احتمالا نام زوج‌های مشهوری مثل کره بادام‌زمینی و ژله، بتمن و رابین، تخم‌مرغ و ژامبون را زیاد شنیده‌اید؛ برای بازاریابان درونگرا هم یک زوج مخصوص وجود دارد که همیشه دست در دست هم دارند: محتوا و بازاریابی. ۹۱ درصد از متخصصان کسب و کارهای B2B، از بازاریابی محتوا به‌عنوان بخشی از استراتژی خود استفاده می‌کنند اما این بدان معنا نیست که محتوای ایجادشده، همواره درجه یک، قانع‌کننده و باارزش است. به‌نظر شما، برای تبدیل‌شدن به یک تولید کننده خوب محتوا چه چیزی لازم است؟ چگونه می‌توان به فردی تبدیل شد که همه دنبال مشاوره و بهره بردن از نظراتش هستند؟ برای پاسخ به این سوالات، ما در این مطلب استارتاپت به مرور چند عادت تولید کننده محتوا موفق می‌پردازیم.

تولید کننده محتوا کیست؟

تولید کننده محتوا، مطالبی مطابق با علایق و خواسته‌های مخاطب هدف خود تولید می‌کند. محتوای تولید شده می‌تواند در اشکال مختلفی مثل پست‌های وبلاگی، فیلم، عکس، کتاب الکترونیکی یا اینفوگرافیک باشد. امروزه کسب و کارها، از تولید کنندگان محتوا برای به‌ دام‌انداختن مشتریان جدید و حفظ مشتریان قبلی بهره می‌برند.

فرقی نمی‌کند ‌که به‌عنوان تولید کننده محتوا در شرکتی مشغول باشید یا به‌تنهایی کار کنید؛ عادات‌ خوب و موثری در این حوزه وجود دارند که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توانید به یک تولید کننده خوب محتوا تبدیل شوید. اما باید توجه کنید که قرار نیست یک‌ شبه به بهترین تولید کننده محتوا تبدیل شوید. برای رسیدن به هر چیز، باید بسیار تلاش کنید و هیچ‌چیز به سادگی به‌دست نمی‌آید؛ اما اگر هرچه زودتر، این عادات‌ را در خود نهادینه کنید، زودتر به هدف‌تان که تبدیل‌شدن به یک خالق محتوای خوب و موفق است خواهید رسید.

۱. اخبار مربوط به حوزه خود را دنبال کنید

برای ایجاد یک محتوای عالی که مخاطب را تحت‌تأثیر قرار دهد، باید بدانید که در حوزه شما چه می‌گذرد. بهترین تولید کنندگان محتوا اخبار حوزه خود را تنها از طریق اینترنت دنبال نمی‌کنند بلکه آن‌ها را برای درک اتفاقاتی که در حوزه موردنظرشان افتاده، آماده می‌کند. همچنین آن‌ها چگونگی شکل‌گیری طرز فکر مخاطبان‌ خود را می‌فهمند.

بهتر است چیزهایی که می‌خوانید یا دنبال می‌کنید را در یک مکان خاص قرار دهید و به کمک اپلیکیشن‌هایی مثل Feedly، از فید RSS استفاده کنید؛ به‌این‌ترتیب وبلاگ‌های مربوط به حوزه خود را زیرنظر خواهید داشت. همچنین می‌توانید از همکاران‌تان بپرسید که این روزها چه چیزهایی را مطالعه می‌کنند. به نظر شما، مخاطبان‌تان بیشتر در چه وبلاگ‌هایی وقت می‌گذرانند؟ توجه به نیاز مخاطبان، یکی دیگر از عادات‌ پسندیده تولیدکنندگان موفق محتوا است.

۲. به‌طور منظم بنویسید

اگر چیزی را ننویسید، حتما آن را گم می‌کنید. تولیدکنندگان موفق محتوا اهمیت انعطاف‌پذیری عضلات نوشتاری‌ خود را درک می‌کنند و این کار به ثبت ایده‌هایی که در ذهن دارند، کمک می‌کند؛ همان جرقه‌های ذهنی خامی که بعدها به ایده‌های کامل‌تری تبدیل می‌شوند. همواره می‌توان از بین این نوشته‌ها، موارد الهام‌بخشی پیدا کرد.

با نوشتن روزانه، این عادت تولید کننده محتوا موفق را در خود ایجاد کنید. نیازی نیست روزی یک مقاله ۱۵۰۰ کلمه‌ای بنویسید بلکه هدف این است که در روز ۱۰ یا ۱۵ دقیقه برای پیاده‌کردن افکار و ایده‌هایی که در سر دارید، زمان بگذارید. زمان‌هایی که ذهن‌تان فعال‌تر است را کشف کنید که برای بیشتر افراد، این زمان بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه است؛ سپس آزادانه شروع به نوشتن کنید. چه چیزهایی در طول روز، ذهن‌تان را درگیر کرده است؟ چه چیزی را درک نمی‌کنید؟ با پرسیدن این سؤالات از خود، جریان نوشتن را آغاز کنید.

۳. مخاطبان حوزه خود را بشناسید

یکی از سخت‌ترین شرایط ممکن برای افراد حرفه‌ای این است که نیاز مخاطبان با چشمه خلاقیت آن‌ها در تضاد باشد؛ اما این مشکل را هم می‌توان حل کرد. شما باید مخاطبان‌تان را به‌طور کامل بشناسید تا فرصت‌های جذاب و خلاقانه برای رفع نیازهای‌شان پیدا کنید؛ فرصت‌هایی که بدون وجود این مخاطبان، عملا در دسترس نبودند.

تمام تولید کنندگان موفق محتوا، مخاطبان داخلی و خارجی خود را می‌شناسند. خوانندگان و بازدیدکنندگان خود را بررسی کنید؛ چه چیزهایی می‌خواهند که هنوز به آن‌ها  نداده‌اید؟ می‌توانید کدام مشکل‌شان را حل کنید؟ سن، جنسیت، مکان، تعداد افراد خانواده، عنوان شغلی و میزان حقوق، از جمله مشخصات مخاطبان است که باید موردبررسی قرار دهید.

۴. صدای منحصربه‌فرد خودتان را ایجاد کنید

شما تنها تولید کننده محتوا در حوزه خود نیستید یعنی شما تنها فرد متخصص در حوزه خودتان نیستید که به دیگران مشاوره می‌دهد یا مشاهداتش را ثبت می‌کند. کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید تا از سایر تولید کنندگان محتوا متمایز شوید؛ مثل تنوع در خلق محتوای جدید، تبلیغ در کانال‌های مختلف و کسب تجربه در طول زمان.

سایر تولید کنندگان محتوا هم این کارها را کم و بیش انجام می‌دهند اما چیز منحصربه‌فردی که می‌توانید در محتوای‌تان ایجاد کنید، صدای شخصی شما است؛ چیزی که از عهده فرد دیگری برنمی‌آید. خوانندگان به‌واسطه محتوای‌ شما به سمت‌تان می‌آیند اما چیزی که آن‌ها را دوباره برمی‌گرداند، روح و شخصیت منحصربه‌فرد شما خواهد بود. آیا درباره امنیت سایبری می‌نویسید؟ پس فقط درباره بدافزارهای امروزی مطلب منتشر نکنید و از داستان‌های مناسب برای درک راحت‌تر مطلب‌تان سود ببرید.

ممکن است برندی که برای آن مطلب می‌نویسید، شما را از نوشتن محتوای خودسرانه یا غیررسمی بازدارد اما این بدان معنا نیست که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید از خلاقیت و چشم‌انداز منحصربه‌فردتان استفاده کنید. سعی کنید دستورالعمل‌های کارفرما را با خلاقیت‌تان ترکیب کنید تا در طولانی‌مدت به یک خالق محتوای باارزش تبدیل شوید. استفاده از خلاقیت در کنار بهره‌مندی از محتواهای خوب، یکی از عادات مثبت تولید کننده محتوا موفق است.

۵. از محتوای دیگران بهره ببرید

استفاده از محتوای خوب دیگران هم ازجمله عادات خوب تولید کننده محتوا موفق است. هر روز تعداد افرادی که دنبال محتوا هستند، بیشتر می‌شود. هر فرد می‌تواند در اینترنت، محتوای شخص دیگری را بردارد و آن را به روش‌های مختلف بازنشر کند. اما تولید کنندگان موفق محتوا می‌دانند که تنها انتشار اخبار و به اشتراک گذاشتن آن با طرفداران‌شان کافی نیست. گای کاوازاکی (Guy Kawasaki) نویسنده موفق نیویورک تایمز در این باره می‌نویسد:

شما باید به‌عنوان یک متخصص، با مخاطبان‌تان تعامل جدی داشته باشید. تنها اشتراک‌گذاری محتوا کافی نیست بلکه درگیرشدن با محتوایی که به اشتراک می‌گذارید، شما را خاص و منحصر‌به‌فرد می‌کند.

گای کاوازاکی

پس اگر می‌خواهید چیز با ارزشی را به محتوای خود اضافه کنید، از جستجو بین محتواهای مشابه غافل نشوید تا درمورد محتوایی که می‌خواهید منتشر کنید، به دانش عمیق‌تری دست یابید. به‌این‌ترتیب می‌توانید با اشتراک‌گذاری مطالب مفید در محتوای‌تان، به تعداد دنبال‌کنندگان خود بیفزایید. حتما مخاطبان‌، قدر این کار شما را می‌دانند و این قدردانی شامل حال تولیدکننده اصلی محتوای به اشتراک گذاشته‌شده هم خواهد بود.

۶. شاخص‌های کلیدی عملکردتان (KPI) را بشناسید

اینترنت فضای بزرگی است و احتمال کمی وجود دارد که محتوای‌تان خودبه‌خود به دست مخاطب هدف برسد. در سال ۲۰۱۸، حدود ۶۱ درصد از متخصصان اظهار کردند که ایجاد ترافیک بیشتر و لید مناسب، اصلی‌ترین چالش بازاریابی‌شان است.

فقط به این دلیل که مطلب در سایت‌تان منتشر می‌کنید، مستحق دریافت ترافیک بالا نیستید. برای اینکه محتوای‌تان کشف شود، ابتدا باید روی شاخص کلیدی عملکرد خود متمرکز شوید و محتوای‌تان را طبق این شاخص‌ بهینه کنید. KPI به شما نشان می‌دهد که تا چه اندازه به اهداف‌تان نزدیک شده‌اید. شاخص‌های مدرن شامل موارد زیر هستند:

  • ترافیک رسانه‌های اجتماعی: تعداد بازدیدکنندگانی که از طریق یکی از پست‌های شبکه‌های اجتماعی به‌سمت محتوای شما هدایت می‌شوند.
  • ترافیک مستقیم: تعداد بازدیدکنندگانی که با واردکردن آدرس سایت در مرورگرشان، به‌طور مستقیم به سایت شما مراجعه می‌کنند.
  • ترافیک ارگانیک: تعداد بازدیدکنندگانی که از طریق موتورهای جستجو به محتوای شما می‌رسند.
  • موارد ارسالی: تعداد افرادی که علاوه‌بر بازدید از سایت شما، حاضر شدند تا اطلاعات تماس‌ یا ایمیل‌شان را در اختیار شما قرار دهند.

بسته به هدف‌تان، می‌توانید برای بهبود هر یک از این موارد تلاش کنید. مثلا اگر روی افزایش ترافیک ارگانیک تمرکز دارید، باید با بررسی الگوریتم‌های جستجوی گوگل بفهمید که چگونه می‌توانید محتواهایی با رتبه بهتر تولید کنید. بهینه‌سازی محتوا، شاخص ترافیک ارگانیک سایت را هم افزایش می‌دهد و هرچه دانش بیشتری درباره این شاخص‌های کلیدی عملکرد داشته باشید؛ بازاریاب و تولیدکننده محتوای موفق‌تری خواهید بود.

۷. در هر فرصتی شبکه‌سازی کنید

تولیدکنندگان موفق محتوا می‌دانند که موفقیت‌شان تنها به‌دلیل اشتیاق‌شان نیست. این موفقیت به تمام آموزش‌دهندگان و الهام‌بخشان آن‌ها هم بستگی دارد.

این روشی است که سازندگان محتوا را به افراد موفقی تبدیل می‌کند. آن‌ها این واقعیت را پذیرفته‌اند که همیشه چیزهای بیشتری برای یادگرفتن وجود دارد و شبکه‌سازی، شما را به انجام همین کار وادار می‌کند. باید به ایده‌های دیگران گوش دهید و به آن‌ها توجه کنید.

ضمن غنیمت‌شمردن فرصت‌های بی‌شماری که برای انجام کارها دارید، خود را به شبکه‌سازی عادت دهید. البته شبکه‌سازی فقط به شبکه‌های اجتماعی محدود نمی‌شود و با گذراندن وقت در فیس‌بوک، توئیتر و لینکدین، فقط می‌توانید اندیشه پیشروان حوزه خود را بررسی کنید.

پس از انجام این کار می‌توانید به ایجاد شبکه شخصی خود بپردازید. اگر شخص برون‌گرایی نیستید، شبکه‌سازی می‌تواند شما را از قالب‌تان بیرون بیاورد. این کار را با همکاران و اطرافیان خود شروع کنید تا راحت‌تر به شبکه‌سازی بپردازید. البته اگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی باشید، این کار چندان برای‌تان سخت نخواهد بود.

۸. به‌جای تفسیر، راه‌حل پیشنهاد دهید

اگر در حوزه تولید محتوا تازه‌کار هستید، شاید از قبل اطلاعاتی درباره بازار هدف‌تان داشته باشید. آیا می‌خواهید محتوای‌تان در ذهن مخاطبان، ماندگار شود؟ پس فقط از آنچه می‌دانید، گزارش ارائه ندهید؛ بلکه اهمیت و جنبه‌های مختلف آن را هم برای مخاطبان توضیح دهید. افرادی که مطالب شما را دنبال می‌کنند، مطمئنا به‌دنبال برآورده‌شدن نیازهای خاص‌شان هستند. پس وظیفه شما این است که دانش و مشاهدات خود را به‌گونه‌ای با آن‌ها در میان بگذارید که قابل‌فهم باشد و بتوانند از آن چیزی یاد بگیرند.

۹. همه‌چیز را مورد پرسش قرار دهید

تولید کنندگان محتوا ذاتا کنجکاو هستند و یاد گرفته‌اند که درمورد محیط پیرامون خود و حوزه‌ای که در آن مشغول هستند، کنجکاو باشند. بینش‌هایی که از این کنجکاوی‌ها نشأت می‌گیرند، باعث ایجاد محتوای عالی می‌شود.

لوریل دوهیل (Lorraine Twohill) مدیر بازاریابی گوگل می‌گوید:

برای اینکه بتوانید مشکلاتی که ارزش حل‌کردن دارند را بشناسید و را‌ه‌حلی ارائه دهید، باید کنجکاو باشید. همین ارائه راه‌حل‌های جدید برای مشکلات قدیمی است که تولید کنندگان محتوا را متمایز می‌کند.

با مطرح‌کردن ایده‌ها و استدلال‌های مختلف، همواره وضعیت موجود را مورد سوال قرار دهید. شاید در ابتدا بیان نظرات مخالف در قالب محتواهای منتشرشده، کار سختی باشد اما اگر این کار باعث خلق تفکرات جدید شود، آن محتوا را به محتوایی عالی و ماندگار تبدیل می‌کند.

همواره فشار زیادی روی تولید کنندگان محتوا و بازاریابان درونگرا وجود دارد؛ فشاری که ناشی از تاثیر محتوای عالی بر استراتژی‌های بازاریابی است. پس برای تبدیل‌شدن به یک تولید کننده موفق محتوا، سعی کنید تا این عادات تولید کننده محتوا موفق را در خود نهادینه کنید؛ به‌این‌‌ترتیب در تولید محتوای باارزش برای مخاطبان هدف خود موفق می‌شوید.