلب به کمک هوش مصنوعی تولید می‌شود و دارای اشتباهات فراوانی است. همچنین هوش مصنوعی یوتیوب نمی‌تواند برای بعضی از زبان‌ها، ویدیوهای طولانی یا تخصصی مثل آموزش برنامه‌نویسی زیرنویس ایجاد کند.

در ادامه این مطلب ابتدا سعی می‌کنیم نحوه قرار دادن زیرنویس برای ویدیوهای دیگران را آموزش دهیم، سپس در مورد نحوه قرار دادن زیرنویس برای ویدیوهای خودتان صحبت می‌کنیم.

اضافه کردن زیرنویس در ویدیوی دیگران

دقت کنید تنها زمانی می‌توانید برای ویدیوهای دیگران زیرنویس ایجاد کنید که گرداننده کانال یوتیوب این امکان را در کانالشان فعال کرده باشند. اغلب کانال‌ها برای اینکه بتوانند بازدید بیشتری از سراسر جهان دریافت کنند، امکان اضافه کردن زیرنویس به ویدیو را فعال می‌کنند.

قدم اول

در صفحه تماشای ویدیویی که قرار است به آن زیرنویس اضافه کنید روی دکمه چرخ دنده کلیک کرده و سپس گزینه «Subtitles/CC» را انتخاب کنید.

اضافه کردن زیرنویس در یوتیوب

قدم دوم

حالا روی دکمه «Add subtitles/CC»  کلیک کنید.

قرار دادن زیرنویس در یوتیوب

 یک راه دیگر باری اضافه کردن زیرنویس در یوتیوب این است که در صفحه تماشای یک ویدیو روی علامت سه نقطه (…) که زیر همه ویدیوها قرار دارد کلیک کنید و سپس گزینه اضافه کردن ترجمه (Add translations) را انتخاب کنید.

تنظیمات زیرنویس یوتیوب

قدم سوم

زبان زیرنویسی که قرار است اضافه کنید را مشخص کنید. اگر سازنده ویدیو پیش از این زبان ویدیو را انتخاب کرده باشد، آن زبان در بالای فهرست قرار خواهد داشت.

زیرنویس و ترجمه در یوتیوب

قدم چهارم

زیرنویس یا ترجمه را اضافه کنید. اگر یک ویدیوی طولانی را انتخاب کرده باشید، احتمالا کمی طول می‌کشد تا این صفحه برای شما باز شود.

اگر یوتیوب یک زیرنویس خودکار برای آن ایجاد کرده باشد، برای شما نشان داده می‌شود. همچنین اگر کاربر دیگری هم زیرنویسی را اضافه کرده باشد، در این قسمت برای شما نمایش داده می‌شود. ویدیو را اجرا (Play) کنید و به آن خوب گوش دهید. در این قسمت می‌توانید زیرنویس را اصلاح کنید یا در صورت نیاز زیرنویس جدیدی را از طریق رابط کاربری اضافه کنید.

زیرنویس یوتییوب

قدم پنجم

پس از اصلاح یا اضافه کردن زیرنویس روی دکمه «Submit contribution» کلید کنید.

اصلاح زیرنویس یوتیوب

قدم ششم

در این قسمت می‌توانید انتخاب کنید که برای کل ویدیو یک زیرنویس مناسب تهیه کرده‌اید یا کاربران دیگر هم باید برای تکمیل آن کمک کنند. پس از انخاب یکی از این دو گزینه روی دکمه تایید «Submit» کلیک کنید.

روش اضافه کردن زیرنویس در یوتیوب

و تمام!

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم شاید این کار بسیار وقت‌گیری باشد تا صفحه اضافه کردن زیرنویس برای شما باز شود، سپس شما کل ویدیو را تماشا کنید و برای آن زیرنویس اضافه کنید.

یک راه دیگر برای اینکه زمان کمتری را صرف کنید این است که می‌توانید تمام کلمات ویدیو را در یک فایل متنی تایپ کنید و سپس برای صاحب کانال ارسال کنید.

گرداننده کانال می‌تواند فایل زیرنویس را در یوتیوب آپلود کند و سپس یوتیوب به صورت خودکار کلمات را با صدا در ویدیو هماهنگ می‌کند.

اضافه کردن زیرنویس به ویدیوهای خودمان

خب در قسمت بالا با روش اضافه کردن ویدیو در ویدیوهای دیگران در یوتیوب آشنا شدید، حالا اگر قصد دارید برای ویدیوهای خودتان زیرنویس اضافه کنید، با ادامه مطلب همراه ما باشید.

قدم اول

به یوتیوب استودیو (YouTube studio) بروید و روی دکمه زیرنویس (Subtitles) در سمت چپ صفحه کلیک کنید.

اضافه کردن ترجمه در یوتیوب

قدم دوم

در این جا می‌توانید به فهرست تمام ویدیوهایی که در کانال خود بارگزاری کردید، به ترتیب تاریخ بارگزاری دسترسی داشته باشید.

سپس ویدیویی که قرار است برای آن زیرنویس ایجاد کنید را پیدا کنید. ابتدا روی علامت (^) کلیک کنید، تا زبان‌ها برای شما نمایش داده شود. سپس روی علامت سه نقطه کنار زیرنویس خودکار (automatically published subtitles) کلیک کنید.

دقت کنید اگر به صورت خودکار زیرنویسی برای شما ایجاد نشده باشد. در این قسمت تنها گزینه اضافه کردن (Add) برای شما نشان داده می‌شود.

بعد از کلیک روی علامت سه نقطه، یک منو برای شما باز خواهد شد. در آن منو روی گزینه ویرایش (Edit) کلیک کنید.

اضافه کردن زیرنویس در یوتیوب

قدم سوم

بعد از کلیک روی دکمه  (Edit)، می‌توانید کار ویرایش یا اضافه کردن زیرنویس را با استفاده از رابط کاربری آغاز کنید.

زیرنویس یوتیوب

پس از اتمام کار روی دکمه (Publish edits) کلیک کنید.

انتشار زیرنویس در یوتیوب

اضافه کردن یک زبان دیگر

اگر قصد دارید یک زیرنویس به زبان دیگر هم به ویدیوی خود اضافه کنید، به صفحه ویرایش آن ویدیو بروید. سپس روی گزینه زیرنویس‌ها (Subtitles) کلیک کنید و بعد از آن گزینه اضافه کردن زبان (Add Language) را انتخاب کنید.

در ادامه زبانی که قصد دارید اضافه کنید را انتخاب کرده و روی دکمه اضافه کردن (Add) کلیک کنید.

اضافه کردن زیرنویس در یوتیوب

یک روش جایگزین برای اضافه کردن زیرنویس

شما همچنین می‌توانید از روش آپلود کردن فایل زیرنویس هم برای ویدیوهای خود زیرنویس ایجاد کنید.

برای این کار کافی است به منوی اکشن (Actions) بروید و روی دکمه (Upload a file) کلیک کنید.

بارگزاری زیرنویس در یوتیوب

سپس فایل زیرنویسی که قصد اضافه کردن آن را دارید انتخاب کنید. اگر گزینه ترنسکریپت (Transcript) را انتخاب کنید، می‌توانید فایل اسکریپت بدون زمان‌بندی (time codes) را آپلود کنید، سپس یوتیوب به صورت اتوماتیک کلمات نوشته شده در اسرکیپت را با ویدیو هماهنگ‌سازی می‌کند.

همچنین می‌توانید از روش‌های متداول زیرنویس که شامل اطلاعات زمان‌بندی هست هم استفاده کنید، تا مشکلی بابت هماهنگ کردن زیرنویس و ویدیو نداشته باشید.

نتیجه گیری و جمع بندی

خب در این مطلب روش‌های اضافه کردن زیرنویس به یوتیوب را یاد گرفتیم. تجربه نشان داده است، قرار دادن زیرنویس و ترجمه، آن هم به زبان‌هایی که کاربران زیادی در یوتیوب دارند می‌تواند به موفقیت کانال یوتیوب شما کمک کند. همچنین کاربران ناشنوا و کم شنوای زیادی در یوتیوب فعالیت می‌کنند که به کمک این زیرنویس‌ها می‌توانند از محتوای ویدیوهای شما استفاده کنند.

اگر شما یوتیوبر هستید و در زمینه کانال یوتیوب مهارت دارید می‌توانید نظرات و تجربیات خود را از طریق قسمت نظرات یا در اینستاگرام استارتاپت با ما در میان بگذارید.