امروزه گرامرلی به یکی از مشهورترین‌ برندهای جهان تبدیل شده است و منابع غربی، آن را بین موثرترین شرکت‌های مهندسی اوکراین قرار داده‌اند. در حال حاضر، کاربران این سرویس به‌ چهار میلیون نفر در سراسر جهان می‌رسند. بنیان‌گذاران شرکت گرامرلی، محصول خود را بهترین وب‌سایت تصحیح اصول نگارشی زبان انگلیسی در سطح جهان می‌دانند. گرامرلی به نوشتن یک متن صحیح از نظر دستور زبان انگلیسی، بررسی آن‌ برای جلوگیری از سرقت ادبی و اصلاح الگوهای گفتاری کمک می‌کند. در این مطلب از استارتاپت، روند موفقیت گرامرلی را بررسی می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

آغاز داستان گرامرلی

داستان گرامرلی در شهر کی‌یف (Kyiv)، پایتخت اوکراین (Ukraine) آغاز شد؛ جایی که مکس لیتوین (Max Lytvyn) و الکس شفچنکو (Alex Shevchenko)، شرکتی به‌نام MyDropbox را تاسیس کردند (این شرکت هیچ ارتباطی با دراپ‌باکس ندارد). اما داستان MyDropbox خیلی‌زود به پایان رسید و توسط بلک‌بورد (Blackboard)، یک شرکت خدمات آموزشی، خریداری شد؛ نسخه‌ای که هنوز تحت عنوان SafeAssign، در دسترس است.

درست است که این شرکت به موفقیت نرسید اما ایده بعدی لیتوین و شفچنکو از تجربه آن‌ها در MyDropbox الهام گرفته شد: «چرا دانش‌آموزان سرقت ادبی می‌کنند؟» جواب واضح بود: «زیرا ارتباط نوشتاری موثر، کار سختی است.» این جواب باعث شد که آن‌ها از خود سوال دیگری بپرسند: «به‌جای کشف سرقت کلمه‌ها، چرا به افرادی کمک نکنیم که می‌خواهند بهتر بنویسند؟»

مفهوم استفاده از رایانه برای بررسی دستور زبان، چیز جدیدی نبود و نرم‌افزارهای دیگری هم در این زمینه وجود داشتند. اما لیتوین، شفچنکو و دمیترو لیدر (Dmytro Lider) که در شرکت MyDropbox باسابقه بودند، پروژه جدید خود را در یک دوره مناسب آغاز کردند. آن‌ها می‌توانستند گرامر را در فضای ابری بررسی کنند، محلی که قدرت محاسباتی در دسترس، تقریبا بی‌حد است و می‌توان قوانین را به‌سرعت و در حین اجرا، به‌روز کرد. همچنین پیشرفت هوش مصنوعی، به این معنی بود که آن‌ها می‌توانند متن را با سطح جدیدی از پیچیدگی تحلیل کنند.

اگرچه آن‌ها در کی‌یف مستقر بودند اما این خدمات از ابتدا تا به امروز، درمورد دستور زبان انگلیسی بوده و برند گرامرلی هیچ برنامه‌ای برای زبان‌های دیگر ندارد. لیتوین می‌گوید این واقعیت که سازندگان این شرکت، زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم‌شان بلد بودند؛ یک امتیاز محسوب می‌شد.

وقتی با زبان مادری و در فرهنگ بومی خود ارتباط برقرار می‌کنید، واضح است که همه شما را به‌خوبی درک می‌کنند اما وقتی شما باید این کار را در فرهنگ دیگر و با زبان دیگری انجام دهید که متعلق به شما نیست، به این چالش توجه بیشتری می‌کنید.

مکس لیتوین

در ابتدا بنیان‌گذاران این شرکت جدید، خدمات خود را Sentenceworks نامیدند و آن را به سمت بازار آموزش‌ هدایت کردند؛ چون این بازار با چک‌کردن سرقت ادبی آشنا بود. سپس آن‌ها با نام جدید EssayRater، بر مخاطبین دانشجو بیشتر تاکید کردند. در ماه می سال ۲۰۱۰، آن‌ها صاحب نام‌ونشان شدند و مشخص کردند که این سرویس، دقیقا در چه زمینه‌ای کار می‌کند: گرامرلی.

اتفاق مهم و جالب گرامرلی

اتفاق مهم و جالب دیگری در اواخر همان سال اتفاق افتاد که لیتوین تماسی از شرکت هوور (Hoover) دریافت کرد که ۶ سال به‌عنوان سرمایه‌گذار، برای Bay Area-based General Catalyst فعالیت کرده بود.

من حتی نمی‌دانم که برد چگونه شماره تلفن شخصی من را پیدا کرد، اما تماس او کاملا غیرمنتظره بود.

مکس لیتوین

هوور که به‌دنبال راه‌هایی برای بهبود نحوه نگارش خود بود، به‌طور اتفاقی با گرامرلی برخورد کرد.

من تحت تاثیر کیفیت کار قرار گرفتم و به‌طور غریزی به بنیان‌گذاران آن رسیدم.

هوور

هوور شروع به‌ صحبت درمورد محصول کرد و از شنیدن آن بسیار هیجان‌زده شدم.

مکس لیتوین

این سه نفر به شرکت هوور پیوستند و هوور به‌عنوان مشاور، در هیئت مدیره حاضر شد. پس از چند ماه، لیتوین عنوان کرد که بهتر است هوور، مدیرعامل گرامرلی باشد. او به‌جای این‌که لیتوین و شفچنکو را از مشارکت فعال در شرکتی که تاسیس کرده بودند، نادیده بگیرد؛ آن‌ها را متقاعد کرد که آن‌ها و دفتر گرامرلی را به سان‌فرانسیسکو ببرند و به آن‌جا نقل‌مکان کنند اما دمیترو لیدر، در کی‌ف ماند.

هر سه بنیان‌گذار، هنوز در این شرکت حضور دارند که اکنون ۱۲۰ کارمند در کی‌ف، ۷۰ نفر در سان‌فرانسیسکو و تعداد انگشت‌شماری هم در نیویورک کار می‌کنند.

در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹، محصول اصلی گرامرلی یک ویرایشگر WYSIWYG بود که قابلیت کپی‌وپیست‌کردن متن را داشت.

در سال ۲۰۱۰ زمانی که برای اولین بار محصول خود را رشد دادند، بیشتر روی دانش‌آموزان و آموزش، متمرکز شده بودند. در آن زمان، بیش از ۱۵۰٫۰۰۰ دانش‌آموز در گرامرلی، به‌عنوان کاربر ثبت‌نام کرده بودند.

تا سال ۲۰۱۱، گرامرلی حدود ۳۰۰،۰۰۰ دانشجو در گرامرلی به‌عنوان کاربر ثبت‌نام‌ کردند ‌و بیش از ۲۵۰ دانشگاه، مشتری آن بودند و در سال ۲۰۱۱ گرامرلی همچنان به توسعه بازار آموزش، ادامه داد.

اولین محصول گرامرلی

اولین محصول گرامرلی، یک برنامه وب ساده بود که به کمک آن، می‌توانستید متن را در یک ویرایشگر وب کپی کنید و دکمه «شروع بررسی» را بزنید. این محصول، هرگونه خطا را در متن مشخص می‌کرد و فهرستی از نمونه‌های پیشنهادی را برای بهبود نوشتار، ارائه می‌داد. برخلاف غلط‌یابی املایی و گرامری ماکروسافت ورد (Microsoft Words spell checker) که فقط اشتباهات واضح املایی و دستور زبان را اسکن می‌کند، گرامرلی از املای متنی تا سبک نوشتار، همه چیز را درنظر می‌گیرد و کنترل می‌‌کند.

محدودیت اصلی توسعه محصول اولیه، پیچیدگی فنی بود. از آن‌جایی که ایجاد یک الگوریتم هوشمند برای درک زبان انگلیسی، به وقت و هزینه نیاز دارد؛ گرامرلی برای رسیدن به این هدف، کار بسیار ساده‌ای انجام داد. آن‌ها از کاربران خواستند به گرامرلی بازخورد بدهند.

سیستم کاری گرامرلی خیلی خوب نبود، بنابراین گزینه رأی‌دادن را اضافه کردیم که کاربران می‌توانستند نظر دهند که آیا پیشنهاد گرامرلی درست است یا خیر. بدین ترتیب گرامرلی، همان‌طور كه امروز شاهد آن هستیم؛ صرفا نتیجه مشاركت‌های مشتریان است.

الکس شفچنکو

در سال ۲۰۱۲، گرامرلی مخاطبین بیشتری را هدف قرار داد و به این ترتیب، سرمایه‌گذاری گسترده خود در کانال‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و توییتر را آغاز کرد.

در سال ۲۰۱۴، گرامرلی افزونه‌های مایکروسافت آفیس (MS Office) را راه‌اندازی کرد که به کاربران امکان را می‌داد، مستقیما در ورد (Word) و آوت‌لوک (Outlook) به بررسی گرامر و سرقت ادبی، دسترسی داشته باشند.

ساختن افزونه‌های کسب‌وکار مصرف‌کننده و مایکروسافت آفیس، اولین قدم‌های گرامرلی برای رسیدن به حدود هفت میلیون کاربر فعال روزانه بود. راه‌اندازی برنامه افزودنی رایگان گوگل کروم (Google Chrome) و انتقال به یک مدل تجاری freemium، قدم بعدی برای تغییر مسیر به‌سمت رشد بود.

در سال ۲۰۱۵، گرامرلی افزونه‌های مرورگر رایگان خود را برای گوگل کروم و سافاری (Safari) راه‌اندازی کرد. این شرکت به یک مدل مصرفی فریمیوم تغییر یافت.

در سال ۲۰۱۶، گرامرلی افزونه بسیار گسترده کروم خود را با افزونه‌های اضافی برای سافاری و فایرفاکس (Firefox) پیگیری کرد.

در سال ۲۰۱۷، دو سال پس از راه‌اندازی افزونه رایگان کروم، گرامرلی به‌تنهایی بیش از هشت میلیون کاربر فعال و هشت میلیون بارگیری در فروشگاه وب کروم داشت.

گرامرلی بیش از هشت میلیون کاربر فعال دارد

گرامرلی اکنون ۱۰ ساله است. این شرکت در سال جاری و برای اولین بار، بودجه دریافت کرد و مبلغ ۱۱۰ میلیون دلار را در یک دور به رهبری General Catalyst، برای استخدام و همچنین الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای تولید محصول خود، جمع‌آوری کرد.

گرچه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در دنیای فناوری امروز، طوفان به‌پا کرده اما گرامرلی از این فناوری‌های جدید برای حل مشکلات واقعی استفاده می‌کند که روزانه، میلیون‌ها نفر با آن روبه‌رو هستند.

در ابتدای کار گرامرلی، یک تیم کوچک از زبان‌شناسان در آمریکای شمالی و چند توسعه‌دهنده اوکراینی، مشغول به‌کار بودند. این تیم با گذشت زمان گسترش یافت و در حال حاضر، حدود ۷۰ کارمند در دفتر گرامرلی در کی‌یف و ۱۴ نفر دیگر در سان‌فرانسیسکو مشغول به‌کار هستند. همچنین تقسیم کار برای شرکت‌هایی از این قبیل، به روش سنتی است: بخش توسعه در کی‌ف است، در حالی‌که همکاران ایالات متحده با فروش و بازاریابی سروکار دارند.

امروزه حدودا چهار میلیون نفر در سراسر جهان، از گرامرلی استفاده می‌کنند. درحقیقت، ۶۰ تا ۷۰ درصد از کاربران سرویس‌دهنده، ساکن کشورهای انگلیسی‌زبان و به‌اصطلاح گویندگان بومی هستند

حدود دو میلیارد نفر در سراسر جهان از خدمات چک‌کردن اصول نگارشی استفاده می‌کنند و ما دوست داریم که آن‌ها مشتری ما شوند.

الکس شفچنکو

درآمد این سرویس از هزینه اشتراک، تامین می‌شود و هزینه ماهانه اشتراک تا ۳۰ دلار می‌رسد. البته نسخه آزمایشی رایگان هفت روزه، اخیرا ارائه شده است. بنیان‌گذاران گرامرلی، سود شرکت و درصد پرداخت کاربران را به‌طور دقیق بیان نمی‌کنند.

این شرکت، موفق‌ترین شرکت در بازار خود است. در سال ۲۰۱۲ آن‌ها حدود ۱۰ میلیون دلار درآمد داشتند و در سال ۲۰۱۴ این رقم به‌۲۰ میلیون دلار رسید. در حال حاضر گرامرلی ارزشی حدود ۱۰۰ میلیون دلار دارد.