دنیای مد و فشن، طرفداران بسیاری دارد و یکی از مشاغل رقابت‌ی به‌حساب می‌آید. بازار پر رونق مد، زیرمجموعه‌های مختلفی دارد که می‌توان در آن‌ حوزه‌ها کارآفرینی کرد یا مشغول به‌کار شد. از تولیدی کیف، کفش و لباس گرفته تا طراحی لباس و افتتاح یک فروشگاه. اما درعین‌حال، کسب و کار در حوزه مد و پوشاک، بسیار رقابتی است و تولیدی‌ها باید همیشه خود را همگام با ترندهای روز نگه دارند چون در غیر این‌صورت، خیلی زود از قافله عقب می‌مانند و شکست می خورند.

انواع کسب و کار در حوزه مد و پوشاک

افراد فعال و موفق در دنیای مد و پوشاک، خلاق هستند و درک درستی از بازار و نیازهای مختلف آن دارند. اگر شرایط مناسب برای ورود به بازار پوشاک و مشاغل حوزه مد را دارید، در ادامه این مطلب از استارتاپت همراه ما باشید تا ۲۷ ایده برای کسب و کار در حوزه مد و پوشاک را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱. طراحی و تولید لباس و پوشاک

قطعا تولیدی لباس، مهم‌ترین کسب و کار در حوزه مد و پوشاک محسوب می شود. با وجودی‌که رقابت زیادی در تولید پوشاک وجود دارد، اما طراحی که به‌خوبی با این بازار و صنعت مد آشنا باشد، می‌تواند در این رقابت سنگین موفق شود. بهتر است برای تاسیس تولیدی‌تان، ابتدا به بازارهای کوچک و محلی شهر یا کشور خود نگاه کنید و ببینید که این بازار درحال‌حاضر، چه نوع پوشاکی نیاز دارد که رقابت در آن کمتر است. اما اگر منابع مالی و دانش کافی کافی در اختیار دارید، سراغ بازارهای رقابتی‌تر هم بروید و مستقیما با تولیدکنندگان و طراحان بزرگ این صنعت در شهر یا کشور خود، روبه‌رو شوید.

۲. طراحی و تولید کفش

پوشیدن لباس مرتبط با ترندهای روز فشن و چه بی‌ربط به آن، بدون کفش تکمیل نیست. کفش‌ها در دنیای مد و فشن، یکی از بزرگ‌ترین بازارهای رقابتی را در اختیار دارند. قطعا تولیدکنندگان کفش مشهوری در سراسر دنیا وجود دارند که رقابت با آن‌ها کار آسانی نیست. با وجودی که این حرف تا حدی درست است، اما همچنان می‌توان در این زمینه موفق بود. کافی است مثل تولیدی لباس، ابتدا به یک بازار کوچک‌تر فکر کنید. همچنین در عین حال به جای توجه به کمیت، به کیفیت خوب توجه کنید. زمانی که کفش‌های باکیفیت و البته قیمت مناسب داشته باشید، قطعا توجه بخش اعظمی از بازار محلی را به خود جلب خواهید کرد.

ایده های جالب برای کسب و کار در پوشاک و لباس

۳. طراحی و تولید کمربند

کمربند جزو ملزوماتی است که هم خانم‌ها و هم آقایان، از آن استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد که بازار خوبی برای تولید آن وجود دارد. تمام شلوارها، چه مردانه و چه زنانه، همگی به کمربند نیاز دارند و این وسیله شخصی با جنس‌های مختلفی مثل چرم و پارچه تولید می‌شود تا تمام سلیقه‌ها را دربر بگیرد. اگر به‌دنبال کسب و کار در حوزه مد و پوشاک هستید، قطعا تولیدی کمربند، از بخش‌های پررونقی است که می‌توانید درنظر بگیرید.

۴. طراحی و تولید کیف دستی

یکی دیگر از مشاغل پرطرفدار دنیای مد، تولید کیف‌های دستی است. البته که بازار بزرگی برای کیف‌ها وجود دارد اما این را فراموش نکنید که به ندرت می‌توانید خانمی را بدون یک کیف مشاهده کنید. بنابراین بازار کیف‌ها به شدت بزرگ هستند. کیف‌های دستی در ابعاد و اشکال مختلفی از سوی طراحان تولید می‌شوند و به لطف بازار بزرگی که وجود دارد، تولید کیف می‌تواند یک نقطه شروع خوب و پر درآمد برای شما محسوب شود.

۵. طراحی و تولید لباس زیر زنانه

لباس زیر زنانه، یکی از پرسود‌ترین کسب و کارها در حوزه صنعت پوشاک است. طبق مطالعات، زنان نسبت به مردان، وقت و هزینه بیشتری به پوشاک اختصاص می‌دهند، بنابراین تولیدی لباس زیر زنانه بازار بسیار بزرگی دارد و کسب و کار پرسودی محسوب می‌شود. اگر به‌دنبال یک بازار بزرگ هستید و می‌توانید در زمینه طراحی خلاق باشید؛ این حوزه انتخاب بسیار خوبی برای شما است.

۶. طراحی و تولید لباس زیر مردانه

لباس زیر و زیر پوش‌های مردانه، فروش بالایی دارند. این حقیقت وجود دارد که بیشتر توجه تولیدکنندگان به سمت لباس‌های زنانه است اما با این‌حال، لباس زیر مردانه هم بسیار پررونق است و می‌توان در آن فروش بالایی داشت. بنابراین اگر به‌دنبال یک بازار خوب برای شروع هستید، تولیدی لباس زیر مردانه گزینه بسیار خوبی است.

تجارت در دنیای مد و فشن

۷. طراحی و تولید عینک

طراحی و تولید عینک و فریم‌ آن، بازار خوبی دارد و می‌تواند یکی از بازارهای خاص برای شروع کار باشد. با وجود این‌که برندهای مطرحی بخش بزرگی از بازار را در اختیار دارند، اما اگر طراحی خلاقانه‌ای داشته باشید؛ می‌توانید در این صنعت خیلی زود خود را مطرح کنید. البته آغاز کار در این زمینه نیاز به هزینه دارد؛ اما به لطف بازار بزرگ عینک، قطعا خلاقیت باعث می‌شود تا خیلی زود به سود برسید.

۸. طراحی و تولید ساعت مچی

طبق قانون نانوشته دنیای مد و فشن، استایل شما بدون بستن یک ساعت مچی، کامل نیست. بنابراین ساعت مچی بازار خوب و بزرگی دارد چون بسیاری از افراد علاقه‌مند به دنیای مد، ساعت مچی را برای آگاهی از زمان نمی‌بنند؛ بلکه وسیله‌ای برای تکمیل لباس‌شان به‌حساب می‌آید. شروع کار در این زمینه، به هزینه بالایی نیاز دارد اما با طراحی و تولید ساعت مچی، نه تنها بازار محلی بلکه توجه بسیاری از مردم در بازار جهانی را به خود جلب می‌کنید.

۹. طراحی و تولید جواهر

یکی از پرمخاطب‌ترین بازارهای کسب و کار در حوزه مد و پوشاک تولید و عرضه جواهرات است. یکی از نقاط قوت جواهرات این است که بازارهای کوچک و بزرگ مختلفی دارد که با توجه به سرمایه خود، می‌توانید یکی از آن‌ها را مورد هدف قرار دهید. یکی از دلایل مهمی که جواهرات بازار بزرگی دارند این است که زنان هیچگاه از خرید و داشتن جواهرات در انواع و اقسام مختلف خسته نمی‌شوند. فراموش نکنید که جواهرات فقط نقره و طلا نیستند، بلکه بازار جواهرات بدلی، برنز، فلزهای باکیفیت و غیره هم به شدت خواهان زیادی دارند.

۱۰. تولیدی لباس‌های معمولی

شلوارهای جین، تی‌شرت‌ها و غیره، همیشه و همیشه مخاطب خواهند داشت و یکی از بهترین زمینه‌ها برای آغاز کسب و کار در حوزه مد و پوشاک محسوب می‌شوند. البته باید توجه داشته باشید که به دلیل داشتن بازار بزرگ، رقابت در این زمینه به شدت بالا است و عدم داشتن خلاقیت و کیفیت، خیلی زود باعث از بین رفتن سرمایه شما خواهد شد.

۱۱. تولیدی لباس‌های بچگانه

اگر می‌خواهید از صنعت پوشاک پول به دست بیاورید، تولیدی لباس‌های بچه یکی از انتخاب‌های خوب محسوب می‌شود. یکی از دلایلی که برای ورود به این بازار وجود دارد، این است که لباس‌های بچگانه همیشه نیاز هستند و هیچ گاه بازار آن در خطر نیست. به همین دلیل لباس‌های بچه بازار بزرگی دارد که می‌توانید کار خود را در آن شروع کنید.

۱۲. طراحی، تولید و فروش لباس‌ عروس

طراحی و تولید لباس عروس از این جهت خاص و جالب است چرا که بسیاری از خانم‌های جوان دوست دارند بهترین لباس عروس را برای خود بگیرند و سعی می‌کنند پول زیادی بابت آن پرداخت کنند چرا که بر این عقیده هستند که پوشیدن آن تنها یک بار در زندگی رخ می‌دهد و به همین دلیل حاضر هستند گران‌ترین لباس عروس را با توجه به بودجه خود بخرند. بنابراین اگر قصد دارید وارد صنعت تولید لباس عروس شوید، باید فردی به شدت خلاق باشید تا طراحی لباس‌های شما مورد توجه قرار بگیرد. همچنین در زمینه فروش و حتی اجاره لباس عروس هم می‌توانید کسب درآمد کنید.

فعالیت در زمینه لباس و مد

۱۳. طراحی و تولید کلاه

انواع و اقسام کلاه‌های مختلف وجود دارد که هر کدام مخاطبان خاص خود را دارند و به عنوان پوشاک جانبی در دنیای مد شناخته می‌شوند. از این رو طراحی و تولید کلاه، یکی از موقعیت‌های موجود برای کسب و کار در حوزه مد و تولید پوشاک است.

۱۴. لباس‌های دوران بارداری

توجه به بازار لباس‌های دوران بارداری و لباس‌های نوزادان، یکی از روش‌های جالب کسب درآمد در زمینه تولید پوشاک محسوب می‌شود. البته چه در زمینه تولید و چه در زمینه افتتاح یک فروشگاه در این زمینه، بهتر است ابتدا بازار خود را به خوبی مورد مطالعه قرار دهید. اگر در شهر یا بازار محلی خود چندین فروشگاه یا تولیدی در این زمینه وجود دارد، بهتر است به سراغ آن نروید، زیرا با این که این گونه لباس‌ها مورد نیاز هستند، اما بازار آن به شدت بزرگ نیست. اما اگر کسی در این زمینه در شهر شما فعالیت ندارد یا تعداد آن‌ها بسیار کم هستند، بنابراین می‌توان این کار را یک موقعیت خوب دانست.

۱۵. افتتاح یک بوتیک لباس یا فروشگاه کیف و کفش

فروشگاه‌ها و بوتیک‌ها، یکی از متداول‌ترین و عادی‌ترین روش‌ها برای ورود به بازار کسب و کار در حوزه مد و پوشاک هستند. اما برای این کار نیاز به یک مغازه در موقعیتی خوب و سرمایه برای پر کردن مغازه از اجناس مختلف دارید. اگر مغازه شما در موقعیت خوبی نباشد، نمی‌توان چندان به موفقیت دل خوش کرد، اما پیدا کردن یک مغازه با موقعیتی عالی و داشتن اجناسی با کیفیت و با قیمت مناسب، توجه بسیاری از مردم را به شما جلب خواهد کرد.

۱۶. مغازه عطر و ادکلن

یک عطر خوب و با کیفیت باعث می‌شود تا یک فرد خوش پوش، حس بسیار بهتری پیدا کند و به فردی خاص‌تر تبدیل شود؛ این دقیقا مسئله‌ای است که بازار عطر و ادکلن را بزرگ و پر رونق کرده است. افتتاح فروشگاه عطر و ادکلن یکی از کسب و کارهای پر درآمد محسوب می‌شود که شروع کار در آن آسان است. این مغازه باید در موقعیت خوبی از شهر قرار داشته باشد و البته برندهای مختلف و شناخته شده‌ای را باید پوشش داد. همانند فروشگاه و بوتیک لباس، داشتن موقعیت مناسب، یکی از نکات کلیدی در موفقیت محسوب می‌شود. همچنین اگر بتوانید مخاطبان و خریداران خود را پیدا و نیازهای آن‌ها را برآورده کنید، آن‌ها خیلی زود به مشتریان وفادار تبدیل خواهند شد.

۱۷. فروشگاه آنلاین لباس و جواهر

اگر در حال حاضر منبع مالی خوب و قوی ندارید و در عین حال به دنیای مد و فشن علاقه‌مند هستید و نمی‌توانید یک فروشگاه باز کنید، بنابراین بهترین کار این است که به سراغ یک فروشگاه آنلاین بروید. در بعضی شرایط، با یک فروشگاه آنلاین حتی می‌توان بسیار موفق‌تر از یک فروشگاه فیزیکی عمل کرد. چرا که اگر به خوبی در زمینه بازاریابی آنلاین قدرتمند عمل کنید، نه تنها فروش خوبی خواهید داشت، بلکه بر خلاف یک فروشگاه فیزیکی، فروش شما به شهر و بازار محلی محدود نخواهد شد. اجناس با کیفیت، خوش قیمت، و همچنین پلتفرم فروش مناسب و البته با سرویس خوب برای ارسال محصول، باعث خواهد شد در این زمینه به موفقیت برسید.

۱۸. طراحی، تولید یا فروش لباس محلی

اگر در شهری زندگی می‌کنید که پوشیدن لباس‌های سنتی در آن همچنان اهمیت بالایی دارد، فعالیت در این زمینه می‌تواند پر سود باشد. حتی اگر این شهر پذیرای مسافران زیادی باشد، نه تنها افراد محلی، بلکه حتی مسافران هم مشتاق خرید این گونه لباس‌ها خواهند بود. همچنین می‌توانید تولید و لباس‌های لباس‌های سنتی خاصی مانند لباس‌های هندی، چینی و غیره هم در نظر بگیرید.

۱۹. طراحی، تولید و فروش کت شلوار و لباس‌های رسمی

هیچ شکی وجود ندارد که بازار کت شلوار و لباس‌های رسمی بسیار بزرگ است. نه فقط برای مراسم‌ها، بلکه مردم برای محل کار خود، به دنبال لباس‌های مناسب هستند. بنابراین اگر به دنبال بازار بزرگی برای حضور در دنیای پوشاک هستید، این زمینه می‌تواند بسیار پر سود باشد.

ایده های جالب برای کسب و کار در صنعت فشن و طراحی لباس

۲۰. طراحی، تولید و فروش لباس‌های مجلسی

حتی اگر یک فرد عادی هستید که هیچ دانشی از دنیای مد و فشن ندارید، به خوبی می‌دانید که خانم‌ها برای مجلس‌های مختلف، باید لباس‌های خاص و مناسب به تن کنند، بنابراین پول زیادی بابت آن پرداخت می‌کنند. اگر به عنوان یک طراح در این زمینه فعالیت می‌کنید، خلاقیت حرف اول را در این زمینه می‌زند. اگر به عنوان یک فروشنده قصد فعالیت دارید، اجناس با کیفیت و شیک اما با قیمت مناسب، به شدت شما را به یک فروشنده محبوب تبدیل خواهد کرد.

۲۱. طراحی، تولید و فروش لباس‌های ورزشی

یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از دنیای مد و پوشاک، لباس‌های ورزشی و گرم کن‌ها هستند. امروزه مردم بیشتر از گذشته به ورزش اهمیت می‌دهند و به همین دلیل، پوشاک مناسب در این زمینه هم مورد توجه قرار گرفته است. لباس‌های شیک و در عین حال راحت و مناسب که در بازه قیمت‌های مختلفی تدارک دیده باشند، می‌توانند سود خوبی ایجاد کنند.

۲۲. مغازه اصلاح لباس

یک مغازه اصلاح لباس، جایی است که در آن لباس‌های پاره شده را ترمیم می‌کنند، سایز لباس‌‌ها را تغییر می‌دهند، دکمه و زیپ‌ها را اصلاح می‌کنند و بسیاری از کارهای دیگر. اگر در این زمینه تجربه خوبی دارید، می‌توانید با کمترین هزینه، یک مغازه در موقعیتی خوب اجاره کنید و به این فعالیت مشغول شوید.

۲۳. طراحی، تولید و فروش کروات و پاپیون

یکی از مهم‌ترین بخش‌های پوشاک لباس مجلسی مردان، کروات‌ و پاپیون است که توجه زیادی به آن‌ها می‌شود. حتی در برخی از شرکت‌ها پوشیدن کروات باب شده است. البته هرگز نمی‌توان بازار آن را با بازار لباس‌های مجلسی زنان و لوازم جانبی آن‌‌ها مقایسه کرد، اما در کل کروات و پاپیون مخاطبان خود را دارند.

۲۴. برگزاری کلاس‌های مد و فشن

اگر مدرک و دانش بسیار خوبی در زمینه طراحی، تولید و بازار مد و فشن دارید، بنابراین با برگزاری کلاس‌هایی در این زمینه‌ها، می‌توانید به خوبی کسب درآمد کنید. صنعت مد و فشن یکی از پر رونق‌ترین صنایع دنیا بوده و است، به همین دلیل مخاطبان زیادی در آن هستند که علاقه فراوانی برای ورود به آن دارند. همچنین صنعت مد و فشن یکی از وسیع‌ترین انواع مشتریان را دارد، چرا که همه در سرتاسر دنیا لباس می‌پوشند و هر کدام از آن‌ها هم سلیقه خاص خود را دارند. به همین دلیل رشته مد، از جمله رشته‌های محبوبی است که با داشتن مدرک مناسب، قادر خواهید بود با برگزاری کلاس به کسب درآمد خوبی برسید.

۲۵. مشاور مد و فشن

افراد مشهور و سلبریتی‌ها، مدل‌ها و حتی تولیدی‌های زیادی وجود دارند که به دنبال مشاورین مد و فشن هستند. اگر بتوانید توانایی‌های خود را در این زمینه ثابت کنید، بسیاری از آن‌ها به سراغ شما خواهند آمد و به خاطر سلیقه و دانشی که در این زمینه دارید، برای مشاوره با شما پول پرداخت خواهند کرد. حتی اگر یک مشتری مشهور و پول دار داشته باشید، حسابی می‌توانید کسب درآمد کنید.

۲۶. تولید محتوا برای کسب و کار در حوزه مد و پوشاک

کسب و کار در حوزه مد و پوشاک تنها به تولید و طراحی لباس و پوشاک ختم نمی‌شود. یکی از روش‌های کسب درآمد در این زمینه، ایجاد وبلاگ و تولید محتوا است. تولید محتوا به معنی ایجاد اطلاعات مناسب و مفید است که مردم سرتاسر دنیا آن را مطالعه خواهند کرد. اگر دانش خوبی در زمینه مد و فشن دارید، و البته قادر به تولید محتوای خوب هستید، یک راه‌اندازی یک سایت و بلاگ و همچنین تولید محتوای ویدیویی و متنی، می‌تواند تبدیل به یک روش کسب درآمد شوند.

اگر بلاگ و محتوای خوبی تولید کنید، سایت شما شناخته می‌شود و مردم زیادی مطالب‌تان را مطالعه خواهند کرد. اگر از این طریق ترافیک زیادی برای سایت خود ایجاد کنید، آن گاه برندهای مختلف و بزرگ هم برای تبلیغ به سراغ شما می‌آیند و می‌توانید حسابی کسب درآمد کنید.

۲۷. تبدیل‌شدن به مدل لباس

اگر از هیکل خوب و مناسبی برخوردار هستید و قصد دارید از صنعت مد و فشن کسب درآمد داشته باشید، بنابراین یکی از گزینه‌ها، تبدیل شدن به یک مدل است. داشتن چهره و هیکل مناسب و شناخته شدن در این زمینه باعث می‌شود تا برندهای بزرگ به سراغ شما بیایند تا برای کار با آن‌ها قرارداد همکاری امضا کنید.