بارها ثابت شده که بازاریابی محتوا (که لازمه آن، بهبود تولید محتواست)، استراتژی مفیدی برای دست‌یابی به مشتریان بالقوه است. بخش مهمی از تولید محتوا، استفاده‌ی به‌جا از ترفندهای نویسندگی و نوشتن به شیوه‌ای است که با مخاطب هدف شما در ارتباط باشد. همچنین به‌وضوح به آن‌ها نشان دهد که چه چیزی باعث می‌شود که برند شما بهتر از رقبا باشد.

ترفندهای نویسندگی موثر

آیا مهارت‌های نوشتاری شما با چیزی که گفتیم مطابقت دارد؟ ۱۵ نکته‌ که استارتاپت در ادامه بیان کرده را بخوانید تا مطمئن شوید که نسخه بازاریابی محتوا شما به درخشش تجارت‌تان کمک میکند.

۱. مخاطب بازاریابی محتوای خود را بشناسید

زمانی‌که درحال صحبت با فیزیکدان‌ها هستید، می‌توانید درمورد مطالب علمی تخصصی صحبت کنید؛ اما وقتی مخاطب شما بچه‌های یک کلاس در مهدکودک هستند، باید به ستاره‌ها هم بگویید «چشمک‌زن».

برای تحقیق درباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی افرادی که هدف شما هستند، وقت بگذارید. مطمئن شوید چیزی که به‌عنوان بخش استراتژی بازاریابی محتوای خود توسعه می‌دهید، توجه آن‌ها را به‌خود جلب می‌کند. برای این‌که پیام‌های بازاریابی محتوای شما به‌خوبی دریافت شوند، باید از‌ نظر استراتژیک زمان‌بندی داشته باشند.

۲. برای تولید محتوا مهلت تعیین کنید و از آن پیروی کنید

اگر تلاش‌های شما برای استفاده از ترفندهای نویسندگی و بهبود تولید محتوا، در جهت درستی نباشند؛ نتایج این موضوع را نشان می‌دهند. یک استراتژی مؤثر برای بازاریابی محتوا شامل پیام‌های برنامه‌ریزی‌شده و فکرشده‌ است. این پیام‌ها در موقعیت‌های کلیدی در پلتفرم‌های خاص به اشتراک گذاشته می‌شوند. تمام این موارد به‌منظور جذب بهتر مخاطب هدف انجام می‌شوند. اگر تصمیم به رعایت مهلت خود نگیرید، درنهایت برند شما آسیب می‌بیند.

۳. برای استفاده از ترفندهای نویسندگی و توسعه محتوای خود برنامه‌ریزی کنید

شما چه نوع محتوایی تولید می‌کنید؟ هدف اصلی شما از استفاده از ترفندهای نویسندگی چیست؟ اگرچه ممکن است به‌صورت رسمی یک طرح کلی نداشته باشید؛ اما صرف وقت برای فکرکردن به چیزی که می‌خواهید انتقال دهید و چگونگی برنامه‌ریزی برای برقراری ارتباط، به شما کمک می‌کند تا مؤثرتر بنویسید.

۴. به‌صورت شفاف و واضح از مخاطب واکنش بخواهید

می‌خواهید مخاطبین هدف شما به محتوای‌تان چگونه پاسخ دهند؟ به مخاطبان‌تان بگویید و از آن‌ها بخواهید که برای کسب اطلاعات بیشتر با شما تماس بگیرند. در صورت ثبت‎نام در خبرنامه، یک امتیاز ویژه برای‌شان درنظر بگیرید یا آن‌ها را تشویق کنید که برند شما را در رسانه‌های اجتماعی تگ کنند تا بتوانید با یکدیگر تعامل داشته باشید.

ترفندهای نویسندگی در تولید محتوا

۵. محتوا را در سطح ساده و به زبان خودمانی نگه‌دارید

اگرچه کلمات و جملات طولانی ممکن است شما را باهوش‌تر نشان بدهند، اما خواندن آن‌ها گیج‌کننده و دشوار است. به‌ یاد داشته باشید که هدف از تولید محتوا، به اشتراک‌گذاشتن اطلاعات و کسب اعتبار است؛ نه اثبات دایره‌ی واژگان وسیعی که دارید.

در فرهنگ لغت وبستر، اصطلاح «پرطمطراق» (Highfalutin) به معنای بیانی پر از ادعا است که با از کلمات گزاف بمباران می‌شود. درواقع یعنی استفاده از کلمات سنگین، در موقعیتی که کلمات ساده، کافی هستند.

دیوید اوگیلوی (David Ogilvy) معروف به «پدر تبلیغات»، توصیه می‌کند که از اصطلاحات سنگین و خاص مثل: بازاندیشی، تغییر ساختار، نگرش و قضاوت استفاده نشود و این مدل کلمات را نشانه‌ی تظاهر می‌داند و در عوض می‌گوید:

همان چیزی که می‌گویید را به شکل طبیعی بنویسید.

دیوید اوگیلوی

بنابراین یکی از ترفندهای نویسندگی این است که تولید محتوا با استفاده از زبان عامیانه، خواندن متن شما را بسیار آسان‌تر می‌کند و از این طریق شخصیت برند شما می‌درخشد.

۶. از زبان تنبلی خودداری کنید

من همیشه به چیزی که استاد کیتینگ (Professor Keating) در «انجمن شاعران مرده» گفته است، فکر می‌کنم:

از کلمه «خیلی» استفاده نکنید چون کودکانه و نشان‌دهنده تنبلی است. بهتر است به‌جای اینکه بگوییم «یک مرد خیلی خسته است» بگوییم «او از پا افتاده» که خیلی خستهبودن را نشان می‌دهد. از عبارت «خیلی ناراحت» استفاده نکنید و به‌جای آن بنویسید «اندوهگین». اختراع زبان یک دلیل دارد، آن هم تحت تأثیر قراردادن خانم‌ها است و تنبلی هیچ جایگاهی در این تأثیر ندارد.

استاد کیتینگ

وقتی متن نوشته‌شده خود را می‎خوانید، توجه کنید که آیا از بهترین کلمات استفاده کرده‌اید؟ ممکن است هدف تحت‌تأثیر قراردادن خانم‌ها نباشد اما شما می‌خواهید مشتریان فعلی و بالقوه را تحت‌تأثیر قرار دهید.

از مهم‌ترین ترفندهای نویسندگی : زبان تنبلی ممنوع!

۷. کلمات اضافی را حذف کنید

از دیگر ترفندهای نویسندگی، حذف کلمات اضافه است. برای اطمینان از این‌که پیام‌های بازاریابی محتوا  تا حد ممکن قانع‌کننده هستند، کلمات غیرضروری را حذف کنید. حتی اگر در تعداد کلمات و کاراکترها محدودیت ندارید، کلمات اضافی نسخه بازاریابی محتوا را حذف کنید. دنبال کلمات بی‌مصرف مثل «آن» و «واقعا» باشید و به راه‌هایی برای رساندن همان منظور، با کلمات کمتر فکر کنید. علاوه‌بر آسان‌ترشدن خواندن متن، هنگام مواجهه با محدودیت تعداد کاراکتر، از خودتان برای پرورش این مهارت تشکر خواهید کرد.

۸. مراقب تکرار کلمات باشید

هنگام خواندن متنی که نوشته‌اید، متوجه تعدادی کلمه مشابه و تکراری شده‌اید؟ اگرچه تاکید روی کلمات کلیدی یا عباراتی خاص در طول محتوای شما، برای سئو مفید است؛ اما تکرار بیش‌ازحد می‌تواند خوانندگان را خسته کند. به‌جای همان کلمات مشابه، از مترادف‌ها که آخرین الگوریتم گوگل هم از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، استفاده کنید. اگر برای فکرکردن به این کلمات و بررسی آن‌ها مشکل‌دارید، Thesaurus.com می‌تواند دوست خوبی برای شما باشد.

۹. از جملات فاعلی برای نوشتن استفاده کنید

همان‌طور که گرامرلی (Grammarly) توضیح می‌دهد:

جمله‌ی فاعلی به این معنی است که جمله، فاعلی دارد که به فعل خود عمل می‌کند و جمله‌ی مفعولی یعنی، فاعل گیرنده عملکرد یک فعل است.

برای نمونه این دو جمله را مقایسه کنید:

 • فاعلی: او پست وبلاگ را نوشت.
 • مفعولی: پست وبلاگ توسط او نوشته شده است.

هر دو ازلحاظ گرامری صحیح هستند اما جمله‌ی «فاعلی» بسیار واضح‌تر و مختصرتر است. تولید محتوا قوی، اغلب به جملات فاعلی بیش از جملات مفعولی متکی است؛ بنابراین به‌دنبال حذف عبارات مفعولی در پست‌ها، آپدیت‌های رسانه‌های اجتماعی و … باشید.

با رعایت ترفندهای نویسندگی محبوبیت متن شما بیشتر خواهد شد.

۱۰. قالب‌بندی محتوای خود را تفکیک کنید

یکی از ترفندهای نویسندگی که افراد بسیاری آن را مورد استفاده قرار می‌دهند، استفاده از پاراگراف‌های کوتاه است. دیوید اوگیلوی (David Ogilvy) در این‌باره توصیه خوبی دارد:

از کلمات کوتاه، جملات کوتاه و پاراگراف‌های کوتاه استفاده کنید.

دیوید اوگیلوی

هیچ‌ فردی دوست ندارد که حجم زیادی از نوشته را بخواند. اگر اطلاعات زیادی دارید که می‌خواهید به اشتراک بگذارید؛ خواندن آن را برای خوانندگان خود آسان کنید. مطالب را به‌شکلی ارائه دهید که احتمال بی‌دقت ردشدن خوانندگان از مطالبی که به‌سختی تولید کرده‌اید، به حداقل برسد.

 • از کلمات کوتاه‌تر استفاده کنید.
 • جملات را ساده کنید.
 • جزئیات را به یک فهرست علامت‌گذاری یا شماره‌گذاری‌شده تبدیل کنید.
 • از زیرعنوان برای بخش‌بندی‌کردن متن استفاده کنید.
 • برای تفکیک متن در ذهن خوانندگان، از عناصر بصری در پست استفاده کنید.

۱۱. منابع خود را بررسی کنید

مشکلی که در نقل‌قول‌های اینترنتی وجود دارد این است نمی‌توانید همیشه به دقیق‌بودن آن‌ها متکی باشید.

آبراهام لینکلن (Abraham Lincoln)

بدیهی است که این نقل‌قول نادرست است اما یکی از تأثیرات عمده دسترسی راحت به اطلاعات، این است که جزئیات به‌راحتی می‌توانند حامل اطلاعات غلط باشند. پس کاری که باید برای بهبود تولید محتوا انجام دهید، این است که منابع خود را به‌درستی انتخاب کنید؛ زیرا نمی‌خواهید به‌طور تصادفی در محتوای خود، اخبار جعلی به اشتراک بگذارید.

۱۲. از عناصر بصری قانع‌کننده استفاده کنید

در بالا هم به این موضوع اشاره کردم؛ مصرف‌کنندگان به‌خوبی به تصاویر و فیلم‌ها واکنش نشان می‌دهند. بنابراین تصاویر را به یکی از بخش‌های اصلی تولید محتوا تبدیل کنید. زمانی‌که درحال نوشتن متن هستید، برای بهبود تولید محتوا به روش‌هایی برای استفاده تصاویر جالب هم فکر کنید که بتوانند هدف شما را تکمیل کنند. این موضوع شاید به‌صورت مستقیم، یکی از ترفندهای نویسندگی محسوب نشود اما قطعا در افزایش بازدید از محتوای شما و گرفتن بازخوردهای موثر، مفید خواهد بود.

ترفندهای نویسندگی را برای افزایش رتبه خود در موتورهای جستجو به‌کار بگیرید.

۱۳. نوشته‌ی خود را با یک دید جدید و به صدای بلند بخوانید

بعد از یک استراحت حداقل ۳۰ دقیقه‌ای (به شکل ایده‌آل، تمام شب) بازگردید. به‌خوبی آنچه نوشته‌اید را با صدای بلند بخوانید و بشنوید. این کار کمک می‌کند عبارات زائد را پیدا کنید و به روش بهتری برای ساختن عبارات فکر کنید. همان‌گونه که دیوید اگیلوی می‌گوید: «هرگز نامه یا یادداشتی که نوشته‌اید را همان روز ارسال نکنید. صبح روز بعد آن را به صدای بلند بخوانید و سپس ویرایش کنید.»

۱۴. محتوا را چند مرتبه ویرایش کنید

به یاد داشته باشید که هر مطلبی که برای استراتژی بازاریابی محتوا تولید می‌کنید، از وب‌سایت گرفته تا فعالیت‌ در زمینه بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (دیجیتال مارکتینگ)، بازتابی از تجارت شما هستند. یکی از مهم‌ترین ترفندهای نویسندگی آن است که نوشته خود را چندین بار بازخوانی کنید و اصلاحات لازم را در آن انجام دهید. بنابراین به‌منظور رفع ایرادات تایپی و یا نگارشی و بهبود تولید محتوا، برای دومین بار و حتی چندمین بار، محتوا را بررسی کنید؛ سپس بازهم متن را برای پیداکردن ایرادات دستوری و املایی چک کنید.

در ادامه چند مورد از اشتباهات رایج را بیان می‌کنیم:

۱. نقطه‌ویرگول

افراد بسیاری از آنجا که نمی‌دانند کجا باید نقطه‌ویرگول را به‌کار ببرند، از استفاده‌کردن از آن می‌ترسند.­ مقاله «How to use a semicolon» توضیح کاملی درباره کاربرد نقطه‌ویرگول داده است. توضیح اصلی این است که:

 • نقطه‌ویرگول، دو جمله مرتبط را به هم وصل می‌کند.
 • می‌تواند در فهرست‌هایی که شامل اطلاعات درونی هستند، مثل لیست شهرها، ایالات و… استفاده شود.

۲. موارد استفاده از i.e. و e.g.

این یکی از رایج‌ترین اشتباهات است. هنگام استفاده از این اختصارات برای بیان یک نکته، (مثلا توضیح بیشتر یک مطلب و شفاف‌سازی آن) بسیاری از افراد تصور می‌کنند که i.e. مخفف «in example» است؛ درصورتی‌که درواقع این حروف لاتین و مخفف «id es» است که همان معنی «that is» را دارد.

Grammar Girl روش خود برای به‌خاطرسپردن تفاوت این حروف اختصاری را به این شکل بیان می‌کند:

فراموش کنید که «i.e.» به معنای «that is» یا هر چیز دیگری در زبان لاتین است. از این به بعد، به‌خاطر داشته باشید:
«i.e.» با I شروع می‌شود که اولین حرف «in other words» است
«e.g.» با e شروع می‌شود و معنی «for example» را دارد.
یعنی i برای in other worlds و e برای example.

تعدادی از مخاطبین هم گفته‌اند که تفاوت بین «i.e.» و «e.g.» را به این شکل به‌خاطر سپرده‌اند که «i.e.» برای «in essence» و «e.g.» برای «egg sample» است.

هر دو شکلی که بیان شد، ترفندهای خوبی برای حفظ این تفاوت است.

۳. آپاستروف

دو دلیل برای استفاده از آپاستروف وجود دارد:

 • به‌عنوان یک رابطه در کلماتی مثل don’t و can’t
 • برای نشان‌دادن تعلق چیزی به شخصی مانند: That’s my mother’s ice cream

نکته: برای استفاده از آپاستروف، «it is» یک مورد استثنا محسوب می‌شود که شکل صحیح نوشتن آن به‌شکل «its» و بدون استفاده از آپاستروف است.

۴. کاربرد صحیح کلمات

بسیاری از مدعیان گرامر درباره استفاده‌ی نادرست مردم از کلمات « to» و «your» شکایت دارند. محض یادآوری به‌خاطر داشته باشید که ترفندهای نویسندگی بدون رعایت دقیق گرامر، کاربرد چندانی نخواهند داشت. توجه کنید که:

 • You’re = You are = شما هستی
 • Your = متعلق به شما است
 • They’re = They are = آن‌ها هستند
 • Their = متعلق به آن‌ها
 • There = یک مکان
 • We’re = We are = ما هستیم
 • Were = گذشته‌ی «هستند»
 • Where = یک مکان
 • Then = نقطه‌ای در زمان
 • Than = شیوه‌ای برای مقایسه
 • Two = عدد دو
 • To = نشانگر حرکت
 • Too = همچنین، مضافا
ترفندهای نویسندگی ساده، مفید و کارآمد هستند.

۱۵. برای بازاریابی محتوا کمک بخواهید

اگر مطمئن نیستید که چگونه یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد و از آن پیروی کنید؛ می‌توانید برای بهبود تولید محتوا، در این زمینه راهنمایی بگیرید. درنهایت کمی کمک‌گرفتن از یک کمپانی مانند Three Girls Media، می‌تواند قدم بزرگی برای صحبت درباره با تجارت شما باشد.

این موضوع به بهبود تولید محتوا هم کمک خواهد کرد. اگر یک همکار یا یک دوست قابل‌اعتماد داشته باشید و از او بخواهید که نظراتش را ارائه دهد؛ می‌تواند به شما در روشن‌کردن هدف‌تان و بررسی خطاهایی که نادیده گرفته‌اید، کمک کند.

اگر چیزی مهم است، برای بهبود آن از یک همکار کمک بگیرید.

دیوید آگیلوی

به‌سادگی با استفاده از همین ترفندهای نویسندگی که در این مقاله مطالعه کردید، می‌توانید بهتر تولید محتوا کنید و در مدتی اندک، شاهد بهترشدن رتبه خود در موتورهای جستجو باشید.