کسب و کار آنلاینی دارید که برای گسترش آن سخت در تلاش هستید؟ می‌خواهید مشتریان بیشتر و فروش بهتری از محصولات و سرویس‌های خود داشته باشید؟ در این مطلب از استارتاپت، ۷ قانون طلایی افزایش فروش کسب و کار آنلاین را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت که با رعایت آن‌ها، آتش کسب و کارتان جان جواهد گرفت.

افزایش فروش کسب و کار آنلاین با این ۷ قانون طلایی:

افزایش کسب درآمد تجارت آنلاین

۱. تلاش برای کسب درآمد را متوقف کنید

گاهی اوقات، تلاش نکردن، بسیار بهتر از تلاش کردن است. اگر می‌خواهید شاهد افزایش فروش کسب و کار آنلاین خود و گسترش قابل توجه آن باشید، تلاش برای پول درآوردن را متوقف کنید.

این نکته شاید متناقض با موضوع مطلب به‌ نظر برسد، اما کاملا حقیقت دارد و تاثیرگذار است.

بگذارید نگاهی به ۳ مرحله در مورد بسیاری از کسب و کارهای آنلاین داشته باشیم، مخصوصا کسب و کارهای آنلاین زندگی پذیر (Lifestyle Business) که بسیاری از صاحبان کار درگیر آن هستند. این صاحبان کار، با تفکری اشتباه کار خود را آغاز می‌کنند:

۱. صاحب کار، برای تجارت خود انواع و اقسام روش‌ها را به کار می‌گیرد تا فروش بیشتری داشته باشد.
۲. او باید آن قدر پول از تجارت خود به دست بیاورد تا بتواند خرج خود و خانواده را بدهد.
۳. اما در نهایت با راه‌اندازی چنین تجارتی، دیگر پولی باقی نمانده که به گسترش کسب و کار خود فکر کند.

زمانی که از یک تجارت صحبت می‌کنیم، موضوع باید کاملا برعکس این ۳ مرحله باشد. این که همه کارها را خودتان انجام دهید، به اندازه کافی پول نداشته باشید که یک تیم برای کار خود بسازید و نتوانید کسب و کارتان را گسترش دهید، این یک تجارت نیست، فقط شغلی است که خود را اسیر آن کرده‌اید.

تجارت آنلاین را با یک شغل آنلاین اشتباه نگیرید

در حقیقت، اگر چنین شرایطی وجود دارد، نباید نام آن را یک تجارت بگذارید. بسیاری از صاحبان کسب و کارهای آنلاین، به جای یک «تجارت»، فقط برای خود یک «شغل» ساخته‌اند. بدین ترتیب، هدف روز به روز آن‌ها، تنها پول درآوردن است. آیا زمانی که تمام فکر شما روی پول باشد، می‌توانید خود را گسترش دهید؟

در وهله اول، باید تفکر شما این باشد که وقتی یک تجارت می‌سازید، فکر و ذکر خود را صرف پول درآوردن نکنید، بلکه باید به این درجه از تفکر برسید که این خود پول است که باید به سراغ‌تان بیاید. بنابراین، نباید خود را در این تله قرار دهید و کسب و کارتان را تبدیل به یک شغل کنید. شما قرار است یک رئیس باشید، یک کارآفرین، یک صاحب کسب و کار. نه دست و پا زدن درون شغلی که فقط بتواند خرج زندگی روزمره‌تان را بدهد.

اگر در چنین تله‌ای افتاده‌اید، در اولین مرحله برای افزایش فروش کسب و کار آنلاین خود، باید دست به تغییر بزنید. در این تغییر، باید روی گسترس تجارتی وقت بگذارید که خودش پولساز باشد و فکرتان از این مسئله بیرون بیاید.

برای این که بتوانید به چنین هدفی برسید، باید «روی» تجارت خود کار کنید، نه این که «برای» تجارت خود کار کنید.

تفاوت میان این دو از نظر کلمات شاید نامحسوس و کوچک به نظر برسند، اما از نظر ذهنی، اجرایی و نتیجه‌ای که به دست خواهید آورد، تفاوت بسیار بزرگ و قابل توجه‌ای وجود دارد. پول درآوردن با کسب و کار، تفاوت بسیار زیادی با ایجاد کسب و کاری دارد که خودش پول به دست می‌آورد.

حال با توجه به این ذهنیت، به سراغ مرحله دوم می‌رویم.

روش‌های کسب درآمد بیشتر

۲. محول کردن کارهایی که در آن نابغه نیستید

نمی‌توان در تک تک زمینه‌ها یک نابغه بود. نه شما و نه هیچ شخص دیگری در این دنیا وجود ندارد که بتواند در همه کارها نابغه باشد و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. بنابراین باید این ذهنیت را در خود ایجاد کنید که بهتر است کارهایی را که نمی‌توانید در آن خوب باشید، به افراد دیگر محول کنید و فقط آن‌ کارهایی را در دست بگیرید که در آن‌ها حرف اول را می‌زنید.

حتی اگر در چندین کار عالی هستید، انجام هم‌زمان آن‌ها باعث کاهش کیفیت می‌شود، بنابراین باز هم باید به سراغ محول کردن برخی کارها به دیگران بروید.

انجام وظایفی که وقت آن‌ها را ندارید یا توانایی انجام آن‌ها را ندارید، باعث حواس پرتی شما و در نتیجه جلوگیری از آن رشد کسب و کاری می‌شود. ۲ دلیل برای به وجود آمدن چنین اتفاقی وجود دارد:

۱. هر دقیقه‌‌ای که روی کارهای غیر تخصصی وقت بگذارید تا کسب و کارتان را بزرگ کنید، مساوی است با از دست دادن هر دقیقه‌ای که می‌توانید وقت خود را روی دیگر بخش‌هایی بگذارید که در آن عالی هستید.

 • برای مثال شما تخصصی روی ایجاد یک وبسایت قدرتمند ندارید. بنابراین به جای اینکه روی آن وقت بگذارید، زمان خود را صرف ایجاد شبکه، برنامه‌ریزی، ارتباطات و غیره کنید.

۲. اصرار برای انجام کارهایی که روی آن‌ها تخصص ندارید، به این معنی است که در حال ارائه دادن محصولات و سرویس‌هایی ضعیف به بازار هستید.

 • مثال بالا در این مورد هم صادق است. زمانی که روی ایجاد یک وبسایت توانایی لازم را ندارید، اگر روی آن اصرار داشته باشید، نتیجه کار ارائه یک وبسایت با ظاهر و باطنی ضعیف است که قادر نخواهد بود نیاز شما و مشتریان را برآورده کند.

زمان و هزینه خود را روی کاری که تخصص ندارید هدر ندهید

علاوه بر موارد بالا، فراموش نکنید وقتی که روی کارهای غیر تخصصی خود پافشاری داشته باشید، در نتیجه باعث خواهد شد هزینه بسیار بیشتری هم صرف کنید.

یک شخصی که روی طراحی و توسعه وبسایت تخصص دارد، ممکن است برای مثال با ۳ میلیون تومان یک سایت شیک و مناسب تحیول دهد یا با هزینه کمتری روی سایت تغییرات مناسب را اعمال کند. اما اگر خودتان روی تغییرات سایت اصرار کنید، این هزینه ممکن است چندین برابر شود. نه تنها هزینه، بلکه زمان زیادی را هم برای انجام کارهای دیگر از دست خواهید داد.

اگر فردی هستید که افتخار می‌کنید همه کارهای کسب و کار را خودتان انجام داده‌اید، باید بدانید که این یک تجارت بد است، نه یک تجارت هوشمند. با این کار، شما پول و زمان بیشتری را از دست داده‌اید، پول و زمانی که می‌توانستند باعث گسترش تجارت و در نهایت افزایش فروش کسب و کار آنلاین شما شوند.

چطور فروش کسی و کار خود را افزایش دهیم

۳. تجارت خود را به جای درآمد، بر اساس سودآوری بسازید

به روشی ساده، تنها با تغییراتی روی حسابداری‌، ساماندهی و پروسه پول‌سازی، هر تجارتی را می‌توان یک شبه از هدف درآمد به هدف سودآوری تغییر داد.

فرمول بسیاری از کسب و کارهای حال حاضر اینگونه است: درآمد منهای هزینه‌ها = سود باقی مانده.

ما در دنیای مدیریت، قانونی به نام پارکینسون داریم. در این قانون آمده است که «هر کاری به اندازه زمانی که برای آن تخصیص داده شده، طول می‌کشد.»

اما این قانون یعنی چی؟ به زبان ساده، اگر با فرمول بالا جلو بروید، به خود این اجازه را داده‌اید که هر چقدر درآمدتان بالا می‌رود، هزینه‌ها را هم بالا ببرید. برای مثال اگر ۱۰ میلیون درآمد داشته باشید، ۹ میلیون آن را صرف هزینه‌ها می‌کنید و ۱ میلیون سود به جیب می‌زنید. حالا اگر درآمدتان ۵۰ میلیون باشد، باز هم ۴۹ میلیون آن را صرف هزینه‌ها خواهید کرد و ۱ میلیون به جیب می‌زنید.

وقتی صادق نباشید، هزینه‌ها زندگی‌تان را می‌بلعند

با خودتان صادق باشید. اگر کسب و کار آنلاینی راه‌اندازی کرده‌اید که تجربه کمی در آن دارید، بنابراین حتما هنوز تخصص لازم هم برای مدیریت پول، بودجه‌بندی، استخدام و دیگر فاکتورهای مهم راه‌اندازی یک تجارت هم ندارید.

بدین ترتیب، در چنین شرایطی واضح است که هر چقدر درآمدتان بالا برود، به همان اندازه هم هزینه‌های خود را بالا خواهید برد. در بدترین سناریوی ممکن، هزینه‌ها و درآمدها یکسان خواهند بود. در سناریویی ترسناک‌تر، هزینه‌ها از درآمد هم بیشتر خواهند شد و قبل از اینکه حتی یک سکه در جیب خود بگذارید، پای مالیات، بدهی‌ها، قرض‌ها، وام‌ها و موارد دیگر به میدان باز می‌شود.

اما به راحتی می‌توانید با تغییر ساختار فرمول کهنه‌ای که اشاره کردیم، از وقوع چنین سناریوهایی جلوگیری کنید. زمانی که سودآوری را هدف اول خود قرار دهید، ذهنیت و نوع کار خود را تغییر داده‌اید. در نتیجه شاهد درآمد شخصی قابل توجه خواهید بود، به موقع مالیات، بدهی‌ها و قسط‌ها را پرداخت خواهید کرد و هزینه‌ها، زندگی‌تان را نمی‌بلعند.

فرمول سودآوری چیزی مانند این است: درآمد‌ها منهای سود منهای پولی که به عنوان صاحب تجارت برداشت می‌کنید منهای مالیات (و موارد مشابه) = هزینه‌ها

متوجه تغییر شدید؟ در این فرمول، شما قبل از این که تمام پول خود را خرج هزینه‌ها کنید، ابتدا به تک تک اجزای مهم یک تجارت توجه کرده‌اید. یعنی سود و پولی که به عنوان صاحب کار برداشت می‌کنید هم جزو هزینه‌ها هستند.

حال باید حساب کتاب کنید. اگر نمی‌توانید با هزینه به دست آمده، کسب و کار خود را گسترش دهید، بنابراین با تجارتی سالم، موفق و قابل دوام رو‌به‌رو نیستید و باید به دنبال تغییر باشید.

نیاز به گفتن نیست که این تجارت برای شما است، بنابراین باید دقت و انصاف لازم را در فرمول معرفی شده به کار ببرید و هزینه‌های باقی مانده را صرف کسب و کار خود کنید.

کسب درآمد بیشتر در تجارت آنلاین

۴. معیار و هد‌ف‌گذاری داشته باشید

اگر نمی‌توانید اندازه بگیرید، نمی‌توانید آن را بهبود دهید

پیتر دراکر، یکی از برجسته‌ترین نظریه‌پردازان مدیریت در جهان

راه‌های بسیار زیادی برای افزایش فروش کسب و کار آنلاین و گسترش تجارت شما وجود دارد. می‌توانید سخت‌تر کار کنید، محصولات جدید ایجاد کنید، مشتریان بیشتر پیدا کنید، فروش بیشتر داشته باشید و موارد دیگر.

اما این‌ها، معمولی‌ترین استراتژی‌های رشد و گسترش کسب و کاری هستند که بسیاری از صاحبان کار روی آن تمرکز دارند. مشکل این است که این استراتژی‌ها، حقیقتا باعث افزایش مقیاس کار شما نخواهند بود. همیشه برای کار کردن بیشتر و سخت‌تر محدودیت وجود دارد، برای تولید محصول جدید محدودیت وجود دارد (بلکه حتی به خاطر پیچیدگی کارها ممکن است شرایط بدتر شود)، و حتی برای یافتن مشتریان پیشتر هم محدودیت‌هایی وجود خواهد داشت.

برای این که واقعا بتوانید تجارت خود را گسترش دهید و در نهایت شاهد افزایش فروش کسب و کار آنلاین خود باشید، باید به سمت آمار، اطلاعات و داده‌ها شیرجه بزنید!

اطلاعات و داده‌ها، اجازه می‌دهند تا نقاط کلیدی تجارت خود را به شکلی عینی مدیریت کنید. نتیجه این مدیریت، افزایش قدرت‌تان برای تصمیم‌گیری‌های جدید، امتحان کردن این تصمیمات جدید و در نهایت بهتر کردن این تصمیمات جدید است. حتی با این کار قادر خواهید بود نظارت دقیقی روی سلامت کسب و کار خود داشته باشید تا وقتی مشکلی به وجود آمد، پیش از این که این ایراد تبدیل به ضرر شود، آن را برطرف کنید.

بهترین قسمت شیرجه زدن درون اطلاعات و داده‌ها، این است که می‌توانید برای خود هدف تعیین کنید. زمانی که به جای پرواز‌های بی‌هدف با کسب و کار خود، به سمت یک هدف معین و قابل اندازه‌گیری حرکت کنید، تجارت‌تان سریع‌تر و به شکلی هموار و ثابت رشد خواهد کرد.

چه معیارهایی در کسب و کارها را باید اندازه‌گیری کرد؟

 • معیارهای کلیدی وبسایت (از ترافیک گرفته تا سئو و…)
 • معیارهای رضایت مشتری
 • معیار دیده شدن برند
 • معیار شبکه‌های اجتماعی
 • معیار مالی
 • و موارد دیگر

وقتی صحبت از داده‌ها می‌شود، ممکن است ذهن‌تان به سمت صدها کاغذ انباشته شده روی هم برود که همه آن‌ها پر از اعداد و ارقام هستند. اما این خود شما هستید که داده‌ها را ساده یا پیچیده می‌کنید. زمانی که با مدیریت درست، داده‌های خود را در تحت کنترل داشته باشید، همه چیز می‌تواند ساده شود. می‌توانید از فرمول پایین کمک بگیرید:

۱. داده‌ها را جمع‌آوری کنید (برای مثال از طریق Google Analytics می‌توانید معیار کلیدی وبسایت خود را دنبال کنید).
۲. اهداف تعیین کنید (برای مثال هدفی تعیین کنید که یکی از معیارهای مورد نظرتان چگونه و تا چه هد رشد کند) و این اهداف و نتایج را هر هفته اندازه‌گیری کنید.
۳. داده‌ها را هر هفته بررسی کنید و همیشه مسئولیت و حسابرسی کامل اهداف خود را داشته باشید.

ترفندهای فروش بیشتر کسب و کار

۵. شرایطی برای تبلیغات پولی فراهم کنید

خیلی از کسب و کارها، در اولین روزهای کار خود به تبلیغات پولی توجه‌ای ندارند یا از انجام آن ترس دارند. همیشه با این ایده جلو می‌روند که می‌توانند با تولید محتوای با کیفیت، مشتریان و ترافیک ارگانیک داشته باشند.

رک بگویم: اشتباه می‌کنید!

اگر از همان ابتدای کار بخواهید فقط با بازاریابی محتوا به نتیجه برسید، زمان بسیار زیادی را هدر خواهید داد و تلاش‌تان در نهایت سرانجام خوشی به همراه نخواهد داشت. البته که با این کار در انتها سایتی همراه با محتوای بسیار خوب خواهید داشت، اما از نظر افزایش فروش کسب و کار آنلاین نمی‌توان روی این کار در اوایل راه‌اندازی تجارت‌ حساب باز کرد.

اگر در شروع، از اهرم تبلیغات پولی استفاده کنید، می‌توانید با صرف زمان کمتر، صرف تلاش کمتر و حتی استرس کمتر، تجارت بزرگ‌تری ایجاد کنید.

عدم بهره‌ بردن از تبلیغات پولی، یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات کسب و کارهای آنلاین جدید است. تجارت‌های جدید از سرمایه‌گذاری برای در معرض دیده شدن بیشتر در ابتدای کار می‌ترسند. بنابراین به سراغ شبکه‌های اجتماعی، یوتیوب، سئو و دیگر کانال‌های رایگان می‌روند تا به جای این کار، ترافیک ارگانیک جذب کنند.

مشکل ترافیک ارگانیک و استفاده از کانال‌های رایگان در ابتدای شروع یک کسب و کار آنلاین چیست؟

 • بسیار کند است: به دست آوردن ترافیک ارگانیک که در نتیجه منجر به افزایش فروش کسب و کار آنلاین شود، بسیار زمان خواهد برد.
 • به صورت بالقوه‌ یک اتلاف است: معمولا فاصله میان شکل‌گیری یک ایده در ذهن و تولید آن، در بین صاحبان کسب و کار بسیار کوتاه و سریع است. آن‌ها مرحله اعتبارسنجی را نادیده می‌گیرند و می‌خواهند برای این ایده، آن قدر تلاش کنند تا ترافیکی را به سمت سایت خود بیاورند که شاید حتی در انتها سودی به همراه نداشته باشد.
 • یک روش متناقض است: دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی، نوسانات زیادی دارد. همچنین تاثیر آن در صورت عدم داشتن مدیریت، بسیار کوتاه مدت است. هنگامی که اعداد و ارقام در این بخش‌ها رو به کاهش می‌روند، تنها راهی که آن را بتوان دوباره افزایش داد، تلاش و هزینه دوباره است و این کار تا انتها ادامه خواهد داشت.
 • نیاز به تلاش به شدت زیادی دارد: بسیاری از کسب و کارهای آنلاین، به دلیل نتیجه نگرفتن از این راه به نسبت تلاش‌های فراوانی که انجام نداده‌اند، به کلی از بین رفته‌اند.
 • به شکل فوق‌العاده‌ای هزینه‌بر است: شاید باور نکنید، اما استفاده از کانال‌های رایگان در سطحی که بتوانید از آن نتیجه بگیرید، در شروع بسیار گران‌تر از تبلیغات پولی تمام می‌شود.

پس چرا وقتی می‌توان با تبلیغات پولی به نتیجه بهتری رسید، انقدر خود را به دردسر بندازیم؟

چرا تبلیغات پولی برای برای افزایش فروش کسب و کار آنلاین مفید هستند؟

 • جذب ترافیک سریع و بی‌دردسر: یک تبلیغ می‌سازید، برای آن بودجه در نظر می‌گیرید، آن را اعمال می‌کنید و ترافیک‌ شروع به جاری شدن می‌کند. هر چقدر که تبلیغ بهتر باشد، هزینه بیشتری برای انجام آن صرف کنید و آن را در سایت‌ها یا پلتفرم‌های مناسبی انجام دهید، ترافیک بهتری هم دریافت خواهید کرد.
 • ارائه خدمات سریع و راحت: چرا وقتی می‌توان سریعا با درج یک تبلیغ در یک سایت مناسب شروع به خدمات رسانی و فروش کرد، ماه‌ها از زمان خود را صرف کانال‌های رایگان کنیم که در نهایت مشخص نیست ترافیک آن‌ها منجر به فروش شوند یا نه؟
 • نتیجه‌ای قابل اندازه‌گیری و قابل تکرار: قانون طلایی شماره سوم و اهمیت اندازه‌گیری را دوباره مرور کنید. شما به راحتی نمی‌توانید نتیجه تلاش‌های خود از طریق کانال‌های رایگانی مانند شبکه‌های اجتماعی را کنترل کنید. اما تبلیغات پولی و نتیجه آن‌ها به راحتی قابل اندازه‌گیری هستند.
 • تلاش کمتر، صرف زمان کمتر: در مقایسه با بازاریابی محتوا و شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی زمان و تلاش کمتری طلب می‌کنند. این اتفاق به شما این آزادی را خواهد داد تا روی چیزهای مهم‌تری در کسب و کار خود تمرکز کنید.
 • نتیجه‌ای ارزان‌تر و پرسود‌تر: یکی از طرز تفکرات غلطی که باعث می‌شود کسب و کارهای تازه روی تبلیغات پولی سرمایه‌گذاری نکنند، هزینه یا بها است. جدا از هزینه‌هایی که کانال‌های رایگان در دراز مدت به بار می‌آورند، وقتی می‌توانید با ۱ میلیون تومان تبلیغ، ۳ میلیون تومان از آن نتیجه بگیرید، اسم این کار را هزینه یا بها می‌گذارید؟
بیشتر کردن فروش در کسب و کار

۶. با کسب و کارهای مرتبط همکاری کنید

کسب و کارهای سنتی موفق، مدت زیادی است که از این روش بهره می‌برند. هیچ دلیلی وجود ندارد که کسب و کارهای آنلاین و مدرن هم از این روش استفاده نکنند.

کسب و کار آنلاین شما مرتبط با تمیز کردن خانه است؟ به سراغ همکاری با آژانس‌های املاک بروید. آن‌ها تعداد زیادی خانه در اختیار دارند که به کسب و کار شما نیاز است. کسب و کار آنلاین شما مرتبط با فروش پوشاک است؟ به سراغ همکاری با تولید کنندگان پوشاک بروید. آن‌ها لباس‌ تولید می‌کنند و همیشه به دنبال فروشنده بیشتر هستند. هزاران مثال می‌توان در این زمینه بیان کرد. ظرف‌های یکبار مصرف تولید می‌کنید؟ به سراغ آشپز‌خانه‌ها، رستوران‌ها و تالارها بروید.

شما به آن‌ها سود می‌رسانید و آن‌ها به شما سود می‌رسانند. شما برای آن‌ها جذب مشتری می‌کنید و آن‌ها برای شما مشتری جذب می‌کنند. این یک استراتژی دو سر برد است.

چطور با دیگر کسب و کارهای آنلاین همکاری کنیم؟

تصور کنید یک کسب و کار آنلاین دارید که در آن به مردم بودجه‌بندی و خلاص شدن از قسط‌ها و بدهی‌ها را به روشی اصولی یاد می‌دهید. همچنین با یک کسب و کار دیگر آشنا می‌شوید که به مردم روش سرمایه‌گذاری را آموزش می‌دهند. شما در سرمایه‌گذاری خوب نیستید، آن‌ها در آموزش بودجه‌بندی.

از ده‌ها جهت، این یک موقعیت عالی برای هر دو شماست. فکر کنید کسب و کاری که با آن آشنا شده‌اید، بازاریابی ایمیلی قدرتمندی انجام داده است و ایمیل بیش از ۱۰۰۰۰ نفر از مردمی را که در دنیای تجارت قصد فعالیت دارند در اختیار دارد. در عین حال شما نقطه قوتی دارید که آن‌ها می‌توانند بهره ببرند. بنابراین با توافق بر سر یک کمیسیون مشخص، با همکاری یکدیگر، قدرت‌‌تان را روی هم بگذارید. این کار باعث افزایش فروش کسب و کار آنلاین هر دو سمت خواهد شد.

علاوه بر همکاری با کسب و کارهای مرتبط، بسیاری از صاحبان تجارت‌های آنلاین تازه وارد، رقبا را به چشم یک دشمن می‌بینند و علاقه‌ای به همکاری با آن‌ها ندارند. این یک غلفت و بی‌میلی نادرست است.

یک رقابت، در عین حال می‌تواند یک همکاری دوستانه باشد تا یکدیگر را دائما تکمیل کنید. برای این کار، مهم است که به توافق و استراتژی مناسبی برسید که برای اهداف هر دو سمت، معنا و سود داشته باشد.

رفتار مناسب با مشتری برای فروش بیشتر

۷. رفتاری مناسب با مشتریان داشته باشید

خیلی از کسب و کارهای آنلاین، خود را درون یک سرزمین فانتزی غرق کرده‌اند. آن‌ها فکر می‌کنند همه چیز باید به شکل خودکار انجام شود و مشتریان وقتی به سایت مراجعه می‌کنند، همه چیز باید به کمک کدها و ربات‌ها، سریع و بدون تعامل انجام شوند. این افراد افتخار می‌کنند که با داشتن چنین سیستمی «وقتی که خواب هستند هم پول در می‌آورند» و نیازی نمی‌بینند که با مردم تعامل برقرار کنند.

این یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات و افکار غلط یک صاحب کسب و کار آنلاین است!

اول از همه، اگر برای ایجاد تغییر زندگی مردم یا حتی بازار مورد نظر خود مشتاق هستید، بنابراین «تعامل» داشتن با مشتریان تا حد ممکن، بسیار مهم است. اگر می‌خواهید در بازار خود نقطه مهمی باشید، باید به سنگر یا جان پناه مشتریان تبدیل شوید.

غیر شخصی بودن اینترنت، باعث شده تا صاحبان کسب و کار آنلاین، از این هدف دور شوند. جایی که مردم دائما با ربات‌ها، ایمیل‌های خودکار، اپلیکیشن‌ها و.. روبه‌رو هستند، مانعی بزرگ برای ایجاد تعامل بین خریدار و صاحب کسب و کار شده است. نباید فراموش کنید که یکی از بزر‌گترین خواسته‌های همه مشتریان، تعامل با صاحب کسب و کار است، نه با ربات‌ها و اپلیکیشن‌ها.

به همین دلیل است که بسیاری از مردم، کسب و کارهای محلی نزدیک را به نسبت شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ ترجیح می‌دهند. مردم برای برقراری ارتباط مستقیم با شرکت‌های بزرگ، باید از ده‌ها تلفن، ایمیل یا ربات عبور کنند. این مسئله باعث می‌شود تا مردم حس کنند که در برابر این شرکت‌ها، فقط یک عدد هستند، نه یک شخص. اما کسب و کارهای محلی، مستقیما با فروشنده و صاحب شرکت طرف هستند.

دقیقا همین حس، برای کسب و کارهای اینترنتی هم وجود دارد. این که در فضای مجازی و اینترنت با مشتریان سر و کار دارید، دلیل نمی‌شود که بهترین رفتار ممکن را همانند یک مشتری فیزیکی با آن‌ها نداشته باشید.

چطور در کسب و کار آنلاین به مشتریان احترام بگذاریم؟

شما با رفتار خود حتی در فضای مجازی و آنلاین، قادر خواهید بود شخصیت کسب و کارتان را شکل دهید. به مثال‌های زیر توجه کنید:

 • شخصا به تمام ایمیل‌های مشروعی که دریافت می‌کنید، پاسخ دهید.
 • شخصا به تمام کامنت‌هایی که زیر مقالات یا در شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید، پاسخ دهید.
 • تا جای ممکن، به جای نظرسنجی‌های طولانی، از مردم بخواهید بازخوردهای خود را به صورت ایمیل ارسال کنند و شخصا به ایمیل آن‌ها هم پاسخ دهید.
 • با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند Bonjoro، ویدیو‌هایی شخصی برای مشتریان و مشترکان جدید بسازید.
 • پشتیبانی کامل و سطح بالایی را برای محصولات‌ خود به مشتریان ارائه دهید.
 • شماره تلفنی همیشه در دسترس داشته باشید تا مردم بتوانند با شما تماس بگیرند.
 • پیشنهادات، استراتژی‌ها، محصولاتی خاص، هدیه و… را به رایگان به مشتریان ارائه دهید.

در این فهرست می‌توان نسبت به نوع کسب و کار و بازار هر صنعت، مثال‌های دیگری اضافه کرد. هنگامی که این کارها را به صورت مداوم انجام دهید، حتی وقتی که تعداد مشتریان قابل توجه‌ای دارید، باعث تحسین و شگفتی مشتریان خواهید شد. نتیجه چنین تحسین و شگفتی، تبلیغات فوق‌العاده دهان‌ به دهان خواهد بود. مردم دائما به دوستان و آشنایان خود شما را پیشنهاد خواهند کرد و رشد تجارت و افزایش فروش کسب و کار آنلاین شما غیر قابل توقف خواهد بود.

با این حال نباید این رفتارهای خود را پس از چنین موفقیتی متوقف کنید. برای گسترش کسب و کار آنلاین خود، باید این کارها را در فعالیت‌های بازاریابی خود هم ادامه دهید.

به طور کلی، تمام تلاش خود را به کار ببرید تا از خودکارسازی فاصله بگیرید و تا جایی که ممکن است، شخصا با مشتریان تعامل داشته باشید.

نتیجه

واقعا مهم نیست که در حال حاضر کسب و کارتان در چه مرحله‌ای قرار دارد و چند وقت است که آن را راه انداخته‌اید. می‌توانید تمامی این قوانین طلایی را در هر مرحله‌ای که هستید به کار ببرید.

این قوانین، می‌توانند تجارت شما را یک سر و گردن از رقبا بالاتر ببرند و شاهد افزایش فروش کسب و کار آنلاین خود باشید.