در دنیای استارتاپ‌، هزاران زوج کارآفرین وجود دارند که نه‌تنها کسب‌وکار بسیار موفقی راه‌اندازی کردند، بلکه رابطه موفقی هم با یکدیگر داشتند. از بیل و ملیندا گیتس گرفته تا دوریس و دان فیشر، همگی جزو زوج‌های کارآفرین و موفقی هستند که توانستند شرکت‌های معتبری را تاسیس کنند.

در ادامه این مطلب از استارتاپت، به معرفی ۱۵ زوج کارآفرین می‌پردازیم که در دنیای تجارت، به موفقیت‌های بسیار بزرگی دست پیدا کردند.

 زوج کارآفرین پن شی و ژانگ شین

۱. پن شی و ژانگ شین، موسس شرکت SOHO China

این زوج کارآفرین سرمایه‌ای بالغ بر ۳/۴ میلیارد دلار در اخیتار دارند و صاحب دو فرزند هستند. آن‌ها پس از ازدواج، و در سال ۱۹۹۵، شرکت توسعه مسکن هونگوشی را تاسیس کردند که امروزه با نام سوهو چاینا (Soho China) شناخته می‌شود. پن شی، مدیر این شرکت، ابتدا یک سرمایه‌گذار مسکن بود و مدیرعامل شرکت یعنی ژانگ شین، یک کارگر ساده و کم‌درآمد بود که به‌عنوان سرمایه‌گذار بانکی، مشغول کار بود. اما امروزه این زوج، به‌عنوان یک زوج موفق در کسب‌وکار، شناخته می‌شوند.

شرکت Soho China در زمینه توسعه ساختمان‌های تجاری در شانگهای و پکن فعالیت دارد که در سال ۲۰۰۷، سرمایه‌گذاری ۱/۹ میلیارد دلاری در هونگ کونگ داشت. به‌گفته ژانگ شین، او و همسرش یک زوج میلیاردر خودساخته هستند. آن‌ها فرزند خانواده خاص و پولداری نبودند ، هیچ دوست قدرتمند و بانفوذی نداشتند و البته، زوج چندان اجتماعی هم نیستند.

زوج کارآفرین دوریس و دان فیشر

۲. دوریس و دان فیشر، موسس شرکت Gap

دونالد و دوریس فیشر، اولین مغازه Gap را در سال ۱۹۶۹ تاسیس کردند. این اتفاق زمانی افتاد که دونالد دنبال یک شلوار جین بود که به‌اندازه کافی بلند و مناسب قد او باشد. متاسفانه اکثر مغازه‌ها، چیزی که او می‌خواست را نداشتند. در شروع فعالیت، Gap شلوارهای جین Levi و دیسک‌های موسیقی، می فروخت و قرار بود نام آن، Pants and Discs باشد. تا این‌که دوریس، نام GAP به ذهنش رسید و این نام را با الهام از Generation Gap گرفت.

تا سال ۲۰۰۴، فروش گپ به ۱۶/۲۷ میلیارد دلار رسید و با این‌که بعضی از بخش‌های شرکت گپ با یک‌سری مشکلات برخورد کرد؛ اما این کسب‌وکار به موفقیت خود ادامه داد. امروزه تجارت زوج فیشر، ارزشی بالغ بر ۱۰/۲ میلیارد دلار دارد. دونالد فیشر قبل از مرگ خود، در سال ۲۰۰۹ و در سن ۸۱ سالگی، اعلام کرد؛ از این‌که توانسته تاثیر مثبتی در دنیای کسب‌وکار بگذارد، بسیار خوشحال است.

زوج کارآفرین موفق تام و جودی لاو

۳. تام و جودی لاو، موسس شرکت Travel Stops & Country Stores

۵۵ سال از ازدواج تام و جودی می‌گذرد و ارزش دارایی آن‌ها روی‌هم۷ به بیش‌از ۷/۳ میلیارد دلار می‌رسد. آن‌ها این موفقیت را مدیون کسب‌وکار خود به‌نام Love’s Travel Stops & Country Stores هستند. در سال ۱۹۶۴، آن‌ها از پدر جودی، ۵ هزار دلار وام گرفتند تا یک پمپ بنزین در اوکلاهاما اجاره کنند. در حال حاضر، این کسب‌وکار درآمد ۱۶ میلیارد دلاری دارد و به‌عنوان یک تجارت خانوادگی، به‌کمک سه نفر از چهار فرزند آن‌ها، اداره می‌شود.

زمانی‌که این تجارت، آغاز شد؛ جودی همچنان به‌عنوان منشی شرکت فعالیت داشت و تام، تمامی سفارشات را ثبت می‌کرد. تام در یکی از مصاحبه‌ها گفت که هنگام شروع کار، حتی نمی‌توانست به حساب‌های شخصی خود رسیدگی کند. در ابتدای راه، هیچ پشتیبانی نداشتند و فقط خودش و جودی بودند.

من بی‌دلیل این حرف را نمی‌زنم، اما اگر جودی نبود؛ این کسب‌وکار هیچ‌وقت شکل نمی‌گرفت. او واقعا نقش مرکزی در موفقیت این شرکت دارد و البته همچنان هم، نقش کلیدی در آن ایفا می‌کند.

تام لاو
زوج کارآفرین جسیکا لیوینگستون و پائول گراهام

۴. جسیکا لیوینگستون و پائول گراهام، موسس شرکت Y Combinator

پائول گراهام و دوستش جسیکا لیوینگستون که یک سرمایه‌گذار بانکی بود؛ در سال ۲۰۰۵، شرکت پشتیبانی از استارتاپ‌‌‌ها به‌نام Y Combinator را تاسیس کردند که رابرت موریس و ترور بلکول هم آن‌ها را همراهی کردند. گراهام قبل از آن، شرکت Viaweb را تاسیس کرد که به فروشگاه شرکت Yahoo تبدیل شد. امروزه شرکت Y Combinator به‌عنوان بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده دنیا، بیش از ۱۹۰۰ استارتاپ راه‌اندازی کرده که می‌توان به شرکت‌های بزرگی مثل Dropbix ،Airbnb و Reddit اشاره کرد که ارزش آن‌ها بیش‌از ۱۰۰ میلیارد دلار است.

همه به اشتباه فکر می‌کنند که شرکت Y Combinator را فقط یک مرد، تاسیس و اداره کرده است؛ اما این لیوینگستون بود که این شرکت را به هدفی که داشت، رساند.

پائول گراهام

این زوج کارآفرین در سال ۲۰۰۸، با یکدیگر ازدواج کردند.

کیت و اندی اسپید یک نمونه از زوج کارآفرین

۵. کیت و اندی اسپید، موسسین شرکت Kate Spade New York

کیت براسناهان (Kate Brosnahan) که در دهه ۱۹۸۰، در بخش لوازم‌جانبی مجله Mademoiselle فعالیت می‌کرد؛ همراه همسرش، اندی اسپید (Andy Spade)، خط تولید کیف‌‌دستی خود به‌نام Kate Spade New York راه‌اندازی کرد. اندی اسپید، مجری تبلیغاتی بود که در سال ۱۹۹۳ در دانشگاه با کیت آشنا شد. کسب‌وکار این زوج کارآفرین تا سال ۲۰۰۶، ارزشی بالغ‌بر ۹۳ میلیون دلار داشت.

ما می‌دانستیم که باید خلاق باشیم. ما هیچ‌وقت یک زوج بازرگان نبودیم، به‌همین‌دلیل هدف ما، بزرگ‌شدن نبود، بلکه ارائه یک چیز متفاوت بود.

اندی اسپید

شرکت Coach در سال ۲۰۱۷، شرکت کیت اسپید را به قیمت ۲/۴ میلیارد دلار خرید؛ اما چون این زوج، تمامی سهام خود را قبلا فروخته بودند؛ چیزی از این پول، به آن‌ها نرسید. یک سال قبل از این ماجرا، این زوج کارآفرین خط تولید جدید خود به‌نام Frances Valentine را آغاز کردند که نام آن الهام‌گرفته از اسم دخترشان بود. متاسفانه کیت به‌دلیل ابتلا به اختلال دوقطبی، در تابستان سال ۲۰۱۸ و در سن ۵۵ سالگی، خودکشی کرد.

زوج کارآفرین و موسس شرکت Forever 21

۶. دان و جین سوک چانگ، موسسین شرکت Forever 21

دو وون و جین سووک چانگ، زوجی که در سال ۱۹۸۱ به آمریکا مهاجرت کردند؛ سه سال بعد با ذخیره مالی ۱۱ هزار دلاری، فروشگاه لباس خود در لوس‌آنجلس را تاسیس کردند. آن‌ها نام این مغازه را در ابتدا Fashion 21 گذاشتند که امروزه با نام Forever 21 شناخته می‌شود و به‌عنوان یک برند ۴ میلیارد دلاری، بیش از ۷۹۰ شعبه در سراسر دنیا دارد.

ارزش دارایی این زوج کارآفرین به بیش‌از ۳/۲ میلیارد دلار می‌رسد فرزندان‌شان به نام‌های لیندا و استر، در بخش تبلیغاتی این شرکت، فعالیت دارند.

زوج کارآفرین نمونه و موسس شرکت Crate & Barrel

۷. گوردون و کارل سیگال، موسسین شرکت Crate & Barrel

زوج کارآفرین سیگال، در سن ۲۳ سالگی ازدواج کردند و با ذخیره مالی ۱۷ هزار دلاری خود، هدایای ازدواج و وامی که از پدر گوردون گرفتند؛ اولین فروشگاه خود را در سال ۱۹۶۲، در یک کارخانه قدیمی در شیکاگو افتتاح کردند. آن‌ها نام شرکت را از جعبه‌ها (Crate) و بشکه‌هایی (Barrel) که در مغازه خود استفاده می‌کردند، الهام گرفتند.

شرکت آن‌ها که امروزه تحت مالکیت Otto Group فعالیت دارد، به درآمد ۱/۸ میلیارد دلاری رسیده است. در سال ۲۰۰۸ زمانی که کارل سیگال فروشگاه غذایی Foodstuffs را تاسیس کرد، از سمت شغلی مدیریت Crate & Barrel، کناره گرفت.

فیلیپ و کریستینا گرین یک زوج کارآفرین

۸. فیلیپ و کریستینا گرین، موسسین شرکت Arcadia Group

زوج کارآفرین بریتانیایی گرین، صاحب شرکت‌های مختلفی مثل TopShop ،TopMan Dorothy ،Perkins و بسیاری از خرده فروش‌های بریتانیا به‌نام Arcadia Group هستند. کریستینا گرین، مالک کل سهام این شرکت است. این زوج در سال ۱۹۹۰ باهم ازدواج کردند و صاحب چهار فرزند هستند. آن‌ها در سال ۲۰۰۲، تمام سهام Arcadia را خریداری کردند و امروزه ارزش دارایی خانواده گرین، به ۳/۶ میلیارد دلار می‌رسد.

کوین و جولیا هارتز یک زوج کارآفرین و جوان

۹. کوین و جولیا هارتز، موسسین شرکت Eventbrite

کوین و جولیا در سال ۲۰۰۳ در یک مراسم عروسی، یکدیگر را ملاقات کردند. کوین تا آن زمان، دو استارتاپ راه انداخته بود که یکی از آن‌ها، سایت انتقال پول Xoom بود و جولیا هم در MTV فعالیت داشت. کوین و جولیا در یکی از مصاحبه‌های خود گفتند که حتی قبل از زندگی باهم، دوست داشتند که شرکت مشترک‌شان را راه‌اندازی کنند. بنابراین در سال ۲۰۰۶، پلتفرم بلیط‌فروشی خود به‌نام EventBrite را راه انداختند.

در سال ۲۰۱۶، بعداز ای‌که کوین با یک بیماری رو‌به‌رو شد، جولیا به‌عنوان مدیر شرکت، به فعالیت خود ادامه داد و ارزش بازار شرکت را به ۲/۸ میلیارد دلار رساند. او در مصاحبه‌‌ای گفت که هرگز خود را به‌عنوان یک کارآفرین تصور نمی‌کرد، تا این‌که با کوین آشنا شد.

کوین کمک کرد تا اشتیاق خودم برای کارآفرینی را کشف کنم، اشتیاقی که هرگز فکر نمی‌کردم در من وجود داشته باشد.

جولیا هارتز
زوج کارآفرین و موسس شرکت MSC

۱۰. جیانلویجی و رافائلا آپتونه، موسسین شرکت MSC

جیانلویجی آپتونه، کاپیتان کشتی که با یک توریست سوئيسی به‌نام رافائلا که مسافر کشتی‌اش بود، آشنا شد. این زوج کارآفرین یک شرکت حمل محموله به‌نام Mediterranean Shipping را که اکنون به‌نام MSC شناخته می‌شود؛ در سال ۱۹۷۰ با سرمایه ۵۰۰۰ دلاری تاسیس کردند. این شرکت، امروزه به‌عنوان دومین شرکت حمل‌ونقل محموله‌های بزرگ دنیا، شناخته می‌شود.

شرکت آن‌ها به‌عنوان یک کسب‌وکار خانوادگی به‌کار خود ادامه می‌دهد. پسر آن‌ها به‌نام دیگو، مدیرعامل و دخترشان به‌نام الکسا، مدیر ارشد مالی شرکت هستند. ارزش دارایی زوج آپتونه به بیش از ۱۱/۱ میلیارد دلار می‌رسد. شعار شرکت MSC در نوع خود، بسیار جالب است:

خشکی، یک‌سوم زمین را پوشانده و ما، باقی آن را.

معرفی استوارت و لیندا رسنیک، یک زوج کارآفرین

۱۱. استوارت و لیندا رسنیک، موسسین شرکت The Wonderful Company

شرکت The Wonderful Company با مالکیت زوج کارآفرین رسنیک، چند شرکت را زیر سایه خود، مدیریت می‌کند که ازجمله آن‌ها می‌توان به Fiji Water، آب‌میوه انارPom Wonderful، پسته و بادام Wonderful و غیره اشاره کرد. ارزش این شرکت به بیش از ۵/۶ میلیارد دلار می‌رسد. این دو که قبلا از همسر‌ان خود جدا شده و صاحب فرزند بودند، در سال ۱۹۷۰ و زمانی که استوارت مشغول بازاریابی کسب‌وکار خود بود؛ باهم آشنا شدند. آن‌ها در سال ۱۹۷۹ ازدواج کردند و صاحب Teleflora که یک فروشگاه تحویل بود، شدند.

در سال ۱۹۷۸، زوج رسینک، زمینی در کالیفورنیا خریدند که منجربه ایجاد کسب‌وکار کشاورزی آن‌ها شد که امروزه صاحب سهم قابل‌توجهی از بزرگ‌ترین منابع آبی زیرزمینی کالیفورنیا هستند. تقریبا نیمی از آمریکایی‌ها، یکی از محصولات‌شان را می‌خرند که این امر، موجب درآمد سالانه ۴ میلیارد دلاری شرکت آن‌ها شده است.

زوج کارآفرین و موسسین شرکت Little Caesars Pizza

۱۲. مارک و ماریان ایلیچ، موسسین شرکت Little Caesars Pizza

بازیکن سابق بیس‌بال، مایک و همسرش ماریان، در سال ۱۹۵۴ با یکدیگر ازدواج کردند و با ذخیره مالی ۱۰ هزار دلاری خود، اولین مغازه Little Caesars Pizza را در سال ۱۹۵۹ افتتاح کردند. حال شعبه‌های پیتزای این شرکت، سالانه درآمد ۴ میلیارد دلاری دارند و توسط ششمین فرزند آن‌ها به‌نام کریس، اداره می‌شود.

مایک در سال ۲۰۱۷ از دنیا رفت و همسرش ماریان با ۸۶ سال سن، ۴/۱ میلیادر دلار دارایی دارد. او همچنین مالک تیم هاکی روی یخ Detroit Red Wings و هتل کازینوی MotorCity است.

جو مالون و گری ویلکاکس، یک زوج کارآفرین نمونه

۱۳. جو مالون و گری ویلکاکس، موسسین شرکت Jo Malone

زوج کارآفرین جو مالون و گری ویلکاکس، در سال ۱۹۸۵ باهم ازدواج کردند. جو شغلش به‌عنوان یک نقشه‌بردار را کنار گذاشت تا به کسب‌وکار تولید شمع و عطر گری در لندن بپیوندد. آن‌ها کسب‌وکار خود را به شرکت Estee Lauder، به قیمت ۳/۵ میلیارد دلار فروختند. جو مالون تا سال ۲۰۰۶ به‌عنوان مدیر خلاق شرکت، فعالیت کرد، اما پس از ابتلا به سرطان، جایگاه خود را به شخص دیگری سپرد. در سال ۲۰۱۱، این زوج کارآفرین یک شرکت تولید عطر دیگر به‌نام Jo Loves، تاسیس کردند.

بیل و ملیندا گیتس، یک زوج کارآفرین موفق

۱۴. بیل و ملیندا گیتس، موسسین شرکت Bill & Melinda Gates Foundation

در سال ۱۹۸۷، بیل گیتس موسس مشهور شرکت بزرگ مایکروسافت با ارزشی بالغ بر ۱۰۰/۶ میلیارد دلار، از کارمند خود به‌نام ملیندا فرنچ، خاستگاری کرد. آن‌ها در سال ۱۹۹۴، باهم ازدواج کرده و بیش‌از ۳۵/۸ میلیارد دلار از دارایی خود را صرف موسسه Bill & Melinda Gates کردند. این شرکت، به‌عنوان بزرگ‌ترین موسسه بشردوستانه و خیره دنیا شناخته می‌شود که هر دوی آن‌ها به عنوان مدیر، در آن فعالیت دارند.

هدف زوج کارآفرین گیتس در طول پروسه تاسیس این موسسه، بهبود سلامت جهانی، کاهش مرگ و میر کودکان، ریشه‌کن‌شدن بیماری‌ مالاریا از طریق واکسن و کنترل بیماری‌هایی مثل سل و HIV بود.

ما از این کار لذت می‌بریم و هر دو، عاشق کاوش در دنیای علم هستیم.

زوج گیتس
کن و دیان هندریکس، یک زوج کارآفرین

۱۵. کن و دیان هندریکس، موسسین شرکت ABC Supply

دیان و کن در دهه ۲۰ سالگی خود، باهم ازدواج کردند و از آن سال، خرید املاک را آغاز کردند. آن‌ها در طول فعالیت خود، متوجه شدند که شکافی در بازار عرضه ساخت‌وساز وجود دارد. به‌همین‌دلیل شرکت ارائه‌ و عرضه ABC را در سال ۱۹۸۲، با یک وام ۹۰۰ هزار دلاری تاسیس کردند و به‌فروش سقف، پنجره، در و ابزار ساخت‌وساز پرداختند. پس از مرگ کن در سال ۲۰۰۷، این شرکت با مدیریت دیان، دو شرکت بزرگ ساخت‌وساز به‌نام‌های Bardco و L&W Supply را تصاحب کرد

حالا دیان هندریکس یکی از ثروتمندترین زنان خودساخته با ارزش دارایی ۶/۸ میلیارد دلار است. ۵ نفر از ۷ فرزند آن‌ها به‌عنوان معاون رییس شرکت، فعالیت دارند و همسرش پس از سقوط از محل ساخت‌وساز، از دنیا رفت.